"Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii"
Premiera: 26.03.2025
***
Podróż w podróży, przygoda w przygodzie. Pasjonująca wyprawa przez Włochy w czasie i przestrzeni.
Johann Wolfgang Goethe w roku 1786 wyruszył w dwuletnią podróż po Włoszech i zjeździł ten kraj od Tyrolu po Sycylię. Swoje przeżycia opisał i opublikował jako Podróż włoska. Jacek Cygan przez prawie dwadzieścia lat podążał wraz z żoną śladami niemieckiego poety. Oglądał te same kościoły, pałace, ruiny, kolumny, stał przed tymi samymi dziełami sztuki, podziwiał te same krajobrazy, wdychał nieświeże powietrze Wenecji i zachwycał się zachodem słońca, stojąc na szczycie Schodów Hiszpańskich w Rzymie.
Z obserwacji, doświadczeń, porywów serca i refleksji powstała fascynująca opowieść. W ciągu tych lat Jacek Cygan zaprzyjaźnił się z Goethem, poznał jego pasje i sposób patrzenia na świat, dlatego postać twórcy Fausta pokazuje w szerszym kontekście, sięga do wątków osobistych, bez których nie sposób zrozumieć nie tylko podróżnych motywacji Goethego, ale także jego wierszy, dramatów i prozy.
Jacek Cygan – poeta, prozaik, librecista. Autor ponad tysiąca tekstów piosenek. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami. Piosenki z jego tekstami pięciokrotnie wygrywały Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a w 1994 roku utwór To nie ja byłam Ewą w wykonaniu Edyty Górniak zajął drugie miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie. Przez dziesięć lat prowadził telewizyjny i estradowy program Dyskoteka Pana Jacka. Jest autorem tomów wierszy Drobiazgi liryczne (1995), Ambulanza (2005, Nagroda Literacka im. ks. Jana Twardowskiego), Pies w tunelu (2011, Nagroda Literacka Srebrny Kałamarz), Boskie błędy (2017) oraz Owierzyświat. Wiersze wybrane (2024); książek dla dzieci Cyferki (2011) i Duszek (2022); biografii Klezmer. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana (2009, Krakowska Książka Miesiąca, Nagroda im. Józefa Łukaszewicza); dramatów Kolacja z Gustavem Klimtem (2013) i Błękitne krewetki (2019); zbioru opowiadań Przeznaczenie, traf, przypadek (2016) i esejów Portret wenecki. Śledztwo (2020). Przełożył libretto musicalu Notre-Dame de ParisRiccarda Cocciantego i Luca Plamandona oraz oratorium Georga Friedricha Haendla Mesjasz. Jego poezja i proza były tłumaczone na język włoski, francuski, czeski i niemiecki. W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
KIM TAK NAPRAWDĘ JEST CZŁOWIEK, KTÓREMU JULITA BEZGRANICZNIE UFAŁA? DLACZEGO ZNIKNĄŁ? I JAKIE MA TO POWIĄZANIE Z BRUTALNYM MORDERSTWEM TROJGA DZIECI SPRZED 22 LAT?
W uporządkowane życie Tessy i Mariusza wkrada się chaos, gdy ich pięcioletnia córka zostaje porwana, a następnie brutalnie zamordowana przez nieznanego sprawcę. W trakcie żmudnego policyjnego śledztwa wspierają ich najlepsi przyjaciele – Julita i Ben. Julita wierzy, że ma wszystko, czego potrzeba jej do szczęścia: kochającego męża, satysfakcjonującą pracę i upragnionego synka. Pewnego dnia wraca do pustego domu i znajduje na stole kartkę, na której widnieje jedno słowo: „PRZEPRASZAM”. Początkowo bagatelizuje wiadomość. Wkrótce jednak nachodzi ją nieznajomy, który wyjawia jej szokujące fakty na temat Bena. W jednej chwili spokojne, przewidywalne życie Julity wywraca się do góry nogami. Zdesperowana kobieta, w tajemnicy przed policją, rozpoczyna poszukiwania męża i próbuje zdobyć odpowiedzi na dręczące ją pytania. W tym celu zanurza się w mroczną, krwawą przeszłość Bena…