"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

niedziela, 28 lipca 2024

"Kolekcja. Opowieść o współczesnej sztuce polskiej" - Borysław Czyżak

 



 

Borysław Czyżak

"Kolekcja.

Opowieść o współczesnej sztuce polskiej" 

Premiera: 31 lipca 2024

******

Kolekcja to nie tylko zbiór dzieł – to opowieść o podróży przez życie i sztukę. Borysław Czyżak z wrażliwością i głębią wprowadza nas w świat ośmiu wybitnych postaci: Magdaleny Abakanowicz, Marii Anto, Zuzanny Janin, Kojego Kamojego, Jarosława Modzelewskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego i Wacława Taranczewskiego. Choć minimalistyczną twórczość Kamojego od surrealistycznych wizji Rosenstein zdaje się dzielić niemal wszystko, bohaterki i bohaterowie książki tworzyli w tych samych czasach. Nie potrzebowali jednolitego programu – łączyły ich wspólnota doświadczeń i więzy przyjaźni.
 
W tej wciągającej biografii pokolenia Czyżak odmalowuje nie tylko sylwetki twórców i twórczyń, ale także kontekst, w którym funkcjonowali, i przemiany zachodzące w artystycznym świecie – i poza nim. Jednocześnie w duchu slow art zachęca do niespiesznego obcowania ze sztuką i wielokrotnego powracania do tych samych dzieł, odkrywania ich ciągle na nowo.
 
Kolekcja to hołd dla osobistego odbioru sztuki, dla tego, jak dzieło oddziałuje na nasze zmysły i emocje. To książka dla tych, którzy pragną zrozumieć sztukę współczesną i są otwarci na poszukiwanie własnej drogi do niej – także przez pryzmat własnych doświadczeń i refleksji.
  
Borysław Czyżak zabiera nas ze sobą w podróż, która nie ma jednego celu. Jednych porwie opowieść o sztuce i życiu Marii Anto, drugich odkrycie zapomnianego nieco malarstwa kolorysty Wacława Taranczewskiego, a jeszcze innych uwiedzie historia Gruppy i Jarosława Modzelewskiego. Autor zaraża pasją i imponuje dociekliwością, a przede wszystkim darem przenikliwego spojrzenia. To, co i jak widzi, to efekt wieloletnich wojaży, odwiedzin, rozmów i lektur. Jego pasja to nie tylko podziw dla wybitnych dzieł. Odrębne spojrzenie autora stoi na równi z jego wątpliwościami, próbami zrozumienia i przedstawienia czytelnikom i czytelniczkom własnej ścieżki, którą podążał, odkrywając poszczególnych artystów i artystki. Kolekcja to książka o patrzeniu na sztukę jak na proces, w trakcie którego poznajemy nie tylko prace i ich twórców, ale również samych siebie.
– Agnieszka Rayzacher, krytyczka i kuratorka sztuki
 
Książka [Czyżaka] jest kolekcją wyobraźni, to autobiografia życia ze sztuką: od pierwszych naiwnych zachwytów po wkroczenie na ścieżkę badacza zgłębiającego sekrety swoich bohaterów i bohaterek.
– ze wstępu Marty Czyż, historyczki sztuki i kuratorki
 
Żeby widzieć, trzeba wiedzieć. Taką naukę wyniosłam ze studiów historii sztuki. Prawda, jednak niewystarczająca. Opowieści o doświadczaniu dzieł sztuki, którymi dzieli się z nami Borysław Czyżak, uświadomiły mi, że żeby widzieć, trzeba chcieć patrzeć i odczuwać. Poznanie przychodzi w miarę patrzenia. Dzisiaj, w dobie pospiesznego scrollowania, pochwała koncepcji slow art oraz przytoczone przez autora słowa profesora Mieczysława Porębskiego «Do zobaczenia obrazu potrzebne jest krzesło» nabierają szczególnej mocy. W zbiorze subiektywnych esejów Borysława Czyżaka dostajemy przekrojowy obraz sztuki polskiej XX wieku, erudycyjnie pogłębiony o tło historyczne, społeczne, polityczne, towarzyskie, z odwołaniami do dokonań artystów ze świata. Bo sztuka nie dzieje się w próżni.
– Małgorzata Czyńska, pisarka i historyczka sztuki


Skusicie się? 

sobota, 27 lipca 2024

Muzyczna sobota - Dobre, bo polskie 🎶

Moi Drodzy,

W kolejnej odsłonie cyklu: Muzyczna Sobota - Dobre, bo polskie, proponuję piosenkę  ,,Lubisz Ciszę''  w wykonaniu Patryka Żywczyka.

Patryk Żywczyk pochodzi z Pisza, niewielkiej miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim. Muzyka jest jego pasją od najmłodszych lat, a miłość do niej zaszczepiła w nim mama, która całkowicie odmieniła życie Patryka. W w The Voice of Poland 10 oczarował trenerów. Najbardziej zachwycony wydawał się być duet Tomson i Baron z Afromental

piątek, 19 lipca 2024

Z książką w plenerze – zapraszamy do Gdyni!

 MOI DRODZY,

Fundacja Historia i Kultura zaprasza do udziału w Plenerze Literackim, który odbędzie się w dniach 19-21 lipca br. na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni.

 Plener Literacki w Gdyni to trzy dni literackiego święta, które wyróżnia znakomite grono wydawców, spotkania ze znanymi i lubianymi pisarzami i ludźmi kultury, atrakcje dla dzieci, wspaniała lokalizacja na Bulwarze Nadmorskim, bezpłatny wstęp oraz unikalna – w ocenie wydawców, autorów i niezawodnej gdyńskiej publiczności – atmosfera wydarzenia.

 

 

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Wśród znakomitych autorów – gości Pleneru, którzy w tym roku przyjadą w lipcu do Gdyni są m. in.: Janusz L.eon Wiśniewski, Wojciech Chmielarz, Tomasz Betcher, Jacek Kalinowski, Daria Kaszubowska, Barbara Kosmowska, Aleksandra Kozłowska, Jacek Lewinson, Julia Łapińska, Tatiana Mindewicz-Puacz, Izabela O’Sullivan, Maciej Siembieda, Rafał Skąpski, a także Daniel Odija i Wojciech Stefaniec oraz Piotr Szulc i Katarzyna Drewek-Wojtasik.

Spotkania z autorami poprowadzą: Piotr Dobrołęcki, Jerzy Kisielewski i Szymon Kloska. W Strefie Autografów przy stoisku Grupy Helion swoje książki podpisywać będą m. in.: Katarzyna Barlińska, Zuza Bandosz, Łukasz Damaziak, Emilia Lee, Marta Łabęcka, Angelika Łabuda, Aleksandra Muraszka, Justeene Ruston, Monika Skabara i Anna Wolf.

Z ofertą książek w doskonałym i różnorodnym wyborze czekać będzie na Plenerze Literackim w Gdyni 40 wydawców z całej Polski, w tym: Agora, CzuCzu, Dom Wydawniczy Znak, Gdański Kantor Wydawniczy, Grupa Helion, In Rock, Instytut Pamięci Narodowej, krainaksiazek.pl, Kwiaty Orientu, Media Rodzina, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Poradnia K., Preston School Publishing, Sonia Draga, timof i cisi wspólnicy, Wielka Litera, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo KDW, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Nocą, Wydawnictwo Nowa Baśń, Wydawnictwo Vectra i Wydawnictwo Zielona Sowa.

Ponadto zainteresowanym Nagrodą Literacką Gdynia polecamy wizytę na stoisku Nagrody, gdzie będzie można się zapoznać z publikacjami dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych. Wspólnie z Międzypokoleniowym Festiwalem Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki, Biblioteką Gdynia oraz Fundacją Wolne Lektury przygotowaliśmy także program dziecięcych atrakcji literackich. Organizatorami Pleneru są Miasto Gdynia i Fundacja Historia i Kultura.

Plener Literacki w Gdyni, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

  • piątek, 19 lipca w godz. 12:00-19:00
  • sobota, 20 lipca w godz. 11:00-19:00
  • niedziela, 21 lipca w godz. 11:00-18:00

Dowiedz się więcej!

poniedziałek, 8 lipca 2024

Książka dla fanów Downton Abbey, The Crown i Agathy Christie!

 

 J.P. O'Connell
"Hotel Portofino"
Tłumaczenie: Piotr Królak
Premiera: 10 lipca 2024

 

O KSIĄŻCE

Prowadzenie hotelu jest tak łatwe jak jego goście. Przekonuje się o tym Bella Ainsworth, właścicielka działającego od kilku tygodni ekskluzywnego hotelu Portofino, zlokalizowanego na włoskiej riwierze. W jednym czasie zjeżdżają do niego nietuzinkowe postacie: Julia, dawna miłość męża Belli, wraz ze swoją córką Rose, którą rodzina Ainsworthów pragnie wydać za syna Belli – pokiereszowanego emocjonalnie weterana pierwszej wojny światowej; marszand Jack Turner z ciemnoskórą tancerką, która rozpala wyobraźnię gości i mieszkańców miasteczka; wiecznie niezadowolona lady Latchmere, skrywająca bolesną historię; były student medycyny z Indii, który podczas wojny opiekował się rannym synem Belli; uznany tenisista z żoną; oraz hrabia Albani z synem, jedyni Włosi w tym towarzystwie.

Bella robi wszystko, aby jej goście miło spędzili czas – od tego zależy powodzenie jej przedsięwzięcia. Na drodze staje jej jednak skorumpowany lokalny polityk, zwolennik Mussoliniego, grożąc zamknięciem hotelu, a napięcie sięga zenitu, gdy znika cenny obraz Rubensa należący do męża Belli i wszystkie osoby przebywające w hotelu zostają zamknięte na czas śledztwa. Każda z nich ma swój sekret, którego musi strzec.

Porywający dramat historyczny z intrygą i faszystowskimi rozgrywkami w tle. Na podstawie książki powstał serial o tym samym tytule.




">Hotel Portofino<, którego akcja dzieje się na oszałamiającej włoskiej riwierze, podbije twoje serce i sprawi, że będziesz przerzucać strony szybciej, niż zdążysz przygotować kakao."
Women.com

"Autor buduje ogromne emocje za pomocą kilku ostrych pociągnięć. Wdzięcznie przechodzi od komedii do melodramatu łamiącego serce, a zaraz potem do scen pełnych napięcia. Brawurowe przygody, rozgrywające się późną nocą ucieczki i kradzieże dzieł sztuki równoważą spokojniejsze momenty, w których uchwycono ludzką dobroć i piękno przemijającego świata. Urocza, poruszająca i zapadająca w pamięć powieść."
Historical Novels Review



Skusicie się? 

 

sobota, 6 lipca 2024

Muzyczna sobota - Dobre, bo polskie 🎶

 Moi Drodzy,

W kolejnej odsłonie cyklu: Muzyczna Sobota - Dobre, bo polskie, proponuję najnowszy singiel Sebastiana Karpiel-Bułecki otwierający tryptyk, to owoc współpracy z charyzmatyczną Belą Komoszyńską z zespołu Sorry Boys do utworu „Szczęście”.

Sebastian Karpiel-Bułecka to słynny wokalista i lider zespołu "Zakopower". Muzyk pochodzi z Zakopanego i w swoich utworach popularyzuje muzykę folkową.

Bela Komoszyńska, wokalistka zespołu Sorry Boys, autorka tekstów, etnolożka. Pochodzi z Działdowa, gdzie kochała się w śpiewie kurpiowskim, książkach Hermanna Hessego, Virginii Woolf i Arthurze Rimbaudzie.
Przeszliśmy świat w poprzek i wzdłuż, na stopach pył nieskończonych dróg. Przed siebie biegniemy, szukając na ziemi miłości i siebie – może nam się uda spotkać znów. Im dalej w las, tym więcej drzew, im więcej dni, tym jest trudniej biec. Drogami krętymi szukamy na ziemi miłości i siebie. Może nam się uda. Może się jeszcze kiedyś szczęście nam przydarzy – złapiemy je ostrożnie, tuląc twarz do twarzy... Drogami krętymi szukamy na ziemi miłości i siebie. Może nam się uda. Może się jeszcze kiedyś szczęście nam przydarzy - złapiemy je ostrożnie, tuląc twarz do twarzy... Ej, na téj długiéj dródze, na téj naséj ceścié, ej, niekze, Panié Boze, siejé sié nám scénścié! Może się jeszcze kiedyś szczęście nam przydarzy – złapiemy je ostrożnie, tuląc twarz do twarzy... Z miłością do twarzy... ZAKOPOWER WWW: http://www.zakopower.pl Facebook:   / zakopower   Instagram:   / zakopower_official   KAYAX WWW: http://www.kayax.pl​ Facebook:   / kayaxmusic​   Instagram:   / kayax_music​   TikTok: https://vm.tiktok.com/ZSVfDcdM/​ Twitter:   / kayaxmusic​   Spotify: https://spoti.fi/35yl1IE​