Kochani,
zapraszam do lektury nowej książki Jacka Cygana.

Jacek Cygan
"Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii"
Premiera: 26.03.2025 *** Podróż w podróży, przygoda w przygodzie. Pasjonująca wyprawa przez Włochy w czasie i przestrzeni. Johann Wolfgang Goethe w roku 1786 wyruszył w dwuletnią podróż po Włoszech i zjeździł ten kraj od Tyrolu po Sycylię. Swoje przeżycia opisał i opublikował jako Podróż włoska. Jacek Cygan przez prawie dwadzieścia lat podążał wraz z żoną śladami niemieckiego poety. Oglądał te same kościoły, pałace, ruiny, kolumny, stał przed tymi samymi dziełami sztuki, podziwiał te same krajobrazy, wdychał nieświeże powietrze Wenecji i zachwycał się zachodem słońca, stojąc na szczycie Schodów Hiszpańskich w Rzymie. Z obserwacji, doświadczeń, porywów serca i refleksji powstała fascynująca opowieść. W ciągu tych lat Jacek Cygan zaprzyjaźnił się z Goethem, poznał jego pasje i sposób patrzenia na świat, dlatego postać twórcy Fausta pokazuje w szerszym kontekście, sięga do wątków osobistych, bez których nie sposób zrozumieć nie tylko podróżnych motywacji Goethego, ale także jego wierszy, dramatów i prozy.
|
|
|
|
 Jacek Cygan – poeta, prozaik, librecista. Autor ponad tysiąca tekstów piosenek. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami. Piosenki z jego tekstami pięciokrotnie wygrywały Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a w 1994 roku utwór To nie ja byłam Ewą w wykonaniu Edyty Górniak zajął drugie miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie. Przez dziesięć lat prowadził telewizyjny i estradowy program Dyskoteka Pana Jacka. Jest autorem tomów wierszy Drobiazgi liryczne (1995), Ambulanza (2005, Nagroda Literacka im. ks. Jana Twardowskiego), Pies w tunelu (2011, Nagroda Literacka Srebrny Kałamarz), Boskie błędy (2017) oraz Owierzyświat. Wiersze wybrane (2024); książek dla dzieci Cyferki (2011) i Duszek (2022); biografii Klezmer. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana (2009, Krakowska Książka Miesiąca, Nagroda im. Józefa Łukaszewicza); dramatów Kolacja z Gustavem Klimtem (2013) i Błękitne krewetki (2019); zbioru opowiadań Przeznaczenie, traf, przypadek (2016) i esejów Portret wenecki. Śledztwo (2020). Przełożył libretto musicalu Notre-Dame de ParisRiccarda Cocciantego i Luca Plamandona oraz oratorium Georga Friedricha Haendla Mesjasz. Jego poezja i proza były tłumaczone na język włoski, francuski, czeski i niemiecki. W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 
|
|
|


Skusicie się?
Ja raczej na razie się nie skuszę .
OdpowiedzUsuńJeszcze zastanowię się nad lekturą tej książki.
OdpowiedzUsuńCiekawa, lubię książki które łączą literaturę z podróżami.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że ta książka niebawem zagości w mojej biblioteczce.
OdpowiedzUsuńMiałam okazję wziąć sobie tę książkę do recenzji, ale nie zdecydowałam się, bo aktualnie mam mało czasu na czytanie.
OdpowiedzUsuńTo może być całkiem ciekawa lektura, bo Jacek Cygan świetnie operuje słowem.
OdpowiedzUsuńCygan potrafi czarować słowem, więc na pewno książka jest wyjątkowa. :)
OdpowiedzUsuńOoo! Muszę ją miec! Uwielbiam Goethego :)
OdpowiedzUsuńTego jeszcze nie czytałam, ale mam na liście! Pozdrawiam serdecznie :) Zapraszam na mój blog o książkach: https://scrapjournal.pl/
OdpowiedzUsuńDla fanów takich książek to super propozycja. Jednak nie dla mnie.
OdpowiedzUsuń