Zasadę mam prostą. Nie zaglądam innym do portfela, łóżka i sumienia. Patrzę i zaglądam za to w swoje odbicie w lustrze z nadzieją, że zawsze zobaczę człowieka. Nie świnię. ZROZUM. KOCHAJ. SZANUJ ❤

środa, 30 marca 2011

recenzja ,,Strach''   Strach
    autor: Sylwia Błach
    ISBN: 978-83-89938-71-8
    objętość: 52 str.
    format: 143 x 205 mm
    wyd. RADWAN

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu, odczuwa jakiś strach. Jest to bardzo silna emocja, która szczególnie ujawnia się w obliczu zagrożenia, agresji, niepewności czy bólu. Są jednak osoby i ja też się do nich zaliczam, które lubią przeżyć dreszczyk emocji, zwłaszcza, gdy jest się pewnym, że nie istnieje żadne realne zagrożenie. Być może brak adrenaliny, jest kluczem do odgadnięcia zagadki odczuwania lęku. Rekompensujemy je sobie oglądając straszne filmy, lub czytając horrory czy thrillery.

Sylwia Błach, autorka zbioru opowiadań ,,Strach’’, także uwielbia nastrój lęku i grozy. Ta młoda dwudziestoletnia dziewczyna, ma już na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich konkursach literackich m.in. ,,Dusza kobiety’’ oraz ,,Czytamy i piszemy’’. ,,Strach’’, jest to jej pierwsze wydane, debiutanckie dzieło.

W  opowiadaniu ,,O rozkoszach’’, akcja dzieję się na balu maskowym, na który zostają zaproszeni tylko nieliczni ,,wybrani’’. Uczestnicy, muszą podzielić się najintymniejszymi pragnieniami i sekretami. Zapytani przez mistrza, co rozumieją przez pojęcie -rozkosz, odpowiadają bardzo zróżnicowanie. Dla jednych, to słowo oznacza np. seks na wszystkie możliwe sposoby, dla drugich np. zapach pieczonego ciasta. Jaki cel, ma w tym wszystkim mistrz? A może to nie o niego chodzi? Przekonajcie się sami.

W kolejnym opowiadaniu ,,Łzy szczęścia’’, poznajemy dziewczynę, która zostaje Miss Świata. Wracając po zwycięstwie do domu, przechadza się ulicami miasta i bezgłośnie krytykuje mijających ją przechodniów np. za to , że ktoś całkowicie bez gustu ubrał się , łącząc kolor zielony  z żółtym. Dziewczyna , uważa się za lepszą od innych, w końcu jest przecież Miss. Nikt tak naprawdę nie zna jej ,,cudownego’’ a zarazem ,,strasznego’’ sekretu drogi do piękna.

W trzeciej historii ,,Kici kici’’, kluczową rolę odgrywa kot, który zmienia życie pewnej rodziny. Rodzice przelewając zainteresowanie na kota, całkowicie przestali interesować się swym synem. Dopiero  ucieczka dziecka, otworzyła im oczy i postanowili oddać zwierzaka do schroniska. Jakże wielkie było ich zdziwienie, kiedy zorientowali się , że tylko oni widzą ,, domniemanego ‘’ kotka a wolontariuszka nie.

,,Dziękuję za życie’’, to kolejne opowiadanie, które tym razem rozgrywa się w samochodzie. Znajduje się tam porwana kobieta imieniem Monika. Porywaczka siłą wlewa jej alkohol do gardła a następnie jak gdyby nigdy nic każe jej odjechać autem. Zdziwiona i uszczęśliwiona dziewczyna odjeżdża, lecz czy aby taki był zamierzony cel porywaczki?

W piątej historyjce ,,Piżama’’ spotykamy  lunatykującą żonę, która nieświadomie doprowadza do wielkiej domowej tragedii. Ofiarą pada, ciężko chory mąż. Co takiego zrobiła i jak zareaguje, gdy wraz z nastaniem dnia, uświadomi sobie co stało się jej dziełem?
,,Trzy Demony’’, to tytuł zapowiadający kolejną historię. Odnosi się do młodej kobiety, która jest w pewien sposób napiętnowana. Kiedy kogoś nie lubi lub źle komuś życzy, te osoby przypadkowo umierają. Czy jest jakiś sposób by temu zapobiec?

,,Podążaj za światłem’’, przedstawia piątkę schizofreników, którzy uciekli z zakładu zamkniętego. Błąkając się po tunelu, szukają drogi do raju. Udaje im się osiągnąć cel, jednak w bardzo okrutny i makabryczny sposób.

W przedostatnim opowiadaniu ,,Pod kuflem’’, bohaterką jest policjantka prowadząca śledztwo w sprawie dwóch niewyjaśnionych zabójstw. Pozornie te dwie sprawy nic nie łączy. Odkrywa jednak, że w obu przypadkach było to morderstwo, ponieważ człowiek ten zapolował na kolejną ofiarę, tym razem córkę funkcjonariuszki. Czy uratuje córkę i doprowadzi śledztwo do szczęśliwego finału?

Ostatnie już dziewiąte opowiadanie ,,Dżem’’, przedstawia młodą dziewczynę Karolinę, uzależnioną od…. Dżemu czereśniowego. Gdy któregoś dnia na sklepowej półce, zabrakło jej słodkiego produktu odczuła wielki smutek i żal. Z pomocą przyszła pewna starsza pani, oddając jej swój ostatni słoik dżemu. Karolina nie przypuszcza nawet, jak wielką cenę przyjdzie jej zapłacić za tę słodycz.

Przebrnęłam przez ,,Strach’’ bardzo szybko, dosłownie w ciągu paru minut. Przyzwyczajona do co najmniej trzysta stronicowych  książek, te pięćdziesiąt kartek pochłonęłam jednym tchem. Odczuwam bardzo duży niedosyt. Opowiadania, budzą zainteresowanie i skutecznie oddziałują  na wyobraźnię czytelnika, jednak niedociągnięcia stylistyczne i logiczne, przeszkadzały mi ogromnie. Szkoda, że Sylwia Błach, nie napisała jednego dłuższego i bardziej rozbudowanego opowiadania, zamiast krótkich tekstów. Jedno co mi się podoba to to, że autorka stara przykuć uwagę zaczynając od mocniejszego akcentu. Mam nadzieję, że jak popracuję nad swym stylem pisania, będzie coraz lepiej.

Mnie osobiście niestety ,,Strach’’ nie zachwycił, ale to jest tylko i wyłącznie moja opinia. Każdy z nas ma inne gusta czytelnicze i kto wie może akurat któremuś z was, ten zbór opowiadań grozy przypadnie do gustu.

Moja ocena 3 / 6

Książkę otrzymałam od portalu KOSTNICA  za co bardzo serdecznie dziękuję.


                  Sylwia Błach urodziła się 12 listopada 1991r. w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Witkowie. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich konkursach literackich, m.in. “Dusza kobiety” oraz “Czytamy i piszemy”. “Strach” to jej pierwszy wydany zbiór opowiadań, doskonale prezentujący umiejętność budowania nastroju grozy i tworzenia zaskakujących zakończeń przez tę młodą autorkę.

8 komentarzy:

 1. Pierwszy raz o niej słyszę, ale zainteresowała mnie ta książka. Jak będę miała okazję, to przeczytam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja z natury opowiadań nie lubię, za to lubię poznawać nowe młode autorki :) wiec jak będzie okazja to z samej ciekawości przeczytam :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie swoją recenzją. Hm... Co do samej lektury, to od razu spojrzałam na liczbę stron, piszesz, że opowiadań jest dziewięć i w tym momencie rodzi się pytanie - dlaczego takie krótkie. Poszczególne tematy wydają się być interesujące, gdyby tak je rozwinąć, to może faktycznie powstałaby lektura warta uwagi...

  OdpowiedzUsuń
 4. wow, zawsze jestem pod wrażeniem gdy widzę książki napisane przez tak młode autorki.
  Nie wiem czy sięgnę po daną pozycję, ale okładka mnie uwiodła!

  OdpowiedzUsuń
 5. Good morning people! Can not do your assignments by yourself, because you do not have a great practice? So, that is not problem! You can buy this help online from essay writing service. I should say that I was completely satisfied by the results and would like to advice this brilliant https://ewriters.pro/ company to all my schoolmates and friends!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. How difficult it is to find a site that would help you write an essay, so I advise you a site that will help you do this in the shortest possible time at the lowest price you can find apa style formate

  OdpowiedzUsuń
 7. Nice to see you! I know that I am not so smart in writing and I do not know how to write essays, and I do not think that I can write it by myself without any professional help. But definitely I can recommend you to try the help of such a great writing company. I always use it for any assignments and it works perfectly in my case. So, click on the best professional grademiners service if you are in need of help.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...