"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

piątek, 20 kwietnia 2012

Stalking.


Cichy wielbiciel

Olga Rudnicka

ISBN: 978-83-7839-100-5
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: kwiecień 2012
Liczba stron: 440
               Tajemnicze, miłosne sms, kwiaty, prezenty … któż z nas nie chciałby, choć przez jedną chwilę być tak adorowany przez nieznanego wielbiciela? Z pozoru takie zachowanie wydaje się  urocze i romantyczne, lecz w rzeczywistości może przynieść katastrofalne skutki. Zakochany człowiek zaczyna coraz częściej dręczyć telefonami i śledzić każdy twój najmniejszy ruch. Niemal czujesz jego oddech na swej skórze. Owe obsesyjne postępowanie nazywamy stalkingiem.

Olga Rudnicka, autorka kryminałów: ,,Martwe Jezioro’’, ,,Czy ten rudy kot to pies’’, ,,Zacisze 13’’, ,,Zacisze 13. Powrót’’, ,,Lilith’’ oraz ,,Natalii5’’ tym razem stworzyła pierwszą w Polsce powieść o tematyce stalkingu zatytułowaną ,,Cichy wielbiciel’’.

Główną bohaterką książki jest Julia Rogacka, młoda, zwyczajna dziewczyna niewyróżniająca się z tłumu niczym szczególnym. Ma kochających rodziców, chłopaka Pawła, wspaniałych przyjaciół oraz dobrą pracę. Pewnego dnia dziewczyna dostaje od tajemniczego wielbiciela wielki bukiet kwiatów. Na tym jednorazowym zdarzeniu się nie kończy. Coraz częściej przychodzą również miłosne sms i głuche telefony. Rodzina i znajomi uważają, że jest to szalenie romantyczne, lecz Julia czuje się coraz bardziej osaczona przez nieznanego mężczyznę. Próbuje dać mu do zrozumienia, że nie bawi ją cała ta sytuacja, ale do adoratora nie trafiają żadne argumenty.

,,Nie powinnaś mnie denerwować.
Byłem dla ciebie miły.
Łamiesz mi serce.
Jak możesz mi to robić?
Jesteś taka sama jak wszystkie!
Dziwka udająca księżniczkę!
Szmata!
Podła suka ''.


Interwencja na policji również nie przynosi żadnego efektu, ponieważ według prawa człowiek ten nie popełnił żadnego przestępstwa. Jak Julia poradzi sobie z namolnym sprawcą, który z każdym dniem coraz bardziej zmienia jej życie w najgorsze piekło?

Pierwszy raz mam do czynienia z pojęciem stalkingu i jestem przerażona jego konsekwencjami. Nieustanne nękanie przez adoratora jest ogromnym koszmarem nie tylko dla ofiary, lecz także i dla jego rodziny oraz znajomych. Tak też było w przypadku Julii. Dziewczyna stopniowo krok po kroku została bez pracy, mieszkania i przyjaciół. Wszyscy od niej uciekali, jak od trędowatej obawiając się, że sami też mogą ucierpieć.

Najgorsze w tym wszystkim jest fakt, iż każdy człowiek mijany na ulicy może być potencjalnym sprawcą. Wystarczy okazać komuś minimum zainteresowania np. po przez uśmiech do drugiego człowieka. Stalkerem nie musi  być wcale osoba chora psychicznie. Bardzo często jest to zwykły człowiek o zafałszowanym poczuciu własnej wartości. Forma związku stanowi dla niego drugorzędne znaczenie, gdyż ważniejsza jest bliskość drugiej osoby, przez co czuje się dowartościowany.

,,Cichy wielbiciel’’ jest moim zdaniem bardzo starannie i fachowo dopracowaną książką. Duża zasługa tkwi oczywiście w talencie literackim Olgi Rudnickiej, ale myślę, że gdyby nie pomoc Adama Straszewicza, założyciela strony StopStalking.pl, nie wypadłaby tak profesjonalnie i autentycznie, jak jest w rzeczywistości.

Intrygująca fabuła, lekki, swobodny styl raz dokładna psychologia postaci stanowi doskonałą jedną spójną całość podnosząc walory literackie ,,Cichego wielbiciela''. Narracja poprowadzona jest z punktu widzenia Juli, Pawła oraz namolnego wielbiciela. Możemy dzięki temu w sposób niezwykle realny zobaczyć, co czuje ofiara, jej najbliżsi oraz sam sprawca. Z wielkim bólem serca patrzyłam na powolny proces psychicznej degradacji Juli. Z wesołej, bezkonfliktowej dziewczyny zmieniła się w ostrożną, nerwową, podejrzliwą osobę cierpiącą na depresje i paranoje. Także smutny jest fakt, że policja w tej sprawie miała związane ręce, ponieważ działania stalkera nie wykraczały poza pojęcie naruszenia prawa. Dopiero od niedawna weszły w Polsce nowe przepisy ułatwiające pozbycie się natrętnych adoratorów.

Wszystkim bez wyjątku gorąco polecam przeczytać najnowsze dzieło Olgi Rudnickiej. ,,Cichy wielbiciel’’, to niezwykła książka zawierająca swego rodzaju przesłanie i przestrogę. W dzisiejszych  czasach, w dobie Internetu bardzo często udostępniamy dokładne informacje o sobie i swoich najbliższych. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że czasami jakiś niepoważny człowiek może wykorzystać nasze dane do złych celów. Starajmy się, zatem z pewną dozą ostrożności korzystać z uroków technologii, bo nigdy nie wiadomo, co może przynieść kolejny dzień.

moja ocena 6 / 6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i S-ka. 


______________________________________________________

zwiastun książki.

53 komentarze:

 1. Brzmi ciekawie, ale chyba to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiła mnie ta recenzja, muszę przeczytać te książkę.

  A.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka przerażająca - to na pewno. Myślę, że po przeczytaniu popadłabym w jakąś lekką paranoję, ale i tak z chęcią przeczytam, jak mi wpadnie w ręce. Lubię tego typu książki, więc czemu nie. Tylko potem wariactwa się wkradają w życie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Przygodę z pisarstwem pani Rudnickiej chciałabym zacząć zdecydowanie od ,,Natalii5’’. :) Mam nadzieję, że mi się ten plan powiedzie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyobraź sobie, że ta książka jest u mnie w bibliotece! Na pewno wypożyczę!!:):)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też bym dała tej książce szóstkę, a dałabym ją głównie za temat, jaki Autorka w niej porusza. Nie wiem, jak wygląda od strony technicznej, bo jeszcze jej nie czytałam, ale mam zamiar to zrobić. Natomiast sprawa nękania w dobie Internetu jest tak niesamowicie realna. Bardzo dobrze, że p. Olga poruszyła tę kwestię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet nie wiedziałam, że ukazała się nowa książka Olgi Rudnickiej. Zarówno tematyka, jak i osoba autorki zachęcają mnie do przeczytania. Poza tym z tego co napisałaś w recenzji, jest to naprawdę dobra powieść. Będę jej szukać w bibliotece bądź empiku;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jędrzej44-szkoda, mimo wszystko zachęcam spróbować poznać ,,Cichego wielbiciela''. Myślę, że jednak przypadałby ci do gustu owa książka.

  Moje Skromności-bardzo się cieszę i życzę wielu wrażeń podczas czytania tej książki.

  kamyk-początkowo po skończeniu lektury ,,Cichego wielbiciela'' miałam lekkie obawy i lęki, ale z drugiej strony- nie dajmy się zwariować ;-) Mimo to gorąco zachęcam do przeczytania ,,Cichego wielbiciela''. Moim zdaniem to bardzo mądra i pouczająca książka.

  Ewa-czytałam także ,,Natalii5'' i rzeczywiście jest to rewelacyjna pozycja. Bardzo ją polecam, jak również i najnowsze dzieło Olgi Rudnickiej.

  Avo_lusion-to masz naprawdę dużo szczęścia, więc koniecznie poznaj tę ksiązkę, gdyż w moim odczuciu jest ona naprawdę rewelacyjnie napisana.

  krainaczytania- moim zdaniem autorka podołała tematyce zarówno od strony technicznej, jak i informatycznej, ale o tym polecam przekonać się osobiście.

  Azumi-rzeczywiście uważam, że ,,Cichy wielbiciel'' jest naprawdę dobrą powieścią ukazującą przy tym niezwykle ważny temat stalkingu. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie, bardzo chętnie poznam bliżej tę książkę:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię w filmach ten motyw, a w literaturze jeszcze nic z nim nie czytałam. Recenzja jest bardzo dobra i zdecydowanie przekonała mnie do książki, po którą w 100% sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałem. Jak da mnie to REWELACJA!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam tę ksiażke w najbliższych planach :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Isadora-serdecznie polecam ,,Cichego wielbiciela''. Jestem niemal pewna, że przypadnie ci ta książka bardzo do gustu.

  Jarka-też po raz pierwszy zetknęłam się z tematyką stalkingu w literaturze i uważam, że autora doskonale przedstawiła problem namolnego nękania i jego konsekwencje.

  pisanyinaczej.blogspot.com- zgadzam się z twoją opinią w 100%. Najnowsze dzieło Olgi Rudnickiej, jest rewelacyjne!

  Taki jest świat-życzę zatem wielu wrażeń podczas czytania ,,Cichego wielbiciela'' i czekam na recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Olga Rudnicka to jedna z moich ulubionych autorek, przeczytałam wszystkie jej ksiązki, więc i po tę najnowszą wkróce udam sie do księgarni. Już sie nie mogę doczekać lektury. Będzie interesująco, bo to klimat nowy dla pisarki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakże się boję takich książek, ale co mi tam - zabieram się za poszukiwania;)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Okłada średnio mi się podoba, za to treść niesamowicie mnie przyciąga, tym bardziej że to dzieło p. Olgi :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Ostatnio bez przerwy natykam się gdzieś na same pochlebne opinie o pani Rudnickiej. :) No i to już trzecia jej książka, na którą mam wielką ochotę. Rozejrzę się za nią niebawem na pewno. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam nadzieję, że już tylko kilka dni dzieli mnie od lektury tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam wielką ochotę na tę książkę i na pewno ją przeczytam! Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 20. Cieszę się, że udało Ci się przeczytać tę książkę by móc ją nam tak pięknie zrecenzować :)
  Książkę na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Aneta-ja do tej pory miałam okazje czytać tylko ,,Natali5'', która bardzo mi się spodobała i mam nadzieję, że uda mi się również poznać pozostałe dzieła tejże autorki a tobie gorąco zaś polecam poznać ,,Cichego wielbiciela''.

  obietnice-mimo obaw trzeba czytać takie książki, by uświadomić sobie jak czasem może być zaskakujące i dramatyczne czyjeś życie.
  Życzę więc owocnych poszukiwań.
  Również pozdrawiam.

  toska82-uwierz mi, że treść powyższej książki jest naprawdę emocjonująca i szczerze polecam ci ją poznać.

  Nati-moim zdaniem warto przeczytać ,,Cichego wielbiciela'', choćby ze względu na niezwykle ciekawą tematykę. Zapraszam.
  Również pozdrawiam.

  Scathach-jak tylko będziesz już po lekturze ,,Cichego wielbiciela'', to czekam na twą recenzje.

  Karolka-życzę więc przyjemnej lektury i dziękuje za miłe słowa pod adresem mojej recenzji.

  Aleksnadra-przeczytaj koniecznie najnowsze dzieło Olgi Rudnickiej a zobaczysz, że tobie również przypadnie ona do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Uwielbiam tego typu powieści. Świetna recenzja.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 23. Przede mną właśnie ta lektura. Tylko muszę skończyć czytać inną książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Koniecznie muszę przeczytać! Skutecznie mnie zachęciłaś do tej książki :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. I znowu coś dla mnie:)). Wykończysz mnie finansowo:D
  Polecam!!

  OdpowiedzUsuń
 26. little.decoy7-cieszę się bardzo, że lubisz tego typu powieści. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z poznania ,,Cichego wielbiciela''. Życzę zatem mega wrażeń podczas czytania tejże lektury.
  Również pozdrawiam.

  agnieszkapohl-czekam zatem niecierpliwe na twoje wrażenia z lektury ,,Cichego wielbiciela''.

  Cinnamon-cieszę się bardzo, że cię zachęciłam do przeczytania najnowszej książki Olgi Rudnickiej. Zobaczysz, nie będziesz żałować tej decyzji.
  Także pozdrawiam.

  AnnieK-życzę zatem udanych poszukiwań. Trzymam w kciuki.

  kasandra_85-wzajemnie się wykończymy finansowo, gdyż ja u ciebie również upatrzyłam parę interesujących książkę, które koniecznie muszę mieć.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja również mam tę książkę do recenzji i mam nadzieję, że spodoba mi się równie bardzo jak Tobie. Jestem bardzo ciekawa tym bardziej, że nie czytałam jeszcze żadnej książki tej pisarki.

  OdpowiedzUsuń
 28. Słyszałam o Oldze Rudnickiej, ale nie przeczytałam jeszcze ani jednej jej książki. Najwyższy czas wreszcie to zmienić. ;)
  Ciepło,
  pergamin.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 29. Niestety, nie dla mnie na tą chwilę - ale może za jakiś czas:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Książki Rudnickiej kojarzą mi się raczej z takimi lekkimi czytadłami, ale widzę, że autorka wzięła się za poważniejszą tematykę. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. miqaisonfire-też wierzę, że ,,Cichy wielbiciel'' przypadnie ci do gustu. Czekam w takim razie na twą recenzje.

  Ew-zachęcam serdecznie zatem do zapoznania się z twórczością Olgi Rudnickiej, gdyż moim zdaniem pisze ona bardzo ciekawe książki.Polecam.
  Również pozdrawiam.

  Larysa-ok. rozumiem, może kiedy indziej.

  Dosiak-z mojej strony mogę cię zapewnić, iż ,,Cichy wielbiciel'' odbiega od innych dzieł autorki. Jest bardziej poważny tematycznie, ale i niezwykle emocjonujący. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo się cieszę, że o tym zjawisku stało się głośno. Do niedawna ofiara stalkingu pozostawała bez żadnej pomocy i ratunku.
  Oryginalny pomysł na temat książki.

  OdpowiedzUsuń
 33. Jak tylko dowiedziałam się o premierze tej książki ze strony wydawnictwa, wiedziałam, że to coś dla mnie. Twoja recenzja tylko upewniła mnie w tym przekonaniu. Czytałam fragmenty "Zacisze 13" więc po jego całej lekturze chwycę i za tą pozycję ;D

  OdpowiedzUsuń
 34. Nie jestem pewna czy książka przypadłaby mi do gustu. Zbyt realistyczna.

  OdpowiedzUsuń
 35. Muszę kiedyś koniecznie zapoznać się z twórczością Olgi Rudnickiej.

  OdpowiedzUsuń
 36. Zapowiada się interesująco. Myślę, że się skuszę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 37. Scarlett-to prawda, że wcześniej o zjawisku salkingu nie słyszało się praktycznie wcale a przecież niestety istniał. Dobrze więc, że autorka podjęła się tak trudnego tematu, dzięki czemu możemy dowiedzieć się o nękaniu nieco więcej.

  Meme-ja również jak tylko zobaczyłam w zapowiedziach najnowsze dzieło Olgi Rudnickiej wiedziałam, że czeka mnie kawał porządnej literatury i wcale się nie pomyliłam.
  Tobie również polecam przeczytać ,,Cichego wielbiciela'' jak tylko skończysz ,,Zacisz13''.

  upadły anioł czarodzioejka-każdy z nas ma inny gust, więc ciężko mi powiedzieć, czy powyższa książka będzie w twoim guście czy nie. O tym musisz przekonać się sama.

  hadzia-cieszę się bardzo i wierzę, że będziesz zadowolona poznając powyższe dzieło.

  Agnesto-z mojej strony serdecznie zachęcam do zapoznania się z twórczością Olgi Rudnickiej. To naprawdę doskonała pisarka.

  Grafogirl-skuś się koniecznie a zobaczysz, że nie będziesz żałować. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Twórczość O.Rudnickiej pokochałam po lekturze "Natalii 5". Dlatego tę pozycję także mam w swoich planach czytelniczych. Zwłaszcza, że porusza tak bardzo popularny w dzisiejszych czasach problem.

  OdpowiedzUsuń
 39. książka brzmi interesująco, jeszcze nie przeczytałam żadnej książki Pani Rudnickiej mimo iż "Natalii 5" stoi u mnie na półce pożyczone od Viconii, myślę, że skuszę się na zakup tej pozycji z okazji Światowego Dnia Książki :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Czytając Twoją recenzję już przejęłam się bardzo a co dopiero gdybym czytała książkę.
  Nie miałam okazji zapoznać się jeszcze z twórczością tej autorki, ale widzę ze będę musiała.

  OdpowiedzUsuń
 41. nie planowałam czytać tej książki, ale może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 42. z głową w książce-ja również byłam zachwycona książką ,,Natalii5'' i dlatego tak bardzo chciałam poznać kolejne dzieła autorki i nie żałuje wcale. Tobie również polecam.

  archer-skuś się na ,,Cichego wielbiciela'', gdyż moim zdaniem jest to naprawdę dobra i ciekawa książka.

  Dalia-osobiście polecam przeczytać najnowszą książkę Olgi Rudnickiej. Zobaczysz, jaka to wspaniała powieść.

  Magda- a ja mimo wszystko zachęcam do bliższego poznania ,,Cichego wielbiciela''. To naprawdę rewelacyjne dzieło.

  OdpowiedzUsuń
 43. Bardzo ciekawa tematyka. Lektura obowiązkowa.

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie spotkałam się jeszcze z tą pisarką, ale chętnie to uczynię. Słyszałam trochę o zjawisku nękania kogoś w kim jest się zakochanym, ale nie miałam pojęcia, że tak to się nazywa: stalking...

  OdpowiedzUsuń
 45. Mam nadzieję, że znajdę tę pozycję na jakiejś półce!

  No i muszę napisać, że uwielbiam czytać Twoje recenzje. :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Po takiej recenzji sięgam zdecydowanie i na pewno!

  OdpowiedzUsuń
 47. Karolka-też uważam, że obowiązkowo trzeba przeczytać ,,Cichego wielbiciela''. To naprawdę rewelacyjna powieść.

  Juliette-też powiem szczerze, że nie wiedziałam, iż uporczywe nękanie kogoś nazywamy stalkingiem, ale dzięki książce Olgi Rudnickiej mogłam dowiedzieć się o tym zjawisku bardzo dużo ciekawego i tobie również polecam.

  Irytacja-trzymam w kciuki, aby udało ci się szybko nabyć powyższą pozycję.
  Bardzo dziękuję ci ponadto za miłe słowa uznania pod adresem moich recenzji. Dla mnie to jest bezcenne. Dziękuję.

  Mery-ogromnie się cieszę. Zobaczysz, że będziesz zadowolona z faktu poznania ,,Cichego wielbiciela''.

  OdpowiedzUsuń
 48. No, no chętnie bym przeczytała, tym bardziej, że pojęcie stalkingu ostatnio jest głośne.

  OdpowiedzUsuń
 49. Edyta-gorąco zachęcam do poznania ,,Cichego wielbiciela'', tym bardziej, iż rzeczywiście ostatnio głośnio jest o tematyce stalkingu.

  OdpowiedzUsuń
 50. Odkąd przeczytałam opis książki, bardzo chciałam ją mieć. Bardzo chcę przeczytać, bo temat jest niezwykle interesujący, a cytat, który dodałaś powalił mnie na łopatki.

  OdpowiedzUsuń
 51. Kadzia-mogę ci tyle tylko powiedzieć, iż nie będziesz zawiedziona poznając ,,Cichego wielbiciela''. Jak dla mnie, ta książka jest fenomenalna.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...