Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. [Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza] ❤

środa, 24 maja 2017

Spotkanie z Alex Marwood - 26 maja w Warszawie i 27 maja we Wrocławiu


NAJMROCZNIEJSZY SEKRET
(THE DARKEST SECRET)

Alex Marwood
premiera: 10 maja 2017
przekład: Rafał Lisowski


NAJNOWSZA POWIEŚĆ AUTORKI BIJĄCYCH REKORDY POPULARNOŚCI DZIEWCZYN, KTÓRE ZABIŁY CHLOE!

ALEX MARWOOD, ZDOBYWCZYNI PRESTIŻOWYCH NAGRÓD EDGAR AWARD ORAZ MACAVITY AWARD, POWRACA Z DOSKONAŁYM THRILLEREM PSYCHOLOGICZNYM

Tajemnicze zniknięcie dziecka, toksyczne relacje międzyludzkie i mroczne sekrety…
CO SIĘ STAŁO Z COCO?
  Impreza z okazji pięćdziesiątych urodzin Seana Jacksona miała być dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Wykwintne dania, szampan lejący się strumieniami, głośna muzyka i wytworni goście dodający przyjęciu elegancji. Wieczór nie kończy się jednak tak, jak wszyscy planowali. Uczestnikami imprezy wstrząsa wiadomość o zaginięciu jednej z bliźniaczek, córek jubilata. Trzyletnia Coco rozpłynęła się w powietrzu, pozostawiając po sobie tylko mgliste wspomnienie. Prowadzone przez policję dochodzenie ani zakrojone na szeroką skalę poszukiwania nie przynoszą żadnego efektu, a bliscy przestają się łudzić, że dziewczynka kiedyś do nich wróci.

Dwanaście lat później, pogrzeb ojca dziewczynek, stanie się okazją do rodzinnego spotkania, na którym pojawiają się wszyscy goście feralnego przyjęcia urodzinowego sprzed lat. Napięta atmosfera, przemilczane fakty i tłumione poczucie winy sprawią, że na jaw zaczną wychodzić pilnie strzeżone rodzinne sekrety, a wśród nich również ten najmroczniejszy dotyczący zaginięcia Coco.
 
ALEX MARWOOD – to pseudonim literacki brytyjskiej dziennikarki, która współpracowała z wieloma gazetami na terenie całego kraju. Jej pierwsza powieść, Dziewczyny, które zabiły Chloe, została w 2013 roku nominowana w Wielkiej Brytanii do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii Najlepsza Powieść roku 2014. Przetłumaczona dotychczas na 17 języków, odniosła sukces porównywalny do Dziewczyny z pociągu. Kolejna książka Marwood, Zabójca z sąsiedztwa, zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do sfilmowania jej kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco. Alex Marwood mieszka w Londynie i pracuje nad kolejnymi książkami.

  Każdy z mieszkańców domu przy Beulah Grove 23 ma swoją tajemnicę. Gdyby tak nie było, żaden z nich nie zdecydowałby się na pokój w szemranej dzielnicy Londynu, za gotówkę, bez żadnych papierów. W domu, w którym nikt nie zadaje pytań, a sąsiedzi spotykając się na schodach, uciekają wzrokiem. W miejscu, gdzie kończą ci, którzy nie mają innego wyjścia. Szóstka lokatorów zwykle unika siebie nawzajem jak ognia, ale pewnej nieznośnie gorącej nocy będą musieli zawrzeć niewygodny sojusz. Nie mają jednak pojęcia, że jedno z nich jest mordercą, który wybrał już następną ofiarę.

Teraz tylko czeka na odpowiedni moment.

Książka nagrodzona Macavity for Best Mystery 2015

Finalistka Barry Award i Anthony Award

Rozkosznie upiorna książka!
„Suspense Magazine”

Ciarki na plecach, napięcie i czarny humor. Zabójca z sąsiedztwa to nie tylko doskonały kryminał, ale także portret psychologiczny bohaterów,
samotnych, skrytych indywidualistów,
nierozerwalnie związanych ze sobą przez okoliczności.
Alafair Burke, autor „Dziewczyny, która zniknęła”

Zniewalające, budzące odrazę i oryginalne,
Marwood w drugiej powieści znowu się udało!
The Sun”
 

  Po dwudziestu pięciu latach dziennikarka Kirsty Lindsay podczas zbierania materiałów do artykułów o serii morderstw w podupadającym nadmorskim kurorcie spotyka sprzątaczkę Amber Gordon.

  Po raz pierwszy od dnia, który na zawsze odmienił ich życie. Muszą zrobić wszystko, by nie odkryto ich dawnej tożsamości i nie zrujnowano tego, co każda z nich z takim trudem budowała… na kłamstwie. Ale przeszłość upomni się o swoje, a ich trop zwietrza nie tylko żądne sensacji brukowce, lecz także psychopatyczny zabójca.

Ileż to już thrillerów w blurbach reklamowało się Stephenem Kingiem?
Ileż okładek wspierało się symbolami prestiżowych nagród?
Powieść Alex Marwood ma jedno i drugie, ale tego nie
potrzebuje. Jej treść przemawia wystarczająco mocno i dosadnie.
„Dzika Banda”

Dziewczyny, które zabiły Chloe to z pozoru kolejny typowy kryminał/thriller z seryjnym mordercą. Jak się jednak okazuje, typowy nie jest, a kryminalna otoczka jest tu tylko po to, by zwrócić uwagę na bardziej istotne kwestie.
Gloskultury.pl

Alex Marwood doskonale manipuluje czytelnikiem.
www.krytycznymokiem.blogspot.com


 
W historiach kryminalnych, także tych z pierwszych stron gazet, fascynuje ją najbardziej natura człowieka – zawiłości ludzkiej psychiki; motywy postępowania; decyzje, podejmowane w dobrej wierze, lecz prowadzące do tragedii; wszystkie te drobne uczynki, które rodzą zło...

Alex Marwood, zdobywczyni prestiżowej nagrody Edgara Allana Poe, autorka hipnotyzujących powieści „Dziewczyny, które zabiły Chloe” oraz „Zabójca z sąsiedztwa” powraca z „Najmroczniejszym sekretem”, kolejnym doskonałym thrillerem psychologicznym, i po raz pierwszy odwiedza Polskę!

Skazana na literaturę

O pisaniu marzyła już jako dziewczynka, ale długo nie wiedziała, jak się do tego zabrać. O mały włos zostałaby wróżką. Przeznaczenie okazało się jednak nieuniknione. Nic dziwnego, skoro pochodzi z rodziny z literackimi tradycjami. Leonora Mackesy, babcia ze strony ojca, była autorką popularnych romansów. Margaret Kennedy, babka ze strony mamy, pisała powieści i dramaty, była także biografką Jane Austen. Choć obie zmarły, zanim ukończyła dziesięć lat, były dla przyszłej pisarki źródłem inspiracji, obiektem podziwu i uwielbienia. Pierwszym testem jej zdolności literackich, a jednocześnie nieocenioną szkołą życia i warsztatu pisarskiego była praca w redakcji dziennika „Independent”. To tam nauczyła się, że samozadowolenie nie jest drogą do sukcesu, trzeba za to pilnować deadline’ów, być otwartym na krytykę, gotowym na niekończące się poprawki i cierpliwe dążenie do doskonałości. Przypadkowe zajęcie okazało się kopalnią tematów, które wkrótce miały ją natchnąć do pisania genialnych thrillerów psychologicznych.

Morderstwo pierwszego stopnia

Serena Mackesy miała nieszczęście zadebiutować tuż po spektakularnym sukcesie „Dziennika Bridget Jones” Helen Fielding. Jej pierwsza powieść „The Temp” była dość niepokojącą powieścią inicjacyjną, jednak ze względu na to, że brytyjski rynek wydawniczy łatwo ulega modom, książkę zaklasyfikowano jako kobiecą powieść obyczajową. Imię Serena pasowało jak ulał do autorki „chick lit”, więc choć jej książki stawały się coraz bardziej mroczne, nie mogła uwolnić się od tej deprecjonującej i niezgodnej z rzeczywistością łatki. Miała dwa wyjścia: albo pogrążyć się w depresji, albo popełnić zbrodnię doskonałą. Serena Mackesy musiała zginąć, a w jej miejsce pojawiła się Alex Marwood.

Jak ryba w wodzie

Książki Alex Marwood łączy motyw zaginięcia, zerwania z dotychczasowym życiem, zmiany tożsamości i ucieczki przed przeszłością. W jej powieściach liczy się nie tylko pomysłowa, uknuta z zegarmistrzowską precyzją intryga, lecz przede wszystkim tło psychologiczne i obyczajowe, które stanowi istotny element opowieści. Fenomenalne kreacje bohaterów i niezwykły realizm miejsca akcji to największe atuty jej prozy.

Debiutancki thriller Marwood,Dziewczyny, które zabiły Chloe”, zawdzięcza swą ogromną popularność czytelnikom i dziennikarzom, którzy zachwyceni stylem i pomysłowością pisarki polecali sobie wzajemnie jej książkę. „Dziewczyny, które zabiły Chloe” to mistrzowsko zakomponowana historia dwóch nastolatek, które los stawia sobie na drodze pewnego wiosennego dnia. Obie będą żałować, że kiedykolwiek się spotkały, bo jeszcze tego samego wieczoru zostaną oskarżone o zabicie czteroletniej Chloe. Po dwudziestu pięciu latach dziennikarka Kirsty Lindsay podczas zbierania materiałów do artykułów o serii morderstw w podupadającym nadmorskim kurorcie spotyka sprzątaczkę Amber Gordon. Po raz pierwszy od dnia, który na zawsze odmienił ich życie. Muszą zrobić wszystko, by nie odkryto ich dawnej tożsamości i nie zrujnowano tego, co każda z nich z takim trudem budowała na kłamstwie. Ale przeszłość upomni się o swoje, a ich trop zwietrzą nie tylko żądne sensacji brukowce, lecz także psychopatyczny zabójca. Pierwszą powieść Marwood doceniło także środowisko  ̶  w 2013 roku została w Wielkiej Brytanii nominowana do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii „najlepsza powieść roku 2014”.

Druga powieść autorki, „Zabójca z sąsiedztwa”, będąca w istocie połączeniem wybitnie naturalistycznego thrillera z bardzo inteligentną i zabawną czarną komedią, zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do jej sfilmowania z miejsca kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco. Mieszkańców zaniedbanej londyńskiej kamienicy nie łączy nic, prócz tego, że wszyscy uciekają przed światem. Zwykle unikają się jak ognia, ale pewnej nieznośnie gorącej nocy w ich domu rozegrają się tragiczne wydarzenia, które zmuszą ich do zawarcia niewygodnego sojuszu. Nie wiedzą jednak, że jest wśród nich morderca, który wybrał już następną ofiarę. Teraz tylko czeka na odpowiedni moment, by ponownie uderzyć.

Najnowszy thriller Marwood, „Najmroczniejszy sekret”, który właśnie trafia do polskich księgarń, to opowieść o narcystycznych zaburzeniach osobowości ze zbrodnią w tle. Sean Jackson uroczyście obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Impreza kończy się jednak katastrofą i wielkim skandalem, gdy jedna z jego córek, Coco, w tajemniczych okolicznościach znika w środku nocy. Dwanaście lat później na pogrzebie Seana spotykają się wszyscy, którzy byli również gośćmi na pamiętnym tragicznym przyjęciu sprzed lat. Nagle są o krok od rozwiązania zagadki, która zaważyła na całym ich życiu. Mroczne sekrety z przeszłości wreszcie ujrzą światło dzienne  ̶  również ten najmroczniejszy, dotyczący zaginięcia Coco. Okazuje się, że nic nie jest takie, jakim się wydawało... Czy ktoś z Was planuje wybrać się na spotkanie z Alex Marwood?

18 komentarzy:

 1. Nie dam rady, ale chciałabym przeczytać jej książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybieram się na spotkanie podczas MFK.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ode mnie zbyt daleko :(

  Natomiast na pocieszenie będę polować na te książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Daleko, ale książki brzmią super :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie, ale jej najnowsza książka bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybieram się na warszawskie spotkanie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli uda mi się wyrobić to pojawię się we Wrocławiu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zwykle mnie coś ominie... i to TAKIE COŚ!

  OdpowiedzUsuń
 9. Na spotkanie to nie, ale mam w planach jej książki, jedną już zamówiłam w bibliotece i teraz czekam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ani na jedno, ani na drugie spotkanie nie dotrę :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Super, że autorka odwiedzi Polskę! ;) Niestety, jej książki dopiero przede mną, ale na pewno nadrobię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Musimy przyznać, że Alex Marwood tworzy kapitalne thrillery, od których bardzo trudno oderwać się choćby na moment. "Dziewczyny, które zabiły Cloe" były kompletnym zaskoczeniem dla wydawniczego świata, ale Marwood udowodniła "Zabójcą z sąsiedztwa" i najnowszym "Sekretem", że gatunek, w którym pisze to idealne miejsce dla niej. Która z tych książek to Twój numer 1? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie czytałam żadnej powieści autorki, ale udało mi się nabyć ,,Zabójcę z sąsiedztwa'' i zamierzam w wolnej chwili zapoznać się z tą pozycją.

   Usuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...