Nie wszystko złe, co nas spotyka, dzieje się dlatego, że na to zasłużyliśmy. Czasami potrzebujemy złych rzeczy i niepowodzeń w życiu, aby dojrzeć i wzrastać jako człowiek ❤

niedziela, 14 maja 2017

''Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty'' Joanna Jax [PATRONAT]

Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty
Joanna Jax
Liczba stron: 376
Wydawnictwo: Videograf
Ocena: 5+/6
Patronat medialny:
LITERACKI ŚWIAT CYRYSI

 Kolejne lata wojny odzierają mieszkańców Europy ze złudzeń na rychłe jej zakończenie. Nie tylko na terenie Polski ludzie stykają się z okrucieństwem, także wycieńczająca wojna na wschodzie odkrywa barbarzyńskie praktyki, gdzie pojęcie człowieczeństwa zostaje zdewaluowane i ludzkie życie wydaje się nie mieć wartości. Los rozdziela czwórkę bohaterów i stawia przed nimi kolejne wyzwania, a brzemię wojny odciska na nich głębokie piętno. Czy uda im się pokonać piętrzące się przeszkody? Czy miłość i przyjaźń wygrają z nienawiścią i egoizmem, gdy ludzkie ścieżki wyznacza historia? Kiedy biografie naznaczone są bólem i krwią, każdy stara się ocalić to co jeszcze dobrego tli się w człowieku.
źródło opisu: http://www.videograf.pl

   Joanna Jax (pseudonim) urodziła się i mieszka w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na co dzień związana zawodowo z dużą korporacją finansową. Współpracuje również z firmą produkującą trawę z rolki. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną, grafiką i zajmuje się copywritingiem. Zadebiutowała w 2014 roku Dziedzictwem von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: Długa droga do domu (2015) i Piętno von Becków (2016) również zostały entuzjastycznie przyjęte i ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Głosami czytelników wybrana jako finalistka Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Miłośnicy jej twórczości z radością przyjęli wiadomość, że autorka tworzy nowy cykl powieściowy – Zemsta i przebaczenie.

  ''Zemsta i Przebaczenie. Rzeka tęsknoty'' to trzecia odsłona monumentalnej sagi Joanny Jax. Poprzednie tomy, napisane z wielkim rozmachem – wyryły mocny ślad w mojej pamięci. Czy tym razem też tak się stało? A może autorka spoczęła na laurach? W żadnym razie! Poziom sagi nie spada, nadal trzyma wysoką jakość treści i zaostrza apetyt na więcej. Nic tu nie jest zbędne, ani przekombinowane. Na tle wielkiej historii Europy dwudziestego wieku rozgrywają się prawdziwie ludzkie dramaty; miłość i przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę, odwaga i lojalność przeplatają się z niegodziwością i okrucieństwem, a okruchy człowieczeństwa toną w morzu zła i cierpienia. Coś niewyobrażalnego! Tego nie da się opisać, to trzeba poczuć samemu.

  W samym epicentrum wojennej pożogi po raz kolejny śledzimy perypetie Juliana Chełmickiego, Emila Lewina, Hanki Lewinówny, Alicji Rosińskiej, Igora Łyszkina oraz Waltera von Lossowa. Niełatwe czasy, w jakich przyszło im żyć, odciskają głębokie piętno na ich psychice. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, trudne decyzje, nieoczekiwane problemy i życiowe rewolucje. Jeśli chcą przetrwać, muszą wyzbyć się wszelkich skrupułów, uczciwości i podstawowych zasad moralnych. Tylko czy będą w stanie zrezygnować z istoty samego siebie i godności swego człowieczeństwa?

  Nie jest to łatwa lektura. Już od pierwszych stron obfituje w wielkie uczucia, rozedrgane emocje i nieustanne poczucie lęku o przyszłość. Autorka niezwykle plastycznie maluje wojenne realia, gdzie bezmiar nazistowskiego piekła zdaje się nie mieć końca, a ludzkie istnienie coraz bardziej zatraca swoją wartość. Niemal czuć wszechobecny zapach śmierci, bezradność, niepewność jutra oraz wewnętrzne rozdarcie pomiędzy snuciem marzeń o szczęśliwej przyszłości a smutną rzeczywistością. Ale nie brak też iskierki nadziei, ufności i wiary, że ciągnący się koszmar pójdzie w zapomnienie. Że wybory, nieraz naznaczone tragizmem, były słuszne, były celem nadrzędnym i uświęcającym wszystkie środki.

  Nie wiem, jak autorka to robi, ale ma niesamowity dar ożywiania wykreowanych przez siebie postaci. Są wyjątkowo barwnie odmalowani pod względem psychologicznym i nakreśleni tak dokładnie, że z łatwością można ich sobie wyobrazić i bez trudu zrozumieć motywy ich działania i postępowania. W dodatku każdy bohater, nawet epizodyczny, ma swoje miejsce na mapie wydarzeń i swoją rolę do odegrania, dzięki czemu powieść nabiera unikatowego i niejednoznacznego kolorytu. Śledząc perypetie bohaterów zrozumiałam też pewną ważną prawdę: nie każdy wróg to zły człowiek. Nie każdy Niemiec jest oprawcą, i nie każdemu z Polaków można dać medal za odwagę, honor i walkę z okupantem. Bo w świecie, gdzie śmieć czyha na każdym kroku, a człowiek potrafi posunąć się niemal do wszystkiego, by ocalić własne życie - nic nie jest czarno-białe. Istnieją liczne odcienie szarości. Dlatego powinniśmy pamiętać, że to nie kraj, w którym się urodziliśmy, świadczy o naszym człowieczeństwie, ale to, co nosimy w sercu i w umyśle.

  Pani Joanna posiada bardzo przyjemny styl pisania. Z wyczuciem i ze znakomitą literacką wirtuozerią posługuje się lekkim i prostym językiem, potrafi stosować plastyczne opisy i urzeka bezpośrednim przekazem, który niejako wymusza na czytelniku poczucie bliskości i umożliwia większy stopień zaangażowania. Plusem jest również przemyślana, wielotorowa akcja, w której bez przerwy coś się dzieje, wręcz nie ma miejsca na oddech. Konspiracyjne działania, perfidne intrygi, kłamstwa, manipulacje, niebezpieczne czynności dywersyjne, heroiczna pomoc – to zaledwie przedsmak tego, co znajdziecie na kartach powieści. Między wersami pobrzmiewa też subtelna nuta miłości, która stanowi antidotum na ciągły strach, beznadzieję i tęsknotę za normalnością. Wszystko to czyni tę pozycję niepowtarzalną, niesamowitą i jedyną w swoim rodzaju. Wyrazy uznania dla Autorki.

Podsumowując:
  Pełna epickiego rozmachu historia, przesiąknięta gorzkimi łzami, poczuciem straty, zachwianą moralnością i niepokojem wynikającym z niszczycielskiej zawieruchy. To również piękna opowieść o altruizmie i poświęceniu w obronie swojego jestestwa i swojej suwerenności. Dotyka najczulszych strun duszy, oszałamia swoją złożonością i prowokuje do głębokich przemyśleń nad skrajną bezsensownością jakichkolwiek konfliktów zbrojnych. Tę książkę powinien przeczytać każdy, by uświadomić sobie, jak cennym darem jest wolność i życie. POLECAM!
 

19 komentarzy:

 1. Tyle dobrego słyszy się o tej autorce ;) Ja jeszcze nie miałam okazji przeczytać czegoś jej autorstwa ;) Ale jak kiedyś znajdę wolną chwilę, to to nadrobię ;)

  Gratuluję patronatu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam styl Pani Jax. Czaruje słowami i niezmiennie wzrusza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeci tom dla mnie też był niezwykły. Niebawem opublikuję moją recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię styl pisania autorki, chętnie poznam tę powieść:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedługo zacznę się zapoznawać z tą serią, skoro tomy są wydawane tak szybko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam pióra autorki, ale zapewne kiedyś sięgnę po jej książki. Tym bardziej, że zbierają pochlebne opinie.
  Gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję patronatu! Jestem ciekawa pióra autorki, może kiedyś sięgnę po jej książki

  OdpowiedzUsuń
 8. Już się nie mogę doczekać lektury :) Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz wiem, że muszę zapoznać się z twórczością autorki. Tak dobrze wykreowani bohaterowie muszą robić wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja ciągle nie zmierzyłam się jeszcze z wcześniejszymi częściami, a widzę, że powinnam! Z każdej strony pochwały :)
  Aj ten altruizm niezwykle do mnie przemawia!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję patronatu, świetna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Po Twojej recenzji wygląda na epicką powieść, ta seria bardzo mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Autorka pisze tom za tomem w ekspresowym tempie, ale trzyma poziom jak czytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię takie powieści gdzie przeplata się historia z wielkimi namiętnościami i prawdziwym życiem. Ogromnie chcę sięgnąć po pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ta autorka szybciej pisze, niż ja zdążę pomyśleć, że muszę wreszcie poznać jej książki:)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...