Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. [Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza] ❤

wtorek, 7 lipca 2020

"Szczęście pod stopami" Renata Górska # FRAGMENT POWIEŚCI + KONKURS

Moi Drodzy,
Dziś jest premiera powieści ''Szczęście pod stopami'' Renaty L. Górskiej. 

Na stronie wydawnictwa Replika trwa przedsprzedaż książki z 30 procentowym rabatem: klik

Z kolei na moim FP ruszył konkurs: klik 

A na zachętę fragment powieści!
Prolog
Któż by nie chciał urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą? W mo­mencie moich narodzin zaświeciło ich więcej, a chociaż nie były prawdziwe, z ust ludzi wypływały dobre życzenia. Niebo rozbłysło od fajerwerków, wybuchały petardy, strzelały korki szampana. Niestety nie byłam potomkiem królewskim i to nie mnie witano tak hucznie. Świętowano nadejście nowego roku. Wyprzedziłam go o minutę.
– Wpiszę datę pierwszy stycznia – proponowała położna. – Prze­dłuży się małej dzieciństwo.
– Nie zgadzam się na to! – Moją rodzicielkę oburzyła ta nadgor­liwość. – Proszę trzymać się przepisów!
Miała powód do uporu. Byłam pogrobowcem, a ponoć także dzieckiem przenoszonym. Nieduża waga noworodka raczej nie po­twierdzała takich obliczeń, lecz matka obstawała przy swoim.
– Patrysia, moja pierworodna, też była taka drobna! – Nie wspo­mniała o fajkach, których wtedy nie umiała się wyrzec.
Podczas drugiej ciąży o paleniu czy innych używkach musiała zapomnieć. Wicherkowie, jej teściowie, praktycznie nie spuszczali jej z oczu. Bez pracy, własnego mieszkania i z kolejnym dzieckiem w drodze, musiała dostosować się do tego rygoru. Wpieniała się, gdyż traktowano ją jak małolatę, chociaż była już matką i wdową. Jej mąż, a mój ojciec, o ile Piotrek istotnie nim był, zginął tragicznie w wypadku. Następne miesiące stały się dla Hanki prawdziwą ge­henną. Była całkowicie zależna od teściów, z niskiej wdowiej renty nie utrzymałaby siebie i dzieci.

W okazałym domostwie, w którym żyło się wielopokoleniowo, nestor rodu pod pozorem łaskawcy sprawował rządy tyrana. Bli­skich traktował jak swoich podwładnych, żądał od nich pełnego po­słuchu. Protesty gasił rykiem, podporządkowanie szczodrze nagra­dzał. Kobiety w tym domu nie miały wiele do gadania, obaj synowie również bali się ojca. Biada było sprzeciwić się temu mężczyźnie, zawsze musiał postawić na swoim! W miasteczku mówiło się nawet „zawzięty jak Wicherek”.
Nie mogłam pamiętać, co doprowadziło do tego, że dora­stałam w domu dziadków. Wersja Hanki, mojej matki, zawierała sporo luk i różniła się od tego, co słyszałam od innych. Zacznijmy jednak od początku, trzymając się nagich faktów. Byłam dzieckiem wyczekiwanym, ale w żadnym razie chcianym. To tylko pozornie paradoks.
W miasteczku wrzało od plotek, zanim jeszcze pojawiłam się na świecie. Wątpliwości budził zbyt wolno rosnący brzuch Hanki. Im bliżej końca roku, tym głośniej pytano, czy w ogóle Piotrek Wicherek zdążyłby spłodzić to dziecko. Najbardziej ją­trzyła ponoć Zoja, moja ciotka, starsza synowa dziadków. Obie kobiety nie znosiły się nawzajem, a mieszkanie pod jednym da­chem powodowało ciągłe konflikty.
Pozostaje zagadką, czy poród w sylwestra był skutkiem rozpacz­liwych zabiegów, czy nastąpił jednak o czasie. Grupa mojej krwi nie wykluczała ojcostwa Piotrka i chyba to przeważyło, że Hanka mo­gła wrócić do domu teściów. Wspomagali ją finansowo, aby mogła troszczyć się o obydwie córeczki. Okazała się jednak niewdzięczna, lub, jak sama to widziała, nie radziła sobie z tą sytuacją.
Hanka była bardzo młoda, miała dopiero dwadzieścia dwa lata. Nie tak wyobrażała sobie swoją przyszłość. Jednostajna codzien­ność nużyła ją, tęskniła za dawną swobodą. Od krewnych męża wciąż tylko słyszała zarzuty; a to że źle zajmuje się dziećmi, a to że nie jest gospodarna. Ludzie w miasteczku oceniali ją na każdym kroku, czepiali się, że maluje się ostro i nie nosi żałoby. Z czasem Hanka stała się bardziej butna i przestała zważać na opinię. Raz za razem urywała się z domu, bez balastu, za który miała obie córeczki. Wyjeżdżała głównie do swojego rodzinnego miasta, odnowiła tam stare przyjaźnie. Nic sobie nie robiła z awantur, jakie czekały ją po powrocie. Podburzana przez dawnych przyjaciół, przed nikim nie
czuła już respektu. Jej absencje przedłużały się coraz bardziej, aż pewnego dnia zniknęła na dobre.
Zostawiła wiadomość, że skoro zdaniem teściów nie nadaje się na matkę, to niech sami zatroszczą się o swoje wnuczki. W miasteczku ponownie wybuchła sensacja. Wicherkowie palili się ze wstydu za młodszą synową, lecz sądzili, że w końcu wyszaleje się i opamięta. Hanka jednak nie wróciła i dobrze zatarła za sobą ślady. Ludzie mó­wili, że pewnikiem skończyła w rynsztoku. W domu nigdy się o niej nie rozmawiało, dziadek tego zakazał. Nie wybaczono jej splamienia honoru rodziny.
Lata później próbowałam porozmawiać o tym z Hanką. Nie po­czuwała się do winy za porzucenie nas w dzieciństwie. Twierdziła, że wychowując się w domu dziecka, nie miała dobrych wzorców rodziny. Usprawiedliwiała się wczesnym wdowieństwem i nieżyczliwymi jej krewnymi męża. Mówiła, że chciała stanąć na nogi i zabrać córki do siebie, ale nie brzmiało to przekonująco. Gdy zapytałam, dlaczego przez tyle lat nie odzywała się do nas, odparła, że bała się Wicherków. W moim mniemaniu raczej przejęcia odpowiedzialności za dzieci. Chętniej rozwodziła się o ciemnych stronach swojego małżeństwa, miała je za życiową pomyłkę. Twierdziła, że Piotrek obiecywał jej gruszki na wierzbie. Krótko mówiąc, to z siebie robiła ofiarę.
– Słyszałyście o mnie tylko złe rzeczy – zakładała, nie całkiem bez racji. – Ale Piotrek też nie był ideałem, jak głupia z początku myślałam! Zauroczył mnie swoim mundurem, a kiedy wpadłam, to owszem, zachował się w porządku. Jednak po wojsku, gdy wrócił do swoich, to rycerz zamienił się w chama! Okazał się takim samym pieniaczem jak jego stary, brał się nawet do rękoczynów! Gdyby wtedy nie zginął, i tak bym od niego odeszła.
Żenowała mnie jej otwartość. Wprawdzie byłam już dorosła, lecz niektóre detale mogła zachować dla siebie.
– Marniałam w tej pipidówce, z upierdliwymi teściami na karku i resztą bandy Wicherków!
– Wybrałaś więc wolność… bez nas.
Zignorowała moją aluzję. Punkt ciężkości przerzucała na własne problemy, jakie miała po opuszczeniu naszego grajdołka. Żaliła się, jak było jej ciężko, gdy pętała się sama po Polsce. Pomieszkiwała to tu, to tam, zmieniała pracę, partnerów, a ci wykorzystywali ją i po­rzucali.
– Nie miałam szczęścia do facetów! Gubiła mnie moja kochliwa natura i moja naiwność! U dziadków było wam lepiej – kończyła niezręczny dla niej temat.
Jak to się miało do rzeczywistości, nie chciała słyszeć. To rów­nież blokowało nasze zbliżenie. Oczekiwała, iż w dorosłych córkach znajdzie przyjaciółki, wyrozumiałe dla jej wad i chętne do wysłuchi­wania jej żali. W moim przypadku tak się nie stało, więc nasz sztucz­nie podsycony kontakt wkrótce znów ostygł.
Hanka rozczarowała mnie, unikając odpowiedzi na pytanie, czy ja i siostra mamy wspólnego ojca. Chyba że udzieliła mi jej przez kwiatki, nadmieniając o swojej kochliwości. Być może tuż po stracie Piotrka pocieszał ją jakiś jurny kogucik? Wiele wskazywało na to, że nie przynależę do rodu Wicherków. Dawano mi odczuć moją odmienność i w końcu sama zaczęłam tak siebie postrzegać. W my­ślach nazywałam się samosiejką.

***

Powieść z tajemnicą w tle, w której nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje.

Skusicie się?

102 komentarze:

 1. Fragment zachęca do lektury. książki Życzę powodzenia w konkursie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również życzę powodzenia wszystkim biorącym udział w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że są ciekawe pozycje na lato ❤

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nie mogę doczekać się lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam w zapowiedziach. Może być ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba zerknę na ten konkurs. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią przeczytałabym całą książke ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie nadążam za nowościami. Gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Powodzenia wszystkim w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Powodzenia w konkursie życzę wszystkim :D

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka zapowiada się dosyć ciekawie :D
  Być może skuszę się na wzięcie udziału w konkursie :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Jedna z moich ulubionych autorek. Powieść w planach do zdobycia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się interesująco :) A uczestnikom konkursu życzę sukcesów :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Consider the administrations of scholastic composing gave by experienced Assignment Help. They give commendable assignment composing help to all researchers who can't complete their papers because of any explanation.

  OdpowiedzUsuń
 16. We are the best website for providing Programming Assignment Help. Our years of knowledgeable team experts will help and guide students regarding their assignments.

  Programming Assignment Help

  OdpowiedzUsuń
 17. Place an order for Assignment Help in Singapore so you can connect with professional writers. Pay a good amount to buy the services of online assignment help even in Singapore.

  OdpowiedzUsuń
 18. QuickBooks throws different error codes for specific issues. It gives an error while facing trouble with Dynamic Link Library, or we should say when the DLL file gets corrupted. The error linked with the corrupted DLL file is QuickBooks error 80029c4a, which may occur due to incorrect antivirus or firewall configuration. If you are also facing a similar problem, you don't have to worry about it, become we have got some great tips to eliminate the error code 80029c4a. The issue can be resolved by allowing the QuickBooks files through your antivirus software or firewall. In several instances, the QuickBooks files are quarantined by your antivirus program. You can also try to repair the QuickBooks installation or execute a fresh installation of QuickBooks software. We suggest you not to trouble yourself or waste time in fixing the error. Instead, get in touch with our team and rely on our prompt services. We are available to assist you 24/7.

  OdpowiedzUsuń

 19. https://helpinhomework.org/ uncovers the paths to connect with professional and experienced assignment writers. With the help of them, you don’t have to take tension of assignment writing and searching for valuable information. When you can’t understand what to write and how to frame all information in the right format, you must think about assignment help services. Under this platform, you will get complete papers even if you find it tough to solve your questions. So, place your order for the online help of subject matter experts if you don’t compose your papers.

  OdpowiedzUsuń
 20. The Ascent is an industry leader for Fund Solutions Provider services, which provides fund solutions as per the client's specific needs. As a fund administrator, we can perform various sets of activities, including fund accounting, NAV calculations, etc.

  OdpowiedzUsuń
 21. PNJ Sharptech offers the best Custom Website design services in India along with digital marketing services at affordable prices. We expect to think again about your character with the target that you increase extreme mileage from the online commercial center. Lead your Business Forward with our Web design Services. For More Query Contact Us +918527749441.

  Also Read: Top 20 Website Designing Tips To Bring You Customers

  OdpowiedzUsuń
 22. Our Assignment Help professionals are always there to help you in writing the premium quality assignment that will not only boost your score but also increase your ideas related to the subject.

  OdpowiedzUsuń
 23. One more important point is that the best assignment experts in UK are really affordable so that no student stays without aid due to monetary issues.


  OdpowiedzUsuń
 24. AtoZAssignment is providing the best assignment solutions at an affordable price.

  https://www.atozassignments.com/cplus-programming-assignment-help
  https://www.atozassignments.com/computer-science-assignment
  https://www.atozassignments.com/php-programming-assignment-help
  https://www.atozassignments.com/c-programming-assignment-help
  https://www.atozassignments.com/java-programming-assignment-help
  https://www.atozassignments.com/html-assignment-help
  https://www.atozassignments.com/mechanical-assignment-help

  OdpowiedzUsuń
 25. Quicken Connectivity Problems generally means that Quicken is unable to establish an internet connection. Therefore, it is quite clear that if the system has lost internet connection, then only you face this Quicken connectivity issue. So, in order to cope-up this problematic hurdle, you first need to check your internet connection. The computer should have a strong speed of internet connection for a smooth run of the Quicken program. If you are unable to fix this issue on your own, contact our tech-specialists. They are available round the clock at a toll-free number. Thus, in a very least span of time this connectivity issue will be resolved completely from the root.

  OdpowiedzUsuń
 26. Students would then be able to go through the subtleties and comprehend their homework, chopping down an ideal opportunity for exploration and writing. Requesting the homework is a couple of step interaction and student can benefit it without any problem. Our LIVE talk choice helps to interface with the group effectively and resolve questions assuming any. We likewise offer free limitless modifications till you are happy with the homework, thus bringing you sublime evaluations. essay writing help , assignmenthelp

  OdpowiedzUsuń
 27. The cold storage manufactures companies in India‌‌ use various types of pre-engineer buildings required for the construction of cold storage. The pre-engineer buildings (PEBs) are of high quality and can be customised to withstand various harsh conditions required for cold storage.

  OdpowiedzUsuń
 28. Excellent thread, I have to thank you for this. It helps me a lot to enhance my knowledge. I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website amorphous metals assignment as well and let me know what you think.
  mass communication assignment
  linux assignment
  constitutional law assignment
  solid mechanics assignment

  OdpowiedzUsuń
 29. I am an admirer of your writing. Truly your expertise in the subject is showcased by your write-ups. I have been providing assignment help to students for the last 3 years and am happy to see that more and more people are focusing on assignment help websites with passing time. We are associated with professionals having expertise in subjects like English, maths, computer science, life sciences and much more. So if you come across anyone who need assignment help, connects with us. Meanwhile, feel free to visit our website to gather all the information about us.

  OdpowiedzUsuń
 30. Choose assignment help Service in New Zealand to buy the assistance of academic writing. Online Assignment Help connects you with professional writers so you can get requisite help for your Assignment.

  OdpowiedzUsuń
 31. Your post is very helpful and information is reliable. I am satisfied with your post. Thank you so much for sharing this wonderful post.
  KatMovieHD
  50 most popular women
  Best Wine Brands In India
  Difference Between OOP And POP

  OdpowiedzUsuń
 32. Place your order for Assignment Help if you can’t meet the deadlines. Make timely assignment submissions using the online help of experienced writers via assignment writing services.
  Buy Assignment Help to get assistance from professional academic writers. Hire an assignment expert and finish your homework even if you have a lack of time.

  OdpowiedzUsuń
 33. Now people should stop thinking about the real gem and must get agree with the points described here in easy manner which is amazing when we consider taking assignmenthelp service

  OdpowiedzUsuń
 34. HP Envy 4500 Printer is an excellent model but it doesn’t guarantee the fact that you are never going to face issues when you use it. We can’t tell that you are going to face which issue when but all we know is that we will assist you to solve it. You might come across some general issues or specific ones. No matter what, the experts will help you to get rid of them.

  OdpowiedzUsuń
 35. Hello, Warm greetings to all, I am John. I am working as a backend support executive in different companies. I am also associated with some private institute. And I am an expert in dealing with all Microsoft office related problems. You can resolve all your queries by visiting office.com. But, still, if you are unable to fix this problem on your own, you can connect to me to resolve this in a single phone call.

  OdpowiedzUsuń
 36. We are a top rated essay help Online service here with experts specializing in a wide range of disciplines ensuring you get the assignments that score maximum grades.

  OdpowiedzUsuń
 37. This is a great post.I am going to write on this topic based on your writing.
  Would you please come to my blog and give me some advice? We look forward to your feedback
  gk quiz
  amazon quiz
  current affairs quiz
  general knowledge quiz
  english stories
  bedtime stories
  short stories
  short english stories
  short bedtime stories
  english bedtime stories
  short bedtime english stories

  OdpowiedzUsuń
 38. We provide the best accounting assignment help and ensure plagiarism free assignments which are prepared according university’s instructions. It can be very disappointing as a student to work really hard throughout your academic quotes only to get average grades.
  accounting homework help

  OdpowiedzUsuń
 39. It’s actually a nice and helpful piece of spots. I am happy that you simply shared this useful game with us. Please keep enjoying yourself with us.Play Online Rummy

  OdpowiedzUsuń
 40. Hi, I am Jenny aged 26 a call girl offering: Strip-tease, bbbj, bj, come on face, completion, daty, dick suckinglips, sex style from behind(doggie), girlfriend experience, hand job, oral sex, 69sex with a condom without condom, come on body, extraball have sex many time. Hot meeting with me.
  Relationship
  personal service
  Outcall girls
  Model
  Incall girls
  Hotel call girls
  Female call girls service
  Female
  Escort service
  Erotic massage
  Dating
  Call girls WhatsApp
  Call girls number
  Call girls for party
  Call girls
  Call girl WhatsApp
  Call girl number
  Call girl
  Relationship
  personal service

  OdpowiedzUsuń
 41. But a smiling visitant here to share the love. btw great style and design. 토토

  OdpowiedzUsuń
 42. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the superb works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site 온라인경마

  OdpowiedzUsuń
 43. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. 바카라사이트

  OdpowiedzUsuń
 44. ABC is a spearheading assignment writing administration stage that serves in excess of 100 students every month. Our numbers are a declaration to the nature of administration which we give. We are among the top of the line assignment writing administration objections in the United States, where students approach us with their assignment writing demands consistently. One of the eminent elements of our administration is our idealness and promptness with execution and conveyance of every assignment. do my assignment

  OdpowiedzUsuń
 45. Teknobuilt is an AI-Based Company providing Advanced Construction Management systems and solutions that help in developing more effective construction strategies to handle projects without any mistake. We also offer more solutions on Advanced Construction Management, Digital Project Execution, Construction Workflow Automation, etc. For more information, contact @ +91-11-41072395, or you can mail us at info@teknobuilt.com.

  OdpowiedzUsuń
 46. have been on the internet lately, looking for something to read and that is how I came across your site and saw this article of yours. So, I decided to see what it says and I find out that it is so amazing. You really did great work on your site and the articles you posted on it. You really take your time in writing this article and they are clearly detailed. Once again, you are good at article writing and I will be coming back to view more article updates on your site

  OdpowiedzUsuń
 47. I have been surfing through the net to get what I can use to refresh my brain. Luckily, I stumbled on your website and I'm very happy with your write-up.

  OdpowiedzUsuń
 48. Dearpet provides the best quality products for your dog. We fulfill all your utility needs from toys, beds,clothes and dog food online as well as dry dog food ​at a very affordable price. We also give proper medical facilities to your pets and take care of all their grooming needs too!

  OdpowiedzUsuń
 49. I have been visiting the internet lately and today, I luckily stumbled on your weblog. Indeed, your article is well detailed and I hope for more of this from you.

  OdpowiedzUsuń
 50. This is an amazing and fascinating post, the contents of this blog are always very amazing helpful, i have learnt a lot of things as i went through it, thanks for publishing it, click here for UNIJOS updates unijos cut off mark for architecture

  OdpowiedzUsuń
 51. One thing that makes me visiting your website constantly is the fact that you're an outstanding writer. Every part of your content gives me goosebumps.

  OdpowiedzUsuń
 52. we open the networks of Assignment Help Canada for all students who have concerns for their project submission.Our skillful Canada assignment writers are committed to providing students with top quality online solutions that help in their career advancement. We pay respect to your desire and help you submit the best assignment in this area.To provide the best online writing services.
  For more info- Get Assignment Help

  OdpowiedzUsuń
 53. Visit www.hp.com/go/wirelessprinting and open the door to the world of HP smart printing solutions. HP wireless printer is a versatile printing device that helps you print, scan, copy and fax your documents as per the requirement.
  Visit ij.start.canon | ij.start canon and find out the best way to download Canon printer drivers. Canon printers are ideal for every situation wherever you need a document, paper, or photo print or even if you wish to scan, fax, and do more ijstart.canon will make you learn how to set up a canon printer to get advanced printing features.


  OdpowiedzUsuń
 54. A Quick Guide to Canon Printer SetupMake sure your printer hardware is configured.
  On your PC browser, go to cannon.com/ijsetup
  Click Set Up.
  Using your Canon IJ printer model, the download printer software.
  Double click to install it.
  Connect a network to your printer and PC.
  Finish the Canon IJ printer setup.
  microsoft365.com/setup allows you to download and activate the Microsoft Office setup. Microsoft 365 plans for personal and home provides robust Office desktop apps including Word, PowerPoint, Excel, Outlook, and OneNote.

  OdpowiedzUsuń
 55. Sign in with Microsoft 365 login account if you already are using Microsoft’s other services like Outlookcom, Xbox Live, Skype, or OneDrive, it means you can use this account for Microsoft Office 365 login.
  Microsoft365.com/setup

  OdpowiedzUsuń
 56. I’m impressed, I have to admit. Truly rarely should i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail within the head. Your notion is outstanding; the pain is an issue that insufficient everyone is speaking intelligently about. I am very happy that we stumbled across this inside my try to find some thing relating to this. 메이저토토추천

  OdpowiedzUsuń
 57. Hi There! How you have been doing? Did you understand everything expressed in the above write-up? Well certainly, I have and I want to praise the author because I can see talent here. The author has explained everything from scratch without going into too many details and that is a very hard skill to master. I am a digital content writer as well, and I have experience working in pre-eminent companies such as Webroot and Norton. But I still make mistakes, and I like criticism because it helps me improve my work. So, go to the following link and help me become a better version of myself:

  mcafee.com/activate

  OdpowiedzUsuń
 58. Kings Auto Deals in the second hand luxury cars in India . We provide the Certified Used luxury cars with the best market price. Visit Our showroom for exciting offers. Call us +91 - 999 9727 272 for more details

  OdpowiedzUsuń
 59. IMO regulation on sulfur content in the marine fuel and increase in gas exploration and production activities are the key driving factors in the growth of the LNG bunkering market globally. However, demand-supply gap in LNG bunkering is the key factor restraining the growth of the global market.

  Also read: acetic anhydride market | Tobacco Market | Takeitcool

  OdpowiedzUsuń
 60. I’m very pleased to discover this site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every part of it and i also have you saved as a favorite to see new information on your blog. 먹튀사이트

  OdpowiedzUsuń
 61. Looking for Visa Consultancy in Delhi? Tourisa is a company that provides the opportunity to grab visa consultants in Delhi for all countries.
  Tourisa provides the best immigration consultancy and lets your visa gets approved. We Provide Visa Consultancy Services as well as Apostille Services In Delhi which can help you to travel all over the world. We provide visas at an affordable price and in a short period of time
  For further information, you can contact us at 011-41445079 or mail us at crm@tourisa.in

  OdpowiedzUsuń
 62. white pencil studio is a creative agency that harnesses creativity , technology , and culture to create connected brands and beautiful experiences.

  OdpowiedzUsuń
 63. https://gamebegin.xyz You are able to exercise by yourself. A pitching device enables you to establish the speed in the ball. By packing a number of baseballs in to the device, you are able to exercise striking without the need for a pitcher. This digital equipment is perfect for those who want to process baseball alone. Pitching devices might be gathered in your nearby athletic items shop.

  OdpowiedzUsuń
 64. https://gameboot.xyz The truth is them on magazines as well as on Television, men and women who appear to be their arms and thighs and legs will explode as his or her muscle groups are so big! There is not any need for you to acquire your body to this level in the event you don't want to, as being the easy methods in this post will help you build muscle in the healthful manner.

  OdpowiedzUsuń
 65. The best pet grooming website in Delhi/NCR. We ensure you that our expert professionals ensure to make your furry squeaky. We pave the way for flawless pet grooming. Delivering hassle-free grooming experience at your convenience in your furry friend's comfort zone. For more information, visit - Best Pet Grooming

  OdpowiedzUsuń
 66. This is the type of content I’ve been looking for online. Thanks for this kind of content. However, you can check out mine

  OdpowiedzUsuń
 67. Get Pro Writer ensures a natural writer profile for your higher rankings. With our inventory of over 10,000+ sites from across the globe, you can now buy High DA & DR Guest Posts from quality sites in the USA, UK, AU, and Canada. We guarantee placement on genuine websites with organic traffic with all niches covered – all at reasonable prices.

  OdpowiedzUsuń
 68. Help in homework” or helpinhomework.org is one of the best assignment help companies consisting of a team of assignment writing experts who provide solutions to all kinds of homework. Essay writing, Paper writing, Questions and Answers, Accounting assignment writing, Mathematics, English, Biology assignment writing are among the 100+ other subjects that we can help with.

  OdpowiedzUsuń
 69. Lectures, classes, exams, quizzes, tests- often surprise, research and field visits, extracurricular activities, and to complicate matters, homework to be done! How can a student manage all these things and still score an A? If you are ardently awaiting for scoring an A on your homework, you just have to comment with the experts of Study help Me.

  OdpowiedzUsuń
 70. Best Buy Hacks experts share the best products that you should buy. We're a team of savings professionals with the best deals, tips and tricks to help you save at your favorite brands, stores and delivering restaurants.

  OdpowiedzUsuń
 71. Great Guest Posts ensure a natural backlinks profile for your higher rankings. With our inventory of over 10,000+ sites from across the globe, you can now buy High DA & DR Guest Posts from quality sites in the USA, UK, AU, and Canada. We guarantee placement on genuine websites with organic traffic with all niches covered – all at reasonable prices.

  OdpowiedzUsuń
 72. GreatAssignmentHelper.com assignment help services offer you flawless grades effectiveness at the most moderate rates. What's more, this is the fundamental motivation behind why you should exploit our assignment help. More than quite a while, we have been offering our projects to a great many understudies.

  OdpowiedzUsuń
 73. Hi,
  It is really a great and post by you. I found this so interesting and well researched. Keep it up and keep sharing such posts.
  The student's success or failure is determined by the field they choose to study. The demand for studying some subjects like civil engineering, human resource, financial accounting and etc. has risen dramatically in recent years among students. Meanwhile demand for assignment experts help also increases because assignments are important part of these subject courses. Most of the students face issue while making their assignments or assessments. Therefore they seek online assignment help like MYOB Assignment Help, HR Assignment Help, Biology Assignment Help.

  OdpowiedzUsuń
 74. Academics can get the most comprehensive and cost-effective University Assignment Help from our university service providers. We, along with our team of professionals, offer the highest level of service to accomplish your job. Our knowledgeable staff is willing to assist you with the best university deal writing services available to academic students completing an assignment.

  OdpowiedzUsuń
 75. Thanks for sharing, Are you in search of affordable assignment help in Canada? Now stop wondering as the Sample Assignment is here to take all your trouble and help you in your academics at an affordable price range. They believe in serving the students, introducing multiple offers and discounts to minimize the price that suits everyone. Sample Assignment is considered the most popular among scholars due to its Coursework Help Service. If you are concerned about who can do my homework, then you are at the right place. These experts can help you provide the blemishes and error-free work within the time frame.

  OdpowiedzUsuń
 76. Our Company was incorporated as a private limited company namely “Rajnandini Metal Private Limited” under the Companies Act, 1956 vide certificate of incorporationcopper wire rod manufacturer in india.

  OdpowiedzUsuń

 77. Our Company was incorporated as a private limited company namely “Rajnandini Metal Private Limited” under the Companies Act, 1956 vide certificate of incorporationcopper wire rod manufacturer in india

  OdpowiedzUsuń
 78. United Airlines requires all checked bags to be 50 pounds or fewer (for economy class rates) or 70 pounds or less (for business class fares) (for business and first-class fares). After you've finished packing, use a baggage scale to make sure your bag is within the weight limit for your flight. If you want to find out more about United airlines baggage weight, then visit our website.

  OdpowiedzUsuń
 79. There are 15 chapters in NCERT Class 10th Maths and you may be stuck at some chapters while solving their exercises. Therefore, Selfstudys is giving the free NCERT Solutions For Class 10 Maths.
  NCERT Solutions For Class 10 Maths

  OdpowiedzUsuń
 80. Great Review site, Directory of best affiliate sites
  HubPrix Website Overview Review

  Want to look for
  Indian Gaming Deals

  OdpowiedzUsuń
 81. Thanks for sharing such an awesome blog.

  Hawaiian Airlines Change Flight

  According to Hawaiian Airlines' Flight Change Policy, if you would like to make changes to an existing Hawaiian Airlines flight,.

  First, cancel your flight by phone or online.
  Then contact Hawaiian Airlines bookings to rebook new tickets before they expire. It can't be canceled online.

  If you are interested in knowing more about Hawaiian Airlines Change Flight. Please visit our site
  "Hawaiian Airlines Change Flight" or call us at 1-866-399-0587.

  OdpowiedzUsuń
 82. I have to say I am impressed. I rarely come across such an informative and interesting blog,
  and let me tell you that you nailed it You have give me loy of information as well as entertainment
  I’m so glad I found myself in this quest for something
  about that.
  edugov backlinks
  free backlinks gov
  free backlinks edu
  free backlink s 3 edu
  free backlink s 3 edu

  free backlink s 3 edu
  free backlink s 3 edu
  free backlink s 3 edu
  free backlink s 3 edu

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...