Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

niedziela, 19 listopada 2023

ZAPOWIEDŹ: SZTUKA ZWYCIĘSTWA - Phil Knight

 Moi Drodzy,

Firmy Nike nie trzeba nikomu przedstawiać ‒ to jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego, z roczną sprzedażą rzędu 30 miliardów dolarów. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight ‒ człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. Jego wspomnienia są fascynującą podróżą w czasie i zaskakująco szczerą, intymną opowieścią o tym, jak realizować marzenia. Knightowi dopisało szczęście: jak większość młodych ludzi, krótko po studiach nie miał szczegółowego planu na życie, ale miał swój Szalony Pomysł. Kochał bieganie i czuł, że nie będzie szczęśliwy, jeśli nie zwiąże kariery zawodowej z pasją. I właśnie o tym, jak zmienić zamiłowanie do sportu w niewyobrażalny sukces komercyjny, opowiada ten pamiętnik ‒ zaskakujący, skromny, niefiltrowany, zabawny i pięknie napisany.

Kiedy Phil Knight nie dostał się do licealnej drużyny baseballowej, matka zasugerowała mu, by zajął się lekkoatletyką. Phil dołączył do zespołu biegaczy i odkrył, że potrafi szybko biegać i że sprawia mu to przyjemność.

Dziesięć lat później Phil pożyczył od ojca 50 dolarów, by założyć firmę. Jego cel był prosty: importować z Japonii wysokiej jakości buty do biegania. Wraz z ekipą podobnych do niego zapaleńców zaczynał od sprzedawania butów wprost z bagażnika samochodu, by wreszcie stworzyć jedną z największych na świecie sportowych marek.

Założyciel Nike nigdy nie bał się ryzyka i mimo rozmaitych przeciwności zawsze podążał za własną radą: „Idź naprzód. Cokolwiek się zdarzy, nie zatrzymuj się”. ‒Przeznaczona dla młodych czytelników bestsellerowa Sztuka zwycięstwa, przepełniona mądrością, humorem i zapałem, to opowieść o determinacji, która naprawdę inspiruje. 
"To wspaniała, amerykańska opowieść o szczęściu, determinacji, znajomości rzeczy oraz magicznej alchemii, która połączyła grupkę ekscentryków, twórców sukcesu Nike. To, że odnieśli sukces, jest cudem, bo ‒ jak dowiedziałem się z tej książki ‒ choć jako naród cenimy sobie wolność gospodarczą, to jednocześnie jesteśmy niezrównani w jej tłamszeniu. To, co Phil Knight ma do powiedzenia na temat przedsiębiorczości oraz przeszkód, które trzeba pokonać na drodze do sukcesu, jest wręcz bezcenne. Trudno zliczyć zakładki, które zostawiłem między stronicami tej książki".

Abraham Verghese, autor "Powrotu do Missing", bestsellera z listy "New York Timesa"

"Byłem jeszcze dzieciakiem, gdy po raz pierwszy spotkałem Phila Knighta, ale tak naprawdę poznałem go dopiero teraz, gdy przeczytałem tę piękną, przejmującą, intymną opowieść. To samo mogę powiedzieć o Nike – z dumą nosiłem stroje tej firmy, ale nie miałem pojęcia, że za popularnym symbolem zwanym swoosh kryje się tak niezwykła historia ludzkiej pomysłowości, woli przetrwania oraz triumfu. Szczery, zabawny, trzymający w napięciu, prawdziwie literacki ‒ oto pamiętnik dla ludzi, którzy kochają sport, lecz nade wszystko dla tych, którzy kochają pamiętniki".

Andre Agassi, tenisista, jego autobiografia "Open" stała się bestsellerem "New York Timesa"


Założyciel firmy Nike, Inc., jest jednym z najbardziej wpływowych magnatów światowego biznesu. W latach 1964-2004 był dyrektorem zarządzającym, a obecnie pełni w firmie funkcję prezesa rady nadzorczej. Mieszka w Oregonie z żoną Penny.

 Skusicie się?

21 komentarzy:

 1. To może być bardzo ciekawa pozycja...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, nie wiedziałam, że za firmą Nike stoi taka niesamowita historia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też czekam na Twoją recenzję Cyrysiu, pozdrowienia .

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, chętnie poznam osobę, która stworzyła Nike :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że to może być bardzo inspirująca książka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie również książka zaintrygowała. Zapowiada się ciekawie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że tacy ludzie mocno inspirują. To może być ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wybieram takich książek. Myślę że dla tej zrobiłabym wyjątek

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej nie sięgam po tego typu książki, ale ta coś w sobie ma 😃

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa pozycja i temat, coś innego wśród moich dotychczasowych lektur.

  OdpowiedzUsuń
 11. Może być ciekawa. Nie czytałam jeszcze

  OdpowiedzUsuń
 12. Zainteresowała mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z pewnością znajdzie swoich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja nie, ale znam fanów wspomnień i rozwoju biznesu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Może być ciekawa. Raczej nie czytam biografii

  OdpowiedzUsuń
 16. Wspaniale zaprezentowane! Twój post jest zarówno wnikliwy, jak i prowokujący do myślenia. Doceniam, że podzieliłeś się swoją cenną perspektywą.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...