Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 14 czerwca 2011

,,Dogonić rozwiane marzenia''.


Dogonić rozwiane marzenia

Elizabeth Flock

Seria: Powieść Psychologiczna
Liczba stron: 320
Oprawa: twarda
Wydawnictwo : Mira
ISBN:978-83-238-7776-9
Cena: 34.99 zł
 Premiera: 15.06.2011 

,, Czy zdarza ci się, że masz ochotę uciec od swojego życia ? Czy kiedykolwiek przychodzi ci do głowy, że życie nie jest takie jak planowałaś? Czy pragnęłaś czegokolwiek, co by cię przebudziło? ‘’. Może są wśród was takie osoby, które zadają sobie te pytania? Często bywa tak, że  zdarzają się  takie dni, kiedy otaczająca rzeczywistość zaczyna nas przytłaczać i dlatego mamy ochotę spróbować czegoś innego.

Elizabeth Flock, pragnie nam przybliżyć typowe rozterki ludzkie  w dzisiejszej monotonni  życia. Nie znałam wcześniej tej autorki, ale z tego co wiem zasłynęła debiutancką książką ,,Krzyk ciszy’’, która szybko stała się bestsellerem.  Następna powieść ,,Emma i ja’’ również była entuzjastycznie przyjęta. Teraz na światło dzienne wyszło kolejne dzieło Elizabeth Flock pt. ,,Dogonić rozwiane marzenia’’, wydane przez wydawnictwo Mira.

Bohaterkami są matka Samantha Friedman i jej córka Cameron. Narracja toczy się dwutorowo, dzięki czemu możemy poznać punkt widzenia oczami dojrzałej kobiety oraz bolesne życie rozchwianej emocjonalnie nastolatki.

Samantha , była kiedyś ambitną kobietą pełną pasji. Marzyła o szczęśliwym życiu w otoczeniu rodziny. Konsekwentnie dążyła do realizacji celu, w wyniku czego została  żoną Boba i matką trojga dzieci, Cameron,  Jamie i Andrew. Wreszcie , czuje się spełniona, lecz po latach zaczyna przytłaczać ją zwykła, szara , nudna rzeczywistość.  Mąż jest bardzo oziębły, zachowuje się jakby był kimś  zupełnie obcym i nie obchodzą go problemy wychowawcze dzieci oraz wewnętrzne pragnienia małżonki. Również nastoletnia córka Cammy, jest przyczyną zmartwień. Ubiera się  i maluje na czarno, wagaruje, bierze narkotyki i uczestniczy w przygodnym seksie. Sprawa zaczyna komplikować się coraz bardziej, gdy dziewczyna dowiaduje się, iż jest adoptowanym dzieckiem. Cały swój gniew i żal, wyładowuje na ,,przyszywanych’’ rodzicach i w  zaistniałej sytuacji, pragnie odszukać biologiczną matkę.

Sam , nie radzi sobie z narastającym kryzysem. Szuka pocieszenia w ramionach innego mężczyzny, lecz czy to wszystko ma jakikolwiek sens? Już wkrótce życie matki i córki  wywróci się do góry nogami i nic nie pozostanie takie jak dawniej. Przekonaj się o tym samemu.

Bardzo ciężko jest ochłonąć po lekturze książki ,,Dogonić rozwiane marzenia’’.  Mimo,  że upłynął  już jakiś czas  od przeczytania, wiąż trzyma w napięciu. Elizabeth Flock, w niezwykle wiarygodny sposób nakreśliła psychologiczny wizerunek Samanthy i Cameron, dzięki czemu mogłam lepiej poczuć i zrozumieć ich problemy, emocje i uczucia. Autorka porusza niezwykle trudne tematy, jakże bliskie naszemu sercu. Gdy codzienność napiera z każdej strony, próbujemy uciekać do wyidealizowanego świata marzeń, by choć na chwilę poddać się zapomnieniu. Pragniemy czegoś więcej, jednak jak zmienić bieg wydarzeń, by wiedzieć, że postępujemy właściwie ? Może ktoś znajdzie odpowiedź ukrytą w tej książce.

,,Dogonić rozwiane marzenia’’, czyta się bardzo szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Powieść, napisana jest prostym, przystępnym stylem, zaś naturalizm opisów powoduje, że czułam  jakbym osobiście znała rodzinę Friedmanów i wspólnie przechodziła przez ich życiowe problemy. Bardzo obrazowe i przerażające były również, wyznania Cammy opisane w pamiętniku. Odebrałam  to, jako swoiste wołanie o pomoc. Młoda nastolatka zagubiona w świecie zła, szuka akceptacji i zrozumienia gdzie indziej. Niestety droga, którą obrała okazała się zgubna. Ileż to właśnie takich dziewczyn, przeżywa podobne rozterki, jednak rodzice zamiast być opoką dla swego dziecka, w większości przypadków, są przyczyną utraty człowieczeństwa. Podobnie zresztą jest w przypadku Samanthy, która wolała mieć ,,klapki na oczach’’, niż w porę zareagować, że coś niedobrego dzieje się w jej rodzinie.

Podsumowując, szczerze polecam ,,Dogonić rozwiane marzenia’’. Jestem przekonana, że ta książka poruszy najgłębsze struny w sercu każdego czytelnika i spowoduję, że zupełnie inaczej spojrzycie na własne relacje z dziećmi, mężem i innymi ludźmi. To naprawdę świetna psychologiczna powieść o zagubieniu, samotności i poszukiwaniu sensu życia. Wejdź więc w ten świat i spróbuj odnaleźć własną tożsamość a zobaczysz, że nic już nie będzie takie jak dawniej.


Moja ocena  6/ 6


Za książkę pragnę podziękować, cudownej p. Monice z wydawnictwa MIRA , która idealnie dba o mój czytelniczy gust.Parę słów o autorce książki ,,Dogonić rozwiane marzenia''.

Elizabeth Flock jest mocno związana z południem Stanów Zjednoczonych. Tam często bywała w dzieciństwie a potem studiowała na Uniwersytecie Vanderbilta w Nashville w stanie Tennessee. Wkrótce po otrzymaniu dyplomu rozpoczęła pracę w magazynie "Vanity Fair". Potem było San Francisco, gdzie pisała sprawozdania do magazynów "Time" i "People". W "Time" wiele z jej tekstów umieszczono na pierwszej stronie. Przez pięć lat była reporterem prasowym, potem rozpoczęła pracę w telewizji jako sprawozdawca dla 24-godzinnej sieci kablowej. Pracowała również dla kanału informacyjnego CNBC oraz była korespondentem telewizji CBS.
Powieść „Krzyk ciszy” była jej debiutem literackim i została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i czytelników. Przetłumaczona na sześć języków sprzedała się w nakładzie ponad ćwierć miliona egzemplarzy.

15 komentarzy:

 1. Tylko zerknęłam na ocenę, ponieważ książka już czeka na mnie na półce:)). 6/6 gwarantuje świetną powieść, więc nie mogę się doczekać kiedy zabiorę się za czytanie:))
  Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja po prostu bardzo lubię psychologiczne powieści a ta wyjątkowo przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta ksiażka czeka na mojej półce.Po Twojej recenzji juz nie moge sie doczekac kiedy zaczne ją czytać.Uwielbiam tego typu ksiazki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, ale rzadko czytuję tego typu powieści... Chyba się nie skuszę, chociaż recenzja bardzo dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O,wysoka ocena!Niezmiernie mnie to cieszy,bo na półce czeka inna książka tej autorki "Emma i ja".
  Jak tylko się z nią uporam,to rozejrzę sie za "Dogonić rozwiane marzenia" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wcześniej nie słyszałam ani o tej autorce ani o tej książce. Okładka i recenzja są bardzo zachęcające :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto poznać tę książkę. Ma w sobie wiele intrygującego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę ją przeczytać !!! Uwielbiam książki psychologiczne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam książki psychologiczne! Muszę ją dorwać.

  OdpowiedzUsuń
 10. No, przyznam, że Elizabeth Flock spisała się na medal, co widać czytając Twoją recenzję :)
  Na pewno rozejrzę się w poszukiwaniu tej książki, bo tak jak dziewczyny, które pisały wyżej lubię książki psychologiczne :)
  + fajnie czytać książki przed premierą, co ? :D
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. miqaisonfire , rzeczywiście fajnie czytać przed premierą, tym bardziej jeśli dana książka zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 12. zawsze myślałam, ze wydawnictwo harlequin sprzedaje tylko ckliwe historyjki o miłości, a tutaj co rusz się przekonuje, że jego "odnoga" Mira ma taka ofertę, że bym pół sklepu wyniosła :)

  OdpowiedzUsuń
 13. ooo, a ja właśnie wczoraj zaczęłam czytać tę książkę i coś mi się wydaje, że i mnie przypadnie do gustu

  www.czytamy.ofu.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Równiez lubię powieści psychologiczne. Recenzja zachęcająca. Dziękuję. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. czytałam Emma i ja tej autorki i byłam zachwycona, dlatego chętnie przeczytam też tą książkę

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...