Obudź się i zacznij doceniać to wszystko, co spotyka cię każdego dnia... Czerp radość z każdej chwili życia, zamiast czekać na jakiś moment w przyszłości, w którym pozwolisz sobie na relaks. Udane życie, to życie pełne radości ze wszystkiego czego doświadczamy... Nie ma drogi do szczęścia, droga jest szczęściem... [Wayne W. Dyer] ❤

niedziela, 4 grudnia 2011

Życie na granicy światów.


Pomiędzy światami
 
Jessica Warman


tłumaczenie: Xenia Wiśniewska
tytuł oryginału: Between
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: listopad 2011
liczba stron: 448


Czas -  środek nocy, osiemnaste urodziny Elizabeth Valchar.

Miejsce -  łódź ,,Elizabeth’’.

,,Bang, Bang, Bang…  Stoję na pokładzie, bez ruchu, słucham. Może hałas ustał.  
Bang. Nie.
Idę wzdłuż łodzi, trzymając się mocno relingu. 

Kiedy hałas dobiega z miejsca dokładnie pode mną, patrzę w dół.
Przemoczona. Nasiąknięta. Twarzą do dołu. Dziewczyna w wodzie to ja. Jestem martwa...''


Tak tragicznego odkrycia dokonała Elizabeth, główna bohaterka książki ,,Pomiędzy światami’’ Jessiki Warman. Dziewczyna obudzona dziwnym hałasem próbuje znaleźć źródło jego pochodzenia. Po dłuższej chwili znajduje obok łodzi w wodzie swoje martwe ciało. Doznaje ogromnego szoku, w dniu swoich osiemnastych urodzin zamiast zacząć żyć pełnią życia nieoczekiwanie staje się duchem. Nie pamięta w ogóle jak doszło to tego feralnego wydarzenia.  Dodatkowo okazuje się, że ,,po drugiej stronie’’ Liz nie jest sama, towarzyszy  jej Alex Berg- chłopak, który chodził z nią do tej samej szkoły, lecz rok wcześniej zginął śmiercią tragiczną, zaś sprawcy do tej pory nie odnaleziono.

Dlaczego wspólne ścieżki Liz i Aleksa zbiegają się na granicy dwóch światów i czy śmierć dziewczyny była dziełem przypadku, czy może jednak zamierzonym celem? Już wkrótce brutalna prawda ujrzy światło dzienne.

,,Pomiędzy światami’’  na wstępie zaskakują mocną, tajemniczą historią. Byłam pewna, że fabuła zacznie toczyć się stopniowo, powoli, a tu od samego początku czekała mnie niespodzianka w postaci zaskakującej śmierci głównej bohaterki. Dziewczyna ze zgrozą odkrywa, że jest martwa, nikt ją nie widzi ani nie słyszy. Nie wiem, jak ja bym zareagowała na taki stan rzeczy, ale zdumiało mnie nieco zachowanie Elizabeth, która nawet po śmierci niepokoi się głównie swoim wyglądem. Poczułam irytacje i złość do tak próżnej i małostkowej nastolatki, lecz czego można oczekiwać od bogatej, rozpieszczonej amerykanki, stanowiącej wraz z grupą przyjaciół najpopularniejszy krąg w szkole. Jej najbliższe koleżanki także nie zachowują się lepiej. Zaledwie kilka dni po śmierci przyjaciółki dzielą się jej ubraniami, zaś siostra Jose, konsekwentnie próbuje zająć miejsce Liz u boku jej chłopaka Richiego.

Dalsza historia Elizabeth pokazuje jednak, iż tak naprawdę dziewczyna nie jest zepsuta do szpiku kości. Okazuje się, że Valchar od najmłodszych lat nosi ze sobą bolesne piętno przeszłości. Będąc kilkuletnim dzieckiem była świadkiem śmierci mamy. Wydarzenie to bardzo głęboko wyryło się w jej psychice, gdyż łączyła ją niezwykle mocna więź z rodzicielką. Ojciec starał się umniejszyć ból żałoby robiąc wszystko, by córka nie zaznała więcej cierpienia w swym życiu, dlatego Liz z dnia na dzień staje się rozpieszczoną i egoistyczną osobą, dla której liczą się jedynie markowe ubrania, samochody, imprezy, buty itp. Żyjąc w taki sposób nastolatka chce mieć kontrolę nad własnym życiem, tak jak jej matka walcząca z anoreksją. Jessica Warman poruszyła niezwykle bolesną, ale jakże istotną kwestię nadmiernego odchudzania. W moją psychikę wryła się szczególnie jedna scena, w której mama Elizabeth od najmłodszych lat uczy córkę kontroli nad własnym ciałem.

,,Czy wiesz, ile kalorii ma gram tłuszczu?
- Dziesięć kalorii w każdym gramie- recytuje na pamięć. Moja matka szkoli mnie już, jako dziewięciolatkę’’.


Przyznam, że byłam przerażona takim stanem rzeczy. Takie zachowanie nie wpływa dobrze na rozwój dziecka. Nikt jednak nie udzielił dziewczynie psychologicznego wsparcia i nawet, kiedy Liz zaczęła  intensywnie biegać większość osób, choć zaniepokoiło się tym faktem myśląc, iż uprawia sport po to, by schudnąć, to mimo to nikt nie starał się poszukać głębiej przyczyny tej nagminnej pasji, która miała całkiem inne, mroczne podłoże.

Skąd na łodzi wziął się duch Aleksa, z którym przecież z Elizabeth nie łączyła żadna zażyłość? Chłopak był całkowitym przeciwieństwem popularnej dziewczyny. Od zawsze obracał się w zupełnie innych kręgach niż ona będąc spokojnym, samotnym nastolatkiem a jednak ich drogi w jakiś sposób zbiegają się. Stopniowo, niczym puzzle układanki łączymy w jedną spójną całość przyczyny wzajemnego powiązania ich wspólnych losów.

Bardzo emocjonalnie podeszłam do historii Liz i choć jest to powieść skierowana raczej do młodzieży nie przeszkadzało mi to zupełnie. Skomplikowane tajemnice, intrygi, nieoczekiwane zwroty akcji powodowały, że z zapartym tchem przewracałam stronę po stronie czekając na dalszy rozwój wydarzeń. Lekki, przystępny styl pozwolił  skupić mi się na źródle przekazu, ukazując jednocześnie wewnętrzną przemianę Elizabeth, która jako duch doświadczyła prawdziwej lekcji wartości życia. Autorka po przez główną bohaterkę pokazuje nam, jak czasem jedno nieprzemyślane słowo lub czyn może zmarnować czyjeś życie, dlatego powinniśmy być ostrożni w pochopnym podejmowaniu decyzji.

,,Pomiędzy światami’’ , jest to bardzo ciekawy, paranormalny thriller trzymający w napięciu od samego początku aż do końca. Może niektóre elementy były przewidujące, jednak całość stanowiła idealne połączenie tajemniczych zagadek otoczonych wątkami nadprzyrodzonymi. Osobiście szczerze polecam przeczytać książkę Jessiki Warman. To nie jest banalna opowieść o miłości, choć wątek uczuciowy w delikatny i subtelny sposób przewija się płynnie po przez całą fabułę powieści.  W rzeczywistości ,,Pomiędzy światami’’ ukazuje nam wielowarstwowe przesłanie, z którego możemy wyciągnąć wiele cennych wartości. Czy jesteś gotów na prawdziwe przebudzenie? Zapraszam.

moja ocena 5+ / 6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i S-ka.

**********************************************************************

Jessica Warman – amerykańska autorka trzech znakomitych powieści dla młodzieży. Ukończyła studia w zakresie kreatywnego pisania. Ma trzydzieści lat, jest matką dwóch córek i zapaloną uczestniczką maratonów. Wraz z rodziną mieszka w Pensylwanii.

53 komentarze:

 1. Zachęcająca recenzja, więc z muszę koniecznie przeczytać:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja świetna, do książki ciągnie mnie już od jakiegoś czasu - mam wielką nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się z nią zapoznać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej powieści jeszcze nie słyszałam. Jeśli będę miała możliwość to na pewno sięgnę po Pomiędzy światami. Tylko czy wytrzymam z próżną i irytującą główną bohaterką? Nienawidzę takich panienek w powieściach, zawsze cudownie mnie odstraszały ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może, może :) Do końca nie jestem przekonana, ale jeśli nadarzy się okazja to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi bardzo intrygująco, w ogóle listopadowe nowości Prószyńskiego to czysta poezja:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. kasandra_85- gorąco polecam, bardzo ciekawa książka warta uwagi.

  Leanne.- też wierzę, że uda ci się szybko zapoznać z tą książką, czego ci bardzo życzę.

  Panna_Indyviduum- myślę, że dasz radę. Ja na początku tez myślałam, że nie wytrzymam zachowania Liz, ale w miarę poznawania dalszych jej losów, zaczynałam już ją nawet lubić.

  Dosiak- skuś się mimo wszystko, gdyż ,,Pomiędzy światami'' jest naprawdę ciekawą książką.

  Isadora- też uważam, że na koniec roku kalendarzowego Prószyński zafundował na wspaniałe nowości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam ją kiedyś w księgarni, ale nie zwróciłam w tedy na nią uwagi. Jednak po twojej ocenie, chyba ją sobie kupię.:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Marzę o niej, a Twoja recenzja jeszcze bardziej mnie do niej przekonała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje pierwsze skojarzenie to powieść "Pomiędzy", która dziwnym sposobem nakłada się na fabułę, ale może to tylko moje bajanie :).
  Książka intrygująca, na pewno wezmę ją pod uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm...mam mieszane uczucia co do tej książki. Może z czasem przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Reklamę książki widziałam na biblordach, brzmi niezwykle ciekawie;))

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna okładka, treść i recenzja też zachęca. Dopisuję do listy życzeń.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nawet nie wiecie jaką na nią mam ochotę:) Muszę koniecznie się za nią zabrać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Od kiedy przeczytałam pierwszą recenzję o tej książce, mam na nią niesamowitą chęć !!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Taki jest świat- muszę pokusić, bo jest o co, więc śmiało ulegnij ,,Pomiędzy światami''.

  Heyday- zachęcam, gdyż świetnie się ją czyta i cały czas masz ochotę wiedzieć co dalej się wydarzy.

  Catalina- ja też jak zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, to pomyślałam ,,muszę ją mieć'' i nie żałuję tej decyzji.

  Natula- nie czytałam ,,Pomiędzy'', więc ciężko mi jest porównać do tej książki, ale i tak zachęcam gorąco do jej przeczytania.

  Larysa- rozumiem, więc może kiedyś...

  Avo_lusion- ,,Pomiędzy światami'', to powieść skierowana z myślą o młodzieży, ale i nieco starsze osoby także się w niej bez problemu odnajdą, tak jak ja i może w przyszłości ty?

  Edyta- ogromnie się cieszę z tego faktu i owocnych poszukiwań życzę.

  Maruda007- to ja trzymam mocno w kciuki, aby ci się udało szybko zdobyć tę książkę.

  toska82- koniecznie więc szybko rozejrzyj się za ,,Pomiędzy światami'' i z radością i zaciekawieniem chłoń jej treść.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak mogłabym nie sięgnąć po tę książkę? I na dodatek po takiej zachęcie... :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Druga recenzja tej książki, którą czytam i taka pozytywna ocena:) Z chęcią przeczytam, już nawet zamówiłam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Na pewno warto poświecić czas tej lekturze , a Twoja recenzja to potwierdza.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Zaczynam ją czytać i nawet ciekawie się czyta ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Deana- cieszę się, że zachęta się udała. Kiedy tylko już dostaniesz w swoje ręce ,,Pomiędzy światami'', życzę ci niezapomnianych wrażeń.

  A- skoro już zamówiłaś, to ja czekam na twoje wrażenia po przeczytaniu tej książki.

  Pieguska- warto, warto. Ja przynajmniej z wielkim zaciekawieniem śledziłam losy Liz. Również pozdrawiam.

  Bujaczek- w takim razie, ja z niecierpliwością czekam na twoją recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 21. Takie książki nigdy mi się nie znudzą! Dodaję ją do listy lektur, które muszę sobie sprawić, ponieważ ostatnio mam hyzia na punkcie tego typu historii. Oryginalna, tego jestem pewna jeszcze przed czytaniem, a po Twojej recenzji jestem tego w 100% pewna. Także ta książeczka od razu wędruje na moją listę Must Have :)

  Zapraszam Cię na mój nowo powstały blog, poświęcony literaturze i recenzjom, mam nieśmiałą nadzieję, że mnie odwiedzisz - www.bluszczyk.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Słyszałam już o tej książce i od dawna bardzo mnie ciekawi. Nie myślałam,że to thriller,jednak to w ogóle mi nie przeszkadza,tym lepiej;D Ogółem,jeszcze bardziej mnie do niej zaciekawiłaś i teraz muszę ją jak najszybciej przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 23. kusisz, kusisz ;) czytałam już recenzję tej książki i wpisałam ją na listę do zdobycia, ale przez Ciebie chcę jeszcze bardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. ~Demismo- przeczytaj koniecznie i podziel się wrażeniami.

  bluszczyk- zachęcam do przeczytania ,,Pomiędzy światami'', zaś potem koniecznie zdaj relacje z wrażeń. Jestem pewna, że będą pozytywne tak jak moje.
  Bardzo dziękuje za zaproszenie na twojego bloga i z przyjemnością będę go odwiedzać.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Miravelle- też początkowo nie myślałam, że to thriller, jednak zapewniam cię, że to działa zdecydowanie na plus. Zresztą sama się przekonaj...

  Kasiek- ciesze się, że większość recenzentów podziela moje pozytywne odczucia co do tej książki i mam nadzieje, że w niedługim czasie i ty również będziesz należeć do tego grona.

  OdpowiedzUsuń
 25. Intrygujący tytuł i ciekawie zapowiadająca się lektura :)
  Myślę ze przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Tak bardzo, bardzo chciałabym to przeczytać ! Niestety choinkowe prezenty zamówione, więc pewnie dopiero w styczniu ;-( A ty tak kusisz!

  OdpowiedzUsuń
 27. Z twojego opisu wynika, że to bardzo nietypowy tytuł i intrygujący, więc będę mieć go na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Wiesz, co tymi robisz? xD Zawsze recenzujesz świetne pozycje, i człowiek aż się ślini :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Chyba to nie mój klimat... Ale możliwe, że kiedyś zajrzę, bom nieco zaintrygowana

  OdpowiedzUsuń
 30. Dalia- z mojej strony bardzo serdecznie polecam przeczytać ,,Pomiędzy światami''. osobiście mnie ta powieść urzekła i zafascynowała.

  Blair- nigdy nie wiadomo, co mikołaj ;-) może przynieść pod choinkę, tak więc głowa do góry, bo kto wie, może niedługo będziesz miała okazje przeczytać ,,Pomiędzy światami'.

  Ewa- to prawda, że tytuł nietypowy jak zresztą i jego treść, ale jestem pewna, że przypadnie ci ona do gustu, tak jak i mnie.

  Kornelia- nie wiedziałam, że mam aż taki dar przekonywania he he, ale mówiąc poważnie, ja mam tak samo w twoim przypadku, czyli też mi trudno oprzeć się pokusie proponowanych przez ciebie książek.

  Alannada- nie zrażaj się do tej książki, gdyż jest ona naprawdę ciekawa i być może czytając ja zaskoczysz się bardzo mile.

  OdpowiedzUsuń
 31. Mam ją na półce i na pewno w najbliższym czasie przeczytam. Zapowiada się naprawdę ciekawa lektura. :)

  OdpowiedzUsuń
 32. No i tak jak myślałam książka okaże się super!!

  OdpowiedzUsuń
 33. Z wielką chęcią sięgnę po tę książkę! Zwróciłam na nią uwagę kilka dni temu, a pozytywne recenzje tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 34. Powieść skierowana do młodzieży, bardzo wysoka nota. To coś dla mnie . :D

  OdpowiedzUsuń
 35. Sammie- z niecierpliwością będę czekała na twoje wrażenia po lekturze książki ,,Pomiędzy światami''.

  Aleksnadra- rozejrzyj się koniecznie, gdyż naprawdę warto.

  Fuzja- ja też tak przeczuwałam, że książka będzie rewelacja i nie zawiodłam się. Tobie również polecam.

  Bellatriks- bardzo zachęcam, ja spędziłam miło czas przy śledzeniu losów Liz. Mam nadzieję, że u ciebie będzie podobnie.

  KTOSIA- jestem niemal przekonana, że będziesz zadowolona z tej książki, więc szybko ją zdobądź i czytaj.

  OdpowiedzUsuń
 36. Widzę, że mamy podobne odczucia po lekturze tej książki. Mnie zaskoczyło chyba najbardziej, że Alex od samego początku... sama wiesz :D I nie dał nic po sobie poznać.
  Także logika siostry Liz : ja jestem jak moja matka, Liz jak jej, a Ty R... jesteś jak mój ojciec. Nie wiedziałam co czułam już wobec tej bohaterki, bo była przecież ofiarą tego co od urodzenia wmawiała jej matka.
  Podobała mi się strasznie scena z Hope czy widzi Liz i krzyczy "Pani!" :D Zresztą użyłam aż tego jako cytatu rozpoczynającego recenzje :)
  Cieszę się, że Ci się spodobała, bo widzę, że czytujesz mocniejsze thrillery i się obawiałam, że może się akurat ta nie wpasować.
  Tym bardziej się cieszę :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 37. Jak zwykle bardzo skutecznie zachęcasz. Postaram się przeczytać :))

  OdpowiedzUsuń
 38. Cassin- to prawda, że przeważnie podczytuje mocniejsze gatunki, ale nie stronę również od innych w tym i młodzieżowych(chyba jeszcze nie wyrosłam z tego, bo lubię czytać takie książki). Podobnie było z ,,Pomiędzy światami'', które już na samym wstępie zafascynowały mnie i tez byłam zaskoczona tym, że co niektórzy już na początku wiedzieli co i jak i nie dali po sobie nic poznać.
  Odnośnie historii siostry Liz, to czułam się jakby historia chciała zatoczyć koło, takie dziwne wrażenie.
  Też mi się podobała scena z Hope. Jakie to dziwne, że dzieci i zwierzęta mogą widzieć duchy, ale dorośli już nie.
  ogólnie mam jak najbardziej pozytywne wrażenia po tej lekturze.

  Dusia-taka moja rola, by zachęcić jeśli coś dobre do czytania, lub na odwrót, a tu w tym przypadku ,,Pomiędzy światami'', jest ciekawą, interesującą lekturą i bardzo ci ja polecam.

  OdpowiedzUsuń
 39. Kolejna książka którą koniecznie musze przeczytać. Skończyłam juz czytać "Zakład o miłość" bardzooo mi się spodobała :*

  OdpowiedzUsuń
 40. Patt- bardzo się ciesze, że ,,Zakład o miłość'' przypadł ci do gustu, tak jak i mnie. Jestem przekonana, że ,,Pomiędzy światami'' również będziesz zauroczona, więc śmiało szukaj, kupuj i czytaj ;-)

  OdpowiedzUsuń
 41. Haha, druga recenzja którą dziś czytam i w której pojawia się infantylna bohaterka! :D

  OdpowiedzUsuń
 42. limonka- cóż począć skoro widocznie autorzy książek lubią umieszczać infantylne bohaterki. ;-) Na szczęście nie jest aż tak źle jakby się mogło wydawać i mimo wszystko patrząc na całość powieści ,,Pomiędzy światami'' jest to pozycja, jak najbardziej ciekawa i godna poznania, więc polecam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 43. O! Przyznam szczerze, pierwszy raz słyszę o tej książce. Niedawno studiowałam stronę Prószyńskiego ale widocznie umknęła mej uwadze. Ostatnimi czasy chodzi za mną dobry thriller, widzę już, że Pomiędzy światami byłby idealny!
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Kinga- ,,Pomiędzy światami'', to naprawdę dobry thriller, więc śmiało, bez obaw rozglądaj się za nim.

  OdpowiedzUsuń
 45. Dość mnie intryguje ta pozycja. W sumie zastanawiałam się czy jej nie wybrać, ale nie żałuję -mimo wszystko- swojego wyboru. "Florenckie lato" mi się podobało, "Pomiędzy światami" pewnie też:)

  OdpowiedzUsuń
 46. agnieszkapohl- ja swojego wyboru także nie żałuje, choć przyznam, że ciekawi mnie również i ,,Florenckie lato''. Może kiedyś jeszcze uda mi się ją okazyjnie nabyć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 47. Odkąd zobaczyłam tą książkę, chciałam mieć ją w swoich rękach.
  Przepiękna okładka i opis też mi się spodobał, a twoja recenzja robi mi jeszcze większa chęć na nią. :)
  Zapraszam do siebie.
  Kadzia

  OdpowiedzUsuń
 48. Kadzia-gwarantuje, że utoniesz w tej książce, taka jest wspaniała moim zdaniem, dlatego serdecznie polecam ją przeczytać.
  Pozdrawiam i już zaglądam do ciebie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 49. Okładka książki jest przepiekana. A do tego motyw z duchami. Po "Światła pochyleniu" mam niedosyt historii o duchach :D.

  OdpowiedzUsuń
 50. Fonin- mnie również niesamowicie urzekła historia ,,Pomiędzy światami''. Także lubię czytać o duchach i jak dla mnie ta książka jest rewelacyjna. Tobie więc serdecznie polecam.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...