Moi Drodzy,
Dziennikarskie śledztwo i długa lista zarzutów. Kulisy ruchu religijnego Focolari.
„Boża sekta. Ruch Focolari – skandale, nadużycia i walka o władzę w Kościele katolickim” to reportaż znakomitego włoskiego dziennikarza śledczego Ferruccio Pinottiego. Autor, rozmawiając z byłymi fokolarynami, teologami i ekspertami, dociera do prawdy o Focolari, ukazuje ciemne strony Ruchu i mechanizmy regulujące jego działanie.
Od kilku lat Ruch Focolari jest przedmiotem poważnych oskarżeń: duża grupa byłych członków we Włoszech i w innych krajach potępia psychologiczną manipulację i przemoc, wyzysk pracowników oraz cenzurę. Udowodniono także liczne przypadki molestowania nieletnich.
Ruch, którego oficjalna nazwa brzmi Dzieło Maryi, został założony w 1943 roku przez Chiarę Lubich, a obecnie skupia dwa miliony członków na całym świecie. Angażują się oni w edukację, kulturę i politykę, a przede wszystkim pracują w spółdzielniach i przedsiębiorstwach przyłączonych do sieci Ekonomia Komunii, silnej organizacji świeckiej umocowanej w Kościele.
Premiera książki już 31 maja!
FRAGMENT:
Mistycyzm i nadużycia seksualne; dzieła miłosierdzia i niszczenie indywidualności; całkowite poświęcenie i fanatyzm metod; gigantyzm organizacyjny i unicestwianie jednostki; zbiorowe uniesienia i samobójstwa; przyklejone uśmiechy i leki psychotropowe; wywyższenie postaci charyzmatycznej przywódczyni i zniewolenie żeńskiego stanu; machina pieniądza i władzy; powrót do źródeł prymitywnego katolicyzmu i ezoterycznego kultu osobowości; tłumienie seksualności i homofobia.
Bardzo długa jest lista sprzeczności i „oksymoronów”, które można przytoczyć, podejmując szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie ruchu kościelnego Focolari – pod wieloma względami tajemniczego i nieznanego publicznie, chociaż działającego w stu osiemdziesięciu dwóch krajach, z dwoma milionami członków, założonego w 1943 roku przez Chiarę (lub, jak w metryce, Silvię) Lubich.
Ferruccio Pinotti - włoski dziennikarz śledczy i eseista, obecnie szef działu krajowego w „Corriere della Sera”. Publikował w „La Repubblica”,„Il Sole 24 Ore”, „L’Espresso”, „Il Mondo”, „MicroMega”, „International Herald Tribune – Italy Daily”, „CNN Financial News”. W swoich książkach podejmuje aktualne tematy społeczne, takie jak działania masonerii we Włoszech (Potere massonico, 2021), sekrety Opus Dei (Opus Dei segreta, 2006), związki między Silvio Berlusconim a Watykanem (L’unto del signore, 2009) oraz tajemnice pontyfikatu Jana Pawła II (Wojtyla Segreto. La prima controinchiesta su Giovanni Paolo II, 2011).
Skusicie się?
Jaka ciekawa zapowiedź. Chętnie przeczytam.
OdpowiedzUsuńPoczekam na recenzję Cyrysiu, pozdrawiam, ale zapowiada się faktycznie ciekawie :-) .
OdpowiedzUsuńW kościołach różne rzeczy się wyprawiają, że odpychają tym wiernych. Czekam na recenzję.
OdpowiedzUsuńTo na pewno będzie interesująca książki, bo porusza sprawy, o których z reguły się nie mówi.
OdpowiedzUsuńCzekam na recenzję. Chwilowo słucham "Mea culpa" i mam przesyt tematem.
OdpowiedzUsuńZ pewnością bardzo interesująca...
OdpowiedzUsuńW ogóle nie ciekawi mnie ta książka, ale z chęcią przeczytam twoją opinię.
OdpowiedzUsuńKsiążka zbytnio mnie nie zaciekawiła :/ Pozdrawiam ❤
OdpowiedzUsuńTym razem nie dla mnie.
OdpowiedzUsuńNa pewno znajdzie swoich odbiorców.
OdpowiedzUsuń