"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

wtorek, 24 maja 2011

,,Jutro 2''. Walka o wolność.

Jutro 2. W pułapce nocy
(Tomorrow: The Dead of the Night)

John Marsden

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-1638-9
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 272
Wydawnictwo: Znak literanova
Cena detaliczna: 31,90 zł


Wyobraź sobie  że jesteś zwyczajnym nastolatkiem, żyjesz z dnia na dzień bez większych problemów  i trosk  aż tu nagle wybucha straszliwa wojna, która w ciągu paru chwil pozbywa cię domu, rodziny i normalnego życia. Musisz uciekać, ukrywać się i żyć jak dzikie zwierzę. Jak będzie wyglądało twoje życie? Ja szczerze mówiąc, nie jestem w stanie a nawet nie chce wyobrażać sobie  jak bym się zachowała w obliczu realnego zagrożenia. Jednak John Marsden w książce ,,Jutro 2 . W pułapce nocy’’, ukazuje nam losy młodych ludzi  otoczonych  pesymistyczną wizją przyszłości  wokół inwazji wroga.

W Polsce autor, zadebiutował książką ,,Jutro’’, pierwszą z siedmiu tomów serii. Tym razem poznajemy drugą część powieści ,,Jutro 2. W pułapce nocy’’  wydaną przez wydawnictwo Znak.

Powieść opisywana jest z punku widzenia jednej z bohaterek, nastoletniej Ellie, która  została wyznaczona przez grupę przyjaciół, do spisania wspólnych przeżyć i przygód a zaczęło się przecież całkiem przyjemnie kiedy to młodzi wyruszają  na kilkudniowy biwak za miasto do przełęczy zwanej Piekłem i nawet nie zdają  sobie sprawy  że po powrocie znajdą się w realnym  piekle spowodowanym inwazją na ich kraj.

W ekspresowym tempie  Ellie, Homer, Lee, Robyn i Fi przechodzą  kurs dorastania  zmagając się z własnymi słabościami i cierpieniem.  Szukają sposobu  aby dowiedzieć się co stało się z dwójką ich przyjaciół Kevinem i Corrie,  którzy musieli jechać do szpitala gdyż zdradziecka kula wroga trafiła dziewczynę raniąc boleśnie. Nastolatkowe wykazują się sprytem i odwagą dostając się na teren szpitala, niestety wieści o współtowarzyszach niedoli  nie są najlepsze.

Kraj wchodzi w nową fazę wojny. Inne państwa powoli zapominają o Australii a wróg  konsekwentnie próbuje  przejąć ziemię, by móc tu zamieszkać tu na stałe i zacząć nowe życie.

Ellie, Homer, Lee, Robyn i Fi nie dają jednak za wygraną, nie chcą bezczynnie czekać tylko działać i walczyć o wolność. Postanawiają  poszukać sprzymierzeńców by połączyć siły. Na swej drodze napotykają armię Bohaterów Harreya, niestety ,,dorośli’’ odbiegają od wizji wspólnego zwalczania wroga w wyniku czego dochodzi do dramatycznych wydarzeń. Dodatkowo tajemnicze zniknięcie Chrisa, jednego z przyjaciół nakłada kolejne piętrzące się problemy.

Z czym jeszcze tym młodym ludziom przyjdzie się zmierzyć?  Ile są w stanie wytrzymać kiedy każdy kolejny dzień niesie ze sobą strach, ból i śmierć. Zobaczcie sami, jak  grupa zdezorientowanych dzieciaków idzie ku dorosłości próbując walczyć z brutalną rzeczywistością.  Jak to się dla nich skończy?

Emocje powoli opadają. Wracam ze świata wojny, więc czas zdać relacje. Jestem pełna podziwu dla całej grupki tych dzielnych przyjaciół, którzy musieli wczuć się w rolę partyzantów we własnym kraju. Nie jest to łatwe gdy wróg czyha z każdej strony, jednak  ufają instynktowi i własnej mądrości dzięki czemu wielokrotnie wychodzą zwycięsko z danej opresji. ,,Wojna to bicz boży, a mimo to uczyniła ich mądrzejszymi’’  i tak właśnie np. z klasowego rozrabiaki Homer  staje się dobrze zorganizowanym i odpowiedzialnym przywódcą wraz z Ellie, która również ulega przemianie  będąc bardziej wrażliwsza  a jednocześnie wykazująca  się dużą odwagą. Z  kolei  Lee nie znający żadnego życia poza skrzypcami, szkołą i restauracją rodziców, teraz dzięki sile i determinacji niczym żołnierz dokonuje zaskakujących czynów. Robyn, wierna swoim ideałom nabiera większej pewności siebie a Fi, wrażliwa dziewczyna z bogatego domu, mieszka w lesie biorąc czynny udział w walce i w niczym nie przypomina dawnej kruchej osóbki z przed czasów wojny.

,,Jutro 2. W pułapce nocy’’ to opowieść o przyjaźni, miłości, sile, determinacji, bólu i odwadze. Autor w bardzo obrazowy sposób wykreował głównych bohaterów iż miałam wrażenie że znam  ich osobiście a dzięki szczegółowym opisom miejsc, czułam się tak  jakbym sama była w Australii w Piekle i czynnie uczestniczyła w życiu nastolatków. Zaczynam rozumieć fenomen i popularność tejże książki. Przyznam się szczerze, że pierwsza część nie wzbudziła mojego zachwytu i zastanawiałam się co ze mną jest nie tak skoro ponad cztery miliony czytelników na całym świecie uważa ,,Jutro’’ za ekscytujący bestseller. Na szczęście  przeczytałam drugą część, która moim zdaniem jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej  powieści i spowodowała, że  sama wpadłam w ,,pułapkę Jutra’’. Nie wiem w czym tkwi przyczyna? Może tłumaczenie jest bardziej dopracowane a może dynamiczna, wartka akcja, spowodowała, że z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów.

Śmiało mogę polecić tę książkę, nie tylko młodym osobom  lecz wszystkim bez względu na granice wiekowe. Doskonała fabuła, sensacyjne wątki, mrożący krew w żyłach thriller  tak można jednym zdaniem podsumować ,,Jutro 2. W pułapce nocy’’.

Spójrz tylko na okładkę książki i daj się wciągnąć w mroczny świat ,,Jutra’’ a zobaczysz, że nie będziesz chciał z niego prędko wyjść i zapragniesz dużo, dużo więcej.

Moja ocena  5 / 6

Chciałam bardzo serdecznie podziękować,  Wydawnictwu ZNAK ,  dzięki któremu miałam możliwość przedpremierowego zapoznania się z tą książką, którą wygrałam w konkursie  przez nich organizowanym . *********************************************************

Już dziś możecie przeczytać,  FRAGMENT KSIĄŻKI  na stronie wydawnictwa Znak, zaś trzecią część ,,Jutra'', możemy się spodziewać  21 września 2011. John Marsden zaczął pisać, ponieważ uczniowie w prestiżowej szkole, w której pracował, nie chcieli czytać. Jego debiut So much to tell you powstał w zaledwie trzy tygodnie, ale natychmiast trafił na listy bestsellerów.
Po pierwszym sukcesie Marsden przez kilka lat łączył karierę pisarską z pracą pedagoga. Później zrezygnował z pracy w szkole, ale nie z pracy z młodzieżą - organizował warsztaty pisarskie, w których brali udział także młodzi ludzie z Turcji czy Indonezji. Sukces tych warsztatów zainspirował go do założenia w 2006 roku szkoły, w której nie tylko pełni funkcję dyrektora, ale też prowadzi lekcje.

21 komentarzy:

 1. Świetna recenzja:)
  Pierwsza część mi się podobała,więc na pewno sięgnę też po drugą :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak tylko dopadnę pierwszą część, zacznę się rozglądać i za tą pozycją:D. A recenzja bardzo interesująca:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytam na pewno, pierwsza część bardzo mi się podobała:)

  OdpowiedzUsuń
 4. nie czytałam pierwszej części, ale chyba będzie warto sięgnąć po serię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałem pierwszej części, ale mam tę książkę na uwadze :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja jeszcze nie zdążyłam przeczytać pierwszej części! Ech, nie nadążam ostatnio ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie poluje na pierwsza część, bardzo mnie ciekawi ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Genialna recenzja ;)
  I zgadzam się z Tobą - dla mnie dwójka też była lepsza niż jedynka. Aby nikomu nie psuć niespodzianki co ich czeka w tomie 2, to musimy się zgadać i wymienić opinie co do szczegółów tej części :D
  Aż strach pomyśleć, co nas czeka w trójce!
  Dobrze, że będzie już po wakacjach !

  OdpowiedzUsuń
 9. Już jest 2 tom? Toż ja jeszcze nie zdążyłam nabyć 1, muszę się pospieszyć, bo widzę, że recenzja bardzo zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cassin, to prawda, niektóre momenty w drugim tomie są naprawdę rewelacyjne.

  Dosiak, drugi tom dopiero 16 czerwca ma premierę. My za Cassin, otrzymałyśmy egzemplarze przedpremierowe.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kurcze, w takim razie ze mną też jest coś nie tak, skoro w ogóle nie pociąga mnie fabuła tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 12. poduszkowietz , mnie nie zachwyciła pierwsza część, ale za to druga już jest o wiele bardziej interesująca i pochłonęła mnie bez reszty, więc myślę, że tobie również przypadnie druga część do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pierwszy tom jeszcze nie wpadłam a tu już drugi. Trzeba będzie to nadrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. jak coś ma wyjątkowo nachalną reklamę to po to nie sięgam. tak było z pierwszą częścią Jutra. gdzie się człowiek nie obrócił tam o nim pisali. teraz się trochę uspokoiło, ale dalej nie jestem do tej książki przekonania.

  OdpowiedzUsuń
 15. Varia, ja też się dziwiłam po przeczytaniu pierwszej części o co robią tyle szumu? nie widziałam nic porywającego, ale ci powiem, że druga część jednak bardzo mi się spodobała, więc penie będę chciała poznać i pozostałe.

  OdpowiedzUsuń
 16. Na mnie dopiero pierwsza część czeka :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę najpierw zapoznać się z pierwszą częścią, potem zobaczymy co z drugą:) Wiesz, jak ja ci zazdroszczę, że mogłaś przeczytać nową książkę Becketta!!! Muszę ją w końcu mieć:)

  OdpowiedzUsuń
 18. saara , to zapraszam cię na fejsbukowy profil Kostnicy, tam do wygrania jest cała seria z Simonem Beckettem. Życzę z całego serca powodzenia w wygraniu tej wspaniałej serii.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja mam zamiar przeczytać całą serię po angielsku, ale jak na razie totalnie nie mam czasu - stosik innych pozycji czeka... Ale może już jutro nadejdzie pora na "Jutro" ;) :P

  OdpowiedzUsuń
 20. Coś mi się wydaje, że muszę sięgnąć po 1. część. Ugh, czasu tak mało, a książek tak wiele...

  OdpowiedzUsuń
 21. przeczytalam do pierszej kontynuaci
  bardzo ciekawa seria

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...