Nie wszystko złe, co nas spotyka, dzieje się dlatego, że na to zasłużyliśmy. Czasami potrzebujemy złych rzeczy i niepowodzeń w życiu, aby dojrzeć i wzrastać jako człowiek ❤

sobota, 20 sierpnia 2011

Szaleńcza miłość ,,Jednym tchem''.

Jednym tchem
Rybkowska Anna

Wydawnictwo: LUCKY
ISBN: 978-83-625-0208-0
Format: 12.0x19.0cm
Ilość stron: 464
Oprawa: Miękka
Wydanie: 1, 2011 r.

 
,, Miłość może istnieć tylko w połączeniu z wolnością.
Uzależnienie od uczucia robi z nas niewolników’’.


Wiele osób uważa że miłość to wspaniałe, niepowtarzalne uczucie, bo przecież czy istnieje coś cudowniejszego od bezgranicznego zatracenia się w drugiej osobie? Niestety czasami zdarza się tak,  iż związek dwojga ludzi przekracza granice  uczuć przekształcając je w obsesje i uzależnienie od swego partnera. Tak też było w przypadku Wiliama Barlowa, jednego z głównych bohaterów powieści ,,Jednym tchem’’ autorstwa Anny Rybkowskiej.

Wiliam pochodzi z Londynu, lecz znany jest niemalże na całej półkuli ziemskiej jako szalony i kontrowersyjny rockman zespołu Hexagon a to wszystko dzięki wpływowej i bogatej sponsorki Miriam, która  od samego początku niczym modliszka  zagięła na niego parol i zatruła  swą pasożytniczą miłością. To właśnie przez tę kobietę Barlow ,,zaprzedaje samego siebie’’ uciekając się w świat alkoholu, narkotyków i seksu nie widząc większego sensu życia.  Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy mężczyzna pewnego dnia przypadkowo natrafia na obraz z piękną, zmysłową dziewczyną, ucieleśnieniem jego marzeń. Zafascynowany nie potrafi przestać  o niej myśleć  poddając się platonicznej miłości  wierząc, że gdzieś tam w realnym świecie czeka na niego Nell, kobieta z portretu - ,, Kocham moje marzenie. Jednym tchem’’.

Życie lubi sprawiać niespodzianki i nieoczekiwanie muzyk odnajduje obiekt swych westchnień tyle tylko, że prawdziwa Nell jest czterdziestoletnią  Natalią mieszkającą w Polsce, żoną i matką czworga dzieci. Dla szaleńczo zakochanego Wiliama ten stan rzeczy nie robi na nim większego wrażenia, liczy się tylko to,  by mieć dziewczynę w swoim domu, łóżku i sercu. Jego pragnienie urzeczywistnia się, Natalia ulega wpływowi bogatemu, sławnemu i przystojnemu gwiazdorowi lecz niestety sytuacja  zaczyna ją przerastać. Czuję się  jak księżniczka w wieży uwięziona w świecie złudzeń i kłamstw, dlatego z powrotem pragnie wrócić do domu bezpowrotnie zapominając o  burzliwym romansie z ,,zepsutą’’ gwiazdą rocka.  Gdy kobieta ponowne jest już wśród  męża i dzieci, w tym samym czasie zrozpaczony i porzucony kochanek obmyśla perfidną zemstę, która  już wkrótce zmieni życie wielu osób.

Nie wiem jak mam zabrać się za podsumowanie książki ,,Jednym tchem’’. Tak bardzo wielkie emocje targają moją duszę że nie  potrafię jeszcze ochłonąć. Anna Rybkowska w niezwykle obrazowy  sposób uchwyciła charakter Williama i Natalii tak, jakby te postacie istniały naprawdę. Podoba mi się  również sposób przeprowadzenia narracji w sposób dwutorowy, gdzie możemy poznać niektóre retrospekcje z życia bohaterów książki. Na uznanie zasługuje również lekki styl, niezwykła historia oraz  barwny świat muzyki i uczuć.  Muszę  jednak wspomnieć o małych usterkach w postaci chaotycznego opracowania redakcyjnego. Niekiedy rzucały się w oczy korekcyjne błędy w postaci literówek, ale na szczęście nie umniejszają one na wartości treści.

Od samego początku polubiłam postać Wiliama. Wiele osób, które znają powieść ,,Jednym tchem’’ pewnie będą zdziwione moim wyznaniem, bo jak można odbierać kogoś pozytywnie  kto ma tak zdegradowaną psychikę i jest zepsutym, zmanierowanym egoistą i  despotą nie liczącym się z innymi. Ja jednak rozumiem jego poczynania i szaleńczą obsesyjną miłość. Barlow w gruncie rzeczy jest samotnym i zagubionym człowiekiem. Prawdopodobnie nigdy nie zaznał prawdziwej miłości i akceptacji ze strony najbliższych. Uważam, że w dużym stopniu do samozagłady jego umysłu przyczyniła się własna matka ,, Kiedy miałem pięć lat, nie zadowalała jej już moja żywotność oraz loczki do czystej koszuli. Zapragnęła wirtuoza. Zanim urodził się mój brat, wydała na mnie wyrok’’.

 Kolejne losy Wiliama pokazują jak wszyscy stawiają wobec niego wygórowane wymagania nie dając niczego w zamian, choćby koledzy z zespołu, którzy usilnie namawiali lidera grupy do zostania kochankiem bogatej Miriam, tylko dlatego aby wybić się z kręgu nic nieznaczących muzyków. W takiej sytuacji nie dziwię się w ogóle iż rockman nie wytrzymał presji otoczenia i uciekł w świat nieprzyzwoitych rozrywek, lecz ja wiem że w głębi duszy jest wrażliwym człowiekiem pragnącym tylko kochać i być kochanym, dlatego Natalia była dla niego darem, namiastką czegoś lepszego. Niestety ciężko jest żyć z kimś tak zniszczonym psychicznie, więc nie dziwię się poczynaniom dziewczyny nie potrafiącej odnaleźć się w chaotycznym życiu Wiliama.

Bardzo gorąco polecam zapoznać się z książką ,,Jednym tchem’’. Jestem przekonana, że wywoła  ona  całą lawinę emocji i poczujecie to co ja, czyli:  namiętność, szaleństwo i  walkę  połączoną ze światem uczuć i muzyki. Ponadto dowiedziecie się  że  ,, ludzka natura to skomplikowany labirynt, pełen krętych korytarzy. Bywa, że długo błądzimy, by dojść do celu. A czasem w  ogóle nie chcielibyśmy tam dotrzeć’’, dlaczego? O tym przekonajcie się sami czytając ,,Jednym tchem’’.  Ja natomiast  z niecierpliwością czekam na dalsze losy Wiliama i Natalii, wszak wierzę  że jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa i zaskoczą nas czymś więcej.

moja ocena 5 / 6 

Książkę otrzymałam od portalu Lubimy Czytać gdzie widnieje oficjalna recenzja. Bardzo dziękuję.


************************************************************
Anna Rybkowska - Studiowała kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mieszka z  mężem Romanem, czwórką dzieci i kotką Iłką. Od dziecka lubiła pisać i czytać. Książki uważa za najdoskonalszy wynalazek ludzkości, który pozwala jej oderwać się od wielu problemów dnia codziennego. Zadebiutowała powieścią z nurtu literatury kobiecej “Nell” wydanej nakładem wydawnictwa Red Horse. Książka została doskonale przyjęta przez krytyków i czytelniczki.

35 komentarzy:

 1. Tak, a więc jak widzę - to się czyta jednym tchem :)) Wyczerpująca, znakomita recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kochana recenzja rewelacyjna. A z książka muszę się zapoznać bo postanowiłam sobie bliżej poznać polskich autorów. Bo jak się mówi "Cudze chwalicie a swego nie znacie" :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna recenzja, miło się czytało. :) Książkę chcę przeczytać, jednak na razie nie mam skąd i jak. ;) Niemniej jednak będę jej szukała aż w końcu trafi do moich łapek :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Po raz pierwszy książka zwróciła moją uwagę na LC, trudno powiedzieć czym nie zainteresowała. Stawiam na polskich autorów i ciągle liczę na literackie cudo :)
  Napisałaś dobra recenzję, zachęcającą do zapoznania się z książką - teraz już nie mogę oprzeć się jej urokowi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj kusisz ... do dobrych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książce (ani wydawnictwie), ale z chęcią poznam pełną emocji lekturę:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. @Avo_lusion- to prawda czyta się jednym tchem. Historia jest niezmiernie wciągająca.

  @AgnieszkaWawka - dziękuje a co do cytatu zgadzam się. Sama się przekonasz, iż nasi pisarze reprezentują coraz wyższy poziom.

  @Cassiel - dziękuje i powodzenia w szukaniu tejże książki.

  @Natula- nie opieraj się urokowi tejże książki tylko ulegnij jak najprędzej :-)

  @Taki jest świat- taki jest mój zamiar, żeby skutecznie kusić :-)

  @kasandra_85 - czas najwyższy poznać i książkę ,,Jednym tchem'' i wydawnictwo Lucky, które ma coraz więcej interesujących pozycji na swym koncie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazdroszczę Ci tej książki, ale też cieszę, że dzięki Tobie mogłam ją lepiej poznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O autorce usłyszałam przy okazji książki "Nell", nie czytałam jej, ale przypomniałaś mi o Rybkowskiej i jej twórczości. Nie jestem przekonana czy fabuła "Jednym tchem" to coś dla mnie, ale nie mówię nie. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. @Ewa- ja również tobie zazdroszczę niektórych pozycji książkowych, jednak może kiedyś uda nam się wzajemnie zdobyć upragnione dzieła.

  @Dosiak- ja natomiast nie słyszałam o ,,Nell' i żałuje,jednak nic straconego, może uda mi się jeszcze ją zdobyć.Co do książki ,,Jednym tchem'' to oczywiście nic na siłę, jednak w wolnej chwili zachęcam choćby z czystej ciekawości do zapoznania się z jej treścią.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj, kolejna literacka perełka! Zapowiada się naprawdę interesująca lektura!
  Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka totalnie nie w moim stylu, ale... jakoś mi się spodobała :D. Chyba będę musiała ją przeczytać. Jak zwykle świetna recenzja ;).

  OdpowiedzUsuń
 13. @Isadora- zapewniam cię, że jest naprawdę interesująca lektura.

  @Raya- też miewam czasami takie odczucia, że książka totalnie nie w moim guście a jednak gdy po nią potem sięgam mile się zaskakuje, więc spróbuj i ty również zaskoczyć się mile ,,Jednym tchem''.

  OdpowiedzUsuń
 14. Na półce mam inną książkę pani Rybkowskiej - "Nell". Ciekawe czy ma coś wspólnego z Nell z książki, którą Ty przeczytałaś?

  OdpowiedzUsuń
 15. @Maya- właśnie ,,Nell'' jest pierwszą powieścią Anny Rybkowskiej, zaś ,,Jednym tchem'' jest jej kontynuacją, jednak zapewniam że można każdą z tych pozycji czytać oddzielnie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Na początku muszę się przyczepić do cytatu: ,, Miłość może istnieć tylko w połączeniu z wolnością. Uzależnienie od uczucia robi z nas niewolników’’. Kompletnie się z nim nie zgadzam - bo co to za miłość, kiedy ludzie wzajemnie od siebie nie zależą? Dla mnie cała jej istota tkwi właśnie w tym, że zakochany człowiek rano pije kawę i jednocześnie myśli o wczorajszej rozmowie, nawet jeśli to była kłótnia. Kiedy kochasz, podświadomie zastanawiasz się, co ta druga osoba pomyślałaby o żarcie, który jest opowiadany przez wspólnego znajomego i czy spodobałaby mu się sukienka, którą w tym momencie masz na sobie. Jeśli brakuje tego wzajemnego zależenia od siebie, to co powinno być miłością zmienia się w przygodę, którą w każdej chwili można zakończyć.

  No ale ja się tutaj rozgadałam, a przecież trzeba powiedzieć coś o recenzji, nie tylko czepiać się słów autora, prawda? :) Z opisu książki wynika, że główny bohater nie tylko był zakochany, miał wręcz obsesję na punkcie swojej miłości. Jest to jednak dość skrajny przypadek, wpadający wręcz w chorobę psychiczną, tak mi się przynajmniej wydaje.

  Lubię kiedy ciekawa historia jest serwowana w lekki sposób. Z Twoich słów wynika, że to jedna z takich książek. Jestem skłonna zgłębić się w lekturze gdy na nią natrafię i ocenić ją po swojemu ;)
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Hm, nigdy nie słyszałam wcześniej o tej książce. I żałuję, bo wydaje się niesamowita. Na pewno po nią sięgnę, gdy tylko będę mieć okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Recenzja świetna i bardzo zachęca. Słyszałam wcześniej o tej książce, ale zrezygnowałam z niej myśląc, że to nie moje klimaty, ale Twoja recenzja bardzo mnie do niej przekonała. Czuję, że chyba po nią sięgnę. Może nawet znajdę ją w bibliotece?

  OdpowiedzUsuń
 19. To co napisała griffin jest czystą prawdą. Lepiej tego bym nie napisał:)
  Bardzo fajna recenzja i czytałem ją, jakbym zagłębiał się w jakąś zagadkę kryminalną. Fabuła wygląda interesująco i fajnie byłoby przeczytać tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 20. @@giffin- można naprawdę w rożny sposób interpretować dany cytat, który umieściłam na początku recenzji.
  Ja go odbieram jako formę obsesyjnej przynależności do drugiej osoby, co powoduje ograniczenie wolności.
  Owszem zgadzam się, że jak dwoje ludzi się kocha to naturalnie że chcą stanowi ,,jedno'' i być ze sobą jak najściślej, jednak przecież każdy potrzebuje również czasami oddechu czyli np. kochasz swojego partnera, ale lubisz czasem wyjść bez niego na zakupy czy do koleżanki na pogaduchy. A jak byś się poczuła gdyby on ci tego zabronił, bo boi się o ciebie o to czy czasem nie czyhają na ciebie jakieś niebezpieczeństwa. czy taki przypadek nie podchodzi już pod swego rodzaju obsesje i ograniczenie wolności?
  niestety tak właśnie główny bohater kocha, szaleńczo , oddanie, jednak nie pozwala Natalii żyć tez własnym rytmem, dlatego ten cytat tak wiernie oddaje ducha tejże powieści.

  Dziękuję z całego serca za twoje wrażenia i przemyślenia, są dla mnie bardzo miłe i cenne, bo wiem, że kogoś poruszyły moje zapisane słowa. Ciesze się bardzo i pozdrawiam.

  @Maddie- jest niesamowita i warto ja poznać.

  @Grafogirl - cieszę się i życzę abyś szybko dostała tę pozycje w swoje łapki.

  @Sarenkasarna - również zgadzam się z griffin, lecz po części. Wyjaśniłam to pisząc odpowiedź na jej przemyślenia.
  Co do fabuły czasami też miałam wrażenia jakby czuć było w tle odrobinę sensacji i kryminału. Zachęcam osobiście do zapoznania się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 21. O kurcze, nie spodziewałabym się takiej oceny! teraz muszę to przeczytać! xD

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie miałam pojęcia, że ta książka może być tak ciekawa :) Może dlatego, że od razu odrzuciłam ją z powodu niezbyt zachęcającej okładki. Teraz wiem, że to był błąd.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Muszę gdzieś poszukać tej książki, bo zainteresowałaś mnie recenzją. Trafia w moją tematykę i cieszę się z dobrej książki polskich autorów ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. @Tirindeth - życzę więc powodzenia w szukaniu tej książki i wiele emocji podczas jej czytania.

  @miqaisonfire- a mi jakoś okładka się podoba, jest zdecydowanie lepsza do poprzedniej części starszego wydania. Co do historii faktycznie ciekawa.

  @Cassin - cieszę się , że wzbudziłam twoje zainteresowanie, gdyż warto poznawać dzieła naszych autorów, bo są coraz to lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 25. A mnie niestety nie ciągnie, i to zupełnie :( Fabuła nie w moim klimacie i choćby książka była tak dobra jak mówisz- ja nie sięgnę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 26. Wygląda na to, że książka to prawdziwy mix emocji:) jak tylko wpadnie mi w ręce na pewno przeczytam :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 27. @UpiornyGroszek - szanuję twoja decyzję, gdyż uznaję, że ,,nic na siłę''. Mnie też nieraz na sam widok już odpycha dan książka mimo zachęcających recenzji. Pozdrawiam.

  @Madlen- zaręczam, że prawdziwych emocji w tej książce jest aż nadmiar.

  OdpowiedzUsuń
 28. Chętnie przeczytam tę książkę, jeśli na nią wpadnę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. @Annie - cieszę się i powodzenia w szukaniu tejże książki życzę.

  OdpowiedzUsuń
 30. No to ja bym chciała, żeby ta książka do mnie trafiła z tą lawiną uczuć. Bardzo :-)

  OdpowiedzUsuń
 31. @jjon - mocno więc trzymam w kciuki abyś spotkała tę książkę na swej drodze.

  OdpowiedzUsuń
 32. Choć ta książka nie trafia jakoś w moje gusta to recenzję czytało się bardzo przyjemnie :);)
  Pozdrawiam serdecznie i nominowałam tego bloga do one lovely blog avard - http://czytajzfantazja.blogspot.com/2011/08/one-lovely-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 33. @Fuzja- dziękuję.
  Co do nominacji również dziękuję, jednak już wcześniej odmówiłam udziału gry w tej zabawie, dlatego teraz też się nie skuszę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Muszę powiedzieć, że fabuła przedstawia się bardzo ciekawie, muszę zacząć się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 35. @Monika-mnie osobiście fabuła bardzo oczarowała i niezwykle fascynują mnie losy Wiliama i Natalii, dlatego z niecierpliwością czekam na ich dalsze losy.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...