Nie wszystko złe, co nas spotyka, dzieje się dlatego, że na to zasłużyliśmy. Czasami potrzebujemy złych rzeczy i niepowodzeń w życiu, aby dojrzeć i wzrastać jako człowiek ❤

wtorek, 2 sierpnia 2011

,,Motyl''- ulotna chwila życia.

Motyl
Tytuł oryginału: Still Alice

Autor: Lisa Genova

Format: 123x195 mm                             
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
Wydawnictwo : Papierowy Księżyc
ISBN: 978-83-61386-06-3


 Żyjąc w ciągłym biegu często zdarza się nam czegoś zapomnieć: spalony czajnik, drzwi nie zamknięte po wyjściu z domu, żelazko nie wyłączone z kontaktu itp. Tłumaczymy się wtedy roztargnieniem lub przemęczeniem z nadmiaru codziennych obowiązków. Kiedy jednak problem z pamięcią nasila się tak, że z trudem przypominamy sobie potocznie używane słowa lub nie wiemy jak posługiwać się najprostszymi rzeczami to znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego i nie wolno lekceważyć niepokojących symptomów. Więcej na ten temat dowiemy się czytając debiutancką książkę Lisy Genovy zatytułowaną ,,Motyl’’. Autorka dzięki swojemu medycznemu wykształceniu ( zajmuje się dziedziną neurobiologii) i kwalifikacjom, dysponuje odpowiednią wiedzą na temat choroby Alzheimera odpowiedzialną w większości przypadków za niespodziewane zaniki pamięci.

Główną bohaterką powieści jest pięćdziesięcioletnia Alice Howland. Kobieta od ponad dwudziestu pięciu lat wykłada psychologię poznawczą na Uniwersytecie Harvardzkim, gdzie odnosi sukcesy naukowe będąc na różnego rodzaju konferencjach, sympozjach lub odczytach. Prywatnie jest również szczęśliwą i spełnioną żoną oraz matką trójki dorosłych, wspaniałych dzieci. Prowadzi więc udane życie osobiste i zawodowe i nic więcej do szczęścia jej nie potrzeba. Niestety los bywa czasami bardzo przewrotny….

Pewnego dnia Alice zauważa, że ma coraz większe problemy z pamięcią. Początkowo bagatelizuje ten fakt, lecz gdy któregoś dnia gubi się w drodze do własnego domu, czuje że coś jest nie tak. Zaniepokojona takim stanem rzeczy, umawia się na wizytę do swojego lekarza. Choć swoje dolegliwości składa na karb przemęczenia, ewentualnie menopauzy, woli jednak upewnić się co do prawidłowej diagnozy. Po przeprowadzeniu serii podstawowych i zaawansowanych badań, rozpoznanie brzmi jak wyrok - Alzheimer. Jak dalej żyć, gdy choroba z dnia na dzień zabierze godność, szacunek i człowieczeństwo?

Książka ,,Motyl’’ jest niezwykle mocną, poruszającą historią o kobiecie, która w jednej chwili zmienia się z cenionego pedagoga i naukowca w osobę ograniczoną i wyobcowaną. ,,Nie będzie w stanie sama jeść, mówić, nie rozpozna Johna i dzieci’’. Bardzo trudno wyobrazić sobie życie z takim niezniszczalnym wrogiem, lecz Lisa Genova w niezwykle obrazowy i prawdziwy sposób nakreśliła emocje Alice, jej zmagania z chorobą, determinacje i siłę walki o każdy kolejny dzień. Kobieta nie poddaje się tak łatwo zbliżającej się demencji. Wie, że rodzina i najbliżsi tak naprawdę nigdy nie zrozumieją jak to jest zmagać się z najprostszymi czynnościami, dlatego Alice próbuje odnaleźć inne osoby dźwigające ten sam krzyż, aby nawzajem stać się podporą w trudnych chwilach.

Śledząc fabułę ,,Motyla’’ rzucił mi się w oczy pewien aspekt, otóż zauważyłam iż istnieją grupy wsparcia tylko dla opiekunów osób dotkniętych Alzheimerem. Nie ma natomiast żadnych spotkań dla chorych znajdujących się w początkowym stadium demencji a przecież nie są oni jeszcze całkowicie nieudolni. Potrafią posługiwać się językiem, wygłaszać opinię i przez dłuższy czas zachować przytomność umysłu. Niestety większość z nas boi się takich ludzi, jakby ich ,,ułomność’’ była zaraźliwa przez co znajdują się oni w tzw. próżni społecznej, gdzie dominuje samotność i frustracja. Sama główna bohaterka z tęsknotą wspomina swoje życie z przed czasów choroby ,,kiedyś byłam dociekliwa, niezależna i pewna siebie. Brakuje mi tego uczucia. Brakuje mi wykonywania czynności bez trudu. Brakuje mi uczestnictwa w teraźniejszości. Brakuje mi bycia potrzebną’’.

Wielokrotnie łzy same nieproszone uciekały z moich oczu obserwując bezsilność i postęp choroby Alice. Zdaje sobie sprawę iż na całym świecie istnieje duży odsetek ludzi zmagających się z Alzheimerem na którego niestety ciągle nie ma lekarstwa. Mam tylko cichą nadzieję, że może kiedyś jakiś nowy testowany specyfik odniesie pozytywne rezultaty i nastąpi przełom w walce z demencją.

Wszystkim bez wyjątku bardzo gorąco polecam zapoznać się z niezwykłą historią zawartą w książce ,,Motyl’’. Musimy nauczyć się otwarcie mówić o tym co trudne, poruszające i bolesne. Życie Alice i jej rodziny jest swoistym przykładem i świadectwem na to, jak ważna jest teraźniejszość, bo nigdy nie wiadomo co może przynieść przyszłość ... tylko czasem motyl wspomnień przysiada na ramieniu i skrzydłami cień na twarzy kładzie...     
***
Kupując książkę ,,Motyl’’ wspierasz Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Z Chorobą Alzheimera.

moja ocena 5 / 6

Powyższa recenzja znajduję się na portalu Lubimy Czytać od którego otrzymałam książkę ,,Motyl''. Bardzo serdecznie dziękuję.


****************************************************************
Tradycyjnie sylwetka autorki książki ,,Motyl''.

Amerykańska autorka oraz doktor nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii.
Jest autorką jednego z najbardziej spektakularnych debiutów w historii literatury. Wydana przez nią własnym sumptem książka „Motyl”, opowiadająca przejmującą historię kobiety zapadającej na chorobę Alzheimera, w krótkim czasie zdobyła serca czytelników czytelników w USA i przez ponad pół roku gościła na najbardziej prestiżowej liście bestsellerów New York Timesa.
Lisa Genova jest felietonistką stowarzyszenia National Alzheimer's Association. Mieszka z rodziną w Massachusets.
Niedawno Lisa Genova wydała kolejną powieść pt. „Lewa strona życia”, która opowiada przejmującą historię kobiety dotkniętej zespołem nieuwagi stronnej. W wyniku wypadku traci zainteresowanie i zdolność postrzegania informacji dochodzących do niej z lewej strony ciała.

„Lewa strona życia” ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc w roku 2012.


33 komentarze:

 1. może kiedyś się skuszę.. ale może i kiedyś.. powieści o chorobach za często przypominają mi o mojej na której też jeszcze lekarstwa nie wymyślono i chyba już się nie wymyśli..

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcająca recenzja, raczej się skuszę :D

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie muszę ją przeczytać. To już kolejna tak zachęcająca recenzja tej lektury. Musi mieć to "coś" w sobie:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm, brzmi kusząco, mimo że to nie moje klimaty. Może po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panna_Indyviduum- zawsze miej nadzieję, że może kiedyś jednak nastąpił przełom, co do książki polecam, choćby po to by zobaczyć jak dzielnie radziła sobie główna bohaterka.

  tristezza- cieszę się, również pozdrawiam.

  kasandra_85 - oj ma to ,,coś'' w sobie zapewniam cię.

  Grafogirl- zachęcam, może się miło rozczarujesz?

  OdpowiedzUsuń
 6. Tyle już dobrego naczytałam się o tej książce, a jeszcze Ty dokładasz do tego swoją pochlebną opinię. Przeczytam na pewno jak trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesujące, interesujące ;D Chciałabym przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesująca pozycja, już od dawna mam na nią wielka ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Odkąd się pojawiła w Polsce chcę ją przeczytać.. jak trafi w moje łapki :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Ewa- naprawdę warto poznać te książkę, więc życzę ci aby szybko trafiła w twoje ręce.

  Paula- a może spróbuj swoich sił w konkursie na Lubimy czytać ?
  Zapraszam, podaje link :
  http://lubimyczytac.pl/dyskusja/38/1795/teraz-trwa-pamiec-i-wspomnienia-motyl

  Natula - równiez zapraszam do konkursu, kto wie może tobie akurat się poszczęści.

  Cassiel- ja miałam podobne pragnienia, gdy tylko zarobaczyłam te książkę i jakimś cudem mi się udało, życzę więc tobie by również trafiła ta książka i w twoje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Może się kiedyś skuszę, choć mam wrażenie, że to nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam jeszcze nigdy książki o podobnej tematyce. Lubię nieszablonowe powieści dotykające trudnych tematów i z pewnością tę książkę do tej kategorii można zaliczyć :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Przepowiednia- nigdy nic nie wiadomo, ale oczywiście szanuje twa decyzję i wiem, że nic na silę..

  miqaisonfire- bardzo dobrze uchwyciłaś ogólny zarys książki i polecam serdecznie przeczytać tę pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo, ale to bardzo zachęciłaś mnie do tej książki. Mam nadzieję, że prędzej czy później wpadnie w moje ręce :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo zachęcająca recenzja, w moim guście lektura i na mojej liście już od jakiegoś czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 16. UpiornyGroszek - cieszę się i życzę by jak najprędzej wpadła w twoje ręce ta książka.

  AgnieszkaWawka - super, więc teraz czekam tylko na twoje czytelnicze wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 17. książka zapowiada się bardzo ciekawie i porusza dość rzadki problem Alzheimera dlatego muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Kolejna pozytywna recenzja tej książki, a że temat mnie interesuje, z chęcią przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Varia- to prawda, że książka porusza bardzo ważną tematykę , nie mniej trzeba o tym mówić.

  Evita- cieszę się i zachęcam jeszcze raz do zapoznania się z ,,Motylem''.

  OdpowiedzUsuń
 20. Okładka już kiedyś mnie zaintrygowała, ale z niewiadomych powodów myślałam, że jest to powieść... antyutopijna. Nie wiem, jakoś tak ;) Ale teraz wyprowadziłaś mnie z błędu i nie zmieniło to mojego pociągu do książki. Niech ją tylko gdzieś dorwę...

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawa recenzja. Książkę mam od dawna na swojej półce do kupienia, ale póki co ze względów finansowych nie miałam okazji jej posiąść :( Myślę jednak, że w najbliższym czasie to zmienię. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawa pozycja do przeczytania. Alzheimer jest przerażajacą chorobą .

  OdpowiedzUsuń
 23. Immora- czasami można odnieść mylne wyobrażenie o danej książce. cieszę się , że cie wyprowadziłam z błędu.

  Agnieszka- dziękuje. Co do książki spróbuj swoich sił w konkursie na portalu Lubimy czytać. Może się uda :-)

  Dalia- niestety to prawda Alzheimer jest bardzo straszną chorobą.

  OdpowiedzUsuń
 24. Alzheimer... niestety z powodów prywatnych nie chcę czytać książki na ten temat...

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo mnie zachęciłaś swoją recenzją:) Uwielbiam takie tematy, tym bardziej, że też mam wykształcenie medyczne:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Patsy- rozumiem i nie nalegam.

  kolmanka- cieszę się i serdecznie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Chętnie przeczytam. Poruszona w "Motylu" tematyka mnie interesuje, więc rozejrzę się za tą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Chyba gdzieś już o niej słyszałam. TO na pewno piękna i poruszająca historia, z którą warto się zapoznać, bo takich nigdy za wiele. Sięgne po nią, gdy tylko będe miała chwilę:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 29. Z prawdziwą przyjemnością się za nią rozejrzę!:)

  OdpowiedzUsuń
 30. MirandaKorner - ciesze się, tym bardziej,że trzeba poruszać tak ciężką tematykę.

  tetis- to prawda historia jest bardzo poruszająca, tym bardziej warto ją poznać.

  Scathach- super,oby udało ci się jak najszybciej ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 31. Od dawna o niej myślę, troszkę się bałam tej tematyki, ale mnie skutecznie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Cassin- cieszę się, gdyż naprawdę warto poznać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 33. Tą książkę z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...