Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

piątek, 5 sierpnia 2011

Śmiertelna druga diagnoza.

Druga diagnoza

Michael Palmer

Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 17-06-11
ISBN: 978-83-7659-223-7
Stron: 416
Wymiary: 125x195


,, Trudności są w życiu po to, by dać nam siłę i czegoś nas nauczyć’’.

Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z thrillerem medycznym. Zawsze przerażały mnie naukowe sformułowania, gdyż budziły we mnie lęk przed tym co nieznane i obce, dlatego gdy  przypadkowo wpadła w moje ręce medyczna powieść ,, Druga diagnoza’’ Michaela Palmera, poczułam nutkę obawy i przerażenia.  Sam autor z zawodu internista, ma za sobą ponad dwudziestoletnią praktykę lekarską a obecnie pełni funkcje wicedyrektora Massachusetts Medical Society, dzięki czemu w niezwykle fachowy i profesjonalny sposób starał się podzielić swym doświadczeniem w najnowszej książce, uruchamiając przy tym bardzo  bujną wyobraźnie podczas tworzenia fabuły.

Główną bohaterką ,,Drugiej Diagnozy’’ jest Thea Sperelakis, trzydziestotrzyletnia internistka dotknięta chorobą Aspergera, która na co dzień pracuje w Demokratycznej Republice Konga w zespole Lekarzy Bez Granic. Niespodziewany wypadek ojca- Petrosa Sperelakisa, dyrektora Instytutu Diagnostyki Medycznej zmusza dziewczynę do powrotu w rodzinne strony. Na miejscu dowiaduje się, że ojca potrącił samochód jadący z dużą prędkością, lecz niestety  brak jakichkolwiek dowodów oraz świadków. Stan pacjenta jest bardzo krytyczny ,, jest w głębokiej śpiączce i ma niewielkie szanse z niej wyjść, odzyskując choćby minimum funkcji (…) jedna szansa na dziesięć tysięcy’’.

Niespodziewanie Thea zauważa, iż rodzic próbuje nawiązać z nią kontakt wzrokowy.  Zdziwiona tym stanem rzeczy domyśla się, że  Petros cierpi na tzw.  ,,zespół zamknięcia‘’, czyli posiada pełną świadomość tego co się wokół niego dzieje, lecz jest zamknięty w nieruchomym, sparaliżowanym ciele. Sperelakis pragnie przekazać córce bardzo ważne informacje dotyczące nie tylko wypadku, lecz również ujawnić inne tajemnicze sekrety. Przez przypadek dziewczyna dzieli się   swymi spostrzeżeniami  z niektórymi osobami i nawet nie zdaje sobie sprawy, że przez swoją łatwowierność oraz nieostrożność  wpakuje się w prawdziwe tarapaty w której stawką jest życie ojca oraz  jej własne.  Thea stopniowo krok po kroku podąża coraz  bliżej prawdy,  jednocześnie tym samym  maleją jej szanse na przeżycie. Komu zależy na tym, by pewne informacje nigdy nie ujrzały światła dziennego?

Muszę powiedzieć szczerze, że moje obawy związane z ,,Drugą diagnozą’’ okazały się nieuzasadnione. Zostałam bardzo mile i pozytywnie zaskoczona gdyż książkę czytało się niezwykle lekko  i przyjemnie.  Nie ma medycznych, niezrozumiałych terminów wręcz przeciwnie, opisy są bardzo przejrzyste i równomiernie przytaczane do poszczególnych sytuacji. Akcja od samego początku budzi zainteresowanie i trzyma w niepewności do samego końca. Nie udało mi się początkowo wytypować sprawcę całego zmieszania, dlatego uważam to za duży plus, gdyż dobre  finałowe zaskoczenie czytelnika to jest to co się ceni najbardziej. Zabrakło mi natomiast dużego  napięcia i mocnych, przerażających scen grozy, które dodają swoistego smaczku w każdym thrillerze. Jednak mimo iż nie czułam lęku ani strachu, to historia sama w sobie była na tyle umiejętnie i dobrze  nakreślona, że przez cały czas z ciekawością śledziłam perypetie Thei Sperelakis.

Michael Palmer w niezwykle obrazowy sposób przedstawił główną bohaterkę oraz jej zmagania z chorobą Aspergera. Większość osób dotkniętych tym schorzeniem nie potrafi  we właściwy sposób rozpoznawać uczucia oraz na nie reagować.  Thea  zaś jest niezwykle bystrą i inteligentną dziewczyną. Posiada niemal fotograficzną pamięć i nie potrafi kłamać, przez co często jej kontakty z otoczeniem bywają skomplikowane. Nie mniej stara się  normalnie funkcjonować we współczesnym społeczeństwie próbując m.in. w prawidłowy sposób przyswajać filtrowane informacje (wcześniej traktowała wszystko dosłownie, niewłaściwie interpretując poszczególne  treści).  Wielu z nas często nie zdaje sobie sprawy  z jak wielkimi problemami borykają się osoby dotknięte  chorobą Aspergera, dlatego uważam że warto przyjrzeć się  bliżej temu zaburzeniu, śledząc sylwetkę  They Sperelakis oraz jej codzienne zmagania w realnym świecie.

Z dużym zaciekawieniem i swego rodzaju zazdrością przyglądałam się także realiom amerykańskiej opieki zdrowotnej, niestety bardzo kontrastującej z naszą polską służbą zdrowia. Szczególnie prywatne szpitale oraz kliniki są  na najwyższym poziomie, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo pacjenta w postaci rozbudowanego zarządzania przepisów dotyczących ubezpieczeń i procesów z powodu błędów w sztuce lekarskiej. U nas  dużo wody jeszcze upłynie zanim  będziemy mogli się cieszyć z tak wysokich standardów ochrony medycznej.

Wszystkim bez wyjątku polecam dogłębnie zatracić  się w ,,Drugiej Diagnozie’’. Gwarantuje, że każdy z was zostanie poddany  wnikliwej analizie i dowie się naprawdę intrygujących rzeczy. Nie zwlekaj więc już dłużej, tylko koniecznie jak najszybciej  umów się na wizytę do Michaela Palmera a zobaczysz jakie niespodzianki na ciebie czekają…

moja ocena 5 / 6

Książkę otrzymałam od serwisu KOSTNICA za co bardzo dziękuję.
Recenzja na Kostnicy.


***********************************************************************

Michael Palmer (ur. 1942 w Springfield, Massachusetts) – współczesny pisarz amerykański. Od kilkunastu lat pisuje thrillery medyczne. Jego książki zostały przetłumaczone na 35 języków i wydane w ponad 40 krajach świata. Większość z nich trafiła na listy bestsellerów.

Podobnie jak jego najpopularniejsi konkurenci po piórze, Tess Gerritsen i Robin Cook, jest z wykształcenia lekarzem z ponad dwudziestoletnia praktyką. Początkowo pracował jako internista w szpitalach w Bostonie i Massachusetts, zajmował się także leczeniem uzależnień.

Oficjalnie zadebiutował książką Siostrzyczki, choć pierwszą jaką napisał jest Recepta Coreya, która de facto nigdy nie została wydana po angielsku[2]. Jedna z jego najbardziej znanych powieści - Krytyczna terapia, została kilka lat temu sfilmowana. W rolach głównych adaptacji pod tym samym tytułem zagrali Hugh Grant i Gene Hackman.

19 komentarzy:

 1. Z chęcią przeczytam tę książkę. Lubię thrillery medyczne, a tego autora jeszcze nie znam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bohaterka szczególnie mnie zainteresowała :-) O chorobie tej słyszałam, ale niewiele... Z chęcią zapoznam się z tą książką :D. A co do polskich reali medycyny, no cóż... :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przeczytać nie ma to tamto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Thriller medyczny? Zdecydowanie kolejna książka, którą muszę przeczytać:))
  pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Evita - całkiem ciekawa i intrygująca ta książka, więc polecam serdecznie.

  Patsy- główna bohaterka jest naprawdę wyrazista i fajnie się śledzi jej perypetie, co do polskich reali służb medycznych...szkoda gadać.

  AgnieszkaWawka- cieszy mnie taka postawa.

  kasandra_85- życzę ci więc by szybko wpadła w twoje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytam thrillerów medycznych. Jakoś czuję, że to nie moja tematyka. Może kiedyś zmienię zdanie, ale póki co podziękuję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawie się zapowiada :)
  Kiedyś dużo czytałam thrillerów medycznych, w szczególności tych pisanych przez Robina Cooka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dosiak- rozumiem, nic na siłę :-)

  toska82 - Ja nie czytałam żadnego medycznego thrillera, ten był pierwszy i zostałam mile zaskoczona.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fabuła troszkę przypomina mi film z Jessicą Albą pt. "Przebudzenie". Na pewno przeczytam tę książkę jak ja dorwę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Thrillery medyczne są cudne! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Również lubię thrillery medyczne. Czytałam dużo Cooka, choć po pewnym czasie książki zaczęły mi się wydawać schematyczne. Ta brzmi ciekawie, chętnie sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam thrillery medyczne. Na pewno przeczytam tą książkę, jeśli tylko wpadnie w moje ręce.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ewa- filmu ,,Przebudzenie'' nie oglądałam, lecz zaciekawiłaś mnie, więc muszę zobaczyć, czy istnieje jakieś podobieństwo do tej książki.

  limonka- teraz i ja się muszę z tobą zgodzić :-)

  Immora- ja natomiast muszę sięgnąć po dzieł a Cooka, gdyż nie znam wcale.

  Grafogirl- cieszę się i również pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ostatnio mam ochotę na thriller medyczny. Może sięgnę po ten?:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Widzę, że ta lektura będzie dla mnie bardzo przyjemną odmianą. Z chęcią przeczytam!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 16. @MirandaKorner-zdecydowanie polecam.

  @Isadora - mam nadzieję, że się nie zawiedziesz.

  OdpowiedzUsuń
 17. Słyszałam o tej książce pozytywne słowa i u Ciebie również pozytywna recenzja, więc dodaję tym bardziej do listy książek, które muszę mieć ! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwszy raz słysze o tej ksiązce , ale z chęcią ja przeczytam :D

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. @miqaisonfire - super, czekam więc na twoje wrażenia po przeczytaniu ,,Drugiej diagnozy''.

  @tristezza- ja też pierwszy raz miałam styczność i z tym autorem jak również z tym gatunkiem i nie zawiodłam się, więc polecam.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...