Nie wszystko złe, co nas spotyka, dzieje się dlatego, że na to zasłużyliśmy. Czasami potrzebujemy złych rzeczy i niepowodzeń w życiu, aby dojrzeć i wzrastać jako człowiek ❤

piątek, 26 sierpnia 2011

"Jutro 3. W objęciach chłodu"

John Marsden 

Jutro 3. W objęciach chłodu

(Tomorrow: The Third Day, The Frost)
Tłumaczenie: Anna Gralak
ISBN: 978-83-240-1648-8
Opracowanie graficzne: Magda Kuc
Ilość stron: 256
Wydawnictwo: Znak litera nova


,, Moje dziecko, jestem tu.
To ślady moich stóp.
Zostawiłem je, gdy cię niosłem’’.

Każda wojna jest inna, ale niezależnie od użytej broni czy przyczyny która ją wywołała niesie za sobą śmierć i zniszczenie  umniejszając wartość człowieka. Osobiście z natury jestem bardzo wojownicza dlatego uważam, że nie wolno biernie się przyglądać poczynaniom wroga, tylko należy odważnie próbować stawiać czoła  szerzącemu się złu walcząc o życie i człowieczeństwo. Mój tok myślenia popierają również główni bohaterowie ,,Jutra 3 – W objęciach chłodu’’ autorstwa Johna Marsdena. Książka jest trzecim, kolejnym najbardziej wyczekiwanym przeze mnie tomem serii ,,Jutra’’ wydana przez wydawnictwo Znak.

Od początku inwazji minęło już  prawie pół roku  kiedy to wróg niespodziewanie napadł na Australię  likwidując poszczególne obiekty odbierając przy tym życie wielu ludziom. Pięciu nastolatków Ellie, Homer, Lee, Robyn oraz Fi cały czas pod znakiem strachu ukrywa się w Piekle. Wcześniej niejednokrotnie zasłynęli z odważnych, bohaterskich czynów  mających na celu zniszczenie wroga m.in. zniszczenie mostu nad rzeką Heron w Wirrawe czy wysadzenie w powietrze głównej kwatery dowództwa, co w konsekwencji doprowadziło, że stali się najbardziej poszukiwaną grupą w kraju. Po paru miesiącach gdy wrzawa nieco przycicha,  nastolatkowie postanawiają ponownie wyjść ze swej kryjówki  by  po raz kolejny wziąć sprawy w swoje ręce. Tym razem  zamierzają  przypuścić atak na wroga w  Zatoce  Szewca gdzie wróg najczęściej przebywa wraz z całymi zapasami broni. W trakcie swej wędrówki niespodziewanie na jednym z gospodarstw spotykają  dawnego  przyjaciela Kevina, wcześniej uwięzionego na terenie powystawowym. Ellie wpada na ciekawy pomysł aby przeprowadzić zasadzkę  mającą na celu odbicie kolegi od pozostałych jeńców. Mimo drobnych niespodzianek plan kończy się sukcesem. Teraz w zwiększonym składzie zamierzają dokonać wielkiego aktu sabotażu ,,Szykuje  się bitwa o Zatokę Szewca, poważna wojna, prawdziwa wojna, coś, co powinny robić setki uzbrojonych żołnierzy w mundurach- ludzie szkoleni przez lata’’. Jak więc w takim przypadku poradzi sobie garstka młodych ludzi wykorzystując jedynie swoje umysły i hart ducha?

Tak jak w poprzednich częściach serii ,,Jutra’’ i tym razem bardzo emocjonalnie zagłębiłam się w fabułę książki. Znów spadło na mnie tyle wrażeń, że ciężko wyrazić je słowami. Wartka  i nieprzewidywalna akcja podniosła napięcie do granic możliwości aż momentami brakowało  czasu na złapanie większego oddechu. John Marsden niezwykle obrazowo i realistycznie nakreślił głównych bohaterów oraz cały niszczycielski  klimat wojny.

Jestem pełna podziwu dla tych młodych ludzi, którzy  niejednokrotnie w obliczu zagrożenia musieli  postępować wbrew etyce moralnej zabijając  drugiego człowieka, lecz przecież ,,sprawiedliwość i niesprawiedliwość to jednak argumenty dla umysłu- emocje nie mają pojęcia o tym co jest sprawiedliwe a co nie’’. Niejeden dorosły nie odważył by się na tak bohaterskie czyny, będące udziałem tej grupy nastolatków a przecież od samego początku wcale nie mieli tak lekko. Skazani na snucie po polach,  ukrywanie się na coraz mniejszych połaciach ziemi dodatkowo zmagają się z głodem, brakiem lekarstw i innymi podstawowymi produktami potrzebnymi do normalnego funkcjonowania. Oni jednak wiedzą że nawet najmniejszy błąd może kosztować  życie, dlatego z niezwykłą determinacją i zaciętością  walczą o to co utracili, nie wahając się  nawet odebrać wrogowi życie. Choć czasem dopada ich zniechęcenie i opadają już z sił, nie poddają się  jednak czerpiąc energię  z wnętrza swej duszy i umysłu.  Nawet w obliczu śmierci  z podniesionym czołem przyjmują wyrok nie pokazując swych emocji. W moich oczach Ellie, Homer, Lee, Robyn oraz Fi zasługują  na wielki szacunek i uznanie.

Wszystkim osobom bez wyjątku polecam sięgnąć po ,,Jutro 3’’.  Większości przypadków zdarza się tak iż kolejne części serii są gorsze od poprzednich. Tutaj jest wręcz odwrotnie, trzeci tom bezkonkurencyjnie wygrał w moich oczach. Tylu emocji na najwyższym poziomie podniosło moją adrenalinę i podbudowało wyobraźnię.  Nietuzinkowa fabuła podtrzymywana szybką akcją sprawia wrażenie połączenia thrillera z powieścią sensacyjną co z kolei stanowi swoistą oryginalność tejże powieści. Ponadto książka zawiera w sobie  bardzo ważne wartości,  między innymi uświadamia nas, że chociaż człowiekowi można odebrać wiele : rzeczy materialne, rodzinę czy przyjaciół,  to jednak  nie zabierze mu się  nadziei i  wewnętrznej siły. Każdy powinien pamiętać o tym iż należy przezwyciężać własne słabości nie poddając się nawet w obliczu zagrożenia, bo tylko wtedy  zachowamy godność i człowieczeństwo. Wystarczy tylko uwierzyć w siebie, znaleźć gdzieś w zakamarkach duszy siłę, nadzieję i moc a będziemy w stanie ,,przenosić góry’’.

,,Nie daj się zwieść pozorom ,,choć nadciąga chłód, jutro może być naprawdę gorąco’’.

moja ocena 6 / 6


Książkę otrzymałam od wydawnictwa ZNAK, za co bardzo serdecznie i gorąco dziękuję.


*******************************************************************
John Marsden urodził się w Melbourne 27 września 1950 roku. Rodzicom przyszłego autora bardzo zależało na zapewnieniu dzieciom dobrego wykształcenia, więc John i wraz z trójką rodzeństwa uczęszczał do najlepszych prywatnych szkół, między innymi do znanej z bardzo konserwatywnych i surowych zasad szkoły wojskowej The King’s School w Parramatta.
Po ukończeniu szkoły średniej Marsden rozpoczął studia na uniwersytecie w Sydney – na wydziałach prawa i sztuk pięknych. Nie było to jednak jego powołanie. Rosnące niezadowolenie z wybranych kierunków studiów i poczucie alienacji spowodowały, że Marsden zrezygnował z nauki. Nie mogąc znaleźć zajęcia, które odpowiadałoby jego zainteresowaniom, wpadł w depresję i trafił do szpitala psychiatrycznego. Po zakończeniu terapii podejmował różne prace – między innymi w rzeźni, kostnicy, na fermie; był również dostawcą pizzy, ochroniarzem i obwoźnym sprzedawcą encyklopedii. W końcu, w wieku dwudziestu ośmiu lat, Marsden zapisał się na kurs pedagogiczny. Jak przyznał później, już pierwszego dnia wiedział, że nareszcie odkrył swoje powołanie. Na początku został nauczycielem wychowania fizycznego. Szybko jednak mógł zacząć uczyć tego, co naprawdę kochał – literatury i języka angielskiego.
John Marsden, autor serii „Jutro" we wrześniu  w Polsce. Więcej na ten temat TUTAJ.

48 komentarzy:

 1. Muszę się w końcu zapoznać z tym cyklem. Wszyscy tak chwalą...Ty też...Pewnie nie bez powodu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z utęsknieniem czekam na tę część a Ty szczęściaro już przeczytałaś?? Zazdroszczę pozytywnie i czekam z utęsknieniem na koniec września:D:D
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. To tylko ja nie wiem, o co chodzi??? Będę musiała szybko to nadrobić!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. @Ewa- koniecznie poznaj serię ,,Jutro'. Naprawdę jest fenomenalna.

  @kasandra_85- ma się ten wdzięk i urok :-) he he żartuję, akurat całkiem przypadkowo udało mi się zdobyć przedpremierową trzecią część jutra.

  @Isadora - oj, to szybciutko nadrabiaj braki, gdyż seria ,,Jutro'' warta jest swej uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję przedpremierowej recenzji! Fajnie Ci :) Cała seria jeszcze przede mną, ale bardzo chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam poprzednich części, ale mam nadzieję że niedługo to nadrobię. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ja nie czytałem żadnej z tych ksiażek i szczerze żałuję. Lubię czytać kolejne tomy danej opowieści, historii.

  OdpowiedzUsuń
 8. już 3, a ja jeszcze za jedynkę nie zdążyłam się zabrać...

  OdpowiedzUsuń
 9. @Immora- nie zwlekaj więc tylko zacznij już teraz po kolei czytać ,,Jutro'', gdyż naprawdę warto.

  @Cassiel- zapoznaj się z tą serią. Naprawdę polecam.

  @http://pisanyinaczej.blogspot.com/- mam nadzieję, że jeszcze trafi ci się okazja zapoznania z wszystkimi tomami ,,Jutra''.

  @Varia- he he, więc nie czekaj, tylko już teraz bierz się za pierwszą część. :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cały czas zastanawiam się czy zabierać się za tę sagę.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. u mnie książeczka czeka na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. @Domi - nie zastanawiaj się tylko sięgaj, bo naprawdę warto.

  @archer - czekam więc na twoje relacje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Och szczęściara z Ciebie! Mogłaś przedpremierowo przeczytać tę książkę. Ja przyznam mam jeszcze cały cykl Jutro przed sobą.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dwie poprzednie części czekają na półce na wolny moment, może uda się go w końcu znaleźć ...

  OdpowiedzUsuń
 15. @miqaisonfire - też nie wierzę, w swoje szczęście, że udało mi się tę książkę nabyć. Część trzecia jest po prostu rewelacja w każdym calu.

  @Taki jest świat- życzę ci więc byś znalazła czas na przeczytanie dwóch poprzednich części.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie czytałam tej serii, ale jak widzę książki zbierają masę pochlebnych recenzji, wiec nie ma mocnych, muszę zaopatrzyć się w cykl... Jutro ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. no tak, a ja jeszcze jedynki nie przeczytałam :( ale jak już pisałam zawsze można się wymienić :)

  OdpowiedzUsuń
 18. ja niestety nie czytałam jeszcze żadnego tomu tej serii ,ale strasznie mnie ona kusi :D

  OdpowiedzUsuń
 19. @Natula - to prawda, że seria ,,Jutro'' zbiera naprawdę pozytywne opinie nawet wśród krytyków.

  @drzwiwpodlodze- oczywiście, że tak. Dobrze, że istnieje możliwość wymiany, dzięki czemu już parę ciekawych książek miałam przyjemność przeczytać.

  @dm1994- to niech kusi, kusi i jak najbardziej skutecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę w końcu zabrać się za drugą część, w końcu już niedługo pojawi się trzecia, a ja mam dopiero pierwszą za sobą. ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. jejku recenzja ta kusi, a ja jeszcze nie przeczytałam nawet pierwszej części :(

  OdpowiedzUsuń
 22. @MirandaKorner - powiem ci , że druga część o wiele lepsza od pierwszej, zaś trzecia to już sama rewelacja.

  @Magda- to spróbuj nabyć poprzednie części i gdy je przeczytasz akurat wyjdzie już ,,Jutro 3''.

  OdpowiedzUsuń
 23. Na pewno przeczytam, tylko najpierw muszę nadrobić poprzednie tomy ;P Cieszę się, że ta seria się tak podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Zanim ruszę z cz. 3 muszę jeszcze nadrobić nr 2, ale cieszę się, że nadal będzie się działo :)

  OdpowiedzUsuń
 25. @Ven - niby seria skierowana dla młodzieży, jednak ja już jakiś czas nie zaliczam się do tej kategorii, to jednak niesamowicie przypadły mi do gustu wszystkie części ,,Jutra''.

  @sylvia - będzie się działo i to o wiele więcej niż w drugiej serii, tak więc szybciutko przeczytaj drugą część, by zabrać się za trzeci tom.

  OdpowiedzUsuń
 26. To już trzecia część zaraz będzie mieć premierę?? Jeszcze nie zdążyłam dwóch wcześniejszych przeczytać. Moja lista lektury nie ma końca :P

  OdpowiedzUsuń
 27. Pierwszy tom mnie rozczarował i przez to nie sięgnęłam przez kontynuację. I teraz sama nie wiem czy dawać autorowi drugą szansę- skoro trzecia część w Twoich oczach wygrywa... Ach te dylematy czytelnika z ograniczonym czasem i budżetem :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 28. @Dosiak- Szybciutko więc nadrabiaj braki, bo warto zaznajomić się z ,,Jutrem 3''.

  @UpiornyGroszek - powiem ci , że ja jak przeczytałam pierwszą część, to dziwiłam się, czym tak się większość osób zachwyca, bo mnie akurat też nie przypadło do gustu. Jednak zmusiłam się na drugi tom i doznałam objawienia, bo bardzo mnie zachwycił, zaś teraz trzeci istne cudo, przynajmniej w moich oczach.

  OdpowiedzUsuń
 29. Słyszałam o tej serii, więc tym bardziej kusisz mnie:) Lubię emocjonalne książki, lubię się zatracać :)

  OdpowiedzUsuń
 30. ojej ty masz już trzeci tom za sobą a ja jeszcze pierwsze nie przeczytałam - muszę koniecznie nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Ah, tak bardzo chciałabym zabrać się za tą książkę, ale niestety nie dane było mi jeszcze przeczytać drugiej części, jednak mam zamiar szybko to nadrobić, bo widzę, że pan Marsden z każdą kolejną częścią trzyma poziom i robi wszystko, by nadal zachwycać swoich czytelników :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 32. Generalnie udało mi się czytać recenzję części drugiej i trzeciej, nigdzie nie widziałam pierwszej, choć wydaje mi się, ze faktycznie musi to być fenomen skoro zbiera same dobre opinie. Ciekawe, lubię takie historię, więc chętnie sięgnę po tą serię, ale od początku :P:P
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. @Avo_lusion - ta seria rzeczywiście jest bardzo emocjonalna, szczególnie trzeci tom, więc zachęcam do przeczytania i przekonaj się sama, czy mówię prawdę.

  @toska82-nadrabiaj braki i to szybciutko, bo warto.

  @Monika - Marsden trzyma poziom i pnie się w górę z każdym tomem, więc śmiało sięgaj po wszystkie części ,,Jutra''.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. @Fuzja- recenzji pierwszej części akurat nie mam, możesz jednak poszukać na portalach z pewnością są umieszczone, zaś recenzja drugiego tomu jest na moim blogu parę postów niżej : http://cyrysia.blogspot.com/2011/05/jutro-2-walka-o-wolnosc.html
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 35. Ta seria jest świetna. Już dawno nic mnie tak nie zainteresowało jak Jutro

  OdpowiedzUsuń
 36. Chyba i ja się skuszę, skoro wszyscy tak zachwalają tę serię. No i opis jest ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 37. @Bujaczek- widzę, że mamy podobne odczucia, ja również jestem zafascynowana serią ,,Jutro''.

  @Przepowiednia - skuś się skuś, bo naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie czytałam jeszcze recenzji trzeciej części... podobnie jak nie miałam w ręku żadnej z książek: "Jutro", postaram się to nadrobić bo zapowiada się ciekawie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 39. Trzecia część juz wyszła a ja jeszcze pierwszej nie przeczytałam... SKANDAL! xD

  OdpowiedzUsuń
 40. @giffin- uwierz iż naprawdę ciekawa jest ta seria i warto ją poznać.

  @Paula - oj to prawda, istny skandal ! :-) Koniecznie musisz nadrobić braki, gdyż naprawdę warto poznać cały cykl ,,Jutra''.

  OdpowiedzUsuń
 41. Z kim bd Ellie w trzeciej części ??
  Bo jestem strasznie ciekawa ...xx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę niestety zdradzać szczegółów i nawet już za bardzo nie pamiętam 3 części, gdyż teraz jestem na etapie 6 tomu.

   Usuń
  2. O ile mnie pamięć nie myli, to Ellie będzie z Lee. W każdym razie między nimi zaczyna iskrzyć.

   Usuń
  3. Dzięki ;))
   A Homer z Fi?? *___*
   Sorry że tak wypytuje ...heh ;P

   Usuń
  4. Tak, Homer będzie z Fi. Trochę szkoda, bo ja bym chciała, żeby on był z Ellie.

   Usuń
  5. No właśnie ja też ;P
   Dobra już cię nie mencze tymi pytaniami tylko ide czytać...HEH xx

   Usuń
 42. Z kim bd Ellie w trzeciej części ??
  Bo jestem strasznie ciekawa ...xx

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...