Zasadę mam prostą. Nie zaglądam innym do portfela, łóżka i sumienia. Patrzę i zaglądam za to w swoje odbicie w lustrze z nadzieją, że zawsze zobaczę człowieka. Nie świnię. ZROZUM. KOCHAJ. SZANUJ ❤

czwartek, 15 marca 2012

Walka z demonami.


Córka łowcy demonów

Jana Oliver

Tłumaczenie: Piotr Żyra
Tytuł oryginału: The Demon Trapper's Daughter
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: luty 2012
ISBN: 978-83-76741-00-0
Ilość stron: 400

              W większości książek paranormalnych bohaterami są przede wszystkim wampiry, wilkołaki czasem duchy. Jeśli jednak chodzi o tematykę demonów, to jest ich stosunkowo mało na naszych księgarskich półkach. Wydawnictwo Replika postanowiło, zatem wydać książkę Jany Oliver ,,Córka Łowcy Demonów’’, w której diabelskie postacie oprócz głównej bohaterki grają decydującą rolę.

Akcja powieści toczy się w 2018 roku. Demony żyją wśród ludzi często kamuflując się swoim prawdziwym obliczem. Mimo to, ludzkość zdaje sobie sprawę z ich obecności, dlatego wielokrotnie podczas ich ataków wzywani są Łowcy, zajmujący się pochwyceniem diabłów. Mistrzem w tym fachu jest Paul Blackthorne. Także jego córka, siedemnastoletnia Riley pragnie iść w ślady ojca będąc obecnie jego uczennicą w Gildii Łowców.

Pewnego dnia zdarza się tragedia. Paul wraz ze swoim drugim uczniem Beckiem udaje się na polowanie demonów. Łowy kończą się niestety tragiczną śmiercią mistrza Blackthorne. Zrozpaczona Riley zostaje sierotą i od teraz musi radzić sobie sama. Beck próbuje jej pomóc, jednak niechęć dziewczyny do byłego obiektu westchnień, który kiedyś ją odtrącił, jest powodem nieustannych sprzeczek między nimi. Nastolatka próbuje podszkolić się w obecnej specjalizacji, by zostać tak jak jej tata profesjonalistką w  każdym calu. Nie wie jednak, iż demony oraz całe piekło mają wobec niej pewne plany. Życie siedemnastolatki jest w wielkim niebezpieczeństwie. Jak dalej potoczą się jej losy?

Pierwszy raz miałam do czynienia z tematyką demonów, lecz mimo początkowej awersji, całokształt  ,,Córki Łowcy Demonów’’ odebrałam bardzo pozytywnie. Nie ma tutaj klasycznego schematu miłosnego dziewczyny z diabłem, tylko zupełnie odmienny aspekt polegający w dużej mierze na zwalczaniu wszelkiego zła. Nie znaczy to jednak, iż główna bohaterka nie będzie podatna na porywy serca, wręcz przeciwnie. Wokół niej znajdzie się sporo adoratorów, którzy wprowadzą ją w uczuciowy zamęt. Śledząc perypetie Riley również możemy razem z nią poznać magiczne sztuczki walki, lecznicze właściwości wody święconej, tajemnicze, dające ochronę przed złem kręgi oraz ogromną siłę przyjaźni i miłości.

,,Córka Łowcy demonów’’ wyróżnia się nietuzinkową fabułą, wartką akcją, płynnym stylem i ciekawie nakreślonymi postaciami, którzy swą wyrazistością charakteru stanowią doskonałą konstrukcję całości książki. Na mały minus moim zdaniem zasługuje jedynie zbyt drobna czcionka powodująca lekki dyskomfort podczas czytania.

Podsumowując ogólne wrażenia najnowsza powieść Jany Oliver wypadła w moich oczach bardzo korzystnie i wierzę, że jej kontynuacja ,,Złodziej dusz’’ także odniesie znaczący sukces. Jeśli jesteś miłośnikiem Paranormal Romance, lub po prostu pragniesz wejść w fascynujący, mroczny świat demonów, ta książka jest dla ciebie. Znajdziesz w niej nie tylko magię i walkę ze złem, lecz także zwyczajne, ale jakże ważne wartości: wiara, nadzieja i miłość, które wspólnie połączone stanowią doskonałą pożywkę niebywałych emocji. Zapraszam.

moja ocena 5 / 6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Replika. 

_________________________________________________________
Jana Oliver- amerykańska pisarka. Jej książki zawierają w sobie wiele gatunków, w tym romansie / Fantasy i tajemnice historyczne.Obecnie mieszka w Atlancie w stanie Georgia.

40 komentarzy:

 1. Jakoś nie ciągnie mnie do tej książki pomimo pozytywnych opinii. Ale nie skreślam tej pozycji - może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. I mi książka bardzo się spodobała:)). Miałam podobne odczucia. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio nie bardzo czuję takie klimaty... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie mogę się przekonać do paranormali, seria o Sookie Stackhouse porządnie mnie zniechęciła... Pozdrawiam cieplo

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj bardzo lubię demony :), ta książka jest przeze mnie bardzo pożądana i gdyby nie mój wyjazd w daleki świat to już bym ją miała, a tak... niestety przyjdzie mi czekać.
  Zamartwiłaś mnie tylko tą małą czcionką, jako okularnik zawsze ubolewam nad takim drukiem, ale czego nie robi się dla dobrej powieści :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Tirindeth-szkoda, ponieważ jest to naprawdę ciekawa lektura.

  kasandra_85-cieszę się, że mamy podobne wrażenia po przeczytaniu ,,Córki Łowcy Demonów''.

  Ewa-może innym razem, ale jak coś to nie zapominaj o tej książce, bo jest to interesująca pozycja warta uwagi.

  Aneta-powiem tylko tyle, iż seria o Sookie w żaden sposób nie może równać się z powyższą książką. ,,Córka Łowcy Demonów'', to literatura wyższych lotów. przekonaj się o tym sama.
  Również pozdrawiam.

  Natula-ja także nie lubię drobnej czcionki, gdyż czytam przeważnie w nocy i wzrok mi się gorszy robi, ale jednak warto poznać tę książkę, bo jest niezwykle emocjonująca. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Paranormal, cóż za gatunek;)) Ogólnie, czasem z chęcią coś takiego przeczytam. A od demonach szczególnie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Za Paranormal romance nie przepadam, ale jeśli powieść jest oryginalna i wciągająca to jestem skłonna dać jej szansę. Zwłaszcza jeśli nie ma schematu - on piękny i niebezpieczny, a ona nieśmiała i przeciętna. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba jednak nie moje klimaty:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się obiecująco :) Jak znajdę chwilkę czasu na pewno przeczytam :)
  A co do Renaty L. Górskiej- potwierdzam, miałaś rację :))))

  OdpowiedzUsuń
 11. Demony to nie jest moja ulubiona tematyka, ale chyba dam im szansę - być może i ja kiedyś przeczytam tę książkę, choć niczego nie obiecuję ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Avo_lusion-paranormal, to podgatunek fantastyki poruszający tematykę nadprzyrodzoną, czyli wampiry, wilkołaki, duchy lub demony. Osobiście bardzo lubię taką odmianę fantastyki czytać i tobie również polecam ją poznać.

  Dosiak-nie ma w tej książce klasycznego schematu miłosnego, więc różni się ta książka od typowych romansów paranormalnych, dlatego zachęcam do bliższego poznania ,,Córki Łowcy demonów''.

  Isadora-rozumiem, więc nie nalegam w takim razie.

  Aleksnadra-serdecznie zachęcam do zapoznania się z powyższą książką.
  Co do twórczości Renaty Górskiej, cieszę się, że przekonałaś się do niej.:-)
  Pozdrawiam.

  Karolka-daj jednak szansę tej książce, ponieważ choć demony nie są twoją ulubioną tematyką, lecz mimo to przekonaj się sama, że ogólnie cała powieść jest niezwykle ciekawa i warta poznania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie mówię nie, ale na razie ma kolejka już jest tak długa, że nie dokładam już do niej kolejnych pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 14. O demonach z chęcią bym sobie poczytała, bo wampirów i tym podobnych to mam dość ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fabuła rzeczywiście zapowiada się nieźle, tylko trochę obawiam się tych demonów, bo to nie moja działka, ale będę mieć tę książkę na oku ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie umiem przekonać się do tego typu literatury. Ale za to w USA paranormal romance bije wszelkie rekordy czytelnictwa. Często czytam blogi anglojęzyczne i widzę, że tam średnio co druga recenzja to paranormal :-) Widocznie ten trend doszedł już do Polski :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Edyta-rozumiem i w takim razie jak zwolni ci się kolejka czytelnicza, to pamiętaj o ,,,Córce Łowcy Demonów'', gdyż jest to rewelacyjna powieść.

  toska82-zapraszam zatem do szybkiego nabycia powyższej książki. Mam nadzieję, że będziesz z niej zadowolona.

  giffin-nie obawiaj się demonów, ponieważ są one tak doskonale wykreowane, iż nie budzą jakiegoś wstrętu itp.

  krainaczytania-zgadzam się z tobą, że rzeczywiście za granicą paranormal romance bije rekordy popularności. U nas w Polsce też zaczyna być głośno o tym gatunku, ale uważam, że to dobrze, gdyż trzeba poznawać różnorodną literaturę:-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie ciągnie mnie do tej książki. "Paranormale" mi się przejadły, może kiedyś przeczytam :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Za paranormala podziękuję :) Sięgam już tylko po te "najgenialniejsze", bo szkoda czasu na przeciętniaki...

  OdpowiedzUsuń
 20. To już druga recenzja tej książki, którą mam okazję czytać. I jestem coraz bardziej zachęcona do tego, by po nią sięgnąć. Zapisuję tytuł w pamięci :)

  P.S. Dostałam teraz do recenzji "Nieugiętego" :) Zachęciła mnie do przeczytania tej książki Twoja recenzja, także mam nadzieję, że spodoba mi się tak samo jak Tobie!

  OdpowiedzUsuń
 21. Czytałam i jestem zachwycooona ! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jest na półeczce i czeka na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 23. podoba mi się okładka, ale jak wiadomo nie oceniamy książki po okładce :D treść do przyjęcia, o demonach nie czytałam, więc trzeba to zmienić

  OdpowiedzUsuń
 24. Już u kasandry czytałam pozytywną opinię więc i po Twojej uwtierdzam się w przekonaniu, że ją przeczytam :))

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja tym razem zdecydowanie spasuję. Kompletnie nie moje klimaty. :) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Bezimienna-ok, trudno, może innym razem.
  Pozdrawiam.

  Immora-a ja uważam, że ,,Córka Łowcy Demonów'' nie jest jakimś tam przeciętniakiem, ale nie będę nalegać skoro nie masz ochoty jej poznawać.

  miqaisonfire-mam nadzieję, że ,,Córka Łowcy Demonów'' trafi w twój czytelniczy gust, czego ci bardzo życzę.
  Ciekawa jestem również twoich wrażeń z ,,Nieugiętego'', więc czekam na recenzje.

  Patt-ogromnie cię cieszę, że podzielasz mój zachwyt, co do powyższej książki. Super.

  Larysa-jak tylko przeczytasz, to czekam na twoją relacje z lektury.

  archer-mam nadzieję, że będziesz mile zaskoczona ,,Córką Łowcy Demonów''. Z mojej strony serdecznie ją polecam.

  Jarka-bardzo mnie cieszy fakt, iż moja i kasandry recenzja skutecznie zachęciła cię do sięgnięcia po powyższą książkę. Mega wrażeń życzę podczas jej czytania.

  Nati-skoro nie są to twoje klimaty, to rzeczywiście nie ma co się zmuszać. Może kolejna recenzowana przeze mnie pozycja bardziej trafi w twoje czytelnicze gusta. Zobaczymy :-)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie czuję, żebym się odnalazła w tej lekturze. Na półce czekają na mnie dwie pozycje traktujące o demonach i jakoś jeszcze nie miałam chęci by po nie sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 28. Od razu zainteresowała mnie ta książka - pewnie ze względu na obecność demonów ;)) Chętnie ją przeczytam, po tak zachęcającej recenzji chyba nie mam wyjścia!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 29. Mimo pozytywnej oceny nie ciągnie mnie do tej książki. Ostatnio wole inne rejony...

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam w najbliższych planach czytelniczych te książkę.
  Bardzo podoba mi się okładka.

  OdpowiedzUsuń
 31. Tą książkę chciała mi kupić siostra na urodziny, ale powiedziałam, że wolę "Siostrzycę", a teraz tak sobie myślę, że mogłam się zgodzić...
  Ale cóż, poczekam, może jeszcze kiedyś uda mi się ją dorwać! :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Bellatriks-rozumiem, ale jeśli zainteresuje cię tematyka demonów, to serdecznie polecam powyższą książką.

  Cinnamon-ogromnie się cieszę. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z poznania tej pozycji.

  Mery-trudno, więc może inna recenzowana przeze mnie książka bardziej trafi w twoje gusta. Zobaczymy.
  Pozdrawiam.

  Scarlett-jak tylko przeczytasz ,,Córkę Łowcy Demonów'', to koniecznie podziel się wrażeniami.

  Juliette-też myślę, że będzie jeszcze okazja byś mogła poznać powyższą książką. Trzymam w kciuki za owocne poszukiwania.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ostatnio wcale nie ciągnie mnie do fantastyki, ale zapiszę ją sobie na czasy, gdy znów mnie w te klimaty zacznie ciągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Po tylu pozytywnych recenzjach jestem ogromnie ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 35. O książce ostatnimi czasy jest naprawdę głośno i mam na nią wielką ochotę :). Z pewnością po nią sięgnę.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 36. To zdecydowanie książka dla mnie. I muszę ją mieć, więc czas chyba iść na łowy do księgarni. ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. Ostatnio wszędzie widzę tę książkę. Mam nadzieję, że wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 38. Dominika Anna-dobrze, więc jak tylko znów nabierzesz chęci na fantastykę, to polecam ci powyższą książkę.

  Ola123-szybko więc poszukaj ,,Córki Łowcy Demonów'' i zaspokój swoją czytelniczą ciekawość.

  Caroline Ratliff-to prawda, że bardzo głośnio jest o tej książce i większości wszyscy łącznie ze mną wypowiadają się o niej pochlebnie, więc czas najwyższy, żebyś i ty ją również poznała. Polecam.

  Ew-życzę zatem udanych łowów i czekam na wrażenia z lektury.

  Yui Tamashi-trzymam w kciuki, żeby rzeczywiście ,,Córka Łowcy Demonów'' szybko wpadła w twoje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 39. Nie miałam jeszcze z demonami do czynienia :) oczywiście w książkach - na żywo nie zamierzam im stawać na drodze. Myślę że książka jest godna uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 40. pesymistka13- ,,Córka Łowcy Demonów'' moim zdanie jest godna uwagi, dlatego polecam ci ją serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...