Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

poniedziałek, 11 lipca 2011

Dopomóc sprawiedliwości, czyli ,,Ślepa Bogini''.

RECENZJA BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE ZORGANIZOWANYM PRZEZ SERWIS ZBRODNIA W BIBLIOTECE

Anne Holt
Ślepa Bogini

Kategoria: Horror, sensacja, kryminał
ISBN: 978-83-7648-581-2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Blind Goddess
Data wydania: 25.01.2011
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 336Zauważyłam ostatnio, że na naszym rynku czytelniczym  mamy coraz więcej różnorodnych kryminałów  skandynawskich, angielskich, szwedzkich, czy naszych polskich.  Każdy z nich wyróżnia się swoistą oryginalnością i niepowtarzalnością. Tak też jest  w przypadku norweskiego kryminału Anne Holt pt. ,,Ślepa Bogini’’ wydany przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Jest to pierwszy tom z ośmiu cykli powieściowych z sierżant Hanne Wilhelmsen w roli głównej.

Autorka, posiada w swoim dorobku również kilka oddzielnych powieści, oraz serię  opowiadającą  o sprawach prowadzonych przez policjanta Yngvara Stubo i jego żony  Inger Johanne Vik.

,,Ślepa bogini’’ jest  pierwszą debiutancką książką tejże pisarki, wydaną w 1993 roku. Muszę  przyznać, że całość fabuły jak na początkową amatorską przygodę pisarską, jest starannie dopracowana, może dzięki temu, że autorka  była dziennikarką, młodszym prokuratorem, adwokatem oraz ministrem sprawiedliwości, dlatego  zdobyte doświadczenie  spowodowało, że powieść  wyróżnia się autentycznością i naturalizmem.

Akcja rozgrywa się w Oslo gdzie pewnego dnia Karen Borg, młoda prawniczka  podczas spaceru nad rzeką Aker, przypadkowo natrafia na zmasakrowane zwłoki młodego mężczyznę. Po przeprowadzeniu szczegółowej identyfikacji okazuje się, że ofiarą jest Ludvig Sandersen, znany w policyjnych kręgach jako narkoman. Sprawa wydaje się nie mieć istotnego znaczenia do czasu  kiedy ginie kolejna osoba-  tym razem adwokat Sandersena, mecenas Hans A. Olsen. Hanne Wilhelmsen, śledcza z Komendy Okręgowej Policji w Oslo,  intuicyjnie przeczuwa że oba te zabójstwa mają wspólne powiązania. Dodatkowo prowadzą one na trop  przestępczości zorganizowanej w którą zamieszani  są prawdopodobnie  politycy  oraz instytucje rządowe.  W śledztwie pomaga również Hakon Sand, prokurator sądowy. Wspólnie z panią sierżant dokonują zaskakujących odkryć. Teraz rozpoczyna się wyścig z czasem, lecz czy bogini sprawiedliwości zdąży pomóc policjantom w ujęciu sprawcy?

,,Ślepa Bogini’’ jest  całkiem przyzwoicie skonstruowanym  kryminałem. Interesująca fabuła, sensacyjne sceny, intrygujące zagadki oraz bogactwo emocji, to wszystko razem, tworzy naturalną spójną całość. Na duży plus zasługuje również prosty, przystępny język oraz naturalizm opisów, dzięki któremu można bez problemu przenieść się w sam środek biegu wydarzeń.

Niesamowicie do gustu przypadła mi swego rodzaju autentyczność powieści  mogąca bez problemu znaleźć ujście w realnym świecie. Większość z nas, wie jak naprawdę wygląda praca policji  gdzie śledztwa czasami toczą się długimi miesiącami. Anne Holt, stara się nie koloryzować zasług służb mundurowych, tylko otwarcie ukazuje  prawdziwe realia toczących się spraw, które w dużej mierze często zostają umorzone z powodu braku konkretnych dowodów. Autorka przedstawia głównych bohaterów nie jako supermenów błyskawicznie ujmujących złoczyńców, lecz zwyczajnych, normalnych ludzi, starających się rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Jednak nie wszystkich śledczych umieszcza w  blasku chwały, tak jak wszędzie i tu również zdarzają się wyjątki  w postaci skorumpowanych policjantów. Śledząc fabułę,  zauważamy  wyłaniający się aspekt społeczno – polityczny. Na światło dzienne wychodzą korupcyjne powiązania polityków ze światem przestępczym oraz  szeroki obraz działalności narkotykowej. Politycy bezwzględnie  wykorzystują  swoje znajomości i władzę  niekiedy żerując na niewinnych ludziach, aby tylko osiągnąć korzyści majątkowe. Anne Holt w bardzo frapujący sposób porusza tematy społeczne oraz polityczne, dlatego jej powieść jest taka wyjątkowa.

Polecam ,,Ślepą Boginię’’ wszystkim miłośnikom kryminałów jak również osobom, które  wcześniej nigdy nie miały do czynienia z tymże gatunkiem. Myślę, że  każdy znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ  Holt w umiejętny sposób stworzyła ciekawą historię z równomiernie wbudowanym napięciem, dzięki czemu czujemy rosnące zainteresowanie od samego początku aż do ostatniej strony powieści. Ponadto zapraszam również, do zapoznania się z dalszymi perypetiami Hanne Wilhelmsen w drugiej części serii, zatytułowanej ,,Błogosławieni, którzy pragną’’. Ja już wiem, że kontynuacja jest  tak samo dobra jak pierwowzór, teraz ty się musisz o tym przekonać.

moja ocena 5 /6

Za książkę pragnę podziękować panu Kazimierzowi z serwisu Zbrodnia w Bibliotece . Bardzo dziękuję. Jestem zaskoczona tak miłym i profesjonalnym podejściem - DZIĘKUJE.

21 komentarzy:

 1. Recenzja wspaniała, dlatego chętnie przeczytam gdy nadarzy się okazja :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś:). Na razie z powodu całych stosów książek muszę w pierwszej kolejności się nimi zająć:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. http://pisanyinaczej.blogspot.com/ - dziękuje za słowa uznania i zachęcam do sięgnięcia tejże książki.

  kasandra_85 - rozumiem cię doskonale. Uporaj się najpierw ze swoim stosikiem a jak się nadarzy wolny czas, to zapraszam zapoznać się po ,,Ślepą Boginie''.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Chodzi" za mną ta książka, muszę się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na miłośniczkę kryminałów przystało, jestem zainteresowana tą pozycją :) Chyba jeszcze nie miałam okazji czytać książki norweskiego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ewa- skoro chodzi za tobą ta książka, to musisz ją sama ubiec i dopaść :-)

  Dosiak - koniecznie musisz poznać i norweski kryminał. Naprawdę polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Swietna recenzja :) Przepraszam, że w tym miejscu - proszę o kontakt w sprawie wysłania nagrody ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ach! Widzę, że do Ciebie książka z konkursu "Zbrodni w Bibliotece" już dotarła :) Ja również z wielkim niecierpliwieniem czekam na moją :)
  No i oczywiście znowu się powtórzę: tematycznie to jest coś dla mnie. O tym, że uwielbiam kryminały, horrory, thrillery i wszystkiej maści sensacje i dreszczowce już wiesz - więc koniec mojego powtarzania się.
  Podoba mi się, że oprócz kryminału potencjalny czytelnik znajdzie w tej książce wiele więcej wrażeń.
  Dodaję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To teraz również muszę się przekonać, jak wygląda pierwowzór, bo "Błogosławionych" mam już za sobą. Ale brzmi całkiem nieźle :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Taki jest świat - już wysłałam.

  miqaisonfire -Czekam na twoje wrażenia z konkursowej nagrody.

  toska82 - polecam przeczytać, naprawdę świetna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kurcze, po Twojej recenzji aż żałuję, że nie wybrałam jej kiedy Zbrodnia w bibliotece rozdawała książki za czerwcową turę konkursu dla blogerów.
  No i widzę, że startujesz w turze lipcowej. Trzymam kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. strasznie mnie zaintrygowałaś , dopisuję do meeegaa długiej listy :D

  OdpowiedzUsuń
 13. poduszkowietz -żałuj , żałuj książki, ale jestem przekonana,iż twoja też rewelacyjna. Poza tym dziękuje za słowa uznania. Raczej nie liczę na nic, gdyż daleko mi do waszych wspaniałych recenzji, nie mniej uczę się krok po kroku rozwijać, czas pokaże czy w dobrym kierunku.

  dm1994 - cieszę się, że cię zaintrygowałam, więc jak uporasz się z meegga długą listą zapraszam do zapoznania się, ze ,,Ślepą Boginią'.

  OdpowiedzUsuń
 14. to była pierwsza powieść, która zwróciła moją uwagę na panią Holt, ale jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Też ją mam i czeka grzecznie na swoją kolej:) Już się nie mogę doczekać:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Varia - czas więc najwyższy ją poznać.

  agnieszkapohl- czekam więc na twoje wrażenia po przeczytaniu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapowiada się bardzo ciekawie. Mój apetyt na nią wzrósł szczególnie po przeczytaniu Twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Kiedyś widziałam ją w bibliotece, ale jakoś tak ominęłam, więc moze przy następnej wizycie ją wezmę:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Cyrysia masz jak w banku:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cyrysia masz jak w banku:)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...