Życie jest krótkie. Nie marnuj go na rzeczy, które nie są ważne. Skup się na tym, co ma dla Ciebie sens i daj z siebie wszystko. [Steve Jobs] ❤

środa, 22 lutego 2012

Skaza wspomnień.


Krzysztof Bielecki

Defekt pamięci

Wydawnictwo: Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
 Rok wydania: 2012
Ilość stron: 154


 
,,Co byś zrobił, gdybyś codziennie musiał pisać dwie strony tekstu, aby powstrzymać nadchodzącą zagładę?''
Przed takim poważnym dylematem staje Kool Autobee, główny bohater książki ,,Defekt pamięci’’ Krzysztofa Bieleckiego. Kool jest zwyczajnym biurowym pracownikiem. Pewnego dnia podczas porządkowania własnej piwnicy znajduje zwykłą, pożółkłą kartkę, na której zapisane jest tajemnicze zdanie:
,,Musisz napisać dwie strony tekstu’’.
Początkowo mężczyzna bagatelizuje dziwny napis, tym bardziej, iż pewne wydarzenia z czasów szkolnych skutecznie zniechęciły Autobee do polubienia słowa pisanego. Tymczasem nieoczekiwanie media zaczynają informować o serii niewyjaśnionych, tajemniczych wypadków np.  zawalenie się tunelu, wiaduktu itp. Mężczyzna doszukuje się w tych wydarzeniach jakiegoś związku z kartką z piwnicy. Dręczą go wyrzuty sumienia i postanawia jednak wbrew sobie pisać codziennie po dwie strony maszynopisu. Czy uda mu się wywiązać z tego zobowiązania i czy rzeczywiście jest on w jakiś sposób odpowiedzialny za wszelkie kataklizmy nawiedzające świat?

,,Defekt pamięci’’ wprowadził całkowity zamęt w mojej psychice. Dawno nie czytałam tak pokręconej i zwariowanej książki pełnej paradoksalnej historii, gdzie występują Piszący, Motywatory, człowiek ze srebrną skórą, lub czarnoksiężnik. Szczerze mówiąc nie potrafiłam się odnaleźć w tej bajce, ponieważ poszczególne postacie i wydarzenie wprowadzały mnie w wirowy zamęt, a ja zdecydowanie wolę prostą, konkretną logikę.

Niebywałą zaletą powieści Bieleckiego jest ciekawa, nietuzinkowa fabuła obfitująca w zaskakujące wątki. Prosty, swobodny styl sprawia, że bez problemu możemy niemal jednym tchem śledzić z zainteresowaniem losy głównych bohaterów od samego początku aż do finałowej mety. Najbardziej do gustu przypadło mi zakończenie książki, które swą groteskowością i szaleństwem pobudziło moją wyobraźnię do granic możliwości.

Wszystkim czytelnikom pragnącym szalonej, fantazyjnej historii polecam przeczytać ,,Defekt pamięci’’ Krzysztofa Bieleckiego. To nieprzewidywalna i nieszablonowa książka, jaką rzadko możemy spotkać na naszym rynku wydawniczym. Jeśli masz ochotę na powieść pełną absurdalnych i niezwykłych wydarzeń, ta książka jest dla ciebie.

moja ocena 4 / 6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości autora. Dziękuje.

___________________________________________________

Blog Krzysztofa Bieleckiego : KLIK.

Fan Page książki na Facebooku : KLIK.

38 komentarzy:

 1. Faktycznie fabuła zdaje się być nietuzinkowa dlatego jak będę miała możliwość to dam tej książce szansę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Powtarzam się, ale żałuję, że nie skorzystałam z możliwości przeczytania tej książki. Normalnie smutno mi, tm bardziej, że moja wyobraźnia pracuje na wysokich obrotach, bezapelacyjnie, muszę przeczytać tę książkę.
  Miłego dnia :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę na oku i jak wpadnie mi w ręce, dam jej szansę;)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zbyt dziwacznie jak dla mnie, raczej nie skorzystam:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy po raz pierwszy przeczytałam o tej książce byłam pewna, że jej nie przeczytam. Jednak z każdą przeczytaną recenzją mam coraz większą ochotę na tę książkę. Wprost nie mogę się doczekać, kiedy wpadnie w moje ręce. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki wydawane przez samych autorów, chociaż rzadko się o nich słyszy...
  Ta zapowiada się całkiem nieźle! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czy mam ochotę po nią sięgnąć, chociaż może warto dać jej szansę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ewa-jak uda ci się nabyć i przeczytać ,,Defekt pamięci'', to podziel się z nami swą opinią na temat tej książki. Jestem ogromnie ciekawa twojego zdania.

  Natula-zawsze możesz jeszcze ją gdzieś okazyjnie nabyć. Nawet ja sama mogę ci zaoferować ten egzemplarz na wymianę jak chcesz?
  Miłego dnia także życzę.

  kasandra_85-w takim razie czekam na twoje wrażenia z tej lektury.
  Pozdrawiam!

  Isadora-rozumiem cię i nie nalegam zatem.
  Także pozdrawiam serdecznie!

  Aleksnadra-owocnych poszukiwań życzę i przyjemnych wrażeń podczas czytania ,,Defektu pamięci''.

  Nati-mam nadzieję, że szybko wpadnie w twoje ręce powyższa książka. Trzymam mocno w kciuki.
  Pozdrawiam!

  giffin-wierzę, że fabuła ,,Defektu pamięci'' przypadnie ci do gustu, dlatego serdecznie ci ją polecam.

  agnieszkapohl-zawsze warto dać szansę każdej książce, gdyż nigdy nie wiadomo czy czasem treść w niej ukryta, nie będzie dla nas cudownym czytelniczym objawieniem, dlatego śmiało polecam sięgnąć po ,,Defekt pamięci''.

  OdpowiedzUsuń
 9. A mnie bardzo zaciekawiła ta fabuła i "dziwaczność", bo to zawsze coś innego i niespotykanego :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cyrysia, mam problem z Twoim e-mailem. Możesz się odezwać na mnie droga elektroniczną? Może uda mi się spełnić jedno z twoich marzeń :-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematyka wydaje się interesująca poza tym tytu zbiera ostatnio raczej pochlebne recenzje, więc nie będę się szczególnie opierac przed sięgnięciem po ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem w trakcie czytania tej książki i muszę przyznać, że jest całkiem zaskakująca:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Miałam okazję przeczytać tę książkę, ale niestety z niej nie skorzystałam. Z Twojej i innych recenzji wynika, że mogę tylko żałować... Wszak warto poznawać nowe nietuzinkowe publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 14. A to ciekawe. Dwie strony tekstu? Ja mniej więcej tyle piszę każdego dnia. Więc jest dobrze:) A pomysł... ciekawy!!

  OdpowiedzUsuń
 15. pesymistka13-to prawda, że ta ,,dziwaczność'' może mieć swój urok, dlatego serdecznie polecam sięgnąć po ,,Defekt pamięci''.

  pisanyinaczej.blogspot.com- już napisałam maila. Dziękuję ci za spełnienie mojego czytelniczego marzenia. Nawet nie wiesz, jak wiele to dla mnie znaczy...dziękuję.

  Kala-w żadnym wypadku nie opieraj się przed możliwością poznania tej książki, ponieważ może cię ona bardzo mile zaskoczyć, więc śmiało jej szukaj i czytaj.

  Stayrude-to prawda, że jest zaskakująca. Czekam na twoją recenzje po przeczytaniu ,,Defektu pamięci''. Jestem ogromnie ciekawa twoich wrażeń.

  Bellatriks-jeszcze nic straconego. Może ci się uda nabyć całkiem okazyjnie tę książkę. Trzymam w kciuki.

  Avo_lusion-mogę ci tylko tyle zdradzić, iż główny bohater z powodu pewnej traumy związanej z pisaniem, nie czuje się na siłach, by pisać AŻ dwie strony tekstu, dlatego koniecznie sama zobacz, czy da on radę sprostać temu zadaniu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobrze to ujełaś: pełna absurdów! Czytałam i jak wiesz mamy podobne odczucia ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo mnie zaciekawiłaś, podoba mi się taka nieprzewidywalna, szalona i zakręcona historia :) Sięgnę z pewnością jak wpadnie mi w ręce, muszę po prostu przeczytać, fabuła wydaje się interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 18. Co bym zrobiła, gdybym codziennie musiała pisać dwie strony tekstu, aby powstrzymać nadchodzącą zagładę? - miała bym Wielki Problem - bo nie jestem mocna w słowie pisanym - dwie strony tekstu to dla mnie stanowczo za dużo :) Ale cóż się nie robi aby zapobiec zagładzie ?
  A tak poważnie to nieco dziwaczny pomysł na fabułę ale czytywałam już takie zakręcone opowieści , więc czemu by i nie tym razem ?

  OdpowiedzUsuń
 19. Interesująca fabuła! Kiedy uda mi się ją "złapać" przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Gosiarella-czytałam u ciebie recenzje ,,Defektu pamięci'' i pamiętam, że rzeczywiście mamy podobne wrażenia po tej lekturze.

  Elen-trzymam w kciuki, aby udało ci się szybko nabyć tę książkę i przeczytać. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z poznania tej szalonej historii.

  Dalia-to prawda, że pomysł na fabułę bardzo dziwaczy, ale jak doczytasz się do końca powieści, to dopiero będziesz zszokowana. Polecam.

  Patrycja-udanego ,,łapania'' życzę i czekam na wrażenia z lektury ,,Defektu pamięci''.

  OdpowiedzUsuń
 21. Raczej podziękuje, nie jest to kanon moich ulubionych powieści.

  OdpowiedzUsuń
 22. Czekałam właśnie na recenzję tej książki, byłam ciekawa Twej opinii. Odebrałyśmy ją podobnie, co utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że książki zasługujące wg Ciebie na uwagę mogę czytać w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Też mi się podobała :) Muszę w końcu siąść i skrobnąć recenzję...

  OdpowiedzUsuń
 24. To już 3 recenzja tej książki, którą mam okazję przeczytać i muszę przyznać, że z każdą kolejną jestem zachęcona :) Coraz więcej polskich książek mam na oku!

  OdpowiedzUsuń
 25. Na pewno przeczytam, po prostu umieram z ciekawości :))

  OdpowiedzUsuń
 26. Larysa-rozumiem, więc nie namawiam.

  Kinga-rzeczywiście po przeczytaniu u ciebie recenzji ,,Defektu pamięci'' muszę stwierdzić, iż mamy podobne wrażenia po lekturze.

  Immora-w takim razie pisz recenzje a ja czekam niecierpliwie na jej treść.

  miqaisonfire-cieszę się, że coraz więcej polskiej literatury masz na oku. Uwierz, że warto ją poznawać;-)Polecam również i ,,Defekt pamięci''.

  Dusia-czytaj, czytaj i dziel się z nami szybko swoją opinią po lekturze ,,Defektu pamięci''. Sama jestem ogromnie ciekawa twoich wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 27. Zaintrygowałaś mnie bardzo tą recenzją, chętnie przekonałabym się, jak bardzo oryginalna jest ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie moje klimaty, raczej ten tytuł sobie daruję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Tez miałam czytać tę powieść, ale brak czasu i nagromadzenie innych ksiązek mi nie pozowliło, mimo to widzę, że ciekawa jest :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Właśnie zabieram sie za czytanie :D

  OdpowiedzUsuń
 31. Agata-serdecznie polecam w takim razie przeczytać ,,Defekt pamięci''. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z poznania tej oryginalnej pozycji.

  binola-rozumiem, więc nie nalegam.

  bsz-może jeszcze będziesz miała kiedyś okazję przeczytać tę książkę w wolnej chwili. Trzymam w kciuki.

  toska82-w takim razie czytaj, a ja czekam na twą recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 32. Chyba nie dla mnie ta książka. Ja też wolę prostą logikę i prawdopodobną historię;)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Jak się nadarzy okazja to pewnie przeczytam, teraz nadrabiam zaległości czytelnicze:)

  OdpowiedzUsuń
 34. Szkoda, że nie znalazłam w Twojej recenzji informacji, dlaczego obniżyłaś ocenę.
  Jeżeli zaś chodzi o sam tytuł, to mi on bardzo przypadł do gustu, a zwłaszcza koniec! Niesamowity - tylko tyle mogę powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 35. Czytałam i przyznam, że dałam się zaskoczyć zakończeniu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 36. Czytałam już kilka pozytywnych recenzji tej książki i bardzo chętnie po nią sięgnę :). I znów się powtórzę, że taka niespotykana lektura jest zawsze miłą odmianą w gąszczu tych samych pomysłów :).

  OdpowiedzUsuń
 37. Karolka-rozumiem cię, gdyż sama jestem zwolenniczką prostej logiki, dlatego nie namawiam do przeczytania tej książki.

  agnieszkapohl-u mnie też zrobił się spory czytelniczy zastój, dlatego wiem jak to jest. W takim razie jak uporasz się z tymi zaległościami, to pamiętaj o ,,Defekcie pamięci''.

  Julia-oj, chyba słabo szukałaś :-) Napisałam:,,Szczerze mówiąc nie potrafiłam się odnaleźć w tej bajce, ponieważ poszczególne postacie i wydarzenie wprowadzały mnie w wirowy zamęt, a ja zdecydowanie wolę prostą, konkretną logikę.'', czyli prościej mówiąc obniżyłam ocenę za to, iż fabuła i bohaterowie, byli tak zakręceni i dziwaczni, iż mi to nie odpowiadało.

  Edyta-ja również byłam zaskoczona zakończeniem. Niezwykle pomysłowe :-)

  Lawenda-jak ktoś lubi pokręconą historię, to zapewne odnajdzie się w tej książce.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...