"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

niedziela, 12 lutego 2012

Bolesne zmagania z przeszłością.
Błędne siostry

Renata L. Górska

wydawnictwo: Prószyński i S-ka

data wydania: styczeń 2012

ISBN: 978-83-7839-010-7

liczba stron: 752


  ,,Błędne siostry’’, to trzecie dzieło (zaraz po ,,Czterech porach lata'' oraz ,,Za plecami anioła'') w dorobku Renaty L. Górskiej. Osobiście miałam przyjemność poznać obydwie wcześniejsze pozycje, które bardzo mile i pozytywnie mnie zaskoczyły. Teraz dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka zagłębiłam się w historię najnowszej książki autorki.

  Główną bohaterką ,,Błędnych sióstr’’ jest Karola, młoda Polka od wielu lat mieszkająca za granicą. Wydaje się wieść tam szczęśliwe, uporządkowane życie, jednak od bardzo dawna cierpi na silne bóle migrenowe, które są niezwykle uciążliwą przypadłością w życiu codziennym. Lekarz zaleca kobiecie tymczasowy powrót do ojczyzny, gdyż być może rodzinny klimat poprawi jej samopoczucie. Nieoczekiwanie koleżanka z pracy Regina ofiaruje jej swój domek w Karkonoszach, położony wśród urokliwych gór i lasów z dala od hałaśliwej cywilizacji. Dziewczyna przystaje na tę propozycje, bierze półroczny urlop i przyjeżdża na ustronne odludzie.

  Niemal od samego początku Karola czuje się dziwnie bezpieczna i szczęśliwa w nowym miejscu. Spokój jednak burzy niespodziewana wizyta nowego lokatora- Armina, który jak się okazuje również otrzymał pozwolenie na pobyt w tym domku. Początkowe relacje między nimi są bardzo napięte, lecz z czasem zaczynają wzajemnie tolerować swą obecność. Karola odkrywa fakt, że Armin tak naprawdę ukrywa się, lecz nie chce podać konkretnych powodów tego stanu rzeczy i choć rozsądek podpowiada kobiecie, aby trzymać się z dala od tego mężczyzny, to jednak ciekawość bierze górę. Ponadto w domku dziewczyna odczuwa niewytłumaczalną obecność kogoś jeszcze. Może to zwykła zabłąkana energia a może ma to jakiś związek z miejscową legendą o błędnych siostrach, które są także ściśle powiązane z odległą historią tego domu. Jaką tajemnicę kryje w sobie budynek w karkonoskiej głuszy? Kim tak naprawdę jest współlokator Karoli i z  jakich powodów się ukrywa i czy uporczywe ataki migreny wreszcie całkowicie znikną? Przed młodą emigrantką czeka wiele niespodzianek, które na zawsze odmienią jej życie.

  Znając poprzednie dzieła Renaty L. Górskiej wiedziałam, czego mniej więcej mogę się spodziewać, czyli ciekawej historii połączonej z nutką dramatu i tajemniczości, dlatego moja poprzeczka została bardzo wysoko podniesiona i wymagania diametralnie wzrosły. Na szczęście, już po pierwszych stronach powieści wiedziałam, że autorka podołała zadaniu tworząc niebywałą historię otoczoną delikatną poświatą wielkich uczuć i emocji.

  Sylwetki głównych bohaterów mają świetnie wykreowane podłoże psychologiczne. Bez problemu możemy  bardzo realistycznie towarzyszyć im w ich codziennych rozterkach i zmaganiach. Postać Karoli od samego początku zawładnęła moim sercem. Od wczesnych lat dzieciństwa nie miała ona lekko. Przedwczesna śmierć mamy, nowa macocha (siostra mamy-ciocia Genia) i siostra oraz w późniejszych latach tragiczna śmierć ojca pozostawiły zadrę w psychice dziewczyny.  Zamiast iść do przodu Karola stała w miejscu tkwiąc w życiowym letargu pozbawionym marzeń. Niemal od zawsze otaczały ją rodzinne sekrety i tajemnice. Zatajano przed nią wiele ważnych faktów, dlatego ten stan rzeczy położył karb na chłodne stosunki z najbliższą rodziną. Ucieczka za granicę w tym przypadku nie dała ukojenia duszy i dopiero powrót do ojczyzny i zmierzenie się z bolesną przeszłością przyczynił się do wielkiej, wewnętrznej metamorfozy Karoli. Zmieniła się ona nie tylko w stosunku do ludzi, lecz również nauczyła się żyć w zgodzie  z naturą i szanować wszelkie ,,jestestwo’’ nawet te niewidoczne gołym okiem. Odnalazła także wreszcie upragniony spokój, harmonię oraz nową miłość.

  Jestem pod ogromnym urokiem powieści ,,Błędne siostry’’. Uważam, że jest ona perfekcyjnie dopracowana pod każdym względem. Lekki, subtelny styl oraz przepiękna polszczyzna kształtują książkę w sposób iście artystyczny. Barwne, plastyczne opisy oddychają naturalnym rytmem dając realność doznań. Poszczególne wątki umiejętnie wiążą się ze sobą tworząc jedną spójną całość. Delikatne napięcie towarzyszy nam od samego początku aż do finałowego zakończenia działając niewymownie na wyobraźnię. Wpleciona w fabułę legenda o błędnych siostrach promieniuje swoistą mgiełką mistycyzmu potęgując nasze doznania. W moim odczuciu całokształt najnowszej powieści Renaty L. Górskiej to obyczajowa literatura na najwyższym poziomie.

  Szczerze i serdecznie polecam wszystkim czytelnikom zapoznać się z historią książki ,,Błędne siostry’’. Nie jest to zwyczajna, ckliwa opowiastka o miłości, lecz bardzo wartościowa powieść skłaniająca do refleksji i zadumy nad sensem życiowych wyborów. Uczy całkiem innego postrzegania świata kształtując nasz umysł i duszę.

  Pamiętajmy zatem, że …

,,życie jest niczym podróż pociągiem ze stacją początkową i docelową oraz wieloma przystankami pomiędzy.(…) Nabycie biletu nie gwarantuje jeszcze prostej podróży. Należy liczyć się z objazdami, postojami, przesiadkami, a nawet z kraksami. Nie na wszystko mamy wpływ i dopóki tego nie zaaprobujemy, nie uzyskamy wewnętrznego spokoju’’.


Nie izolujmy się wobec tego ,,życiowymi zasłonkami’’, tylko tak po prostu, zwyczajnie cieszmy się każdą chwilą, jaką daje nam los.


moja ocena 6 / 6

_________________________________________________________

Wywiad z Renatą L. Górską.

Fan Page książki na Facebooku.

51 komentarzy:

 1. Bardzo fajne cytaty wybrałaś :) Już ze względu na nie chciałabym przeczytać tę książkę. A tu jeszcze cała recenzja jest pochlebna i zachęcająca :) Bardzo ciekawa to musi być książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja od początku jak się dowiedziałam, że książka wyjdzie, jestem nią zafascynowana. Twoja recenzja tylko ciekawość podsyca :) Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z twórczością tej autorki nie miałam jak dotąd okazji się spotkać jednak jestem jej bardzo ciekawa i może zacznę właśnie od "Błędnych sióstr" gdyż wiele dobrego o książce słyszałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę się za nią zabrać;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie dla mnie, obyczaje zazwyczaj mnie po prostu nudzą, mimo, że tak zachwalasz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytam recenzji bo mam książkę w stosie- sama zresztą o tym wiesz :D
  Nie chcę się sugerować Twoją opinią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hm, a więc znakomita pozycja na zbliżające się walentynki. Coś o miłości i dobrze napisane. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dosyć obszerna ta powieść ;)
  Mam na nią oko od jakiegoś czasu, karkonoskie klimaty plus tajemnicza legenda i przemiana głównej bohaterki, to brzmi nieźle :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja ciągle jestem w trakcie lektury.:) Więc tylko zerknęłam na ocenę. Ja jeszcze nie wiem jaką ocenę jej dać:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja ciągle jestem w trakcie lektury.:) Więc tylko zerknęłam na ocenę. Ja jeszcze nie wiem jaką ocenę jej dać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę mam w planach i po takiej recenzji wprost nie mogę się doczekać:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 12. miqaisonfire-bardzo lubię styl autorki, dlatego, jak dla mnie ,,Błędne siostry'' są rewelacyjną lekturą i z całego serca ci ją polecam.

  Kornelia-jestem przekonana, że po przeczytaniu tej książki twoja fascynacja także nie minie. Sama się o tym przekonaj.

  Gabrielle_-koniecznie zapoznaj się z twórczością Renaty Górskiej a zobaczysz, że nie pożałujesz.

  Miravelle-zabierz się za tą pozycję obowiązkowo, gdyż ,,Błędne siostry'' są znakomitą historią pełną różnorodnych uczuć.

  Immora-rozumiem cie doskonale, ja mam podobnie w przypadku fantastyki, więc nie nalegam :-)

  Aleksnadra-w takim razie czekam na twoje wrażenia po przeczytaniu ,,Błędnych sióstr''.

  Avo_lusion-też uważam, że najnowsze dzieło Renaty L. Górskiej, będzie idealnym prezentem na zbliżające się walentynki.

  Evita-w rzeczywistości także jest lepiej niż nieźle. Serdecznie zachęcam do przeczytania tej książki.

  agnieszkapohl-czekam zatem na twoją recenzje. Jestem jej ogromnie ciekawa.

  kasandra_85-czytaj więc i dziel się z nami szybciutko swoimi wrażeniami.
  Pozdrawiam również.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja twórczości Pani Górskiej nadal jeszcze nie znam, ale obiecuję sobie, że to się w końcu zmieni niebawem. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Intryguje mnie zwłaszcza ta karkonoska legenda:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam ani jednej książki tej autorki, ale z tego co widzę to mój błąd..."Błędne siostry" zapowiadają się na świetną lekturę, bardzo chętnie przeczytam tę powieść tym bardziej, że uwielbiam Karkonosze :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z twórczością tej autorki, ale Twoja wysoka ocena i recenzja powyższej książki zachęcają do tego. Pewnie się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ewa-postaraj się więc poznać twórczość Renaty Górskiej, ponieważ pisze ona naprawdę ciekawe książki.

  Isadora-karkonoska legenda jest bardzo intrygująca i świetnie przemyślana, więc myślę, że tobie również przypadnie ona do gustu.

  Natula-przeczytaj koniecznie ,,Błędne siostry''. Wierzę, że przypodobają ci się one bardzo.

  Bellatriks-rozejrzyj się za tą pozycją i przeczytaj a zobaczysz, że będzie warto.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak zwykle kusisz :D Jeszcze nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale po tej recenzji najchętniej od razu pobiegłabym do księgarni. Dobrze, że jeszcze wcześnie i nie mogę zrealizować tego szalonego planu :P Ale książkę będę mieć na oku, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Recenzja bardzo zachęcająca, ale sama nie wiem. Może dopiero za jakiś czas się rozejrzę za tą książką. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mnie się podobała TAK SOBIE, jestem nawet bardziej na NIE, niż na TAK, ale to już wiesz :)

  OdpowiedzUsuń
 21. No i mnie przekonałaś ;) Chyba moje obawy były bezpodstawne ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nigdy nie czytałam nic tej autorki, ale po przeczytaniu recenzji czuję się w 100% zachęcona, uwielbima taki styl plus jeszcze do tego trochę tajemniczości :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo marzę o tej książce! Świetne cytaty i wszystko co lubię w książkach. Koniecznie muszę przeczytać!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Dosiak-daj się skusić koniecznie na tę książkę, gdyż zawiera ona rewelacyjną historię o której długi czas nie zapomnisz.

  binola-ja jednak nalegam, abyś nie odkładała tej pozycji na później, gdyż zimowa aura idealnie oddaje również klimat tej książki, przez co bardziej ,,wejdziesz'' w świat głównych bohaterów.

  limonka-czytałam twoją recenzje i znam twoje zdanie na temat tej książki.
  Ostatnio rozmawiałam nawet z koleżanką, która również podziela twoją mniej przychylną opinie na temat ,,Błędnych sióstr'' i tak sobie pomyślałam, że po prostu, albo się dany styl pisarski kocha, albo nienawidzi. Ja zaliczam się do pierwszej kategorii odnośnie twórczości Renaty Górskiej, dlatego tak wielki zachwyt wzbudziła we mnie ta książka.

  Bujaczek-zapewniam cię, że twoje obawy są bezpodstawne, ponieważ ,,Błędne siostry'... są obłędnie dobre:-)

  pesymistka13-polecam ci serdecznie zapoznać się z najnowszą książki autorki i wierzę, że trafi ona w twoje gusta bez żadnego problemu.

  Karolka-trzymam w kciuki, aby udało ci się zdobyć szybciutko powyższą ksiązkę. Poszukaj może konkursów z nią związanych i życzę powodzenia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Tak świetnie przedstawiłaś książkę, że aż się na nią skuszę, choć nie jestem fankom gatunku :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Chyba się skusze ;] Widzę, że to spora "cegiełka, także zapisuję na listę po maturalną ;]

  OdpowiedzUsuń
 27. Oj to w takim razie będę się musiała rozejrzeć za nią w bibliotece i sama się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Kto wie, kto wie...może z czasem skuszę się na tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Gosiarella-bardzo mnie cieszy ten fakt i mam nadzieję, że będziesz zadowolona poznając tę ksiązkę bliżej.

  Karolina-rzeczywiście jest to spora cegiełka, co moim zdaniem uważam za zaletę, gdyż można mieć dużo emocjonującej historii na kilka wieczorów.Polecam.

  binola-jak tylko będzie w twojej bibliotece ta książka, to szybciutko się z nią zapoznaj, gdyż naprawdę warto.

  Patt-przeczytaj koniecznie:-) Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie znam autorki, ale fabuła wydaje mi się bardzo, bardzo intrygująca. Podejrzewam, że przyjaciółka Karoli specjalnie pozwoliła dwóm osobom przebywać w tym samym domu, aby miały szansę lepiej się sobie przyjrzeć... Chętnie zmierzyłabym się z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 31. Cztery pory lata wspominam z wielką przyjemnością, dlatego i po najnowsze dzieło pani Górskiej z pewnością sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 32. Oo, dobrze wykreowane postaci to podstawa. Może nawet się skuszę na tę powieść - jeśli będzie miała i czas i okazję ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Już sam klimat miejsca położonego z dala od cywilizacji mnie zachęca, a tutaj jeszcze tajemnica i dobrze wykreowane postaci, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Niestety nie miałam jeszcze okazji by zmierzyć się z twórczością tej autorki, jednak coś mi się wydaję, że w najbliższym czasie będę musiała to zmienić. Tak, jak pozostałe powieści p. Górskiej były mi obojętne, tak "Błędne siostry" coraz bardziej mnie intrygują.

  OdpowiedzUsuń
 35. poduszkowietz-zdradzę tylko tyle, że przyjaciółka Karoli nie miała nic wspólnego z tym, że Armin zamieszkał z nią. Tutaj wyszło całkiem inne nieporozumienie.Przeczytaj sama, to będziesz wiedziała.

  Varia-zachęcam serdecznie do zapoznania się z ,,Błędnymi siostrami''. Są one o wiele lepsze od debiutanckiej książki autorki.

  Tirindeth-skuś się koniecznie a nie będziesz żałować.

  Elen-zapewniam cię, że jest to wszystko co powinno być w dobrej powieści obyczajowej, więc serdecznie polecam ci tę książkę.

  Lena173-uważam, że najnowsze dzieło Renaty L. Górskiej jest najlepsze z dotychczas napisanych przez nią książek, dlatego tym bardziej polecam przeczytać ci tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 36. Niesamowicie mnie zachęciłaś! :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Dusia-ogromnie się cieszę, sama zobaczysz, że tego wyboru nie będziesz żałować.

  OdpowiedzUsuń
 38. whoаh this ωeblog is great i really like
  studying yоur posts. Keep uρ the great work!
  Yοu recοgnize, many people are searching rοund for this info, you cаn aid
  them greatlу.

  My weblog :: Stomatologia wroc�aw

  OdpowiedzUsuń
 39. Εvегyone lovеs what you guys
  are up toο. This type оf clever work аnd coverage!
  Keep up the great wοrκѕ guys I've added you guys to my blogroll.

  my webpage ... How To Find An Actual Professional Wedding Dj

  OdpowiedzUsuń
 40. Ι feel that iѕ аmong the moѕt significant
  info foг me. Anԁ i am glad гeading уour аrtіcle.

  However wаnna сοmmentaгy on few baѕic thingѕ, The site
  taѕte іs great, the аrticles is in pоint of fact exсellent : D.
  Good prосesѕ, chеerѕ

  Feеl frеe to visit mу page ... 9 March 2013 at 7:48 PM

  OdpowiedzUsuń
 41. Hey thеre! I κnoω this іѕ kinda off toρic howevеr I'd figured I'd ask.
  Would you bе intereѕted іn trading
  lіnκѕ or mауbе gueѕt wгіting a blog artіclе or vice-νeгsa?
  My blog discuѕseѕ a lοt of thе ѕame subjeсts as yours and I think
  we could greatlу benefit fгom еach otheг.
  ӏf you might be intеrested feel free to shοοt me аn e-mail.

  І loоk forωard to hearing from you! Ѕuρеrb blоg by
  the waу!

  Also visіt my ωеbpage: drzwi drewniane

  OdpowiedzUsuń
 42. Ι reаllу lіke youг blog.. veгy niсе colοrs & thеmе.
  Did уou design thіѕ webѕite yοurѕеlf oг did уou hire sоmeоne to
  dο it fоr you? Plz respοnd aѕ I'm looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. appreciate it

  My web blog :: Okna drewniane

  OdpowiedzUsuń
 43. Hi therе, Ӏ desire to ѕubscribe fοг thiѕ web ѕitе to
  obtain latest updatеѕ, thus wherе сan i do it pleаse assіst.


  Alѕο visit my ωeblog; click the following article

  OdpowiedzUsuń
 44. Νіce blоg hеre! Also youг ѕite rathеr
  а lot up faѕt! What ωeb host aгe уou thе use of?
  Can I аm getting уouг аffilіаte link in youг hοst?

  I ωant my sitе loaԁed uρ as fast as yourѕ lol

  Stop by mу web sіte http://highvolumextnt.com/IsobelCag

  OdpowiedzUsuń
 45. Ι waѕ morе than hapρy tо fіnԁ this pagе.
  I wantеd to thаnk уou foг уour time ϳuѕt for thіs fаntastіc rеad!
  ! Ӏ definitеly еnϳoyeԁ еvery
  little bit of іt and I haνe yоu boοkmаrkeԁ to see nеw things
  οn your site.

  Feel fгee tο surf to my wеb sіte .
  .. Bojler kospel

  OdpowiedzUsuń
 46. My brother rеcommenԁed I might lіkе thiѕ blog.
  He ωas once еntirely гight. This pоst
  actuallу mаde my daу. You can not imаgine simply how a lоt time I had
  sρеnt for this information! Thanks!

  Reviеω my web site ... ogrzewacz

  OdpowiedzUsuń
 47. Remarkаble issues here. I'm very happy to peer your post. Thank you so much and I'm lookіng forwaгd to tοuch
  you. Will you pleаse drοp mе a mail?


  my weblog: Www.Bizbook.ir

  OdpowiedzUsuń
 48. It's really very complex in this busy life to listen news on TV, so I only use web for that reason, and obtain the most up-to-date news.

  My homepage Bojler kospel

  OdpowiedzUsuń
 49. Dο you hаѵe a sρam issue on this blog; I аlso аm
  a blοgger, and Ι ωаs сuriоus about уour ѕituatіon;
  many of us have develoρed some nіcе methods аnd
  we аrе loοkіng to trade strаtegies ωith
  others, be suгe to shoot me an e-maіl іf intеresteԁ.


  my wеbрage https://www.ocapweb.org/index.php?option=com_blog&view=comments&pid=3558&Itemid=0

  OdpowiedzUsuń
 50. Hi, just ωanted to sаy, Ӏ liked this blog post.
  It wаѕ funny. Keeρ on poѕting!

  Feеl free tо surf to my webѕite :: oświetlenie led wrocław

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...