Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 20 listopada 2012

Koszmar.


Niemy strach
 Graham Masterton 
 
tłumaczenie: Paweł Wieczorek
tytuł oryginału: Unspeakable
wydawnictwo: Replika
data wydania: 2012

ocena: 4- / 6


     
      Twórczość niektórych pisarzy zajmuje w moim sercu szczególne miejsce, dlatego staram się przy każdej okazji, jak najczęściej poznawać kolejne ich dzieła. Tak jest m.in w przypadku Grahama Mastertona, do którego czuje wielki sentyment. Tym razem w moje ręce wpadła najnowsza powieść autora ,,Niemy strach’’, wcześniej znana pod innym tytułem, jako ,,Koszmar’’.

Holly Summers, to główna bohaterka powieści, która w dzieciństwie straciła słuch. Z biegiem czasu nauczyła się jednak czytać z ruchu warg. Ta umiejętność została doceniona przez policję, dzięki czemu w kryzysowych sytuacjach Holly działa niczym podsłuch pomagając w ,,przechwytywaniu’’ ważnych informacji od groźnych przestępców. Na co dzień pracuje, jako opiekun społeczny pomagając maltretowanym, bitym, lub molestowanym dzieciom. Pewnego dnia podczas wizyty u państwa Josephów, Summers odnajduje ich synka Daniela w agonalnym stanie. Inicjatorem dramatycznego wypadku jest ojciec dziecka, który twierdzi, że w ciele jego potomka mieszka diabeł. Sprawa trafia do sądu, gdzie ważą się losy oskarżonego. Rozwścieczony Joseph obwinia Holly za zaistniałą sytuację w wyniku, czego rzuca na nią klątwę Kruka. Na czym polega przerażająca wróżba wypowiedziana przez szalonego mężczyznę? Czy rzeczywiście życie Summers będzie w niebezpieczeństwie?

Zawsze bardzo pochlebnie odnosiłam się do wszystkich dzieł Grahama Mastertona, lecz tym razem muszę szczerze napisać, że czytając ,,Niemy strach’’ zawiodłam się na całej linii. Pomysł na fabułę może i był trafiony, ale jego wykonanie zeszło na manowce. Nie zaliczyłabym tej książki do horroru, raczej do przeciętnego kryminału, ponieważ porządna literatura grozy powinna wzbudzać w czytelniku strach, napięcie i  przerażający dreszczyk emocji. Tutaj doznałam jedynie lekkiego uczucia niepokoju, które szybko rozpłynęło się niczym letnia mgła. Myślałam, że klątwa Kruka będzie świetnym materiałem do intrygującej historii, jednak w rzeczywistości była nic nieznaczącą namiastką ciekawej legendy. Akcja toczyła się płynnie, lecz zabrakło jakiejkolwiek dynamiki, co spowodowało, że czasami odczuwałam znużenie. Także kreacja psychologiczna postaci w moim odczuciu była zbyt powierzchownie potraktowana. Zabrakło mi lepszego dopracowania osobowości poszczególnych osób. Jedyny plus należy się autorowi za pokazanie ważnego problemu, jakim jest krzywdzenie dzieci przez swoich najbliższych. Byłam bardzo poruszona czytając o niezwykłych okrucieństwach rodziców, którzy zatracili się w swojej chorej miłości do dziecka wykorzystując go do niecnych celów, czego najlepszym przykładem, jest choćby stosunek seksualny ojca z małoletnią córką. Swoje postępowanie tłumaczył tym, że małżonka nie zgadzała się na współżycie, dlatego dał upust swoim żądzom z ukochanym dzieckiem. Takich koszmarnych przypadków było o wiele więcej i żałuje, że powyższe wątki nie zostały rozbudowane na szerszą skalę.

Reasumując, ,,Niemy strach’’ jest interesującą powieścią grozy, ale uważam, że jej potencjał literacki nie został do końca wykorzystany. Niemniej jednak warto poznać powyższe dzieło Mastertona, choćby dla kilku przerażających szczegółów, dlatego jeśli macie ochotę na szczyptę sensacji, tajemnicy, dramatu oraz psychologii, to serdecznie zapraszam.

***

Książkę przeczytałam, dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika. 


48 komentarzy:

 1. Czyli Masterton z lekka wyeksploatował się, ale mając w dorobku tyle książek nic dziwnego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do Mastertona jakoś mnie specjalnie nie ciągnie. Jego "Głód" nie zrobił na mnie piorunującego wrażenia i to dlatego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ,,Głodu'' akurat nie czytałam, więc nie wypowiem się na temat tej książki, ale rzeczywiście niektóre dzieła Mastertona są nieco słabsze, tak więc może trafiła ci się akurat taka niebyt dopracowana proza. Osobiście polecam ,,Niewinną krew'' tegoż autora. Moim zdaniem, to naprawdę świetna powieść warta swego czasu i uwagi.

   Usuń
 3. uwielbiam twórczość Mastertona i książkę przeczytam - ciekawa jestem tego niewykorzystania potencjału literackiego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba odpuszczę tę książkę i zainteresuję się innymi tytułami tego autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może być ciekawa lektura, wbrew pozorom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już dość dawno zauważyłam, że książki tego autora są bardzo różne. Raz ciekawsze,bardziej skomplikowane z ciekawą fabuła innym zaś trochę nudnawe,flaki z olejem (uwilbiam to powiedzonko).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam także za sobą już kilka dzieł Mastertona i zgadzam się z tobą w zupełności, że twórczością tego pisarza raz jest lepiej, raz jest gorzej, ale mimo wszytko lubię czytać jego dzieła.

   Usuń
 7. Mastertona czytałam dopiero dwie książki, ale mam zamiar poznać kolejne. "Niemy strach" jednak zostawię na sam koniec, bo jeszcze się rozczaruję i zniechęcę. Jak czytam powieść grozy, to lubię się bać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Masterton ciągle mnie przeraża:) Nie mogę zapomnieć pewnego momentu z jego książki, która czytałam dawno temu. Facet słyszał odgłos uderzenia o ziemię swojej obciętej głowy;( Brrrrr, dla mnie to było mocne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, w niektórych horrorach Graham bardzo obrazowo i przerażająco nakreśla sceny grozy. Ja go właśnie za to lubię, gdyż tego oczekuje od porządnego horroru :-)
   Również pozdrawiam.

   Usuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem wierną fanką Mastertona, dlatego boli mnie Twoja opinia ;)
  Mam jednak świadomość, że ten autor, który wręcz produkuje powieści, może niekiedy zawieść, mnie też się zdarzało, że po lekturze jego książek z rozczarowania bolało mnie serca, ale co zrobić, masówka nie zawsze na zdrowie wychodzi. Mimo to książkę przeczytam, bo jak inaczej mogłabym się zachować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, że jak ktoś produkuje swoje powieści na szeroką skalę, to zapewne zdarzą mu się ,,słabsze momenty'',, tak jak w przypadku powyższej książki, ale mimo wszytko nadal będę czytała dzieła Mastertona, gdyż tak szybko nie zniechęcam się małą literacką porażką.

   Usuń
 11. Całkiem lubię tego autora, przeczytam książkę, jak wpadnie w moje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Niemu strach", a właściwie "Koszmar", stoi u mnie na półce. Zmiana tytułów, nawet jeśli nowe bardziej oddają tytuły oryginalne, to chybiony pomysł, który jedynie wprowadza czytelników w błąd.

  Powieść zaczęłam kiedyś czytać, ale zbytnio mnie nie porwała. Książkę odłożyłam i jak dotąd nie wróciłam do niej. Mimo wszystko, jako fanka twórczości Mastertona wiem, że za jakiś czas wrócę do tego tytułu i postaram się przeczytać całość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście denerwuje mnie fakt, że na okładce książki nie ma informacji o tym, że jest to wznowione wydanie innego tytułu, przez co czytelnik jest wprowadzany w błąd i zdarzyło się to już kilka razy. Bardzo niefajnie.
   Jak znajdziesz czas, to doczytaj do końca tą książkę, choć z góry uprzedzam, że w przypadku ,,Koszmaru'' (,,Niemy strach'') szału nie ma.

   Usuń
 13. Skoro Masterton zawiódł CIEBIE, to chyba ja nie mam po co sięgać po "Niemy strach"... No cóż, przywykłam od jego prozy oczekiwać wiele, ale najwyraźniej autor zaczyna się "kończyć" :(
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Dawno juz nic nie czytałam Mastertona, niedobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Hm... Ocena niższa niż się spodziewałam. Chwilowo się wstrzymam a potem zobaczymy jak się sprawy ułożą;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam coś tego autora u siebie, ale jakoś mi z nim nie po drodze. Mam jakieś obawy z nim związane i w sumie nie wiem czym się kieruję skoro nie znam jego pióra... Kiedyś się zmobilizuje i pewnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam twórczość Mastertona, jego książki zawsze wywoływały u mnie dreszczyk emocji i wręcz nie mogłam się od nich oderwać. Kiedyś z pewnością sięgnę po "Niemy strach", mam nadzieję, że na mnie książka zostawi po sobie pozytywny ślad.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również mam nadzieję, że ,,Niemy strach'' pozostawi w tobie bardziej pozytywne wrażenia, aniżeli mnie.

   Usuń
 18. Pomysł na historię ciekawy, szkoda że nie jesteś zadowolona...

  OdpowiedzUsuń
 19. Masterton jest jednym z moich ulubionych autorów, więc pomimo tego, że książka nie jest idealna, to pewnie i tak ją przeczytam. Z drugiej strony nieco obawiam się rozczarowania.

  OdpowiedzUsuń
 20. Odpowiedzi
  1. Nie wszyscy muszą lubić to samo ;-)Ja również po twórczość kilku autorów nigdy nie sięgnę.

   Usuń
 21. Mniej więcej wiem czego mogę spodziewać się po Mastertonie i nie nastawiam się na jakąś wybitną literaturę w jego wykonaniu. Myślę, że przeczytam. Trudno mi się oprzeć horrorom :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Dużo się słyszało o tym autorze, żałuję, że ani razu nie gościł w moich rękach...
  Lawenda

  OdpowiedzUsuń
 23. Myślę, że się skuszę na tę książkę albo inną spod pióra tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mastertona jedynie raz zareklamowałam na blogu, kiedy miał odwiedzić Polskę latem tego roku. I na tym moje zainteresowanie jego twórczością się skończyło. Na razie postanowiłam, że będę odgrzebywać stare, może nieco zapomniane powieści, a nowości będę sobie dawkować z umiarem. Zobaczymy, ile mi z tego postanowienia zostanie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masterton, to bardzo płodny pisarz, więc w bibliotece zapewne aż roi się od jego dzieł, dlatego spokojnie możesz w wolniej chwili zapoznać się z twórczością tego autora.

   Usuń
 25. Czasem nawet mistrz może spaprać robotę ;) Co akurat u Mastertona jest smutne, że nie umiał w pełni wykorzystać pomysłu i go doskonale rozwinąć. Ale na szczęście są inne jego książki, które powalają na kolana - ja np wciąż się czaję na Wyklętego, którego mi wszyscy polecają :P

  OdpowiedzUsuń
 26. A miałam iść na spotkanie z tym pisarzem, ale przegapiłam okazję:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żałuj, żałuj, bo jest czego. Osobiście bardzo szanuje Mastertona, jako pisarza i chciałbym mieć możliwość spotkać go na swej drodze.

   Usuń
 27. Hmm... Ciekawy pomysł na książkę. Może zakupie tą pozycję literacką mojej mamie pod choinkę? Ostatnio jest wybredna co do książek, więc się jeszcze zastanowie.
  Czasami tak jest, że autora się lubi, kocha, szanuję za jego twórczość, ale przychodzi taki moment, że ma się ochotę na niego nawrzeszczeć "siadaj, jedynka za opowiadanie". Rozczarowanie boli, lecz gdy wychodzi kolejna powieść i nas wciąga, że się zapomina o ludzkim świecie, odpuszczamy mu grzechy i każemy odmówić 5 Zdrowasiek :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twojej mamie poleciłabym jednak inną książkę tego pisarza. Ostatnio szczególnie przypadła mi do gustu ,,Niewinna Krew'' i myślę, że owa książka będzie doskonałym prezentem pod choinkę.
   Zgadzam się również z tobą, że mimo rozczarowania daną prozą ukochanego autora, idziemy dalej naprzód zapominając ,,grzechy'' i bierzemy do ręki kolejne jego dzieła.

   Usuń
 28. Niestety podejrzewam, że to nie mój typ literatury, ale szukam podobnej książki dla swojego chłopaka. Nie wybiorę raczej "Niemego strachu", ale inna powieść Grahama Mastertona mogłaby się sprawdzić :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Mastertona lubię i bardzo, więc każda z jego książek to absolutny must have. aktualnie mam w domu około 30 z nich, a końca wciąż nie widać :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Czytałam, czytałam ale w tej starej wersji :) bardzo lubię twórczość Mastertona :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Mimo wszystko przeczytam, bo lubię thrillery (lub jak piszesz kryminały) Mastertona, w przeciwieństwie do jego horrorów. Po opisie wnoszę, iż jest szansa, że mi się spodoba, a jak nie to najwyżej stracę kilka godzin życia:)

  OdpowiedzUsuń
 32. A ja zdecydowanie lubię wszelakie twory Mastertona. Szkoda tylko, ze tak jak piszesz, potencjał fabuły nie został do końca wykorzystany, jednak mimo wszystko, jeśli nadarzy się okazja to tę książkę przeczytam.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 33. Mastertona jeszcze nie czytałam, ale z chęcią bym to nadrobiła. Na pewno nie zaczęłabym od tego tytułu, który jak widzę, jest ciekawy, ale potencjał mógł zostać lepiej wykorzystany. ;)

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pierwsze spotkanie z pisarzem polecam książkę ,,Niewinna krew''. Na mnie zrobiła ona piorunujące wrażenie.
   Również pozdrawiam!

   Usuń
  2. Zapamiętam sobie radę. ;) Dziękuję.

   Usuń
 34. Jeszcze nie miałam okazji spotkać się z twórczością mastersona, ale zdecydowanie muszę po nią sięgnąć !

  www.recenzje-cherry.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...