"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

piątek, 25 maja 2012

Ludzkie koleje losu.


Szkice z życia

Autor: praca zbiorowa


Wydawnictwo: RW2010
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-63111-89-2
Liczba stron: 305
                         Każdy z nas pragnie realizować swoje marzenia. Jedni chcą się uczyć profesjonalnie tańczyć, śpiewać. Inni natomiast marzą o podróżach dookoła świata bądź napisaniu własnej książki. Szczęściu trzeba jednak dopomóc uczynić pierwszy krok, tak jak to zrobiła Agnieszka, autorka bloga Kraina Czytania.. Wspólnie z Danusią, twórczynią bloga Książki zbójeckie wpadła na pomysł zrealizowania projektu Blogerzy Piszą Książki, do którego przyłączyli się również inni użytkownicy blogsfery. I tak oto pod nakładem Oficyny Wydawniczej RW2010 powstały ,,Szkice z życia’’ zawierające dwadzieścia siedem ciekawych, różnorodnych opowiadań.

Niemal wszystkie historie zamieszczone w powyższej antologii zaskakują tematyką, wyobraźnią autora i bardzo dobrym wykonaniem literackim. Kilka opowiadań szczególnie mnie urzekło, wzruszyło, pozytywnie rozbawiło dając niekiedy przyjemny dreszczyk emocji.

Ciekawą opowieść o tytule ,,Przerwana sonata’’ stworzyła Alicja Minicka.  Przedstawia obraz udręczonej dziewczyny, która tam mocno zawiodła się na związku z byłym chłopakiem, iż tym razem postanawia być bardziej ostrożna. Jej brak zaufania prowadzi jednak do wielkiej tragedii…
Śledząc perypetie główniej bohaterki uświadomiłam sobie ważną rzecz- często pozory bywają mylne, dlatego nie wolno nam podejmować pochopnych decyzji, gdyż mogą one wywołać katastrofalne skutki.

Niezwykle interesujące jest również opowiadanie ,,Kobieta, którą nigdy nie będę’’ Marzeny Tokarskiej. To ciekawa historia z przesłaniem pokazująca życie zwyczajnej kobiety, która z zazdrością patrzy na inne osoby jej zdaniem ,,idealne’’ w każdym calu. Zarzuca sobie, iż sama nigdy nie będzie tak wspaniała i perfekcyjna, dopiero przypadkowe spotkanie z pewnym, tajemniczym staruszkiem otwiera jej oczy, serce i duszę na prawdziwą rzeczywistość. Zagłębiając się bardziej w fabułę zrozumiałam, że nie wszystkie rzeczy, osoby czy zdarzenia są takie, jak nieraz zbyt pochopnie zakładamy. Zajmujemy się tworzeniem iluzji na czyjś temat zapominając o naszym własnym losie a przecież tak naprawdę ,,lepiej być sobą, niż być kimś’’.

Pełna grozy i jednocześnie swoistego humoru jest także opowieść Danuty Awolusi ,,Przystań’’. Tym razem możemy być świadkami zaskakujących konsekwencji ciągłego, bezskutecznego szukania pracy. Bezrobotny człowiek desperacko szuka swojego miejsca na ziemi, które zapewni mu oazę spokoju i bezpieczeństwa.  Niestety bezowocne starania często wymykają się ludziom spod kontroli  doprowadzając niekiedy do dramatycznego kroku.

Są również historie chwytające za serce i taka jest właśnie ,,W drobny mak’’ Katarzyny Maczyk . Główna bohaterka Ania wraca z Berlina do swojej rodziny w Polsce, by spędzić z nimi trochę czasu. Pragnie również zakończyć związek ze swoim chłopakiem Łukaszem, ponieważ na obczyźnie poznała i pokochała innego mężczyznę. Życie jednak pisze swój scenariusz. Szwagier  ginie w wypadku samochodowym, zaś umierająca siostra resztami sił wymusza na Ani i Łukaszu wspólną opiekę nad jej córką. Jak w takiej sytuacji postąpi  dziewczyna? Czy pójdzie za głosem serca, czy siostrzanego obowiązku?

,,Ostatnia misja’’ Agnes A. Rose także wywołała w moich oczach łzy. To niezwykle bolesna historia porywająca swą autentycznością i realnym obrazem zdarzeń.  Przedstawia świat Krzysztofa, żołnierza, który wyjechał na misje do Iraku. W Polsce zostawił młodą małżonkę i córeczkę, której jeszcze nie miał okazji poznać osobiście. Chęć podreperowania finansowego budżetu była niestety silniejsza. Nieoczekiwanie na cztery tygodnie przed końcem misji mężczyzna ginie w wybuchu miny pułapki. Dla jego żony Ani świat legnie w gruzach. Jak w takim przypadku dalej żyć?

Ludzkie tragedie zawsze mocniej działają na wrażliwą duszę człowieka, dlatego historia ,,Powrót ojca’’ Pitera Murphy’ego także zaznaczyła ślad w mojej psychice. Autor w swoim opowiadaniu nakreśla sylwetkę ojca zmagającego się z bólem i cierpieniem po stracie żony i córeczki. Rozpacz doprowadza mężczyznę do obłędu, kończąc się bardzo tragicznie i zaskakująco.

,,Szkice z życia'' zawierają również inne historie, o których warto także wspomnieć, gdyż są one niezwykle emocjonalne, nowatorskie i pomysłowe. np. ,,Dziecko’’ Aleksandry Kocianowskiej, ,,Matka’’ Magdaleny Żerek, ,,Torba pełna wspomnień’’ Marii Izabeli Fuss, ,,Elżbieta’’ Dagmary, ,,Jak śliwka w kompot’’ Aurory oraz ,,Lustro’’ Romana Monkiewicza.

Muszę jednak szczerze napisać, iż zdarzyło się klika opowiadań (na szczęście można je policzyć na palcach jednej ręki), które mnie osobiście nie zaciekawiły swą tematyką, stylem i filozoficznymi metaforami. Może to kwestia danego gustu a może  najzwyczajniej w świecie dane osoby nie podołały zdaniu stworzenia porywającej historii.

Patrząc na całokształt antologii ,,Szkice z życia’’ nasuwa mi się nieustannie jedna myśl- ,,pisać każdy może trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi’’, ponieważ najważniejsze w tym wszystkim jest realizowanie swoich celów i marzeń, dlatego cieszę się, że ten blogerski projekt ujrzał światło dzienne. Nie wszyscy pisarze to debiutanci, ale uważam, że w dużej mierze, to właśnie początkujący autorzy zaskoczyli mnie swoją świeżością i pomysłowością stylu oraz niebywałą inwencją twórczą.

Polecam serdecznie przeczytać ,,Szkice z życia’’. To wspaniały zbiór opowiadań pełen różnorodnych gatunków: obyczajówka, kryminał, dramat, fantastyka, romans itp. Zobacz swoimi oczyma indywidualny świat danego autora i doceń jego potencjał oraz talent. Zapraszam.

moja ocena 5 / 6

_______________________________________________________
Fan Page książki na Facebooku: KLIK.

Tutaj można ściągnąć za darmo ,,Szkice z życia''-KLIK.


42 komentarze:

 1. Dziękuję Ci serdecznie za tę recenzję. Naprawdę rzetelna i fachowa. Wydobyłaś na światło dzienne wszystko to, co chcieliśmy zawrzeć w tym zbiorze. Serdecznie dziękuję w imieniu swoim i całej reszty zespołu "Blogerzy Książki Piszą" :-)

  Agnieszka vel Agnes A. Rose

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka zróżnicowana, czyli ciekawa. Lubię takie książki. Jeśli będzie okazja, na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie to opisałaś, przeczytam. W ogóle sam pomysł jest bardzo fajny, nie raz znajdowałam w necie ciekawe opowiadanie, które mnie wciągało niesamowicie. I przekaz - każdy może i powinien ćwiczyć swój talent, a w internecie łatwo szybko się dowiedzieć co ludziom się podoba, a co należy jeszcze poprawić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fascynujący pomysł z tym projektem, tym większy szacunek dla wszystkich zaangażowanych weń osób, że udało się go zrealizować. Na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 5. krainaczytania-ja również cieszę się, że miałam przyjemność poznać twoje i innych blogerów opowiadania, które dostarczyły mi wile dawki różnorodnych emocji.

  Czytelniczka-polecam serdecznie ściągnąć tego e-booka i przeczytać. Wierzę, że przypadnie ci on do gustu.

  Olen-jestem tego samego zdania co ty i też uważam, że to dobrze, iż każdy ćwiczy swój talent. Polecam zatem ,,Szkice z życia''.

  Agnieszka-życzę wielu wrażeń podczas czytania ,,,Szkiców z życia''.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem niestety mówię pas... Zbyt wiele książek czeka na przeczytanie i niestety musiałam wprowadzić ostrą selekcję. Ale recenzja bardzo ciekawa. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 7. Na taki ciekawy pomysł to bym pewnie nie w padł, ale brawa dla pomysłodawców. Mimo że te historie opowiadają o0 miłości, to są też takie inne niestandardowe. "KLIK" i ściągam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak, słyszałam już o tych opowiadaniach, myślę że są ważne dla nas gdyż to właśnie niektórzy z pośród nas blogerów , niektóre z nich napisali. To był bardzo ciekawy pomysł na stworzenie oryginalnego zbioru opowiadań. Zamierzam przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. mimo iż nie czytuję opowiadań, zaciekawiłaś mnie, może w wolnej chwili (gdzie nie będzie tylu pozycji priorytetowych do przeczytania) uda mi się przeczytać ten zbiór opowiadań :)

  OdpowiedzUsuń
 10. kasandra_85-rozumiem cię i nic na siłę nie namawiam. Jak znajdziesz czas i chęci to wtedy zapraszam po ,,Szkice z życia''.

  Jędrzej44-w powyższej antologii wcale nie ma tak dużo historii miłosnych, wręcz przeciwnie-przekonaj się o tym sam.

  Dalia-też uważam, że należy poznać powyższy e-book, choćby przez wzgląd na szacunek dla naszych blogowych koleżanek i kolegów.

  archer-trzymam w kciuki, aby ci się udało szybko przeczytać wyżej wymieniony zbiór opowiadań.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ha! Widzę, że nawet wiele tych samych opowiadań nam się spodobało. :) Świetna inicjatywa, oby tak dalej. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka raczej nie dla mnie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. O, to ta książka pisana przez bloggerów! Kto wie, może i ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dziękuję ci za wnikliwą i fachową, jak zawsze, recenzję. Jesteś bystrą obserwatorką;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ewa-zgadzam się z tobą, że niektóre opowiadania były naprawdę dobre i przyjemnie mi się je czytało.

  Scarlett-rozumiem, więc nie nalegam.

  Hanna-przeczytaj koniecznie. Niektóre historie naprawdę zasługują na poznanie.

  Avo_lusion-a ja dziękuję za miłe słowa pod moim adresem. Wiele one dla mnie znaczą.

  Blueberry-trudno, nic na siłę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wspaniała książka! Wszystkim ją serdecznie polecam :-).
  Mi najbardziej podobała się "Kobieta, która nigdy nie będę". Wyjątkowy tekst.
  Ale takich bardzo dobrych i pięknych jest tam dużo więcej!

  OdpowiedzUsuń
 17. O, niesłyszałam o tym projekcie. Przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 18. Już ściągnęłam ksiażke i niedługo zabiorę się za nia ;) tematyka bardzo mnie ciekawi, gdyz sama publikowałam opowiadania na blogu

  OdpowiedzUsuń
 19. Na pewno sięgnę po ten ebook, zwłaszcza, że jest za darmo ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Strasznie spodobała mi się ta inicjatywa i ten projekt :) Książkę już pobrałam i mam zamiar "zabrać się za nią" w najbliższym czasie :D

  OdpowiedzUsuń
 21. felicja-podzielam twoje zdanie. Też uważam, że wiele opowiadań jest naprawdę ciekawych i aż chciałby się poczytać jeszcze.Również wszystkim pozostałym czytelnikom polecam tego e-booka.

  Chabrowa-przeczytaj koniecznie. Mam nadzieję, że cała antologia bardzo ci się spodoba.

  deszczowa_nimfa-życzę ci wielu wrażeń podczas czytania ,,Szkiców z życia'' i podziel się wrażeniami, jak już będziesz po jego lekturze.

  miqaisonfire-bardzo się cieszę. Przyjemnej lektury życzę.

  pandorcia-ja też się cieszę, że ten blogerski projekt ujrzał światło dzienne, gdyż pokazuje, jakich mamy uzdolnionych blogowych kolegów i koleżanek, ale o tym przekonasz się sama.

  OdpowiedzUsuń
 22. Niechętnie sięgam po opowiadania, raczej sobie odpuszczę, mimo wszystko. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Projekt bardzo ciekawy, ale publikacja sama w sobie jakoś mnie nie ciągnie. Chociaż... Może rzucę okiem z czystej ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 24. e-booków nie lubię, ale w formie opowiadać od czasu do czasu podczytywać możne by dała radę. ściągnę i zobaczę co z tego będzie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja za chwilkę ściągam i będę czytała w wolnej chwili! : )

  OdpowiedzUsuń
 26. binola-ja też z reguły niechętnie sięgam po opowiadania, ale tym razem nie żałuje i tobie również polecam się na nie skusić.

  Nati-osobiście zachęcam choćby z czystej ciekawości poznać powyższą publikacje naszych znajomych blogerów. Wierzę, że przypadnie ci ona do gustu.

  Varia-ściągnij ,,Szkice z życia'' i poczytaj choć parę opowiadań. Myślę, że spodobają ci się na tyle, że zapragniesz poznać całość.

  Irytacja-bardzo się cieszę i przyjemnej lektury życzę oraz czekam na twoje czytelnicze wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 27. O, chętnie przeczytam! Tym bardziej, że jest dostępna za darmo;) Teraz tylko będę musiała znaleźć trochę czasu...

  OdpowiedzUsuń
 28. Jestem ciekawa, co stworzyli bloggerzy :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Wczoraj wieczorem zabrałam się za czytanie - jak narazie super! :) Cieszę się, że projekt tego typu mógł powstać i został zrealizowany :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Przeczytałam już kilka recenzji tego zbioru i powiem Ci, że przy mieszance tylu autorów chyba trudno o to, żeby każde opowiadanko podobało się do tego samego stopnia. Jednak i tak masz rację i podzielam Twoje zdanie, że e-book jest godny uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo podoba mi się ten projekt, więc przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Azumi-mam nadzieję, że czas się szybko znajdzie i niedługo przeczytasz ,,Szkice z życia''. Czekam jak coś na relacje z tej lektury.
  Pozdrawiam.

  Deline-zaspokój zatem swoją ciekawość i śmiało sięgaj po powyższą antologię.

  giffin-wierzę, że cały zbiór opowiadań przypadnie ci do gustu. Czekam w takim razie na twoją recenzje ze ,,Szkiców z życia''.

  poduszkowietz-każdy z nas ma inny czytelniczy gust, więc ciężko wszystkich zadowolić, niemniej jednak uważam, że powyższa antologia rzeczywiście jest godna uwagi.

  Catalina-czytaj więc i podziel się szybko swoimi wrażeniami ze ,,Szkiców z życia''.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ostatnio kilka zbiorów opowiadań mnie rozczarowało, więc jakoś nie mam nastroju na kolejne podejście. Ale może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Viconia-czasami nieraz tak bywa, że jak się zrazimy do czegoś, to potem nie chcemy ponownie ryzykować irytacją, więc nie będę cię do niczego zmuszać.Jeśli jednak nabierzesz ochoty na powyższą antologię, to daj znać.

  Wiedźminka-dziękuję za zaproszenie.

  kayu manis-ogromnie się cieszę i życzę przyjemnego czytania.

  OdpowiedzUsuń
 35. Ciekawie sie zapowiada ;)) Zachęcilaś mnei do przeczytania.
  Serdeczeni zapraszam do mnie :)) :
  http://zirtael-bibliomaniak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 36. A ja już czytam i naprawdę jestem pod wrażeniem :-)

  OdpowiedzUsuń
 37. Zirtael-bardzo się cieszę i mam nadzieję, że będziesz zadowolona z faktu poznania ,,Szkiców z życia''.

  alison2-cieszę się, że mamy niemal podobne optymistyczne odczucia po przeczytaniu powyższej antologii.

  OdpowiedzUsuń
 38. Niestety nie jestem fanka opowiadań :((((

  OdpowiedzUsuń
 39. Aleksnadra- rozumiem, więc nie będę w takim razie do niczego cię zmuszać.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...