Nie wszystko złe, co nas spotyka, dzieje się dlatego, że na to zasłużyliśmy. Czasami potrzebujemy złych rzeczy i niepowodzeń w życiu, aby dojrzeć i wzrastać jako człowiek ❤

wtorek, 4 grudnia 2012

Seryjny piroman.


Podpalacz
Wojciech Chmielarz


seria/cykl wydawniczy: Komisarz Jakub Mortka tom 1, Ze Strachem
wydawnictwo: Czarne
data wydania: listopad 2012
ISBN: 978-83-7536-469-9
liczba stron: 360

ocena: 5 / 6





       Wojciech Chmielarz, dziennikarz i redaktor naczelny serwisu internetowego Niwserwis, obecnie dzięki wydawnictwu Czarne zadebiutował kryminalną powieścią ,,Podpalacz’’, która wchodzi w skład serii Ze Strachem i jednocześnie rozpoczyna nowy cykl o komisarzu Jakubie Mortce.

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie. Od kilku dni w całej stolicy panuje sroga zima. Mroźny klimat nie przeszkadza jednak seryjnemu podpalaczowi, który od jakiegoś czasu grasuje po zamożnych osiedlach na Ursynowie, następnie czeka na właściwy moment, aby nikogo nie było w domu i wchodzi na dach zrzucając przez komin koktajl Mołotowa. Jeden z takich pożarów wybucha w domu Jana i Klaudii Kameron. Tym razem niestety w pomieszczeniu byli właściciele posesji. Mężczyzna od razu zginął w płomieniach, zaś małżonka, niegdyś sławna piosenkarka ledwo uszła z życiem. Śledztwo w tej sprawie przejmuje komisarz Jakub Mortka z Komendy Stołecznej Policji, z Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw. Początkowo nie wierzy w istnienie cyklicznego piromana, lecz kolejne tragiczne wydarzenia przekonują do go zmiany zdania w tej kwestii. W zaistniałej sytuacji warszawski stróż prawa zamierza  za wszelką cenę dopaść sprawcę całego zamieszania. Czy uda mu się zapobiec kolejnym katastrofom, tym bardziej, że brak jakichkolwiek wskazówek prowadzących do seryjnego podpalacza?

Początkowo byłam bardzo sceptycznie nastawiona do ,,Podpalacza’’, ponieważ szata graficzna nie przypadła mi do gustu, ale jak wiadomo, nie wolno oceniać książek po okładce, dlatego mimo wszystko postanowiłam zagłębić się w historię periodycznego piromana. Jakże było moje wielkie zdziwienie, kiedy już po przeczytaniu zaledwie kliku stron odkryłam, że jest to naprawdę świetny, wciągający kryminał. Po raz kolejny mogę śmiało napisać, że nasi rodzimi pisarze mają bardzo dobre pióro i bogatą wyobraźnię, której nie boją się używać do literackich celów. Podobnie jest w przypadku twórczości Wojciecha Chmielarza. Autor z niebywałą precyzją ukazał współczesne realia Warszawy. Czytelnik ma wrażenie, jakby sam był w głównym centrum wydarzeń. Myślę, że duża zasługa tkwi w prostym, przejrzystym stylu narracji. Dialogi są bardzo naturalne, niewymuszone, zaś niektóre epitety, bądź zdania doskonale odzwierciedlają daną osobowość lub wydarzenie. Również kreacja psychologiczna głównych bohaterów została doskonale dopracowana. Niemal wszystkie postacie urzekają naturalnością zachowań. Autor nie próbuje na siłę ,,wybielać’’ danej osoby, wręcz przeciwnie. Pokazuje ją z całym ciężkim bagażem doświadczeń, czego najlepszym przykładem jest Jakub Mortka. Pan komisarz, to człowiek bardzo doświadczony przez los. Nieudolnie próbuje ułożyć sobie życie po rozwodzie. Wspólnie z dwoma studentami wynajmuje obskurne mieszanie i po odliczeniu alimentów na dzieci próbuje jakoś żyć z miesiąca na miesiąc. Swoją pracę traktuje bardzo poważnie. Jest prawdziwym policjantem z powołania i chociaż niekiedy nie stosuje się do rozkazów przełożonych pakując się często w poważne tarapaty, to jednak zawsze skutecznie dąży do rozwiązania danej sprawy.

Nie sposób nudzić się podczas czytania ,,Podpalacza’’. Wartka, dynamiczna akcja urozmaicona licznymi zbrodniami, ciekawymi zagadkami i bezwzględną działalnością piromana sprawia, że od samego początku aż do finałowego zakończenia niemal na jednym wdechu śledzimy historię nieobliczalnego maniaka z koktajlem Mołotowa. Żałuje jedynie, że niektóre poboczne wątki nie zostały rozbudowane na szerszą skalę np. domowe problemy komisarza Mortki oraz rodzinne relacje jego kolegi Dariusza Kochana. Mimo tych drobnych uwag i tak uważam, że dzieło Wojciecha Chmielarza reprezentuje się naprawdę bardzo dobrze na tle innych powieści z tego gatunku.

Wszystkim miłośnikom literatury kryminalnej i nie tylko gorąco polecam przeczytać ,,Podpalacza’’. To niebywała powieść pełna zaskakujących scen, w których nie brak groźnych wybuchów, brutalnych morderstw, konfrontacji ze światem przestępczym oraz żmudnej pracy warszawskiej policji. Dzieło Wojciecha Chmielarza posiada swój specyficzny klimat, który na długo pozostaje w pamięci. Osobiście z miłą chęcią poznam dalszą część przygód komisarza Jakuba Mortki i was również serdecznie zapraszam do srogiej, mroźnej stolicy, w której zaznacie wiele gorących, emocjonujących wrażeń.

***

                           Recenzja napisana dla portalu Kostnica.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wojciech Chmielarz. Urodził się w Gliwicach w 1984 roku. Dziennikarz.
Publikował m.in. w "Pulsie Biznesu", "Pressie", "Nowej Fantastyce" i "Polityce". Redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

29 komentarzy:

 1. O! To rzeczywiście może być ciekawe;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piromania? Nieźle się zapowiada:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybierając z Czarnego książkę do recenzji zastanawiałam się nad ta. W efekcie wybrałam Brudną robotę, ale przy następnym rzucie biorę Podpalacza. Fantastyczna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałam o ,,Brudnej robocie'', ale zaciekawiłaś mnie i rozejrzę się także za tą książką a co do ,,Podpalacza'' serdecznie polecam.

   Usuń
 4. Ooo...mnie też okładka zniechęciła.Wrzucam na listę do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzją mnie przekonałaś , a i tematyka wydaje się być ciekawa. Spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze mówiąc, gdybym miała się kierować okładką to nie zainteresowałabym się tą książką. Dobrze, że ją opisałaś, bo teraz wiem, że warto ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię serię Ze Strachem (a okłądki mnie nie zrażają, bo nawet lubie tą stylistykę), Podpalacz jest od dawna na mojej liście, mam nadzieję, że trafię na jakąś promocję i go kupię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do tej pory nie znałam serii Ze Strachem, ale myślę, że od teraz się to zmieni.

   Usuń
 8. Wydawnictwo Czarne, zazwyczaj ma dobre książki, w pełni ufam, być może dlatego, że jeszcze nigdy nie zawiodłam się na ich wydaniach, dlatego powieść Wojciecha Chmielarz bardzo chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętne poznam tę książkę skoro tak żywo ją rekomendujesz :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak jak wspomniałaś na początku, szata graficzna nie jest rewelacyjna i choć wiem, że książki po okładce oceniać nie wolno to jeśli wcześniej nie przeczytałabym twojej recenzji to zapewne nie zainteresowałabym się książką. Teraz, gdy już wiem o czym książka jest i że mogę spodziewać się dobrej lektury to z chęcią sięgnę po "Podpalacza" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również sugerując się okładką nigdy nie zdecydowałabym się na tą książkę, ale na szczęście los to sam za mnie zrobił i nie żałuje, bo ,,Podpalacz'' jest świetną powieścią i tobie również ją polecam.

   Usuń
 11. Mimo ciekawie zapowiadającej się fabuły, mnie do tej książki jakoś nie ciągnie :/

  OdpowiedzUsuń
 12. to nie jest niestety książka dla mnie :( chociaż zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Szczerze mówiąc nie przepadam za kryminałami, ale wszystko, co wydaje Czarne można kupować w ciemno :D dlatego też daję tej powieści duży kredyt zaufania :)

  OdpowiedzUsuń
 14. I jak tu się nie skusić?... Kryminały to moja działka, a polskich dobrych autorów szukam nieustannie. Zerknę na tego "Podpalacza"!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij koniecznie, a wtedy sama się przekonasz, że naprawdę warto poznać tą ksiązkę.

   Usuń
 15. Jakoś nie jestem przekonana do tej książki, więc na razie muszę odpuścić.

  OdpowiedzUsuń
 16. Z chęcią przeczytałabym tę książkę. Fabuła wydaje się być interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 17. To mi się kojarzy z Carrie Kinga - motyw piromana:D

  OdpowiedzUsuń
 18. Kryminał? Polski kryminał? Dobry, polski kryminał? Zachęciłaś mnie wystarczająco. Renoma wydawnictwa też robi swoje, więc bardzo chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę jest to dobry polski kryminał. Przekonaj się o tym sama. Polecam szczerze.

   Usuń
 19. Chętnie przeczytam. Ostatnio nabieram ochoty na lektury kryminalne z naszego rodzinnego podwórka, bo uświadomiłam sobie, że kompletnie jej nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 20. O, piszesz dla Kostnicy. Gratuluję, bo to zacny serwis!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już od dawna jestem w redakcji Kostnica(chyba od roku lub dłużej), dlatego w imieniu tego serwisu dziękuję za słowa uznania:-)

   Usuń
 21. Ja właśnie kończę lekturę tej książki, recenzja u mnie pewnie w środę :) Mam nadzieję, że spodoba mi się tak bardzo jak i Tobie :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...