Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. [Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza] ❤

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Konkurs z Danką Braun

Danka Braun (pseudonim) urodziła się w Olkuszu, ale od wielu lat mieszka w Krakowie, gdzie ukończyła Wydział Prawa i Administracji na UJ. Ma mentalnie dwadzieścia lat mniej niż wskazuje na to metryka, dwóch przystojnych synów i męża – wciąż tego samego. W swoim życiu imała się różnych zajęć, pracowała między innymi w urzędzie skarbowym, Hucie im. Lenina, prowadziła również sklepy i opalała klientki w solarium. Od kilkunastu lat prowadzi z mężem biuro rachunkowe. Pomiędzy codziennymi zajęciami znajduje czas na pisanie książek. Jej pierwsza powieść ''Historia pewnego związku'', rozpoczynająca sagę o rodzinie Orłowskich, została wydana w listopadzie 2012 roku. Druga część ''Historia pewnej niewierności'' miała premierę wiosną tego roku, a w październiku trzecia część ''Historia pewnego narzeczeństwa''. Autorka od dziecka była niepoprawną ''książkoholiczką'' i do dziś nią pozostał. Ma naturę romantyczki i marzycielki z głową w chmurach. Uwielbia towarzyskie spotkania przy kieliszku wina, zimowe wieczory z książką przed kominkiem i długie spacery, najchętniej brzegiem morza. Nie cierpi ''gadających głów'' w telewizorze i reality show - zamiast ślęczeć przed telewizyjnym ekranem woli czytać książki. Jej ulubionym serialem są „Gotowe na wszystko” - innych seriali nie ogląda. Żeby Alzheimer nie zainteresował się jej osobą, rozwiązuje inteligentne krzyżówki. Marzy o tym, żeby jej książki zawsze podobały się czytelnikom i żeby były dostępne w każdej księgarni.
 ---

Dziś macie niepowtarzalną okazję poznać bliżej sylwetkę Danki Braun. Przez najbliższe kilka dni na moim blogu, w komentarzu, można zadawać Pani Dance swoje pytania (1-maksymalnie 3). Następnie gotowy wywiad umieszczę w odpowiednim poście.

Jedna osoba, która według autorki wykaże się najciekawszym pomysłem na pytanie otrzyma nagrodę w postaci trzech pierwszych części sagi o rodzinie Orłowskich!!!
Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Prozami.

Proszę nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane. Do dzieła kochani!!!

Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: Literacki Świat Cyrysi
2. Sponsorem nagród jest Wydawnictwo Prozami.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie w komentarzu pytań (1-maks. 3) do Danki Braun na temat jego twórczości, zainteresowań itp.
4. Konkurs trwa od 8 grudnia 2014 roku do 12 grudnia 2014 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi ok. 27 grudnia 2014 roku.
6. Nagrodą jest pakiet książek Danki Braun, czyli ''Historia pewnego związku'', ''Historia pewnej niewierności'' oraz ''Historia pewnego narzeczeństwa''.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                                             banerek dla zainteresowanych

22 komentarze:

 1. 1. Moja miłość do słodkości jest doprawdy nierozerwalna. Gdy się złoszczę- sięgam po słodycze, jestem szczęśliwy- także sięgam po słodycze. A gdyby dziwnym trafem zamieniła się Pani w "coś słodkiego", co by to było? Jakie miałaby Pani nadzienie?

  2. Słyszymy ją, gdy spokojnie powiewa w lesie. Dostrzegamy ją także ukrytą pomiędzy metrem, a ruchliwą drogą. To właśnie melodia. Kobieta, której nie widzimy, ale słyszymy doskonale. Jaką melodią jest Pani życie?

  3. Jaki tytuł miałoby Pani życie? Dlaczego?

  woojteek@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Co Pani poczuła, gdy zobaczyła swoje pierwsze dzieło na półkach księgarni? Co Panią zmotywowało do napisania własnej powieści?
  2. Kim byłaby Danka Braun, gdyby nie jej wielka miłość do książek?
  3. Co by Pani zrobiła, gdyby dowiedziała się Pani, że na jutra nie będzie?
  anastazja166@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Jakie jest Pani pierwsze wspomnienie związane z książką?
  2. Gdyby znalazła Pani złotą rybkę, która spełnia tylko jedno, jedyne życzenie, co by to było?
  3. Kraków to moje ukochane miasto. Jama Michalika i Piwnica pod Baranami są nasiąknięte duchem artystów wielu pokoleń. Które miejsce w Krakowie jest "Pani" miejscem?

  stronynatony@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam na wywiad, nagroda wspaniała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Jak pani zdaniem sprawić, by nie tylko dzieci, ale również dorośli zaczęli czytać?
  2. Lektury szkolne - dobre czy złe - jakie zmiany by pani zaproponowała?
  3. Miłość czy namiętność - które uczucie jest bliższe pani, a które pani bohaterom?

  Pozdrawiam
  Mała Pisareczka
  krytykbook@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. 1. Podzielam Pani uwielbienie do serialu "Gotowe na wszystko" :) Z którą z bohaterek serialu utożsamia się Pani bądź, która z nich jest Pani bliższa, i dlaczego?
  2. Lubi Pani czytać, zatem który z gatunków literackich jest najbliższy Pani sercu?
  3. Czy wierzy Pani w miłość od pierwszego wejrzenia?

  Serdecznie pozdrawiam!
  elementarz90@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. Czy ma Pani swojego ulubionego bohatera literackiego?
  2. Pisząc, woli Pani wzruszać, czy podnosić na duchu i wywoływać uśmiech na twarzach czytelników?
  3. Czy jest jakiś pisarz, który szczególnie Panią inspiruje?
  kasiaj1-86@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Czy warto walczyć o swoje marzenia? Czy czasami warto odpuścić tylko po to, aby kogoś nie skrzywdzić? Czy iść za słowami, że "życie jest tylko jedno" i dojść do niektórych rzeczy po trupach?
  2. Wspomnienie z dzieciństwa, który pamięta Pani do dziś?
  3. Gdzie jest Pani miejsce na ziemi? Gdzie najlepiej się czuje, odpoczywa i ładuje swoje akumulatory.
  Pozdrawiam
  sylwka.sk91@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. 1. Czy uważa Pani, że magia rzeczywiście istnieje? Czy można ją znaleźć w zwykłym codziennym życiu?
  2. Motto, którym kieruje się Pani w życiu?
  3. Do dziś pamiętam zapach ... ?

  zosiasamosia.k@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. 1.Wielu ludzi obecnie stwierdza, że rzadko czyta książki. Są wśród nich i tacy, którzy w ciągu roku nie przeczytają ani jednej. Jak Pani myśli, czy możliwe jest pełnowymiarowe i pełnowartościowe życie bez literatury? Czy istnieje jej jakiś dobry zamiennik?
  2.Jaką zasadą kieruje się Pan podczas pracy twórczej –pisania?
  3.Proszę dokończyć zdanie: „Dobry pisarz to…”

  Pozdrawiam serdecznie
  nieidentyczna
  zuniek@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. 1. W jednym z wywiadów powiedziała Pani coś, co mnie osobiście bardzo ujęło:-): "Zaczynając pisać książkę, postanowiłam trzymać się jednej zasady: moi bohaterowie muszą mieć wady i nie mogą być jak przejrzysty kryształ. Nie lubię w powieściach jednowymiarowych postaci. Na świecie rzadko spotyka się ludzi idealnie dobrych lub do cna złych. Każdy z nas ma w sobie coś z anioła i diabła, dlatego nie stosuję podziału na czarne i białe charaktery, bo każdy mój bohater ma inny odcień szarości . Jedni są jasno popielaci, a inni zbliżają się do grafitu." To prawda, że o skomplikowanych bohaterach fantastycznie się czyta;-), ale też prawda że, jak Pani wspomniała, z poczciwymi ludźmi lepiej się żyje;-). Czy nie kusiło Pani, żeby stworzyć na kartach którejś ze swoich nowych książek takiego "poczciwego", ale pełnokrwistego bohatera, który dałby się lubić i nie byłby nudny;-)?
  2. Skąd pomysł na wykorzystanie sagi o rodzinie Orłowskich jako tła dla serii kryminalnej:-), czy tylko z sympatii dla bohaterów czy może jeszcze z jakichś innych powodów:-)?
  3. "Mężczyźni z moich powieści w niczym nie przypominają brazylijskich amantów (oprócz aparycji) ani romantycznych bohaterów – są bardzo podobni do tych facetów, których znacie na co dzień. Mają mnóstwo wad, zachowują się jak przeciętny Kowalski i wyrażają się językiem nie zawsze parlamentarnym. Dlatego jeśli szukacie w książkowych bohaterach wspaniałych, nieskazitelnych rycerzy na białym koniu, to niestety w moich książkach ich nie znajdziecie." - czy myśli Pani, że przyjdzie czas na stworzenie nowego męskiego bohatera na miarę pani ulubionego Roberta:-)?
  Pozdrawiam serdecznie:-)!
  Kinga K.
  kangi1975@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy konkurs ;) jednak tym razem spasuję, ale życzę powodzenia innym ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. Robert z sagi o rodzinie Orłowskich to mężczyzna bezczelny, brutalnie szczery, sarkastyczny, a przy tym niepokojąco przystojny. Można go zarówno pokochać, jak i znienawidzić. A czy Pani takiego mężczyznę by pokochała, czy znienawidziła?
  2. W sadze o rodzinie Orłowskich porusza Pani problem małżeńskiego gwałtu, przemocy domowej, zdrady „dla sportu”, swobody seksualnej, reakcji dzieci na niesnaski i nieporozumienia między rodzicami. Są to dobrze nam znane historie z życia codziennego, ale jakże rzadko opisywane w literaturze. Czy myśli Pani, że są to tematy dlatego niepopularne bo trudne i kontrowersyjne?
  3. Pani prawdziwe imię to Regina, zaś w sadze o rodzinie Orłowskich pojawia się Renata. Imiona te znaczą to samo. Czy był to z Pani strony zamierzony efekt, czy może wyszło to przypadkiem?

  pozdrawiam gorąco :)
  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. 1) Zapewne ma Pani przyjaciółkę Wenę. Jaka ona jest?
  2) Czym jest dla Pani SŁOWO?
  3) Pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pani wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Pani talent literacki czy wręcz przeciwnie?

  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Oglądając pewien film, zauważyłam na ścianie restauracji jednego z głównych bohaterów tekst: „Nigdy nie pozwól, by strach przed działaniem wykluczył Cię z gry”. Zgadza się Pani z tą myślą? Gdy postanowiła Pani napisać, a następnie wydać swoją pierwszą książkę, to dosięgły Panią w którymś momencie wątpliwości typu: „książka się nie przyjmie”, „skrytykują ją” itp.?
  2. „Nikt nie może uciec przed własnym sercem. Dlatego już lepiej słuchać, co ono mówi. Aby żaden niespodziewany cios nigdy cię nie dosięgnął”- możemy przeczytać w „Alchemiku” Paula Coelho. W pracy i w życiu prywatnym częściej słucha Pani serca, czy jednak rozumu? Co w Pani przypadku jest bardziej zawodne?
  3. Co jest dla Pani ważniejsze- iść czy dojść? Co czuła Pani w chwili pisania kolejnych stron książki? Jakie uczucia (być może ze sobą sprzeczne) Pani towarzyszyły, gdy ją Pani skończyła?

  joanna.stoczko@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. 1. Niedługo Święta Bożego Narodzenia. Jedną z tradycji wigilijnych jest dodatkowy talerz przy stole dla niespodziewanego gościa. Czy gdyby rzeczywiście do drzwi Pani domu zapukał nieznany, niewzbudzający zaufania człowiek, zaprosiłaby go Pani na tę wyjątkową i magiczną, jedyną w roku kolację?
  2. Drastyczny scenariusz - pani dom staje w płomieniach. Gdyby miała Pani okazję ocalić z niego jeden przedmiot, co by to było?
  3. Co ceni Pani w ludziach najbardziej?

  werka7@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znam autorki, nie będę się wygłupiać z pytaniami, bo nie mam niestety chwilowo czasu na research:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzień dobry :)

  1. Dlaczego swoje książki publikuje Pani pod pseudonimem a nie pod prawdziwym nazwiskiem?
  2. Skąd czerpie Pani inspiracje do tworzenia historii i tak ciekawych charakterologicznie postaci?
  3. Czy jest jakieś pytanie, związane z Pani twórczością, którego dziennikarze ani blogerzy nigdy Pani nie zadali a które chciałaby Pani usłyszeć i na nie odpowiedzieć?
  Teraz okazja :)

  Pozdrawiam
  Basia ( bassia5@interia.pl)

  OdpowiedzUsuń
 19. Słyszałam o jej książkach i czekam z niecierpliwością na wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 20. 1. Czytając recenzje Pani książek w większości przypadków trafiłam na dużo pochwał i podkreślanie tego, co ja w powieściach lubię najbardziej - wyraziste postacie, dużo emocji i przeświadczenie, że dana historia mogłaby zdarzyć się naprawdę. Natknęłam się jednak i na opinie, w których porównano "Historię pewnego związku" do harlequina, co ma raczej negatywny wydźwięk. Jak podchodzi Pani do krytyki - ona mobilizuje czy zasmuca?
  2. Z tej krótkiej informacji o Pani bije duża dawka optymizmu. Jaka jest Pani recepta na szczęście, poczucie spełnienia i codzienny uśmiech na twarzy? :)
  3. Osoby niewidome mają wyostrzone inne zmysły, dzięki czemu potrafią doskonale dostosować się do swojej sytuacji. Czy u pisarza również następuje wyostrzenie słuchu, wzroku czy innego zmysłu, umożliwiające wyłapywanie z otoczenia ciekawych rozmów, zdarzeń bądź cech u nieznajomych, które po zapamiętaniu zostają wykorzystane w książkach? Czy umysł autora może odpocząć od pracy, kiedy na każdym kroku czyha...inspiracja?

  Pozdrawiam serdecznie!
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...