Bądź wdzięczny za to, co masz. Wtedy biegnij po więcej! ❤

wtorek, 28 stycznia 2020

Poza granicą szaleństwa - Wojciech Kulawski

  
Poza granicą szaleństwa
Wojciech Kulawski
Wyd. CM 2019
Stron 297
Moja ocena: 8/10
  Policjanci warszawskiej dochodzeniówki odnajdują ciało Grzegorza Rosy. Wszystko wskazuje na wypadek aż do momentu, kiedy patolog sądowy odkrywa dziwne nacięcie na narządach płciowych zmarłego. Jakiś czas później pod kołami tramwaju ginie tancerka, przy której policja znajduje posążek boga Min utożsamianego przez starożytnych z płodnością.

   Poszukując tropów mordercy policjanci kryminalni, pod przywództwem nowego prokuratora Franciszka Dylika, sięgają do archiwum X, aby przyjrzeć się sprawom sprzed lat.

   Jaki związek ze śledztwem będzie miało odkrycie tajemnicy aspirant Marzeny Gibały, którą funkcjonariuszka ukrywała skrzętnie przed światem? I przede wszystkim jaką rolę odegra w całej sprawie były prokurator Marian Suski, który w poszukiwaniu zemsty na swoim największym wrogu, wyruszy w podróż najpierw do Paryża, a potem aż do Egiptu?

   Prawda okaże się tak przerażająca, że nie stworzyłby jej w swoim umyśle nawet szaleniec. [opis wydawcy] 

   Wojciech Kulawski pisanie traktuje jak przygodę życia. Inspiracje czerpie z dalekich podróży i nocnych rozmów z ciekawymi ludźmi, którzy mają ambicję robić w życiu coś więcej, niż pić piwo i oglądać telewizor. Uważa, że wiedza zgromadzona w książkach, to najcenniejszy skarb ludzkości. Nie zamyka się w jednym nurcie literackim, eksperymentując z horrorem, science- fiction, kryminałem a nawet literaturą obyczajową, thrillerem czy sensacją. Mieszka w malowniczym Rzeszowie. Wraz z innymi pasjonatami tańczy Tango Argentyńskie, Bachatę i Kizombę, chłonąc optymizm i energię Latynosów. Jednak jego największą życiową pasją jest realizowanie się w roli ojca, męża i syna. Pracuje w dużej podkarpackiej korporacji działającej w branży IT. Przez kilka lat udzielał się również jako recenzent portalu ArenaHorror. Chciałby tworzyć coraz lepszą prozę, która dostarczyłaby czytelnikowi nieco wytchnienia i zapomnienia w zabieganym, współczesnym świecie. Nie ukrywa, że ma również aspirację, aby w swoich tekstach stawiać trudne pytania, oraz przemycać uniwersalne zasady, którymi stara się kierować w życiu. Zadebiutował dwoma opowiadaniami „Rąbanko” i „Pojedynek na szosie” w antologii „Przedświt” wydanej przez Portal Literacki w 2010 roku. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach literackich m.in. Poznań Fantastyczny, Literacki Debiut Roku, Międzynarodowy Festiwal Kryminału, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania czy Japan Fest.

    
    Kiedyś chętnie zaczytywałam się w wszelkiego rodzaju kryminałach, thrillerach czy horrorach,  ale w pewnym momencie poczułam przesyt i postanowiłam przerzucić się na inne gatunki literackie. Niemniej jednak, kiedy trafiła mi się okazja zrecenzowania najnowszej książki Wojciecha Kulawskiego – zdecydowałam się zaryzykować i sprawdzić, czy autor zdoła mnie czymś zaskoczyć. I muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z lektury. Nie spodziewałam się, że tak mocno wkręcę się w tę historię i z wielkim przejęciem będę śledzić losy poszczególnych jednostek. W swojej kategorii "wagowej" to naprawdę dobrze skonstruowana i napisana pozycja, która nie tylko zapewnia doskonałą rozrywkę, ale przede wszystkim obrazuje prawdę o złożoności ludzkiej natury, jednocześnie skłania do refleksji nad mroczną stroną naszej osobowości. 

    Wielotorowa fabuła już od pierwszych stron chwyta nas w swoje macki i nie puszcza aż do samego finału. W krótkim odstępie czasu w dziwnych okolicznościach ginie kilka, pozornie nie związanych ze sobą osób. Trójka śledczych ze stołecznej dochodzeniówki (Tymon Foltyński, Rafał Tygar i Marzena Gibała) wraz z prokuratorem Franciszkiem Dylikiem odkrywa coś niepokojącego, coś co może mieć związek z zabójstwami sprzed kilkudziesięciu lat. Czy ich przypuszczenia okażą się trafne? A może to fałszywy trop,  nie mający żadnego związku z aktualnymi wydarzeniami? Czy prawda wyjdzie na jaw? Pewna jest tylko niepewność. 

     Liczyłam na kawał dobrego rasowego kryminału  i absolutnie się nie zawiodłam. Autor umiejętnie prowadzi nas po najgłębszych i najciemniejszych zakamarkach ludzkich serc i kuluarach policyjnej pracy,  aby pokazać nam, że człowiek jest niewyobrażalnie skomplikowaną istotą, a życie niesie ze sobą wiele niespodzianek, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Jednocześnie stawia przed odbiorcą wiele ciężkich pytań, ale na żadne z nich nie udziela odpowiedzi. Przeciwnie. To czytelnik musi sam spojrzeć na daną sytuację z szerszej perspektywy, spróbować zrozumieć mechanizmy otaczającego nas świata i wyciągnąć własne wnioski. Na przykład: jak daleko  można się posunąć, by osiągnąć upragniony cel? Czy traumatyczne przeżycia mogą powodować zmianę postrzegania siebie, innych ludzi i rzeczywistości wokół nas? Gdzie leży granica dopuszczalnego kompromisu moralnego? Do czego prowadzi nieokiełznana ambicja, wyrachowanie i chęć odwetu na sprawcy? Nastawcie się na nieoczywistą, porywającą historię, którą długo będziecie rozpamiętywać.

      Najmocniejszym punktem powieści jest ciekawie zasupłana intryga, w której centrum umieszczono motyw okaleczonych narządów płciowych. Pomimo braku konkretnych dowodów, zespół dochodzeniowo-śledczy podejrzewa, że kilka archiwalnych spraw prawdopodobnie ma coś wspólnego z obecnymi zabójstwami. Na domiar złego pojawiają się kolejne alarmujące raporty dotyczące zabójstw, lecz tym razem ze szczególnym okrucieństwem. Wygląda to tak, jakby sprawca chciał zostać zauważony. A może początkowe ''dyskretne morderstwa'' dokonał inny złoczyńca? Wojciech Kulawski umiejętnie wodzi czytelnika za nos, rozrzuca fałszywe tropy i obala kolejne hipotezy stawiane przez śledczych. Prawie do końca nie wiedziałam, jak tę zagadkę rozwiązać, ponieważ niemal każdy miał coś na sumieniu, nikt nie był tak nieskazitelny, na jakiego się kreował.  W efekcie otrzymujemy atrakcyjną gimnastykę dla umysłu, która niewątpliwie zadowoli znaczną większość entuzjastów detektywistycznych łamigłówek.

      
    Duży plus należy się za konstrukcję książki: kilkustronicowe rozdziały, nieprzegadane, lekkie zdania, pobudzające wyobraźnię opisy, tajemnice potęgujące napięcie oraz wielowątkowość spójne i zgrabnie spięta w jedną całość. Akcja również bez zarzutu. Płynie swoim własnym tempem, niosąc ze sobą wiele niespodzianek, nieoczekiwanych sytuacji, momentów grozy i niebezpieczeństwa. Żeby jednak nie było za słodko, pora dodać łyżkę dziegciu do tego miodu. A będzie nią zbyt duża ilość postaci (zwłaszcza w przypadku ról drugoplanowych). Początkowo ciężko wszystkich zapamiętać, choć z czasem zaczęłam rozróżniać kto jest kim. Żałuję jedynie, że niektórym bohaterom nie poświęcono więcej uwagi, niż na to zasługują. W pierwszej kolejności mam tu na myśli policjanta Rafała Trygara mającego problem z alkoholem (aż chciałoby się dowiedzieć, co jest przyczyną tego stanu rzeczy). Równie dużo kontrowersji budzi śledcza z dochodzeniówki: Marzena Gibała. W przeszłości wzięła udział w pewnym eksperymencie, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach straciła przytomność i zapadła niemal w roczną śpiączkę. Wtedy też (przed wypadkiem) wspomniała o pewnej tajemnicy, którą najchętniej zabrałaby do grobu (tu aż się prosi o więcej szczegółów, gdyż nie każdy czytał ''Listę sześciu''). Szkoda też, że nie pokuszono się o nieco więcej wątków z punktu widzenia tzw. czarnego charakteru, aby bliżej poznać jego mroczne usposobienie. Pomijając jednak wskazane niedociągnięcie, całokształt stoi na bardzo przyzwoitym poziomie i oby tak dalej.

     Podsumowując: ''Poza granicą szaleństwa'' to intrygująca, enigmatyczna gra w kotka i myszkę, w której stawką jest życie wielu osób. Wojciech Kulawski zabiera nas w podróż po meandrach głęboko skrywanych sekretów, nikczemnych spisków, trudnych doświadczeń oraz ludzkich lęków, słabości i układów, pokazując jak jedna  – niezbyt rozsądna – decyzja może uruchomić lawinę  przerażających zdarzeń,  niosąc za sobą gigantyczne konsekwencje. Czuję się usatysfakcjonowana. Czy tak też będzie w waszym przypadku? Musicie przekonać się już sami. Zapraszam zainteresowanych. 
.

Skusicie się?

52 komentarze:

 1. Jestem już po lekturze tej książki i niebawem będę przedstawiać ją na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że ta książka mogłaby spodobać się mojej drugiej połówce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowałaś mnie. Ostatnio nie miałam zupełnie chęci na kryminały, ale ten brzmi całkiem obiecująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie o niej piszesz, aż chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie, ale ja spasuję. Niemniej Cyrysiu, wiem komu mogę polecić. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam nawet, że takowe Wydawnictwo istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już przy zapowiedziach ta książka mnie zaciekawiła, więc to tylko kwestia czasu, aż ją przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Historia przedstawia się całkiem interesująco 😉

  OdpowiedzUsuń
 9. Kryminały za bardzo mi nie po drodze. Sporadycznie czytam /np. niektóre H.Greń, Rumin /Zbrodnia i Karaś/.. Ale recenzja ''Poza granicą szaleństwa'' zachęca...

  OdpowiedzUsuń
 10. To gatunek literacki, do którego długo mnie przekonywać nie trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 11. It’s really an impressive and creative work. I agree to that shadowing would have been great. It is nice anyway.

  OdpowiedzUsuń
 12. Instantly receive the best marketing homework help from our company administration for your better help we know students have very little time to write a marketing assignment don't stress and use your expensive time to your own. best marketing homework help

  OdpowiedzUsuń
 13. Require online Finance Homework Help online allassignmenthelp.com confined to providing 100% safe & fast finance assignment writing help to Australian followers. Finance Homework Help online allassignmenthelp


  OdpowiedzUsuń
 14. Are you feeling stressed while composing your accounting homework? Take Accounting Assignment Help to finish your assigned task before the due dates and without having any stress. Time to raise your numbers via experts’ assistance.
  Accounting Homework Help
  Accounting Assignments
  Accounting Assignment
  Do my Accounting Assignment
  Do my Accounting Homework
  PEEL Paragraph

  OdpowiedzUsuń
 15. Remarkable post. I am so delighted. I have never thought of such a thing is possible with it...I think you have a great knowledge with such subjects.

  OdpowiedzUsuń
 16. We are proud of our best coursework help experts because of their dedication providing continuous support to students by helping them meet deadlines and scoring better grades. We understand how important academic assessments are in developing a student's career and future opportunities, this is why we take extreme measures to ensure that all our solutions are best-in-class. All students looking for Assignment Help In US can reach us and avail the best services from our academic experts.
  coursework help
  coursework help service
  help with coursework writing

  OdpowiedzUsuń
 17. office.com/setup: Visit www.office.com/setup login and follow the on-screen instructions to register, login and enter your product key to activate Microsoft office.

  OdpowiedzUsuń
 18. mcafee.com/activate - As Internet crimes are increasing day by day, the people have to secure their system data from many types of malware. You can’t protect the system data yourself, so you have to download McAfee antivirus to secure the online transaction, passwords and the downloaded files. 

  OdpowiedzUsuń
 19. McAfee.com/activate – The emerging demand of antivirus in the market leads to establish of various antivirus brands. The major problem that occurs in front of the users is to choose upon them. What makes antivirus bests are its features, advanced specs, and irresistible security, both online and offline. McAfee contains all these requirements alongside various new features. As recently, a new version of McAfee has arrived, which contains much-advanced specs and features.

  mcafee.com/activate mcafee.com/activate mcafee.com/activate

  OdpowiedzUsuń
 20. If you want to watch free TV shows and movies using streaming websites then there is no alternative as compared to putlocker. Also, we made a list of alternatives like Putlocker sites that you can use to stream movies and TV shows.

  Here is the official Putlocker website with a lot of trending and popular movies to watch.

  Hosting companies and law enforcement are always taking down free streaming sites, including long-time favorite Putlockers. So what are you supposed to do when your usual top pick for free streaming isn’t working anymore?

  Don’t put away that popcorn just yet! I tested 47 leading streaming sites for safety, usability, and speed. After careful review and ranking based on streaming catalog size, content, and quality, I’ve found offical proxy site of Putlockers.

  OdpowiedzUsuń
 21. Getting assignment help online offer instant & 24*7 online by professional assignment writers at affordable price and plagiarism free.

  OdpowiedzUsuń
 22. I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog.
  Do My Homework

  OdpowiedzUsuń
 23. This post is probably where I got the most useful information for my research
  Cheap Assignment Writer

  OdpowiedzUsuń
 24. I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog.
  Pay For Homework

  OdpowiedzUsuń
 25. We are working as public beneficiaries as we share analyzed and evaluated solutions with people who are looking for a good solution on McAfee login. If you are also looking for such assistance. You can either go to our website or contact us via call.
  visit here: https://mcafeepro.com/

  OdpowiedzUsuń
 26. In October 2018, the MPAA's report on Online Notorious Markets to the United States Trade Representative, said that the conclusion of 123movies, 123movieshub, gostream, and gomovies, by walking of a criminal examination in Vietnam in 2018, was "a significant turn of events" in combating illicit film theft administrations. In any case, the MPAA report additionally noticed that various copycat locales had risen in any event in eight different nations. In November 2018 TorrentFreak revealed locales associated or like 123Movies, for example, WatchAsap had additionally been closed somewhere around the FBI, yet were re-coordinating to other document sharing destinations.

  OdpowiedzUsuń
 27. We are working as public beneficiaries as we share analyzed and evaluated solutions with people who are looking for a good solution on McAfee login. If you are also looking for such assistance. You can either go to our website or contact us via call.
  visit here: https://mcafeepro.com/

  OdpowiedzUsuń
 28. McAfee total protection is a popular product worldwide to secure your computer and mobile devices from viruses and malware protection. Anyone can download the world’s most trusted antivirus from McAfee's official website and login in a few simple steps. I am also using this software for the last 5 years and getting live support with easy access to Mcafee Account Login to solve all issues myself. Visit to McAfee login page for getting an instant solution.

  OdpowiedzUsuń
 29. The McAfee Total Protection can help you block most zero-day attacks and widespread malware present on the internet. If you are living in the United States, then you can purchase a plan for 10 devices Household plan, which is also called the Family plan. Trust me, The McAfee antivirus at this price is a great value for the price. For more information visit our website! https://mcafeepro.com/

  OdpowiedzUsuń
 30. https://www.blogger.com/profile/00739903414190864185

  OdpowiedzUsuń
 31. wondershare data recovery crack + registration code download data from all types of storage media. Cell Phones: BlackBerry, Nokia, Android phone, Music Player, Memory Card, USB Drive, PC/Laptop: Dell, IBM, HP, Toshiba, Sony, Hard Drive, Floppy Disk, Zip Disk, Digital Camera/Camcorder: Canon, Kodak, Nikon, Sony, Pen Drive, iPod (Nano, Classic & Shuffle), Other storage media.

  OdpowiedzUsuń
 32. McAfee Antivirus Login Account is your one step key solution for accessing and utilising benefits and features of the McAfee security. This online platform allows you to manage your subscriptions as pro.you will need to scan your computer with McAfee antivirus to resolve all viruses and malware from your computer. If you get a problem or error, get live support with easy access to McAfee Login to solve all issues.

  McAfee Account Login

  Login McAfee Account

  How to Login McAfee Account

  Mcafee total protection login

  OdpowiedzUsuń

 33. Toll free number search: Thanks for sharing this fantastic Article, really very informative. Your writing skill is very good, you must keep writing this type of Article. This website https://xperria.com is basically a Toll free number search directory that aims to connect you with the customer care service you are looking for. This not only helps you in getting instant assistance and solution but also saves your precious time.

  OdpowiedzUsuń
 34. Getsupportpro is a kind of digital directory, Provides the all type of local and global verified business information, toll-free numbers, and customer services in one step.

  OdpowiedzUsuń
 35. IndoxxiMovie adalah salah satu situs film lama yang paling populer di daftar ini. Film tersedia dalam 1080p dan streaming dengan sedikit atau tanpa iklan atau pop-up.

  Beranda situs ini sangat sederhana dengan hanya bilah pencarian dan opsi Kategori yang terdaftar. Setelah Anda memilih film, Anda mungkin perlu mengklik tombol putar lebih dari sekali untuk memulai, tetapi ini tidak selalu terjadi.

  Lihat panduan kami di bawah ini untuk cara menggunakan IndoxxiMovie dengan aman di semua perangkat streaming populer.
  Indoxxi

  OdpowiedzUsuń
 36. Are you facing problems in bigpond emails login access.follow our article to setup bigpond emails.

  OdpowiedzUsuń
 37. Learning is a hard process if not handled with proper tools. We offer Test Banks and Solution Manuals for the most popular textbooks including Making The Transition From Lpn To Rn 1st Edition Solution Manual. View today!

  OdpowiedzUsuń
 38. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;)
  https://www.hightime420.shop/

  OdpowiedzUsuń
 39. CleanMyPC Crack Total Version No charge Download is specially created for cleansing the garbage of electronic life while in the most hassle-free way or method. In this way, the user receives abilities to generate the general performance of the system extremely well. For that intent, it requires free up place within the disk. CleanMyPC Free Activation Code has advantageous features in its most innovative version. You can get it completely free download from supplied down below hyperlink. CleanMyPC Review is an incredible application security gets rid of unwelcome packages out of your system. You may as well get rid of leftovers, delicate intel, registry gadgets

  OdpowiedzUsuń
 40. Find instant solutions for thousands of college homework questions like: in freud's theory, the id is to fun as the superego is to ________. only on ScholarOn, the best academic assistance available online.

  OdpowiedzUsuń
 41. Kunjungi situs panduan CARA BERMAIN LIVE GAME IDN yang baik dan benar di situs ini,kalian akan mengetahui tata cara bermain yang dianjurkan agar meraih keuntungan yang banyak di live game IDN. kalian bisa melihat panduan cara bermain game
  - ROULETTE
  - 12D
  - 24D
  - 24Dspin
  - 3D Shio
  - 5D Ball
  - Baccarat
  - Billiards
  - Dice 6
  - Dragon Tiger
  - Fantan
  - Gong Ball
  - Head Tail
  - Monopoly
  - Race Ball
  - Sicbo[Dice]


  Semua bisa kalian pelajari di Cara Bermain Live Game IDN LIVE

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...