Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Gdy nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód. [M.L.King] ❤

niedziela, 6 listopada 2011

Nie ufaj nieznajomym.


WIEŻA SOKOŁA

Katarzyna Rogińska


Data wydania:2011
Wydawnictwo:Oficynka
Ilość stron:296


W większości przypadków samo życie pisze  najczarniejsze scenariusze, dlatego tak bardzo przerażają nas i zaskakują swą autentycznością i koszmarnym realizmem. Więcej coś na ten temat wie Katarzyna Rogińska, absolwentka psychologii Uniwersytetu Gdańskiego pracująca obecnie w swym zawodzie. Kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, że rzeczywistość bywa nieraz straszniejsza od sennych koszmarów pokazując to na przykładzie  thrillera ,,Jeśli czegoś pragnę’’ oraz opowiadania w zbiorze ,,Mogliby w końcu kogoś zabić’’. Teraz ponownie, Rogińska dzieli się swym doświadczeniem w najnowszej książce zatytułowanej ,,Wieża sokoła’’ wydanej pod nakładem wydawnictwa Oficynka.

Historia Greczynki, Dymitry Papadopulos, głównej bohaterki powieści zaczyna się początkowo całkiem zwyczajnie. Dziewczyna jest młodą, zbuntowaną nastolatką, która większość swego czasu spędza z pseudo anarchistami, przez co zaniedbuje szkołę i w konsekwencji oblewa egzaminy maturalne. Rozżaleni rodzice postanawiają dać nauczkę córce, wysyłając do pracy w hotelu  w charakterze pokojówki. Mają nadzieję, że na wyspie Santorini w miejscowości Perivplos, dziewczyna nauczy się dorosłego życia.

Pewnego dnia Dymitra poznaje w barze przystojnego, czarującego Polaka- Edwarda Rzeszczyńskiego, który wraz z matką przebywa akurat na wczasach. Stopniowo krok po kroku młodzi nawiązują cieplejsze relacje, w wyniku czego Edward proponuje dziewczynie przyjazd do rodzinnego Gdańska, gdzie sprawowałaby opiekę nad jego obłożnie chorą żoną- Ewą. Zafascynowana nastolatka pragnie udowodnić ojcu oraz znajomym, że potrafi poradzić sobie sama w odległym, zimnym kraju, dlatego przyjmuje zaproszenie Rzeszczyńskiego. Już na samym wstępie ogromne wrażenie robi na niej dom Edwarda. Położony wśród lasów wygląda niczym zamek z bajki ,,dwie wieże, łukowate okna, krużganki, werandy, wszystko oplecione dzikim winem, dwuspadowe dachy, pokryte czerwoną dachówką’’  przypominają wieżę sokoła, budynek specjalnie okratowany stanowiący kryjówkę dla sułtańskiego haremu.

Dymitra jest bardzo zadowolona z pracy. Mimo niechęci matki Edwarda, dziewczyna skrupulatnie wypełnia swoje obowiązki, jednak niepokoi ją zachowanie Ewy, która ledwo słyszalnym szeptem mówi: uciekaj! Niestety, Greczynka ignoruje ostrzeżenie kobiety i już wkrótce przyjdzie jej się zmierzyć z najgorszym koszmarem w swoim życiu.

Myślałam, że nie ma u nas w Polsce kobiet piszących mocne thrillery, w których dominowałyby przerażające sceny i obrzydliwe opisy. A jednak zostałam zaskoczona i to bardzo pozytywnie. Katarzyna Rogińska potrafi otwarcie, bez zbędnych ceregieli pokazać zło w najczystszej postaci po przez strach, krew, deformacje i cierpienie. Najbardziej przerażający jest fakt, że to człowiek ukryty pod maską normalności może zapewnić nam emocje mrożące krew w żyłach.

,,Wieża sokoła’’ podzielona jest na trzy części: Dymitra, Potwór i Kociara. Pierwsza historia opisana jest z punktu widzenia głównej bohaterki, druga  przedstawia upośledzonego ogrodnika Krzysztofa(pracującego u Edwarda), zaś trzecia opowieść dotyczy pewnej kobiety imieniem Helenka, miłośniczki bezdomnych zwierząt, która swego czasu brała czynny udział w polskiej misji w Iraku. Wszystkie z pozoru odrębne części łączą się w jedną spójną całość ukazując główny nurt powieści. Szczerze mówiąc nie do końca podobał mi się ten zamysł, choć zawiera w sobie ciekawe strukturalne elementy budzące zainteresowanie. Najbardziej do gustu przypadła mi historia ogrodnika, który wykazuje bestialsko-erotyczne skłonności, dzięki czemu zażyłam niesamowite emocje mogąc wniknąć w chorą psychikę zdeformowanego potwora.

Całość książki reprezentuje jednak bardzo wysoki poziom. Nietuzinkowa fabuła skłania jednocześnie do refleksji nad ostrożnością  z nadmiernym zaufaniem do obcych osób, zaś dominująca aura strachu nieświadomie wyzwala klaustrofobiczny lęk. Napięcie cały czas podnosi ciśnienie powodując szybsze bicie serca a niektóre sceny porażają swym życiowym realizmem udowadniając, że najgorsze zło może pochodzić od drugiego człowieka.

Gorąco polecam wszystkim fanom literatury grozy ,,Wieżę sokoła’’. Jestem pewna, że każdy znajdzie tu coś dla siebie: strach, perswazja, trwoga i adrenalina…..

,,A potem bójcie się, proszę was, niech wasze oczy rozszerzy przerażenie, jakiego jeszcze nigdy nie czuliście. Tylko nie walczcie za mocno. Nie zużywajcie się też za szybko, waszego strachu i krwi musi starczyć na długo’’.

moja ocena 6- / 6

                                 Recenzja napisana dla serwisu KOSTNICA.

**********************************************************************
Katarzyna Rogińska-gdańszczanka; ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, od 1990 roku pracuje w zawodzie: zajmuje się dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz psychologią sądową. Poza artykułami na tematy zawodowe publikowała opowiadania fantastyczne w "Feniksie". Jest także autorką opowiadania...  Kocim szlakiem, nagrodzonego w ogólnopolskim konkursie na kryminał gdański, wydanego nakładem GWP w tomie Tajemnica Neptuna. Jej zainteresowania to malarstwo, czytanie, podróże dalekie i bliskie, koty i ogrodnictwo

36 komentarzy:

 1. Tak, zaciekawiła mnie ta książka. Już kolejna osoba wysoko ocenia... nie mogę odmówić:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo za tą książką się rozglądam. Jestem jej niesamowicie ciekawa i z tego co piszesz warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zaciekawiła mnie Twoja recenzja :) Z chęcią zapoznam się z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ mnie zaintrygowałaś! Koniecznie muszę przeczytać!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Maruda007- ,,Wieża sokoła'' pełna jest napięcia i grozy, dlatego serdecznie ci ją polecam.

  @Bujaczek- naprawdę warto przeczytać tę książkę. ja się skusiłam dzięki Natulii i nie żałuje wcale.

  @Catalina- zapoznaj się koniecznie, ponieważ jest to niesamowita, pełna przestrogi historia.

  @Isadora- uwierz, że naprawdę jest to ciekawa książka o której długo nie zapomnisz.

  @toska82- czekam zatem na twoje wrażenia po przeczytaniu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ach, wiele już czytałam pozytywnych recenzji na temat tej książki, także nie dziwię się, że i Twoja jest pozytywna. I mimo tych małych mankamentów, z przyjemnością przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszy mnie, że książka przypadła Ci do gustu, mnie ta historia poruszyła, a dodatkowo sprawiała że kudły dęba na głowie mi stanęły :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka w planach, mam wielką ochotę przeczytać :) Jak ty to robisz że wszystkie zaproponowane przez ciebie książki wpasowują się idealnie w mój gust? Przez ciebie mam niemożliwie długą listę książek do przeczytania (i dobrze!) :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj, biorę, biorę!
  Zapowiada się nas prawdę mrocznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. @miqaisonfire- zachęcam serdecznie, gdyż nawet te drobne uwagi o których ja wspominałam, to większości czytelników bierze za plusa a nie na minus jak w moim przypadku.

  @Natula- ja byłam ogromnie podekscytowana, szczególnie, gdy czytałam historię widzianą oczyma Krzysztofa.

  @Gabrielle_- moja lista czytelnicza, też ciągnie się niemiłosiernie i to dzięki wam he he ;-)

  @Mery-jest mrocznie, oj jest ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że jakaś kobieta pokazała pazur w dziedzinie thrillera :)

  OdpowiedzUsuń
 12. fabuła niczego sobie, ale przyznam, że najbardziej ciekawi mnie poznawanie wydarzeń z punktu widzenia różnych postaci. obrzydliwe opisy też lubię więc książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. @Avo_lusion- też się cieszę, że taki świetny thriller wyszedł z pod pióra/klawiatury kobiety.

  @Varia-wierzę, że nie będziesz zawiedziona, gdyż ,,Wieża sokoła'' jest naprawdę świetna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wysoka nota :) Myślę, że warto po nią sięgnać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książkę czytałam i również zrobiła na mnie duże wrażenie. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 16. Kolejna bardzo dobra ocena dla tej książki to znak, że muszę ją kiedyś przeczytać. Tyle osób nie może się mylić:)

  OdpowiedzUsuń
 17. @Kornelia- warto i to bardzo, gdyż jest to niezwykle emocjonująca i pełna grozy książka.

  @kasandra_85- pamiętam jak czytałam twa pozytywna recenzje. Pozdrawiam także.

  @Sarenkasarna-To bardzo wieli znak mówiący,iż koniecznie musisz poznać ,,Wieżę sokoła''. Na pewno nie będziesz zawiedziony.

  OdpowiedzUsuń
 18. Szczerze mówiąc spodziewałabym się po niej czegoś znacznie gorszego,ale po takiej recenzji koniecznie muszę ją przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 19. ocena wysoka, więc chętnie przeczytam, chociaż jeśli chodzi o literaturę grozy to rzadko po nią sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Naprawdę ciekawie się zapowiada , jak tylko dostanę tę książkę w swoje ręcę to na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam tę książkę na liście, zapowiada się dobra lektura z dreszczykiem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. @Sarenkasarna-ok, w razie czego z reklamacjami wal do mnie jak w dym ;-)

  @Miravelle- też nie obiecywałam sobie zbyt wiele po tej książce a jednak zostałam mile zaskoczona.

  @Magda- mam nadzieję, że nie będziesz wystraszona, choć parę scen jest takich z mocniejszym dreszczykiem, ale wierzę, że dasz radę ;-)

  @KTOSIA-przeczytaj, bo naprawdę warto.,,Wieża sokoła'' nieźle działa na wyobraźnię.

  @Gosiarella-i w rzeczywistości, jest to bardzo interesująca lektura. Polecam serdecznie.

  @Dosiak- czytaj zatem i dziel się wrażeniami pełnymi emocji mam nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
 23. "Wieża sokola" chodzi już za mną od bardzo dawna. Muszę na nią raz a dobrze zapolować w końcu. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Czytałam, mam podobne odczucia, choć jak dla mnei to trochę za dużo zbyt brutalnych scen zbyt dokładnie opisanych. Mimo tego uważam, że to dobra książka.

  OdpowiedzUsuń
 25. @cyrysiu, z Twoim upodobaniem do makabry , to wcale się nie dziwię, że ta część przypadła Ci do gustu :D. Na mnie pierwsza zrobiła wielkie wrażenie, bo od opowieści Krzysztofa serce mnie rozbolało - z trwogi.

  OdpowiedzUsuń
 26. Lubię takie soczyste opowieści budzące grozę, dlatego będę miała na oku ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Dostałam gesiej skorki czytajac recenzje, a co dopiero bedzie ruszajac ksiazke? :D Ja sie pisze. Choć tytuł taki nie w moim guście i pewnie przez niego bym tej ksiazki nie ruszyla.

  OdpowiedzUsuń
 28. @Ewa- zapoluj na nią koniecznie, gdyż jest to naprawdę świetna książka.

  @Aneta- a ja właśnie lubię takie brutalne sceny, dzięki czemu krew mi szybciej buzuje w żyłach. :-)

  @Natula- pewnie masz na myśli ...króliki.. no cóż taka jest natura wynaturzonego umysłu..

  @sylvia- skoro lubisz taką soczystą grozę, to ta książka z pewnością powinna trafić w twoje gusta.

  @She-mam nadzieję, że zaznasz wiele emocji czytając ,,Wieżę sokoła'', czego ci bardzo życzę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ale żebyś tylko później nie żałowała tego:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jestem pod wrażeniem Twojej recenzji... Słyszałam, że Wieża sokoła jest powieścią interesującą, ale po Twojej opinii stwierdzam, że ta książka to jakaś rewelacja...! Mam ją w planach od dłuższego czasu i mam nadzieję, że w końcu ją dorwę :D

  Buziaki ;*

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo interesuje mnie ta pozycja, muszę po nią niedługo sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 32. Cytat jest tak piękny, dziwny i intrygujący, że po prostu muszę sięgnąć po tę książkę. Moment, wróć. To jest polskiej Autorki ? Hm. Będzie mnie to prześladowało przez całą lekturę... chociaż kto wie, może dołączy ona do mojej loży cenionych polskich twórców. Po prostu muszę to przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 33. @Sarenkasarna- zaryzykuje ;-)

  @Panna_Indyviduum- ta książka naprawdę jest rewelacyjna, więc koniecznie ją przeczytaj.

  @Dusia- zapoznaj się z ,,Wieżą sokoła, gdyż warto.

  @Leanne- uwierz, że choć to jest dzieło polskiej autorki, to jednak bardzo, ale to bardzo emocjonujące ;-)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...