Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

niedziela, 11 grudnia 2022

Romy Schneider // Pokazy filmów i spotkanie wokół książki „Romy i droga do Paryża"

Dwudziestoletnia Romy Schneider jest najlepiej opłacaną niemieckojęzyczną aktorką lat pięćdziesiątych. Rola Sisi, młodziutkiej cesarzowej, przyniosła jej międzynarodową sławę, uwielbienie widzów, ogromne pieniądze i status gwiazdy, ale jednocześnie wtłoczyła w ramy niewiniątka – zarówno na ekranie, jak i w życiu. W obliczu oczekiwań rodziny i rzeszy fanów, którzy widzą w niej ideał, a nie dorastającą dziewczynę, Romy nie ma odwagi, by zerwać z przesłodzonym wizerunkiem i rozwijać się artystycznie.
Wszystko zmienia się, gdy w jej życiu pojawia się Alain Delon, debiutujący francuski aktor, będący zupełnym przeciwieństwem osób z jej otoczenia. Po burzliwym początku znajomości między młodymi rodzi się romans i dziewczyna decyduje się podążyć za ukochanym do Paryża. Ten związek może jednak zniszczyć nie tylko jej karierę, ale także relacje z najbliższymi. Niespodziewana propozycja od włoskiego reżysera stanie się dla aktorki okazją do zawalczenia o siebie.
Michelle Marly w książce „Romy i droga do Paryża" przedstawia drogę, jaką Romy Schneider musiała przebyć, żeby uwolnić się od wizerunku Sisi i stać się tą wersją siebie, którą zawsze chciała być.

𝗭𝗔𝗣𝗥𝗔𝗦𝗭𝗔𝗠 𝗡𝗔 𝗦𝗣𝗢𝗧𝗞𝗔𝗡𝗜𝗘
Spotkanie wokół książki Michelle Marly, „Romy i droga do Paryża" (przeł. Urszula Pawlik) odbędzie się 12 grudnia o godz. 19:00

𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠
 • 17:30 – pokaz filmu „Okruchy życia", reż. Claude Sautet, 1969
 • 19:00 – spotkanie z tłumaczką książki Urszulą Pawlik i filmoznawcą Tomaszem Poborcą (Pełna Sala)
 • 20:00 – pokaz filmu „Cezar i Rozalia", reż. Claude Sautet, 1972

Więcej informacji i bilety:

„Okruchy życia", reż. Claude Sautet, Francja, 1969, 87 min
Pierre jest dobrze sytuowanym architektem, który nie potrafi rozwiązać życiowego dylematu - wrócić do żony, czy rozpocząć nowe życie u boku pięknej kochanki. Wypadek samochodowy, który rozpoczyna film, staje się pretekstem do swoistego podsumowania życia przez bohatera, a jednocześnie do ciekawego zabiegu formalnego, stanowiącego konstrukcyjną ramę opowieści.
Wielkie kreacje Michela Piccoli i Romy Schneider oraz wyjątkowo precyzyjna reżyseria wpisują ten film w poczet znaczących osiągnięć kina światowego. Nagroda im. Louisa Delluca w 1970 r.

 „Cezar i Rozalia", reż. Claude Sautet, Francja, Włochy, RFN, 1972, 90 min
Kolejny film Sauteta to fascynujące studium obyczajowe związku trojga ludzi, w którym kobieta - prowokatorka dominuje nad mężczyznami. Porównywano ten film do głośnego obrazu Truffauta „Jules i Jim”. „U mnie - mówił reżyser - zaczy­na się wszystko od napięcia między posta­ciami. David walczy z Rozalią i Cezarem. Cezar z Davidem i Rozalią i tak dalej. Jest w tym uczucie, gorączka. Rozalia jest przede wszystkim symbolem miłości, sym­bolem życia. Chce żyć dla nich obu, obu chce uszczęśliwić, aby sama być szczęśli­wą”. Slogan reklamowy tego filmu głosił: „Yves Montand nigdy nie był tak dobry, Ro­my Schneider tak piękna a Sami Frey tak przystojny”.

Można obejrzeć jeden film lub obydwa, ale na spotkaniu zawsze warto być :)


Nie wiem, czy wiecie, ale wydawnictwo Marginesy przygotowało pakiet książek o Anne, może komuś marzy się taki prezent lub chciałby go zrobić komuś bliskiemu? :)

Można go kupić TUTAJ.


15 komentarzy:

 1. To na pewno będzie wyjątkowe spotkanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzę miłego spotkania, ekranizację "Sissi" oglądałem, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe spotkanie na pewno pozostawi mnóstwo wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Owocnego spotkania, uwielbiam ją w roli Sisi...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe... Kto by pomyślał, że ktoś może nie chcieć być księżniczka sisi... ;) A tak serio, to fajnie napisałaś ten wpis blogowy. Myślę, że zachęci sporo osób.

  OdpowiedzUsuń
 6. To będzie na pewno ciekawe spotkanie. Oglądałam ekranizację dawno temu. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...