"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

niedziela, 11 grudnia 2022

Romy Schneider // Pokazy filmów i spotkanie wokół książki „Romy i droga do Paryża"

Dwudziestoletnia Romy Schneider jest najlepiej opłacaną niemieckojęzyczną aktorką lat pięćdziesiątych. Rola Sisi, młodziutkiej cesarzowej, przyniosła jej międzynarodową sławę, uwielbienie widzów, ogromne pieniądze i status gwiazdy, ale jednocześnie wtłoczyła w ramy niewiniątka – zarówno na ekranie, jak i w życiu. W obliczu oczekiwań rodziny i rzeszy fanów, którzy widzą w niej ideał, a nie dorastającą dziewczynę, Romy nie ma odwagi, by zerwać z przesłodzonym wizerunkiem i rozwijać się artystycznie.
Wszystko zmienia się, gdy w jej życiu pojawia się Alain Delon, debiutujący francuski aktor, będący zupełnym przeciwieństwem osób z jej otoczenia. Po burzliwym początku znajomości między młodymi rodzi się romans i dziewczyna decyduje się podążyć za ukochanym do Paryża. Ten związek może jednak zniszczyć nie tylko jej karierę, ale także relacje z najbliższymi. Niespodziewana propozycja od włoskiego reżysera stanie się dla aktorki okazją do zawalczenia o siebie.
Michelle Marly w książce „Romy i droga do Paryża" przedstawia drogę, jaką Romy Schneider musiała przebyć, żeby uwolnić się od wizerunku Sisi i stać się tą wersją siebie, którą zawsze chciała być.

𝗭𝗔𝗣𝗥𝗔𝗦𝗭𝗔𝗠 𝗡𝗔 𝗦𝗣𝗢𝗧𝗞𝗔𝗡𝗜𝗘
Spotkanie wokół książki Michelle Marly, „Romy i droga do Paryża" (przeł. Urszula Pawlik) odbędzie się 12 grudnia o godz. 19:00

𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠
 • 17:30 – pokaz filmu „Okruchy życia", reż. Claude Sautet, 1969
 • 19:00 – spotkanie z tłumaczką książki Urszulą Pawlik i filmoznawcą Tomaszem Poborcą (Pełna Sala)
 • 20:00 – pokaz filmu „Cezar i Rozalia", reż. Claude Sautet, 1972

Więcej informacji i bilety:

„Okruchy życia", reż. Claude Sautet, Francja, 1969, 87 min
Pierre jest dobrze sytuowanym architektem, który nie potrafi rozwiązać życiowego dylematu - wrócić do żony, czy rozpocząć nowe życie u boku pięknej kochanki. Wypadek samochodowy, który rozpoczyna film, staje się pretekstem do swoistego podsumowania życia przez bohatera, a jednocześnie do ciekawego zabiegu formalnego, stanowiącego konstrukcyjną ramę opowieści.
Wielkie kreacje Michela Piccoli i Romy Schneider oraz wyjątkowo precyzyjna reżyseria wpisują ten film w poczet znaczących osiągnięć kina światowego. Nagroda im. Louisa Delluca w 1970 r.

 „Cezar i Rozalia", reż. Claude Sautet, Francja, Włochy, RFN, 1972, 90 min
Kolejny film Sauteta to fascynujące studium obyczajowe związku trojga ludzi, w którym kobieta - prowokatorka dominuje nad mężczyznami. Porównywano ten film do głośnego obrazu Truffauta „Jules i Jim”. „U mnie - mówił reżyser - zaczy­na się wszystko od napięcia między posta­ciami. David walczy z Rozalią i Cezarem. Cezar z Davidem i Rozalią i tak dalej. Jest w tym uczucie, gorączka. Rozalia jest przede wszystkim symbolem miłości, sym­bolem życia. Chce żyć dla nich obu, obu chce uszczęśliwić, aby sama być szczęśli­wą”. Slogan reklamowy tego filmu głosił: „Yves Montand nigdy nie był tak dobry, Ro­my Schneider tak piękna a Sami Frey tak przystojny”.

Można obejrzeć jeden film lub obydwa, ale na spotkaniu zawsze warto być :)


Nie wiem, czy wiecie, ale wydawnictwo Marginesy przygotowało pakiet książek o Anne, może komuś marzy się taki prezent lub chciałby go zrobić komuś bliskiemu? :)

Można go kupić TUTAJ.


15 komentarzy:

 1. To na pewno będzie wyjątkowe spotkanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzę miłego spotkania, ekranizację "Sissi" oglądałem, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe spotkanie na pewno pozostawi mnóstwo wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Owocnego spotkania, uwielbiam ją w roli Sisi...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe... Kto by pomyślał, że ktoś może nie chcieć być księżniczka sisi... ;) A tak serio, to fajnie napisałaś ten wpis blogowy. Myślę, że zachęci sporo osób.

  OdpowiedzUsuń
 6. To będzie na pewno ciekawe spotkanie. Oglądałam ekranizację dawno temu. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...