"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Skomplikowane koleje losu


Pośród żółtych płatków róż
Gabriela Gargaś


wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 14 styczeń 2015 r.
liczba stron: 307
Ocena: 5-/6

     Życie pisze różne scenariusze, a ludzie nie zawsze postępują moralnie. Nie nam jednak sądzić innych, bo nigdy do końca nie wiadomo, jak sami zachowalibyśmy się w danej sytuacji. Dlatego, niech każdy odpowiada za swoje wybory.

Joasia i Zuza są trzydziestopięcioletnimi kuzynkami. Pierwsza z nich nieustannie wspina się po szczeblach kariery zaniedbując swojego męża Michała, nauczyciela matematyki. Druga, wdała się w romans z Robertem, który ma atrakcyjną żonę, dorosłego syna i dwie małe córeczki. I chociaż czasem myśli o zerwaniu, to jednak serce bierze górę nad rozumem. Jak dalej potoczą się losy naszych bohaterów. Czy Joanna i Michał przetrwają kryzys małżeński i zrozumieją, co tak naprawdę jest ważne w życiu? Czy Zuza uwolni się ze szponów toksycznej miłości swojego kochanka? I jaką rolę odgrywają w tym wszystkim żółte róże?

Cóż mogłabym napisać o tej książce? Fabuła sama w sobie nie jest zbyt odkrywcza ani oryginalna. O kryzysie w małżeństwie, jak również temat zdrady był i jest powszechnie poruszany w literaturze. Mimo to Gabrieli Gargaś udało się ukazać ten problem z całkiem innej perspektywy, gdzie nic nie jest do końca czarne, ani do końca białe. Czy warto pozostać z kimś z przyzwyczajenia? Czy miłość pozamałżeńska zasługuję na potępienie? Czy rozstanie zawsze oznacza przegraną? A może czasem trzeba coś stracić, żeby coś zyskać? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzieć w niniejszej lekturze.

Spędziłam bardzo miłe chwile czytając tę pozycję. Aczkolwiek będę nieco bardziej krytyczna ujawniając swoje zastrzeżenia wobec wielowątkowości i mnogości postaci. Czuję się tym przytłoczona. Jak to mówią-za dużo grzybów w barszczu. Mamy Zuzę, singlielkę zakochaną w żonatym mężczyźnie, Joannę, która woli pracę niż domowe pielesze, jej męża Michała pragnącego dziecka i uwagi swojej żony, Roberta-zapracowanego biznesmena, który ciągnie dwie sroki za ogon pałając miłością do żony i kochanki, Milenę (żonę Roberta) typową kurę domową, która imię wyższych racji, czyli „dobra rodziny” wyrzekła się własnych marzeń, Wojtka, studenta darzącego gorącym uczuciem starszą kobietę, Agnieszkę, cyniczną licealistkę dążącą po trupach do celu oraz ciocię Zofię, starą pannę o tajemniczej przeszłości. Losy tych bohaterów łączą się i przenikają, tworząc realną, wiarygodną historię, która mogłaby się wydarzyć w każdym miejscu i w każdej chwili. Pomimo tego wolałabym, aby autorka skupiła się na dwóch, maksymalnie czterech osobach bardziej eksponując ich zawiłe losy. Nie umniejsza to jednak talentu pisarki do kreowania wyrazistych bohaterów - niedoskonałych, pełnych wad i słabości, którzy, choć upadają, podnoszą się i idą na przód, bo wiedzą, że życie nie przynosi prostych rozwiązań. Mimo zranień i potłuczeń można nadal kochać.

""
Ważną rolę w powieści odgrywa żółta róża, kojarzona od zawsze z zazdrością, zdradą i zakłamaniem. Tymczasem ma ona o wiele milsze znaczenie. To symbol przyjaźni, radości, ciepła. Ich słoneczna barwa jest wyrazem ciepłych uczuć żywionych względem drugiej osoby. A jaką wartość posiada ten kwiat w oczach bohaterów ''Pośród żółtych płatków róż''? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Gabriela Gargaś posługuję się prostym, ale plastycznym językiem. Dialogi brzmią bardzo naturalnie i sprawiają wrażenie wypowiedzianych specjalnie do konkretnych osób. Natomiast akcja cały czas mknie naprzód, dowiadujemy się coraz to nowych rzeczy. Piękne jest również przesłanie tej książki mówiące o tym, że nigdy nie jest za późno na wielką miłość i, że w życiu wszystko dzieje się ''po coś''.

''Znalezienie celu w życiu wcale nie jest łatwe. Wiąże się to z zagubieniem, spacerem po cmentarzu marzeń, wojnami stoczonymi z sercem i rozumiem. Ale warto szukać''.

Autorka otwiera przed Nami drzwi do świata trudnej, skomplikowanej, czasami niespełnionej miłości, gdzie ''Zamiast uśmiechu-łzy, zamiast stabilności-niepewność, zamiast radości-smutek''. Ale jednocześnie pokazuje, jak rozwiązać swój konflikt bądź przetrwać kryzys oraz uświadamia, że rady bardziej doświadczonych są na wagę złota. Krótko mówiąc, piękna, emocjonalna i wartościowa powieść. Serdecznie polecam wszystkim zainteresowanym.


***
Wydawnictwo Feeria.

53 komentarze:

 1. Ta wielowątkowość trochę mnie przeraża. Zawsze gubię się w postaciach, jeśli bohaterów głównych jest więcej niż trzech, czterech;) O, a ja zawsze uwielbiałam złote róże i nigdy nie kojarzyły mi się z zakłamaniem - raczej ze słońcem, radością życia, dzieciństwem i zapachem truskawek!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jedną powieść tej autorki i troszkę byłam nią rozczarowana, ale tej chętnie dałabym szansę, zwłaszcza że mocno urzeka mnie okładka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki, więc może i na tą kiedyś się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielowątkowość bardzo sobie cenię w powieściach, ale sama tematyka związana ze zdradą małżeńską jak na razie nie budzi mojego zainteresowania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy tę ksiażkę poelca, więc i ja jestem jej ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że książka przypadła Ci do gustu. Bardzo mnie to cieszy:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam ją w późniejszych planach, ale Twoja recenzja kazała mi fakt przeczytania przesunąć na szybszy termin ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszyscy tak pięknie mówią o tej powieści... aż chce się czytać! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka jest świetna, przyciągająca wzrok. Nie jestem jednak pewna, czy tematycznie jest to książka dla mnie. Nie ciągnie mnie do niej za bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam ją zamiar przeczytać, tylko nie wiem kiedy to zrobię:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno się skuszę na jej przeczytanie w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękna książka, którą przeczytałam z wypiekami na twarzy. Polecam wszystkim kobietom!

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam tę książkę i pewnie dziś wieczorem za nią się wezmę. Nie lubię trywialnych historii, ale w książkach Gargaś dziwnym trafem mi to nie przeszkadza, nawet nie wiem dlaczego :-) A nadmiar bohaterów? cóż, nie każdy to lubi, też za tym nie przepadam, ale jak historia mi się podoba, to nie stanowi to problemu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Misz masz bohaterów :) Ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Podoba mi się pomysł na fabułę :)
  A po książki Deaver'a na pewno jeszcze sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wielowątkowość mnie nie przeraża, o ile wszystko jest spójne. Piękny cytat na koniec!

  OdpowiedzUsuń
 17. Cyrysia co Ty mi robisz, wiesz jaką teraz mam ochotę na tę książkę??

  OdpowiedzUsuń
 18. Właśnie dziś rano skończyłam czytać :) i położyłam na stoliku koło kompa - będę recenzować :D. W związku z tym nie czytałam na razie Twojej recenzji, bo nie lubię się sugerować opiniami innych. A wpadłam zaprosić Cie na konkurs :) http://babskieczytadla.blogspot.com/2015/01/202-uwaga-konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Faktycznie dużo tych postaci, ale chętnie bym przeczytała:) odbiegając od tematu uwielbiam żółty kolor, dobrze mi się kojarzy:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Baaatdzo chcę przeczytać. Mam nadzieję, że uda mi się niedługo

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawi mnie twórczość tej autorki, Paulina już od dawna chce się zapoznać z jej dwoma najnowszymi książkami. Myślę, że kiedyś nadarzy się ku temu okazja.

  OdpowiedzUsuń
 22. Pewnie, że słyszałem o tej książce, ale byłem przekonany, że nie byłaby w stanie mnie zaciekawić. Teraz wiem, że popełniłem błąd. Ciekawa recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Przymknę oko na taką ilość postaci, samą książkę z wielką chęcią poznam- lubię takie motywy w powieściach.

  OdpowiedzUsuń
 24. Troszkę już o niej słyszałam, bardzo ciekawie się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wiesz, że mam słabość do G. Gargaś :) Cieszę się, ze książka przypadła Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Pomimo, że wszyscy się rozpisują, to chyba nie jest to pozycja dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 27. Chętnie sięgnę po książkę, ale w jakimś późniejszym terminie, gdyż właśnie czytam książkę wielowątkową i muszę sobie zrobić przerwę od tego typu lektur na jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Książka ma piękna okładkę, lecz sama fabuła (wnioskuję z opisu) mnie nie za bardzo interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 29. Nieodkrywcza fabuła i liczba głównych bohaterów, skutecznie odpycha mnie od książki.

  OdpowiedzUsuń
 30. To już druga (dzisiaj) recenzja tej książki jaką czytam. Zaciekawia mnie treść więc może uda mi się ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Może fabuła nie jest oryginalna, ale książka wydaje się lekką i przyjemną lekturą. Trochę mnie odstrasza ta mnogość bohaterów, ale mogę na to przymknąć oko :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Wiek postaci lekko mnie przytłacza, to jedynie trochę mniej niż wiek moich rodziców, więc na razie nie będę sięgać po tą pozycję. Do tego nie przekonuję mnie taka wielość postaci... Ale za to okładka śliczna. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie wiem czy typ książek obyczajowych jest dla mnie, ale nie ukrywam, że fabuła tej powieści brzmi w twojej recenzji bardzo uroczo i przyciągająco. :) Być może kiedyś-tam się skuszę, jeśli oczywiście moja kochana biblioteka mnie nie zawiedzie. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 34. Po Twojej recenzji nabrałam ochoty, by poznać tę historię. Ciekawa jestem jak autorka wybrnęła z galimatiasu...

  OdpowiedzUsuń
 35. Natłok bohaterów trochę mnie odstrasza, bo obawiam się, że przy tylu postaciach autorce nie starczyło czasu na dokładne scharakteryzowanie każdej z nich. Mimo tego nie rezygnuję z poznania tej powieści i twórczości Gargaś w ogóle :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie znam twórczości tej autorki, ale fabuła wydaje się interesująca. Najważniejsze, że podaje sposób uporania się z problemami...

  OdpowiedzUsuń
 37. Właśnie tego natłoku postaci nie lubię w twórczości Gargaś. Ona chyba ma taki styl pisania swoich książek. Jednak gdybym tę książkę miała pod ręką, to pewnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 38. Mnogość bohaterów może czasami trochę dezorientować, ale ważne, żeby taka gromadka była ciekawie i wiarygodnie przedstawiona. Co prawda ostatnio rzadko sięgam po takiego rodzaju powieści, ale jak mnie najdzie ochota na taką emocjonalną historię, to będzie okazja, aby poznać twórczość autorki. :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Mnie tylu bohaterów nie przeraża. Marzę o tej książce i na pewno ją w końcu przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 40. Hmm sama nie wiem co zrobić, z jednej strony ciekawi mnie fenomen autorki, z drugiej strony po jednej się zraziłam i nie mogę przemóc, ale wiem, że czasem warto dać szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Niestety nie mam ochoty na przeczytanie tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Będę musiała się za tą książką rozglądnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 43. słyszałam, nie czytałam i tak zostanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Okładka bardzo mi się podoba, jak kiedyś wpadnie w moje ręce, przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Widziałam książkę w księgarni, jednak chyba się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 46. To nie jest coś, po co sięgnęłabym z własnej woli, więc odpuszczam. Tego typu książki z jakiegoś powodu w ogóle mnie nie kuszą, a jeśli już, to naprawdę sporadycznie. W dodatku tylu bohaterów, idzie się pogubić i ciężko mi uwierzyć, że przy takim natężeniu bohaterów i ich historii, którykolwiek jest naprawdę dobrze scharakteryzowany. Szczególnie na tych 307 stronach.

  OdpowiedzUsuń
 47. mnie jakoś recenzje także nie przekonały...

  OdpowiedzUsuń
 48. nie do końca moja tematyka, ale okładka jest cudna! przyciąga wzrok

  OdpowiedzUsuń
 49. Zapowiada się ciekawie. Chociaż faktycznie, jakoś zbyt dużo tutaj bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 50. Gargaś jak dotąd ani razu mnie nie zawiodła i czuję, że i tym razem będzie tak samo. ;)

  OdpowiedzUsuń
 51. Tak coś czułam, że będzie to całkiem przyjemna lektura. Jak najszybciej zatem chcę się za nią zabrać ;)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...