"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

niedziela, 25 stycznia 2015

Wywiad z A. J.Gabryelem

'''
joanna jona
1. Mój znajomy, który jest pisarzem, czytał i poprawiał swoją powieść ponad 20 razy. Ile razy Pan poprawiał swoje książki? Czy uważa je Pan za skończone?

Kilka lat temu, tuż przed wydaniem mojej pierwszej książki, przeczytałem wywiad z P V Brettem, w którym powiedział, że czytelnik czytając jego książkę, czyta jej 50 wersję, bo tyle razy czyta swoje książki i poprawia. Ja w tym momencie byłem po pierwszym czytaniu i już miałem dosyć. Nie lubię czytać siebie, czytam maksimum 1-2 razy, plus po redakcji i korekcie.

2. Czy pisze Pan z planem, czy spontanicznie?

Piszę bez planu, zupełnie organicznie.

3. Wielu pisarzy mówi, że napisali książkę, której szukali, którą chcieliby przeczytać. Czy tak było z Panem?

Nie, zdecydowanie nie jest to prawda w moim przypadku. Sam czytam głównie fantastykę i w życiu nie porwałbym się na to, by napisać książkę w tym gatunku, przede wszystkim dlatego że nie mam wystarczająco rozwiniętej wyobraźni.

Iwi z Nasz Książkowir
2. Czy napisanie książki spełniło Pana marzenie, czy zawsze Pan tego pragnął?


W 2010 zacząłem pisać bloga i książki były jakby naturalną konsekwencją. Zawsze lubiłem pisać, ale wydanie książki nie było moim wielkim marzeniem.

3. Czy jest Pan osobą, która chce w życiu spróbować wszystkiego?

Wielu rzeczy próbuję, ale zdecydowanie nie chcę spróbować wszystkiego, mam swoje granice.

Dominika Bruzda
1. Co ma Pan na myśli mówiąc "mojego pisania nie traktuję poważnie" ?


Pisania w Polsce nie można traktować poważnie. Moje dwie poprzednie książki sprzedały się bardzo dobrze, były bestsellerami, ale gdybym chciał utrzymywać się z pisania książek, to byłbym dziadem. Jasne, gdy piszę piszę najlepiej jak potrafię, ale moje życie nie kręci się wokół pisania i nie uważam się za pisarza.

2. Czy czytał Pan bestseller E.L. James "50 Twarzy Grey"? Jeżeli tak, to jakie są Pana wrażenia po przeczytaniu tej książki ?

Nie, nie czytałem. 

3. Wielu recenzentów "Kusiciela" wypowiada się, że książka "szokuje, podnieca, wzrusza, skłania do refleksji." Czy trzeba być magikiem, żeby napisać taką książkę z takim efektem, czy raczej wystarczy pisać prosto z serca to co nam ślina przyniesie na język ?

Cieszę się, że książka wzbudza emocje. Nie widzę sensu w pisaniu książek, które są czytelnikowi obojętne. Piszę bez zastanowienia, instynktownie, ale nie znaczy to że nie zwracam uwagi na słowa i to czy oddają dokładnie to co mam na myśli. Magikiem zdecydowanie nie jestem, i bardzo daleko mi do autorów których sobie cenię. Często sam czytam i zastanawiam się jak to możliwe, że ten czy inny autor ułożył słowa w tak idealny sposób. Czytam i zazdroszczę.

martucha180
3. Pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pana wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Panu talent literacki czy wręcz przeciwnie?


Wypracowania były moją specjalnością, pisałem je i za siebie i za kolegów, co doprowadzało do szału moją polonistkę, która za każdym razem potrafiła wskazać wypracowanie, w którym maczałem palce. I ona, Pani Ewa powiedziała mi kilkakrotnie, że będę parał się pisaniem, mimo że moja ortografia i interpunkcja kulały, nadal kuleją.

Joanna Stoczko
1. Oglądając pewien film, zauważyłam na ścianie restauracji jednego z głównych bohaterów tekst: „Nigdy nie pozwól, by strach przed działaniem wykluczył Cię z gry”. Zgadza się Pan z tą myślą? Gdy postanowił Pan napisać, a następnie wydać swoją pierwszą książkę, to dosięgły Pana w którymś momencie wątpliwości typu: „książka się nie przyjmie”, „skrytykują ją” itp.? Czy wręcz przeciwnie, była Pan pewien sukcesu w związku z ostatnim szałem, który zapanował na powieści erotyczne?


Każdy kto pisze, chce żeby jego książka sprzedała się i została dobrze przyjęta. Krytyka, jest naturalną częścią procesu wydawniczego, książka która nie została skrytykowana wielokrotnie to książka, którą przeczytali tylko członkowie rodziny i przyjaciele autora. Nie ma książek, które spodobają się wszystkim. Ja na krytykę uodporniłem się pisząc bloga i byłem pewny, że nic gorszego usłyszeć już nie mogę. Gdy wydałem moją pierwszą książkę mody jeszcze na powieści erotyczne tak naprawdę nie było. Zresztą pisząc pierwszą książkę nie myślałem o niej jako o erotyku, a raczej obyczajówce z kilkoma scenami. Moda na erotyki nadeszła kilka miesięcy później wraz z wydaniem „50 twarzy” i moja książka przez to stała się takim właśnie erotykiem z przypadku. Nie skarżę się, bo dzięki tej modzie na pewno sprzedałem więcej egzemplarzy niż sprzedałbym normalnie.

 2. Czy pisząc „Kusiciela” dopadł Pana w pewnej chwili jakiś większy kryzys? Jeśli tak, to jak Pan sobie z nim poradził? Jeśli nie, to czy może nam Pan zdradzić, co pomagało Panu w pisaniu kolejnych stron?

„Kusiciel” był najtrudniejszą do napisania dla mnie książką. Dwie poprzednie napisały się same, nawet nie wiem kiedy. Jak sobie radzę z brakiem idealnych słów w głowie? Wracam do książek które lubię, czytam, zazdroszczę tego jak piszą inni i od razu chce mi się samemu pisać.

Zosia Samosia :)
3. Gdyby wiedział Pan, że ma przed sobą tylko jeden dzień życia, jakby go Pan spędził i co by robił w tych ostatnich minutach? Oprócz spędzenia czasu z najbliższymi bo tego pragnie każdy z nas.


Uprawiając seks, jeśli umierać to tylko robiąc to co się lubi.

Wojtek Q
1. Moja miłość do słodkości jest doprawdy nierozerwalna. Gdy się złoszczę- sięgam po słodycze, jestem szczęśliwy- także sięgam po słodycze. A gdyby dziwnym trafem zamienił się Pan w "coś słodkiego", co by to było? Jakie miałby Pan nadzienie?


Nie przepadam za słodyczami, wolę słone smaki.

Kasandra Jankowiak
2. Czy to, że bardzo lubi Pan kobiety jest głównym powodem, dla którego pisze Pan książki o takiej właśnie tematyce?


Piszę o kobietach, gdyż jestem uwikłany w życia wielu kobiet, gdyż czasami wydaje mi się, że znam kobiety, chociaż pewnie jest to tylko pobożne życzenie. Nie potrafiłbym pisać o czymś o czym nie mam pojęcia.

3. Kiedy i dlaczego postanowił Pan napisać książkę oraz jacy autorzy byli dla Pana inspiracją?4

Każdy autor jest inspiracją i dobry i zły. Źli są lepszymi nauczycielami niż dobrzy. Czytam głównie fantastykę, Scott Lynch ma wyobraźnię i plastyczność językową o której mogę sobie tylko pomarzyć, Robin Hobb tworzy światy, które są tak wiarygodne że niemal realne, Guy Garviel Kay potrafi rzucić czar słowami. Ale to tylko krople w morzu nazwisk.

Sylwia Silviana
1. Jakie uczucia Panu towarzyszą podczas opisywania scen miłosnych w swoich utworach?


Nie widzę różnicy w pisaniu „scen miłosnych” i innych scen. Jedyne o czym myślę to to by oddać to co mam w głowie idealnymi słowami.

2. Czy kiedykolwiek Pan żałował, że taki gatunek literacki reprezentuje Pan swoim nazwiskiem?

Swoim nazwiskiem nic nie reprezentuję, bo nie piszę pod swoim nazwiskiem. Tak jak powiedziałem wcześniej, to że to co piszę zakwalifikowane zostało do erotyków to przypadek i entuzjazm wydawnictwa, które w ten, a nie inny sposób chce promować książkę. Gdyby mody nie było etykietka prawdopodobnie byłaby inna.

3. Jaki ma Pan stosunek do twórczości innych autorów, który poruszają podobną tematykę?

Nie czytam książek o podobnej tematyce, więc trudno mi mieć do nich jakikolwiek stosunek. Kiedyś może coś przeczytam, żeby „sprawdzić o czym pisze konkurencja”, ale nie wiem kiedy i co dokładnie.

Agnieszka P.
1. Pisze Pan, że lubi kobiety, czy to właśnie one są dla pana inspiracją i natchnieniem?


Częściowo, ale nie tylko.

2. Literatura erotyczna bije rekordy popularności wśród czytelników, jak Pan myśli czego czytelnicy w niej szukają? Ucieczki od rzeczywistości, rozrywki, a może podniecenia?

Myślę że każdego rodzaju literaturę, poza literaturą faktu czyta się z podobnych powodów, głównym z nich jest rozrywka.

anna.ekert
2. Co przyczyniło się do znacznej poprawy umiejętności pisarskich Autora (mam na myśli różnicę między Facet na telefon a Facet na telefon 2).


FNT był moją pierwszą książką, i zakładam że nauczyłem się czegoś na jej błędach. Wiele osób twierdzi, że Grzesznik jest lepszy i ja się z tą opinią zgadzam, jednak muszę też zauważyć, że pierwsza część sprzedała się znacznie lepiej, więc chyba większość czytelników uważa pierwszą część za lepszą.

Sylwka S.
1. Ostatnio przeczytałam, że pisanie książek to 10% talentu i 90% wytrwałości, jak by Pan odniósł się do tych słów?


Zupełnie się z tą myślą zgadzam. Osobiście nie uważam się za osobę z jakimś niezwykłym talentem pisarskim i wiem, że skoro ja napisałem kilka książek to każdy może. Istotnie bardziej potrzebna jest wytrwałość, gdyż zawsze się znajdzie coś co robić można zamiast pisania. Założę się, że gdzieś w szufladach leży mnóstwo potencjalnych bestselerów, które nigdy bestsellerami się nie stały bo są niedokończone.

2. Branża seksualna to jednak dla niektórych osób jest tematem tabu czy nie boi się Pan tak publicznie o tym mówić, nie boi się Pan osądu lub odtrącenia?

Nie piszę pod swoim nazwiskiem, więc trudno określić to jako przemawianie publiczne.

izabela81
2. Czy widzi Pan różnice w literaturze erotycznej pisanej z perspektywy kobiety, a tą pisaną przez mężczyzn?


Czytałem zaledwie dwie/trzy pozycje z literatury erotycznej, więc trudno mi się do tego pytania odnieść. Dawno temu przeczytałem Erici Jong „Strach przed lataniem”, i napisaną w latach '60 i rozłożoną na role, małą komedię erotyczną "The Passion Flower Hotel" Rosalind Erskine, która chyba nigdy nie była wydana w Polsce (bardzo polecam), a przed dwoma miesiącami „W powietrzu” Ingi Iwasiów.  Niedawno kupiłem Henrego Millera „Zwrotnik Raka”, ale jeszcze go nie ruszyłem. Jednak te pozycje zdaje się sporo różnią się od tego, co obecnie dominuje w erotyce.

Aleksandra B
1. Jak na Pana dotychczasowe dzieła zareagowali przyjaciele? Czy byli zaskoczeni tą "ciemną stroną" Pana życia ?


Na dwóch palcach można policzyć bliskie mi osoby, którym powiedziałem że piszę. :) przeszła nad tym do porządku dziennego, K umarł dzień po tym jak powiedziałem mu, że skończyłem trzecią książkę, to jemu jest ona dedykowana.

3. Czy są jacyś polscy autorzy, których książki Pan poleca ?

Jak już powiedziałem, czytam głównie fantastykę, i tym co czytają fantastykę ani Sapkowskiego, ani Grzędowicza, ani Piekary polecać nie muszę. Ostatnio po latach wróciłem do Iwaszkiewicza, Pilcha i Rylskiego, partnera Wisławy Szymborskiej Kornela Filipowicza, z młodych Kasper Bajon.

recenzje ami.
2. Czytając Twoje książki, a także blog nie da się nie zauważyć, że masz silnie rozwiniętą emocjonalność, jak to wpływa na Twoje życie prywatne?


Zwykle słyszę, że emocjonalności nie ma we mnie wcale.

werka777
2. Czy uważa Pan, że literatura erotyczna ma wpływ na życie seksualnie czytelników? Jeżeli tak, to jaki wpływ może mieć na ludzi Pana nowa książka?


Często dostaję maile od czytelników mówiące o tym jak bardzo moje książki zmieniły ich seksualne życie. Jestem sceptycznie nastawiony do tych przemian. Uważam, że jeśli mają one wpływ to tylko chwilowy. Książka może wprowadzić w nastrój na seks, ale nie może sprawić że się go polubi.

marzena.mlotek
Panie Adamie, znam Pana, na tyle, na ile pozwolił się Pan poznać poprzez lekturę poprzednich książek i oczywiście bloga. Oznacza to , że wcale :-) Opisuje Pan szeroko swoje życie seksualne, pomijając pewien jego aspekt.
-Chciałabym wiedzieć czy według Pana miłość, którą żywi mężczyzna do kobiety, z którą uprawia seks ( nie ważne czy jest to w tym przypadku powolne i ckliwe kochanie się, czy ostry stosunek, ale z ukochaną ) wpływa jakoś na przeżywany przez tego mężczyznę orgazm. Czy odczuwanie przyjemności jest takie samo w przypadku, kiedy rządzi nim samo pierwotne pożądanie, bez uczuć wyższych? Czy jest między tymi przypadkami jakaś znacząca różnica, czy nie ma jej wcale?


Uczucia które się żywi do drugiej osoby mogą, ale nie muszą mieć wpływu na jakość seksu, czy odczuwanej przyjemności. Znam wielu facetów którzy szybko odkochali się w kobietach, gdy okazało się że w łóżku coś między nimi nie gra. Moje najbardziej wryte w pamięć razy, faktycznie były z kobietą którą kochałem, ale gdybym jej nie kochał to pewnie byłyby one tak samo dobre, zwyczajnie dlatego że pod tym względem byliśmy idealnie dobrani.
Gdybym miał listę, to druga na liście byłaby kobieta, za którą nie przepadałem.

Izra Sowilo
1. W jakim świecie swoich ulubionych autorów książek fantasy, chciałbyś Adamie zamieszkać zamieszkać i którą z przygód przeżyć?


Może Reynevanem z Bielawy z trylogii husyckiej. Albo Chade Fallstar z serii Skrytobójca. Albo Charonem z “Popiół i kurz”.

aniaguma
1. Czy kiedykolwiek kochałeś ( w romantycznym sensie)?


Tak, wiele razy.

a-sr
2. Piszesz pod pseudonimem, teraz na fali popularności, rozważasz opcję odkrycia Swojej tożsamości? Czy wręcz przeciwnie?


Wręcz przeciwnie

kwiatusia
2. Na Pana blogu przeczytałam, że czyta Pan głównie fantastykę. Czy nie kusi Pana, aby napisać powieść w tym gatunku?


Może bym chciał, ale wiem że nie potrafię. Moja wyobraźnia jest zbyt uboga.

Edyta Chmura
1. "Brunetki, blondynki - ja wszystkie was dziewczynki / Całować chcę..." - Proszę się przyznać, które kobiety mają na Pana większe oddziaływanie i mocniej przykuwają wzrok, brunetki czy blondynki? :)


Rude. Mam prawdziwą słabość do rudych.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dziękuję serdecznie A.J.Gabryelowi za poświęcenie swojego czasu oraz za udzielenie Nam niezwykle interesującego wywiadu.  

Składam także gorące podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i zadali pytania.  

Nagrodę otrzymują:

I miejsce: książka ''Kusiciel'' + erotyczny gadżet niemieckiej marki Fun Factor o wartości 379zł. : joanna jona
II miejsce: książka ''Kusiciel'': werka777

Gratuluję zwycięzcom i pozdrawiam!!! 

Cyrysia

35 komentarzy:

 1. Ciekawy wywiad. Widać, że autor woli być szczery ze sobą i z całym światem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekałam na ten wywiad - ciekawy (choć trochę szkoda, że nie pojawiły się wszystkie nasze pytania).

  OdpowiedzUsuń
 3. Takiego wywiadu z autorem to chyba jeszcze nie miałam okazji czytać :)) Ciekawe i odważne pytania oraz konkretne, fajne odpowiedzi :) Podoba mi się siła oddziaływania tej rozmowy, bo po jej przeczytaniu, mam naprawdę ogromną ochotę na książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wywiad :) Szczere odpowiedzi. Naprawdę mam ogromną ochotę poznać książkę autora :))

  OdpowiedzUsuń
 5. autor zacny gość :D ma dużą siłę słowa nawet w wywiadzie widać to

  OdpowiedzUsuń
 6. Najbardziej zdumiewa mnie, gdy Autorzy mówią, że piszą bez planu :D Dla mnie najlepsze sa książki, które zostały porządnie zaplanowane, do ostatniej strony. A Autor wydaje się być ciekawą postacią, jak to się dziwnie dzieje, że jedni nie marzą o wydaniu i wydają, a drudzy umierają z tęsknoty za własną książką i nic ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zazdroszczę Ci, że masz szczęście tak często móc przeprowadzać wywiady z autorami :)
  Widać, że autor ma co powiedzieć ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo szczere odpowiedzi. Teraz mam jeszcze większą ochotę na prozę autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratulacje zwyciężczyniom - pytania rzeczywiście najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 10. No, wyszedł naprawdę porządny i ciekawy wywiad. Podoba mi się osobowość autora :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki temu wywiadowi, oj kusi mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wcześniej nie zwracałam uwagi na książkę, ale wywiad tak mnie zaintrygował, że chyba się na nią skuszę :) Cóż za odpowiedzi!! :) Świetny, jeszcze raz świetny wywiad!! :) aż szkoda, że taki "krótki" ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przeczytałam wszystkie wywiady z pisarzami, które są zamieszczone na tym blogu. Ten jest najlepszy. Przyjemnie jest przeczytać szczere, mało nadmuchane odpowiedzi autora, który nie pławi się w zachwycie nad sobą samym.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo oszczędny w słowach... Ciekawa jestem, jak styl pisarza wypada w jego książkach przy opisach...
  A dziewczynom gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fantastyczny wywiad, z którego nadal nie wynika jakim człowiekiem jest autor. W ciemno kupię każdą kolejną książkę ;) I też chciałabym umrzeć robiąc wtedy to, co lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy wywiad :). Bardzo mi się podobał "Kusiciel", na pewno sięgnę po inne książki autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. Paulina ma ochotę na Kusiciela. Choć ja zamierzam czytać tego erotyku z wywiadem zapoznałam się z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 18. jak można planować pisanie ? jak ? :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo interesująca rozmowa. Ciekawe pytania i jeszcze ciekawsze odpowiedzi. Gratulacje dla wszystkich! A dla autora pozdrowienia - niech tworzy dalej, a może doczeka się czasów, w których uda się w Polsce z pisania wyżyć :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Książki nie dla mnie, chyba że jednak autor skusi się na fantastykę. Gratuluję kolejnego udanego wywiadu:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawy wywiad. :) Czytało się go... naprawdę przyjemnie. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny wywiad. Właśnie planuję zapoznać się z twórczością tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Lubię czytać te Twoje wywiady. :-)

  OdpowiedzUsuń
 24. Już tego pana lubię, za to, że kocha fantastykę i zna Bretta :P A tak na poważnie to weszłam niedawno na jego bloga i poczytałam trochę postów, piszę ciekawie, pewnie tak samo byłoby w książkach. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. W odpowiedziach można wyczuć dużą otwartość, dobrze rokuje dla książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Chętnie przeczytałabym którąś z książek tego pana! :D

  OdpowiedzUsuń
 27. Tym razem nie znam twórczości Twojego gościa zupełnie... Przyznaję, że ma bardzo literackie nazwisko. Podziwiam Twój niesłabnący zapał do "organizowania" wywiadów z tak wieloma autorami:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Naprawdę świetny wywiad. Mimo iż autor jakoś obszernie nie odpowiadał na pytania, to i tak czynił to w sposób niesamowicie prawdziwy ;) Z chęcią bym sięgnęła po jego powieści.
  A zwyciężczyniom serdecznie gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...