"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

wtorek, 22 czerwca 2021

Wywiad z M. F. Mosquito

Daria723

Co odczuwa Pani po skończeniu książki? Ulgę, dumę, a może chwilę zwątpienia?

Oj odczuwam wszystko to, co Pani wymieniła i zapewne jeszcze wiele innych emocji mi wtedy towarzyszy.  Najpierw jest oczywiście duma, że udało mi się napisać pewną historię, zwłaszcza, że na początku w ogóle nie sądziłam, że coś z tego wyjdzie. Jest też w pewnym sensie ulga, że skończyłam. Oczywiście po krótkim czasie przychodzi moment, kiedy odczuwam zwątpienie. Czy historia się spodoba? Czy wszystko razem do siebie pasuje, czy to ma sens i czy trafi do czytelnika. 

Natalia | natalia-recenzuje.pl

Gdyby zostały Pani tylko 24 godziny życia i mogłaby Pani w tym czasie robić wszystko oraz mieć wszystko, co by Pani wybrała? Jak wyglądałby ten dzień?

Z pewnością spędziłabym ten czas z rodziną i przyjaciółmi – kiedy jestem z nimi, mam wszystko co dla mnie najcenniejsze. Pewnie nie robilibyśmy niczego wystrzałowego i szalonego - po prostu bylibyśmy razem. 

AnnieK

Co by Pani zrobiła, gdyby wygrała milion złotych?

Oj, najpierw to pewnie nalałabym sobie lampkę wina żeby nieco ochłonąć. A później? Na dzień dzisiejszy pojechałabym na wymarzone wakacje do Włoch, a potem wróciła i otworzyła własne przedszkole, które prowadziłabym zgodnie z pedagogiką Marii Montessori. 

martucha180

Czym dla Pani jest SŁOWO?

Czym jest dla mnie słowo? Słowo jest czymś, co ma wielką moc – niby nic wielkiego, a jednak. Wypowiedziane słowa potrafią ranić bardziej niż ostrze noża, a pisane słowa mogą przetrwać tysiące lat. 

Czy jest jakiś temat w erotyce, którego Pani nie poruszy w swoich książkach? Jeśli tak, to dlaczego?

Myślę, że relacja w trójkącie jest czymś, czego nie poruszę nigdy w swoich powieściach. Kiedyś czytałam taką książkę i okazała się czymś, co zupełnie do mnie nie trafiło. Chociaż jak to mówią: nigdy nie mów nigdy. Życie nie raz mnie zaskoczyło, kiedyś zarzekałam się, że nigdy w życiu nie będę biegać, a teraz uwielbiam to robić. 

Martyna K.

Co najbardziej podoba się Pani na Kaszubach i czy wykorzystuje Pani piękno przyrody w literaturze?

Najbardziej podoba mi się krajobraz, który wręcz zachęca do aktywności fizycznej. Zachęca też oczywiście do relaksu, ja często siadam na tarasie i podziwiam otaczające mnie lasy. Lubię ten spokój, który tutaj jest. Uwielbiam też ludzi, którzy tu mieszkają. Kaszubi są bardzo pomocnymi ludźmi, chociaż mają też niezły charakterek. Oczywiście wykorzystuję piękno przyrody w literaturze, niejednokrotnie wysyłam moich bohaterów na Kaszuby i opisuję tam miejsca, które rzeczywiście istnieją. 

Kinga Grabowska

Zdradzi nam Pani co sprawiło największy problem w czasie pisania swej książki?

Największy problem sprawiły mi opisy, nigdy nie lubiłam ich robić.  Poza tym lubię kiedy wszystko nie jest tak dokładnie, szczegółowo opisane, bo dzięki temu czytelnik może stworzyć sobie własne wyobrażenie. Opisy, zdecydowanie to było dla mnie najgorsze. 

Agnieszka Czarnogórska - NAGRODA

Czy kończąc pisać książkę odczuwa Pani pustkę, czy czuje, że coś Pani zabrano czy jest może wręcz przeciwnie i nie ma Pani oporów przed "oddaniem" książki czytelnikom?

Nie czuję pustki, trochę mi żal, że to już koniec i czas pożegnać się z bohaterami, z którymi spędziłam ostatnie miesiące. Czuję też wielką nadzieję, że czytelnicy pokochają bohaterów, a czytanie tej historii sprawi im tyle radości, ile mi sprawiło jej pisanie. 

Wielu pisarzy skarży się na brak czasu na czytanie książek. Czy znajduje Pani czas na czytanie dla przyjemności i interesuje się dokonaniami "konkurencji" jeśli chodzi o gatunek, który Pani tworzy?

Nad tym ubolewam najbardziej, nie mam już tyle czasu na czytanie co kiedyś. Uwielbiam czytać książki, więc kiedy tylko mogę – czytam. Czytuję przede wszystkim erotyki i kryminały – w zależności od nastroju. Naturalnie interesuję się dokonaniami „konkurencji” chociaż muszę przyznać, że nie miałam jeszcze okazji czytać książki o tematyce mafijnej, których w ostatnim czasie jest tak dużo. Bardzo bym chciała ale niestety brak czasu. Mam swój stosik książek, które mam nadzieję, przeczytam w wakacje. 

Anne18

Książka, której bym nigdy nie przeczytała bądź sama nie napisała to.....

Zawsze daję szansę książce, każdej. Mam zasadę, że zawsze czytam do końca, nawet jeśli dobrnę do połowy i nie widzę sensu – czytam dalej. Czasem okazuje się, że coś naprawdę fajnego wydarzy się na końcu i cała historia zyskuje. 

Tayen

Powieści o ognistej miłości przesycone są uczuciami i emocjami. Dla mnie muzyka jest również językiem emocji. Czy podczas pisania książki towarzyszyła Pani jakaś konkretna muzyka, która mogłaby nas wprowadzić jeszcze głębiej w nastrój książki?

Podczas pisania potrzebuję zupełnej ciszy, abym mogła skupić się na historii, którą tworzę. Było tak od zawsze, kiedy uczyłam się do jakiegokolwiek egzaminu – potrzebowałam ciszy. Chyba wtedy lepiej słyszę swoje własne myśli. 

Seks wciąż jest niestety mocnym tabu w Polsce. Czy w związku z tą postawą napotkała się Pani z negatywnym odbiorem pomysłu na powieść?

Piszę pod pseudonimem i niewiele osób wie, że napisałam książkę. Kiedy zaczęłam pisać – nie mówiłam o tym nikomu. Sądziłam, że po kilku stronach nie będę już miała pomysłu i na tym się skończy. Mój mąż dowiedział się jako pierwszy a moje cudowne przyjaciółki były moimi pierwszymi recenzentkami. Pomysł bardzo im się spodobał i na chwilę obecną nie spotkałam się z negatywnym odbiorem mojego pomysłu ale to pewnie dlatego, że tak niewiele osób z mojego otoczenia o mnie wie.    

Gosia

Dlaczego zdecydowała się Pani akurat pisać ten gatunek??

Przez ostatnie lata czytałam bardzo dużo książek z tego gatunku, po prostu je uwielbiam. Oczywiście wszystko zaczęło się od Grey`a a potem już poleciała lawina. Jestem romantyczką i z radością czytam książki o miłości oczekując szczęśliwego zakończenia. Skoro mówimy o miłości, to również pojawia się seks, który jest jej nieodłącznym elementem. Według mnie erotyka to nie tylko niezliczona ilość namiętnych scen ale też uczucie, które się pojawia.  

Bożena Osowiecka

Internet pełen jest złotych myśli i cytatów na temat książek i czytania, a jaka jest Pani złota myśl dotycząca czytelnictwa?

Książka zabiera nas do zupełnie innego świata, pozwala nam zapomnieć o codzienności i przeżywać emocje razem z bohaterami. Nieraz zdarzało się, że razem z nimi płakałam, śmiałam się i przeżywałam wzloty i upadki. Strasznie mi się to podoba, czytelnictwo daje tak wiele możliwości.

Maite B

Czy jest osoba, przedmiot, rzecz, słowa, gesty lub coś innego - co potrafiłoby Panią przekonać do czegoś niemożliwego, do czegoś co nie jest w Pani stylu, do czegoś, co według Pani zdania jest niewykonania?

Hmm... Po trzydziestce stwierdziłam, że nie ma rzeczy niemożliwych.  Zarzekałam się, że nigdy nie będę biegać. Ja i bieganie? W życiu! A teraz kocham to robić! Morsować też nigdy nie miałam. Oj, mogłabym tak długo wymieniać. Myślę, że do pewnych rzeczy po prostu trzeba dojrzeć. Piszę pod pseudonimem i od początku zarzekałam się, że nigdy się nie ujawnię ale od jakiegoś czasu mówię tylko, że być może kiedyś do tego dojrzeję. 

W imieniu swoim oraz wszystkich Czytelników mojego bloga dziękuję Pani M. F. Mosquito za niezwykle interesujący wywiad.

Laureatowi wyróżnionego pytania serdecznie gratuluję i czekam na maila wraz z podaniem swoich danych adresowych do wysyłki nagrody.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Cyrysia

15 komentarzy:

 1. Piękny wywiad powstał Cyrysiu. A Laureatowi gratuluję. Pozdrawiam po aktywnym dniu - dziś 42 minuty na zewnątrz, i - czytanie co się da ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo ciekawego się dowiedziałam. Świetne zdjęcie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie przeprowadziłaś tą rozmowę :D
  Chętnie zapoznam się z twórczością autorki :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością zapoznałam się z wywiadem, super.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka bardzo miło mnie zaskoczyła. Cieszę się, że mogłam przeczytać też wywiad z autorką :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Agnieszka Czarnogórskaczwartek, 24 czerwca, 2021

  Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję za wyróżnienie :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...