Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 17 września 2019

''Zacznę od nowa'' Dominika Smoleń

 
Zacznę od nowa
Dominika Smoleń
Wydawnictwo: Replika
Data premiery: 17 września
Ocena: 8+/10
  Sądziła, że jej życie jest całkiem dobre, dopóki z dnia na dzień nie rozsypało się jak domek z kart. Każdego ranka, po przebudzeniu, pierwsze, o czym myśli, to alkohol. Uzależniła się od niego, kiedy zerwał z nią chłopak, a kolejny dramatyczny splot wydarzeń doprowadza do tego, że pije coraz więcej. Chociaż kobieta zdaje sobie sprawę z konsekwencji, nie jest w stanie odmówić sobie kolejnego drinka…

  Przynajmniej do czasu, gdy dochodzi do wniosku, że jeśli nie chce utonąć, musi coś ze sobą zrobić i uporządkować to, co zostało z jej codziennej egzystencji.

  Okazuje się, że życie nie tylko zabiera, ale także dużo daje.

  Wzruszająca opowieść o sile ludzkiej woli i o chęci do tego, aby ciągle walczyć o nowy, lepszy dzień. [opis wydawcy]

  Dominika Smoleń — studentka prawa i dziewczyna pełna pasji. Najbardziej w swoim życiu kocha książki, koty i czekoladę. Pisanie i czytanie towarzyszą jej praktycznie od zawsze - a przynajmniej od wczesnego dzieciństwa.. Wraz z innymi dziewczynami tworzy bloga Nasz książkowir. Zadebiutowała w 2015 roku książką ''Cena naszych pragnień''. Następnie w 2018 roku ukazał się ''Bieg do gwiazd'', a już niebawem światło dzienne ujrzą ''Zdeptane serca''.

   W moich oczach twórczość autorki przypomina sinusoidę - od genialnego ''Serca na sprzedaż'' poprzez bardzo dobry ''Bieg do gwiazd'', do ,,Ceny naszych pragnień'' - typowego średniaka. A jak sytuacja wygląda w przypadku niniejszej publikacji? Ogólnie jestem zadowolona, choć nie ukrywam, że czuję mały niedosyt wynikający z powierzchniowego potraktowania niektórych wątków. Najważniejsze jednak, że nie jest to jakaś kolejna banalna powiastka pozbawiona głębi i sensu, lecz pełnowartościowa powieść motywująca i skłaniająca do refleksji, do uświadomienia sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych – są tylko takie, których nie chcemy się podjąć.

  Poznajemy Grace – studentkę prawa, która chcąc zdobyć jak najwięcej doświadczenia i zapewnić sobie lepsze CV, postanawia popracować w wakacje w kancelarii notarialnej. Dziewczyna jest alkoholiczką i stara się ułożyć życie od nowa po ostatniej tragedii, jaka miała miejsce w jej życiu. Niestety los szykuje dla niej kolejną niemiłą niespodziankę. W wyniku niefortunnego splotu zdarzeń dochodzi do wielkiego nieszczęścia. Nagle cały dotychczasowy świat Grace legnie w gruzach i ponownie zaczyna staczać się na samo dno. Czy mimo rozpaczy rozdzierającej serce znajdzie w sobie siłę do walki z nałogiem? 

<<Byłam alkoholiczką. Jestem alkoholiczką. Studentką nigdy nie musiałam być – wiedziałam, że szybciej wezmę urlop dziekański niż zobaczą mnie za te kilka tygodni na uczelni. Nie byłam na to gotowa. Przez dłuższy czas nie będę.>>

   Dominika Smoleń stworzyła mądrą, subtelną i dojrzałą książkę, która pod płaszczykiem lekkiej formy przemyca wiele przemyśleń, cennych wskazówek i ważnych pytań w kontekście egzystencjalnym. Umiejętnie i z wyczuciem porusza wciąż aktualny i niezwykle ważny problem społeczny XXI wieku, czyli alkoholizm. To choroba wyjątkowo podstępna i okrutna, która niszczy nie tylko zdrowie, ale również psychikę oraz wszelkie relacje międzyludzkie. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie procentów przez młodych ludzi, którzy mają znacznie niższą tolerancję organizmu na alkohol, przez co uzależniają się znacznie łatwiej i szybciej. Niestety coraz więcej osób sięga po kieliszek, aby doznać odprężenia, zapomnieć o kłopotach lub uciec w świat, który wydaje się im lepszy niż rzeczywistość. Podobnie jest z Grace. Dziewczyna nie daje sobie rady z pewną sytuacją, która spadła na nią jak grom z jasnego nieba. W rezultacie próbuje zagłuszyć wszelkie lęki, zmartwienia i frustracje za pomocą trunków wysokoskowych. Jakie będą tego skutki? Przekonajcie się sami.

<<Kiedy piło się coś z procentami, miało się pewność, że wszystkie problemy chociaż na chwilę zejdą na dalszy plan – to był chyba najczęstszy powód. Dlatego po świecie chodziło coraz więcej alkoholików.>>

  Niewątpliwym atutem powieści są kreacje bohaterów. To nie żadne papierowe marionetki lecz ludzie z krwi i kości, którzy jak każdy z nas mają swoje wady, pragnienia i obawy. Pierwsze skrzypce gra Grace - miła, wrażliwa, zwyczajna "dziewczyna z sąsiedztwa", dźwigającą na swoich barkach ciężkie brzemię odrzucenia i niezrozumienia. 

<<Nie moja wina, że byłam słaba, jestem tylko człowiekiem. Ludzie tacy są – łatwo upadają i czasem nawet się z tego podnoszą, żeby upaść po raz kolejny.>>

  Równie ciekawą osobowością jest Marcel - student z hedonistycznym podejściem do życia. Zaintrygował mnie także Cedric – były chłopak Grace. Przystojny  i cyniczny manipulator. Przyznam szczerze, że trochę brakowało mi jego psychologicznej głębi, nie potrafiłam go rozgryźć, zrozumieć jego przewrotny charakter oraz niektóre postawy. Ale najważniejsze, że każda z postaci wnosi coś od siebie i uzupełnia pozostałe.

  Do gustu przyjadł mi także delikatnie rozwijający się wątek uczuciowy. Mimo różnych perturbacji i zawirowań losu, na drodze Grace pojawia się czarujący blondyn, który działa na nią jak magnes na szpilkę. Ale jak mówi przysłowie: Kto raz się sparzy, ten na zimne dmucha. Dlatego też dziewczyna nie wierzy, że ktoś może interesować się nią na poważnie. Co z tego wyniknie? Czy Grace zwalczy demony przeszłości i otworzy się na nową znajomość? Autorka błyskotliwie uświadamia nam, że nie warto zamykać się w jakimś ochronnym kokonie i wegetować w samotności. Należy się tego wystrzegać, przestać kwestionować wszystko wokół, analizować każdą drobnostkę. Wszak nie można niczego wziąć za pewnik. Wszystko w życiu wiąże się z jakimś ryzykiem. Ważne, by być otwartym na nowe wyzwania, realizować to, co sobie zaplanujemy, doceniać porażki i cieszyć się z sukcesów.

<<Jestem feniksem. Podnoszę się po każdej porażce i po każdym upadku. Jestem człowiekiem, to dla nas bardzo typowe. W każdym z nas tli się iskierka wojownika.>>

  Całość napisana jest prostym językiem i potoczystym stylem. Dialogi brzmią naturalnie, a opisy choć krótkie, są bardzo plastyczne i wymowne. Plusem jest także stałe tempo akcji, bez niepotrzebnych dłużyzn. Ubolewam jedynie nad tym, że fabuła osadzona została w zagranicznych realiach, zamiast w naszej ojczyźnie. Mam także kilka zastrzeżeń odnośnie niektórych wątków. Aż chciałoby się poznać trochę więcej szczegółów dotyczących związku Grace i Cedricka oraz wyjaśnienia pewnych kwestii np. dlaczego rodzice Grace są tacy oschli w stosunku do niej. Również pobyt na detoksie według mnie powinien mieć bardziej dramatyczną rekonstrukcję, aby wstrząsnąć nie tylko czytelnikiem, ale przede wszystkim ''przemówić'' do osób borykających się z problemami uzależnienia, żeby zechcieli wejść na właściwe tory. To są oczywiście moje subiektywne odczucia, więc nie każdy musi je podzielać. 

  Podsumowując: ''Zacznę od nowa'' to głęboko przejmująca opowieść o młodej alkoholiczce, która błądzi w labiryncie życia, poszukując właściwej drogi. Czy uda jej się zerwać kajdany uzależnienia? Czy odnajdzie spokój ducha, bezwarunkową miłość i radość w szarej codzienności? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie na kartach tej wyjątkowej lektury, która chwyta za gardło i nie pozwala złapać oddechu aż do ostatniej strony. Krótko mówiąc: REWELACJA!


Skusicie się?

16 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcę bardzo przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam jeszcze okazji do przeczytania książek Dominiki Smoleń, ale jak tylko się nadarzy to skorzystam, z tymże sięgnę najpierw po "Serce na sprzedaż" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpuszczam,bo mam teraz listę książek do przeczytania..

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama fabuła mnie zainteresowała. A ponieważ znam prozę autorki to będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej książki 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię czytać takie powieści, bo zawsze coś mądrego można z nich wynieść. A ta w dodatku ma jeszcze przecudowną okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka nie z mojego gatunku, więc raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat poważny. Wiele ludzi ma problem z alkoholizmem. Powieść jednak nie dla mnie.
  Zauważyłam literówkę w Twojej recenzji. Do gustu przypadł mi... ;)
  Pozdrawiam gorąco

  OdpowiedzUsuń
 10. z chęcią sięgnę po tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 11. Recenzja zachęcająca. Chyba zrobię miejsce dla tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo chętnie bym kiedyś przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super! Może być ciekawie. Zagraniczne realia? Czyli gdzie?

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...