Nieważne, co ci się przytrafia, ważne, jak to wykorzystasz. Życie przypomina grę w pokera. Nie masz wpływu na to, jakie dostaniesz karty – ale tylko od Ciebie zależy, jak rozegrasz partię.❤ Regina Brett

wtorek, 21 stycznia 2014

Konkurs z Wydawnictwem Literackie Białe Pióro


Wydawnictwo Literackie Białe Pióro www.bialepioro.pl powstało we wrześniu 2013 roku, tak więc jest bardzo świeże na rynku wydawniczym, jako firma. Chociaż nie do końca.
Na przełomie 2011/2012 roku powstała Fundacja Oscar www.fundacjaokar.pl, która miała na celu pomoc w debiucie artystom literackim. To główne zadanie z czasem rozszerzyło się i teraz obejmuje już promocję każdej dziedziny sztuki od blogów i for o różnej tematyce do recenzji i promocji pozycji literackich. Niestety podczas ich pracy nie raz zdarzało się, że autor pisał ze skargą czy prośbą o pomoc, bo jego wydawnictwo nie tak się wobec niego zachowało. Jak mogli tak pomagali. Jednak podczas tego procesu postanowiono założyć wydawnictwo typu „shelf”, które udowodni, że można z autorem postępować uczciwie. Przygotowania trwały dość długo, same formalności zabrały wiele czasu, potem analizy rynku, cen itd. Wydawnictwo jest pod opieką Fundacji Oscar, a głównie ich rzecznika Ewy Pałczyńskiej Winek. 


To ona pilnuje, aby podpisywane umowy były poprawne i nie zawierały pułapek dla autorów, pilnuje wyceny i terminów, a także ścieżki promocyjnej. Nie jest łatwo dla młodego wydawnictwa przebić się na polskim rynku, ale krok po kroku zdobywają zaufanie. Jak twierdzi p. Ewa gruszek na wierzbie nie obiecuje, ale rzetelną promocję, tak. Nie widać ich na stronach? Nie widać, bo żal im pieniędzy na własną promocje, wolą promować autorów, bo jak twierdzi ich opiekun „Zadowolony autor to najlepsza reklama dla wydawnictwa, wolimy inwestować w jego uśmiech niż w swoje ego”.

Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat działalności wydawnictwa Literackie Białe Pióro, spółce typu „shelf'', współpracy z pisarzami itp? Jeśli tak, to zapraszam do zadawania pytań do Ewy Pałczyńskiej Winek. Przez najbliższe kilka dni będzie można na moim blogu, w komentarzu zadawać swoje pytania (1-maksymalnie 3). Następnie wraz z odpowiedziami zbiorę w formę wywiadu i umieszczę w odpowiednim poście.

 Cztery osoby, które według Ewy wykażą się najciekawszym pomysłem na pytanie, otrzymają kolejno nagrody książkowe: Na granicy snu-Anna M. Gorgolewska, Piękność-Katie Piper, Ostatni lot nad Kongo-Wojciech Scelina oraz Azja moimi oczyma-Natalia Brożko.

 Bardzo proszę również o uważne czytanie cudzych komentarzy, żeby wasze pytania do autorki nie pokrywały się z innymi. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane pytanie zostanie zignorowane. Do dzieła kochani!!!

Regulamin:
1.Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: Świat książek i ja...
2.Sponsorem nagród jest wydawnictwo Literackie Białe Pióro
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie w komentarzu pytania (1- maksymalnie 3) do Ewy Pałczyńskiej Winek.
4. Konkurs trwa od 21 stycznia 2014 roku do 26 stycznia 2014 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzców nastąpi 1 luty 2014 roku.
6. Nagrodą są: Na granicy snu-Anna M. Gorgolewska, Piękność-Katie Piper, Ostatni lot nad Kongo-Wojciech Scelina oraz Azja moimi oczyma-Natalia Brożko.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi losowanie innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

banerek dla zainteresowanych


30 komentarzy:

 1. "Jak widzi Pani przyszłość Waszego Wydawnictwa?"

  joanna.amethyst@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Czy uważa pani wydawnictwo Białe Pióro za odpowiednie dla młodych autorów?
  2. Jak pani widzi przyszłość książek (ludzie zaczną więcej czytać)?
  3. Jakie gatunki książek pani zdaniem wymrą a jakie wespną się na szczyt?

  krytykbook@gmial.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Odwieczne me pytanie na które ciągle szukam odpowiedzi...
  Jak Pani myśli, czy e-booki usuną w cień tradycyjne, papierowe książki ? Osobiście chciałabym by nigdy to nie nastąpiło...

  angelika_musial@interia.pl
  Angelika Musiał

  OdpowiedzUsuń
 4. 1. Jakie gatunki książek będzie promować Wasze wydawnictwo w najbliższej przyszłości?
  2. Młodzi, zdolni polscy pisarze zaskakują formą i treścią. Jacy autorzy będą waszą wizytówką (proszę o kilka nazwisk)?
  3. Co jest siłą wydawnictwa i jaka książka może zrobić furorę na rynku czytelniczym w 2014 roku?
  galinamks@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Jakie działania będzie podejmować Wydawnictwo, by utrzymac się na trudnym rynku?
  2. Czy istnieje możliwość rozszerzenia oferty Wydawnictwa o ksiązki inne niż beletrystyka (myslałam o książkach typu poradniki, literatura konkretnego zawodu - jestem nauczycielką przedszkola i marzy mi się ksiązka - pamiętnik?)
  3. Czy ma Pani jakąś receptę na to, co zrobić, by nauczyć się słuchania audiobooków? (nie potrafie sie do nich przekonać, a wiem, że przydałaby mi sie ta umiejętność do wykorzystania czasu na słuchanie książek np. w samochodzie).
  Pozdrawiam
  iwona067@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. 1. Wasze wydawnictwo współpracuje z blogerami. Jestem ciekawa na jakiej zasadzie są oni wybierani, na co zwracacie uwagę i czego oczekujecie.
  2. Jak wygląda proces wydawania książek?

  karen15@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. 1) Z bielą i książkami raczej kojarzy mi się biały kruk. Skąd pomysł na nazwę Wydawnictwa? Kto jest Jego matką chrzestną? A może ojcem?
  2) Co takiego w książce sprawia, że postanawiacie ją wydać? Czym się kieruje Wydawnictwo przy podejmowaniu decyzji o wydaniu książki lub nie?
  3) Dziś w trakcie czytania wyłapałam błąd językowy, w książkach widzę wiele różnych "niedociągnięć" korektora (błędy wszelkiej maści, interpunkcja, zbędne światło), a jak wiadomo, to bardzo ważny człowiek w wydawnictwie. Czym Państwo kierujecie się przy zatrudnieniu korektora? Jakie konsekwencje, o ile są takowe, są wyciągane wobec niego w przypadku puszczenia do druku książki z jakimś poważnym błędem ortograficznym czy językowym?

  Pozdrawiam!
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. o i kolejny konkursik u Ciebie, szalejesz :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę że lubisz robić konkursy, oby tak dalej :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo szczytny cel. Mam nadzieję, że Wydawnictwo przetrwa. Zawsze sądziłam, że to Autor jest górą, bowiem to on tworzy, bez niego nie byłoby wydawnictw. Coraz częściej jednak słyszę, że jest odwrotnie. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na chwilę obecną się wstrzymam, mam tyle swoich pozycji na półce, ze chyba nie przeczytam ich przez rok ;d

  OdpowiedzUsuń
 13. Szczerze kibicuję kolejnymi nowym wydawnictwom. W dzisiejszych czasach wydawanie książek może wydawać się mało opłacalne ze względu na poziom czytelnictwa w naszym kraju, ale prób ukazania, że książka nie gryzie, nigdy dość! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Na co najczęściej skarżą się autorzy szukający pomocy w Fundacji Oskar?
  2. Czy „wybicie” się nowego autora zależy od „popularności” wydawnictwa w którym jego książka zostanie wydana, a może nie ma to większego znaczenia, a przede wszystkim liczy się dobra reklama oraz ilość recenzji na blogach?
  3. Teksty z jakiego gatunku literackiego dostają Państwo najczęściej? Jakiego gatunku książki najczęściej wydajecie, a jakie są najpopularniejsze – po jakie najczęściej sięgają czytelnicy?
  Pozdrawiam serdecznie,
  kwiatusia1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Czy uważa Pani, że współprace z blogerami dużo dają wydawnictwu? Chodzi mi tu głównie o promocję wydawnictwa, danej książki, autora. Bo samemu blogerowi na pewno dużo dają, ale jak to właśnie wygląda dla wydawnictwa?


  Chyba 15 minut próbuję sformułować to pytanie i ciągle coś mi nie pasuje :P
  ksiazki-moim-okiem@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. 1.Czy na pierwszy rzut oka jest Pani w stanie ocenić czy dana osoba dużo czyta?

  2.Jakimi kryteriami kierujecie się przy akceptowaniu książek?

  3.Czy każdy (czyt. zwykły Kowalski pracujący na kasie w Biedronce) może wysłać swoją propozycję do wydawnictwa?

  Jestem bardzo ciekawa, bo jakoś nie miałam się kogo do tej pory spytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkiem zapomniałam o e-mailu ;)

   kcalka98@interia.pl

   Pozdrawiam

   Usuń
 18. Witam
  1. Czy jakaś pisarka lub pisarz starali się Panią oszukać? Wykorzystać?
  2. Dlaczego tak się Pani poświęca dla innych? Czy warto?
  3. Czy stara się Pani swoją działalnością i dobrodusznością zarażać innych do dążenia do celu?

  Podrawiam
  Sylwka
  sylwka.sk91@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. 1. Jestem bardzo ciekawa, czy potrafi Pani zanurzyć się w lekturze dowolnej książki i nie ulec pokusie "rozpracowywania jej" pod kątem zawodowym? ;-)
  2. W swojej blogerskiej karierze spotkałam wiele osób, które z założenia nie sięgają po książki polskich autorów. Jak Pani sądzi, czy istnieje sposób by je przekonać, że polskie nie znaczy gorsze?

  alison2blog@gmail.com

  Jeszcze dwie informacje, nie mieszkam w Polsce ale mam polski adres korespondencyjny i wychodzę z założenia że to wystarczy. Na wypadek gdyby Pani Ewa w swojej uprzejmści wytypowała moje pytanie - w mojej biblioteczce znajduje się już książka Azja moimi oczyma-Natalia Brożko.

  serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy jest jakaś książka, która Cię zmieniła, była jakby punktem zwrotnym, kamieniem milowym, zaskoczyła i zdumiała, nie okazała się kolejną lekturą, ale po przeczytaniu jej inaczej spojrzałaś na świat? Czy książki w obecnych czasach mogą mieć jeszcze taki wpływ?

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. A ja jestem ciekawa, tak prywatnie jakie jest Pani największe marzenie?
  2. Jest tak wiele książek, że nie sposób wszystkiego przeczytać. Proszę polecić mi tytuł książki, która jest dla Pani najbardziej bliska?
  3. Jak szukać wartościowych książek, wśród tylu tytułów?

  OdpowiedzUsuń
 22. 1. Ile byłaby Pani w stanie poświęcić, aby zdobyć ulubioną książkę, gdyby na świecie istniał tylko jeden jej egzemplarz?
  2. Co sprawia Pani największą radość w codziennej pracy?
  3. Czy gdyby otrzymała Pani inną ofertę pracy, to tak z dnia na dzień zmieniłaby ją Pani?

  marikarataj96@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 23. 1. Jaką książkę ratowałaby Pani z płonącej biblioteki?
  2. Które książki są cenniejsze: czytane przez ludzi czy promowane prze krytyków?
  3. Jak żyć bez czytania?....

  sioja@miechow.com

  OdpowiedzUsuń
 24. kto ustala cenę katalogową książki wydanej u Was?
  na jak długo autor przenosi prawo do wydawania utworu na wydawcę?

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam, mam pytanie w związku z wieloma artykułami na temat ghostwriterów, jakie ostatnio przeczytałam. Co pani o tym myśli? Czy ma znaczenie dla czytelnika kto jest autorem książki, czy literacko ciekawa treść, wynagradza niewiedzę? Jak pani to widzi jako wydawca? Bardzo mnie ten temat interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 26. Jak widzi Pani wydanie i promocję tomiku poezji. Zamierzam wydać trzeci tomik swoich wierszy
  z własnych środków i cena za egzemplarz jest dla mnie ważna.

  OdpowiedzUsuń
 27. 1. Gdyby miała Pani możliwość przeniesienia się na jakiś czas do świata wykreowanego w jakiejś książce - którą książkę by Pani wybrała?

  2. Czy jest jakiś temat tabu, którego, według Pani, nie powinno się poruszać w literaturze?

  3. Który tytuł z wydanych przez Wydawnictwo Białe Pióro książek najlepiej określiłby Pani życie i dlaczego?

  Dorota
  april.dp1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 28. 1. Ma Pani jakąś osobistą opinię, uwagę, jakieś przemyślenie dotyczące stanu polskiego rynku wydawniczego, wydawnictw, ich statutów, pomysłów na rozwój itd. ? Jeśli tak to jaką?
  2. Czy uważa Pani, że spory dotyczące pieniędzy, między wydawnictwami, autorami, drukarniami, zostały już wyjaśnione i z biegiem kolejnych lat, będzie coraz lepiej, czy wręcz przeciwnie, gdy tylko znajdzie się osoba sprytna, dobrze znająca polskie prawo, będzie chciała czerpać jak największe zyski? I co należy robić by sytuacja w Polsce poprawiała się a nie pogarszała?
  3. Po zakończeniu tych wszystkich procedur prawnych, po utworzeniu Wydawnictwa i pierwszych miesiącach na polskim rynku, jak Pani to wszystko ocenia ze swojego miejsca, było łatwiej niż się spodziewaliście, napotkaliście jakieś niespodziewane trudności? Było warto aż tak się męczyć czy jednak nie? Co sądzi Pani o ofercie jaką prezentujecie, o pierwszych autorach których książki wydaliście, o ich książkach, o czytelnikach, osobach dobrej woli, które pomagały przy zakładaniu wydawnictwa, itd. ?

  kowalski_kuba@onet.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...