Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

poniedziałek, 10 września 2018

Empik jedzie po rekord Polski w czytaniu książek!

  Siedem miast, sześć odcinków trasy, pięciu autorów i jedna wyjątkowa podróż, podczas której zostanie ustanowiony rekord Polski w nieprzerwanym czytaniu książek na głos. Już 12 września z Warszawy wyruszy autokarowa sztafeta czytelnicza. W jednym autobusie pojadą biorący udział w biciu rekordu pracownicy Empiku wspierani przez solidną reprezentację popularnych rodzimych pisarzy: Witolda Szabłowskiego, Magdalenę Witkiewicz, Ryszarda Ćwirleja, Wojciecha Chmielarza oraz Łukasza Orbitowskiego. Wydarzenie jest elementem obchodów jubileuszu 70-lecia Empiku. 

  Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków – to miasta, w których swoje przystanki będzie miała sztafeta Empiku walcząca o ustanowienie czytelniczego rekordu Polski. Podczas trwającego nieco ponad 24h przejazdu, czytana książka będzie co 30 minut trafiała w kolejne ręce. Na każdym z przystanków zmieni się drużyna czytelnicza reprezentująca dane miasto. Do akcji zaproszono wszystkich pracowników Empiku. Spośród osób, które odpowiedziały na ogłoszenie i udzieliły odpowiedzi na krótkie pytanie, wyłoniono uczestników poszczególnych tras przejazdu. – Super akcja! Z radością dołączę do wydarzenia! Bardzo wierzę, że takie niestandardowe akcje pozytywnie wpłyną na rozwój czytelnictwa i wzbudzą zainteresowanie wśród tych, którzy o książkach zapomnieli – tak swój udział w sztafecie tłumaczy Małgosia z Empiku. A Basia z salonu w Lubinie dodaje: – Nie ma nic lepszego jak książka w podróży. Przygoda, zabawa, inspiracje plus spotkanie z autorem!

  Organizatorzy zachęcają mieszkańców miast, do których zawita sztafeta, do aktywnego dopingu i spotkań z uczestnikami. Podczas półgodzinnych przystanków i zmiany czytelniczej drużyny, będzie można porozmawiać z ulubionym autorem, zdobyć jego autograf oraz zamienić kilka słów z uczestnikami, dla których udział w wydarzeniu będzie szczególnym przeżyciem. – Uwielbiam czytać – świat książek to „mój drugi dom". Udział w ustanowieniu rekordu będzie dla mnie zaszczytem – podkreśla Paulina z Centrali Empiku.

  Empikowa sztafeta wystartuje z Warszawy, w środę 12 września w samo południe. Wtedy we wspólną podróż z uczestnikami wyruszy Witold Szabłowski. Wyjazd poprzedzi spotkanie z autorem w warszawskim Empik Junior przy ul. Marszałkowskiej. Ceniony reportażysta i dziennikarz, rozpocznie sztafetę, czytając na pierwszym odcinku przejazdu książkę „Merhaba”, czyli odświeżoną i uzupełnioną wersję swojego bestsellerowego zbioru reportaży „Zabójca z miasta moreli”, nominowanego do Nagrody Literackiej „Nike”. Autor opisuje w niej historię, która wydarzyła się w 1958 roku, czyli dokładnie 60 lat temu w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, czyli dzisiejszym Empiku. Zawitał wtedy do niego Nazim Hikmet, najwybitniejszy turecki poeta, prawnuk polskiego żołnierza z Powstania Wielkopolskiego 1848 roku. „Mam polski nos, włosy, które były jasne, nim posiwiały, i sporo polskiego chyba romantyzmu” – miał zadeklarować wtedy wielki literat. Nieprzypadkowo więc podróż rozpocznie się od książki Szabłowskiego. 
  Pierwszym przystankiem na trasie będzie Gdańsk, gdzie Empikowy team wraz z Witoldem Szabłowskim, przekaże „książkową pałeczkę” kolejnej grupie bijących rekord. Reprezentanci, którzy wyruszą w podróż z miasta Neptuna przeczytają „Nie ma jak u mamy” w towarzystwie autorki powieści, Magdaleny Witkiewicz. W Szczecinie nastąpi nocna zmiana czytelniczej warty. Uczestnicy przeczytają „Biblię diabła” Leszka Hermana, od lat związanego ze Szczecinem. Stąd Empikowy autobus podąży w kierunku Poznania, gdzie do kolejnej drużyny dołączy Ryszard Ćwirlej. Dziennikarz i autor bestsellerowych powieści kryminalnych, których akcja toczy się w Poznaniu i Wielkopolsce, odda w ręce sztafetowych czytelników kryminał „Masz to jak w banku”. 

  Kolejnym miastem, którego nie mogło zabraknąć na trasie będzie Wrocław. W mieście krasnali do autobusu wsiądzie Wojciech Chmielarz, który w drodze do Katowic rozpocznie czytanie mistrzowskiego thrillera „Żmijowisko”. Cała przygoda zakończy się w kulturalnym Krakowie, do którego wraz z reprezentacją Empiku wyruszy Łukasz Orbitowski. Nieprzewidywalna, trzymająca w napięciu i realistyczna fabuła jego powieści „Exodus” dostarczy czytelnikom, walczącym o ustanowienie rekordu, niezapomnianych wrażeń.

Sztafeta z książką jest jednym z ważnych punktów obchodów przypadającego w tym roku 70-lecia Empiku. To właśnie dzięki niej, pracownicy będą mogli uczcić 70 lat spotkań z kulturą, jadąc we wspólną podróż z autorami popularnych książek.

TRASA SZTAFETY:

PRZYSTANKI

12 września, środa
START: Warszawa-Gdańsk: 
12:00 Empik Junior (spotkanie z Witoldem Szabłowskim), pl. Defilad Warszawa
19:00 ul. Targ Węglowy, Gdańsk

Gdańsk-Szczecin:
19:30 ul. Targ Węglowy, Gdańsk
02:00 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin

13 września, czwartek 
Szczecin-Poznań:
02:30 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin
06:30 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań

Poznań-Wrocław:
07:00 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań
10:00 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław

Wrocław-Katowice:
10:30 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław
13:30 pl. Szewczyka przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice

Katowice-Kraków: 14:00-16:00
14:00 pl. Szewczyka, przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice
META: 16:00 parking, przy Centrum Handlowym Kazimierz, Kraków 

8 komentarzy:

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...