"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

czwartek, 25 lipca 2019

''CIAŁO'' – literackie spotkania na Nowych Horyzontach

 Podczas 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu obok kina tradycyjnie obecna będzie także literatura. 29 lipca w ramach wydarzenia startuje cykl spotkań z pisarzami ponownie organizowany przez Empik. Jego tegoroczne hasło „CIAŁO” to punkt wyjścia do rozmów o człowieku i człowieczeństwie. Zaproszeni goście odsuną na bok współczesne kanony piękna, by odsłonić obraz ludzi — także literackich bohaterów oraz twórców — jako istot pełnych ograniczeń i słabości. Z myślą o osobach, które nie pojawią się na wydarzeniu osobiście, Empik przygotuje transmisje live, dostępne na fanpage’u na Facebooku.

Reklamy, banery, ulotki i artykuły poświęcone obecnie panującym kanonom piękna oraz metodom zachęcającym do ingerencji w wygląd pojawiają się niemal wszędzie. Podczas czterech literackich spotkań zaproszeni do dyskusji goście spojrzą na ludzkie ciało z zupełnie innej perspektywy pozbawionej popkulturowego filtra. Uczestnicy debat odsłonią obraz ciała pełnego ograniczeń, przeszkód, nadużyć i tabu. O ile temat ten stale ukazuje się na łamach literatury, do tej pory rzadko stanowił pretekst do wymiany poglądów. – Widzowie Nowych Horyzontów wiedzą jednak doskonale, że festiwal nie boi się pytań o to, co trudne, uwierające, wymykające się obowiązującym kanonom (nie tylko piękna). Podążając tym właśnie tropem, skonstruowaliśmy program tegorocznych spotkań z autorami książek mówi prowadzący debaty Michał Nogaś.

Michał Woroch, cierpiący od lat na zanik mięśni, opowie o przełamywaniu barier, niełatwej współpracy z własnym ciałem, wytrzymałości, odwadze oraz jasnych i ciemnych stronach wyprawy na inwalidzkim wózku po obu Amerykach. Joanna Ostrowska poruszy między innymi kwestie przymusowej, seksualnej pracy kobiet w czasie II wojny światowej oraz osób, które sądzono i zamykano w obozach koncentracyjnych z powodu nieheteronormatywności. Z kolei Aleksandra Pezda wraz ze zgromadzoną publicznością zastanowi się nad tym, ile człowiek jest w stanie zaryzykować, by ulżyć w cierpieniu najbliższym. Przejmujące opowieści ukazujące codzienne obcowanie z bólem, nie tylko własnym, ale i bliskich osób zamknie spotkanie z Barbarą Klicką. Na kartach powieści „Zdrój” autorka odnosi się do oddawania ciała pod opiekę obcej osobie, a co za tym idzie przekraczania kolejnych stref intymności.

Wszystkie spotkania literackie Nowych Horyzontów będą transmitowane live na facebookowym profilu Empiku, dzięki czemu będzie można brać w nich udział z dowolnego miejsca w Polsce.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku. To miejsce służące prezentacji odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego poza granice konwencji. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach, wybierane są te, które za sprawą niezwykłej formy nie pozwalają o sobie zapomnieć.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 25 lipca – 4 sierpnia 2019 we Wrocławiu. W programie festiwalu znajdą się aż 223 pełnometrażowe filmy z 54 krajów, spośród których 142 będzie miało polskie premiery. Program imprezy obfituje w wydarzenia towarzyszące: spotkania literackie, wystawy oraz spektakle.

 PROGRAM SPOTKAŃ LITERACKICH 19. MFF NOWE HORYZONTY

Sobota, 27 lipca, godz. 16:00
Spotkanie z Michałem Worochem wokół książki „Krok po kroku”. Prowadzenie Michał Nogaś.

Michał Woroch, cierpiący od lat na zanik mięśni, wraz ze swoim kolegą obaj na wózkach inwalidzkich przejechał obie Ameryki. Zbudowali specjalny samochód, z windą, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zrealizowali swoje marzenie, zrobili wspaniałe zdjęcia. We Wrocławiu opowie o przełamywaniu barier, niełatwej współpracy z własnym ciałem, przekraczaniu granic, wytrzymałości i odwadze oraz jasnych i ciemnych stronach wyprawy.
  
Poniedziałek, 29 lipca, godz. 19:00
Spotkanie z dr Joanną Ostrowską wokół książki „Przemilczane”. Prowadzenie Michał Nogaś.

O seksualności, przemocy i prześladowaniach ze względu na płeć oraz orientację seksualną opowie dr Joanna Ostrowska. Kulturoznawczyni, badaczka i pisarka w swoich pracach porusza między innymi kwestie przymusowej, seksualnej pracy kobiet w czasie II wojny światowej oraz osób, które sądzono i zamykano w obozach koncentracyjnych z powodu nieheteronormatywności.

Środa, 31 lipca, godz. 19:00
Spotkanie z Aleksandrą Pezdą wokół książki „Zdrowaś Mario”. Prowadzenie Michał Nogaś.

O (nie) radzeniu sobie z cierpieniem, walką, bólem. O trwających lata staraniach chorych osób o to, by w Polsce zalegalizowano medyczną marihuanę. O tym ile jesteśmy w stanie zaryzykować, by ulżyć w cierpieniu dzieciom, rodzicom, partnerom opowie reporterka Aleksandra Pezda. Zbiór tekstów „Zdrowaś Mario" to przejmująca opowieść ukazująca codzienne obcowanie z bólem, nie tylko własnym ale i bliskich osób.

Czwartek, 1 sierpnia, godz. 19:00
Spotkanie z Barbarą Klicką wokół książki „Zdrój”. Prowadzenie Michał Nogaś.

O stosunku do własnego ciała, oddawaniu go we władanie innych, o przekraczaniu stref intymności i zderzeniu z różnymi kanonami piękna. Barbara Klicka - poetka, która w tym roku zadebiutowała jako autorka prozy, w powieści „Zdrój” przedstawia historię uzdrowiskowa. W sanatorium główna bohaterka książki musi mierzyć się ze spojrzeniami i wypowiedziami nieznoszących sprzeciwu kuracjuszek z wieloletnim doświadczeniem. Zawiązuje też intrygujące znajomości z personelem i innymi skierowanymi na leczenie pacjentami.

 ⇎⇎⇎

Spotkania literackie w ramach festiwalu Nowe Horyzonty 2019 odbędą się w popularnym lokalu Barbara przy ul. Świdnickiej 8B


Na program literacki w ramach Festiwalu Nowe Horyzonty zaprasza Empik.Wybiera się ktoś z Was na ten cykl spotkań z pisarzami?

13 komentarzy:

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...