Życie jest krótkie. Nie marnuj go na rzeczy, które nie są ważne. Skup się na tym, co ma dla Ciebie sens i daj z siebie wszystko. [Steve Jobs] ❤

poniedziałek, 22 czerwca 2020

KONKURS - poznaj mnie lepiej: Agnieszka Jeż

Z urodzenia warszawianka, z genów krakowianka i góralka, od dwudziestu lat mieszka w Sulejówku. 
W liceum wpatrzona w matematykę i fizykę, czytająca dla przyjemności. Na studiach  - filologia polska i filologia bałtycka - czytająca już na cały etat. 
Po studiach przyszedł taki moment, że od czytania przeszła do pisania. W 2016 roku zadebiutowała powieścią “Nie oddam szczęścia walkowerem” (razem z Pauliną Płatkowską). Potem była książka o dwudziestoleciu międzywojennym, które uwielbia - “Dwudziestolecie międzywojenne. Co i jak jadano”. I kolejne tytuły: “Szczęściary” (2017, razem z Pauliną Płatkowską), “Marzena M.” (2017, razem z Pauliną Płatkowską), “Ciasteczko z wróżbą” (2018, razem z Pauliną Płatkowską), “Jak przechytrzyć nieboszczyka” (2019, razem z Pauliną Płatkowską), “Niewierność. Uwikłani w historię” (2019, razem z Pauliną Płatkowską), trzyczęściowa saga “Dom Pod Trzema Lipami”: “Serce z szuflady” (2019), “Za siódmą górą” (2019), “Taka miłość się zdarza” (2020) oraz  “Miłość warta wszystkiego”, która ukazała się w czerwcu tego roku. 
Mama trojga, nieustająco zakochana żona, opiekunka Fifki. W dobry humor - prócz pisania, czytania i rodziny - wprawiają ją dalsze i bliższe wycieczki oraz (skoro już tak szczerze) smaczna kuchnia.

Dziś macie okazję poznać bliżej panią Agnieszkę Jeż. Przez najbliższe kilka dni można zadawać autorce swoje pytania (1 - maksymalnie 2).  Spośród wszystkich pytań autorka wybierze 20, na które odpowie w formie wywiadu w osobnym poście.

   Jedna osoba, która zdaniem autorki zada najciekawsze pytanie otrzyma nagrodę w postaci powieści ,,Miłość warta wszystkiego''.


Proszę nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane.


      Do dzieła kochani!!!


 Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2. Sponsorem nagrody jest wydawnictwo FILIA.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie pytań (1 - maks. 2) pani Agnieszce Jeż na temat jej twórczości, zainteresowań itp.
4. Konkurs trwa od 22 czerwca 2020 roku do 27 czerwca 2020 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 5 lipca 2020 roku.
6. Nagrodą jest egzemplarz powieści ,,Miłość warta wszystkiego'' Agnieszki Jeż.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy podpiszą się imieniem/nickiem. Adresu mailowego nie wymagam, ale jeśli ktoś chce podać, to bardzo proszę. Będę miała łatwiejszy kontakt z Wami w razie wygranej.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową, o ile zapoda do siebie namiary. W przeciwnym razie laureat proszony jest skontaktowanie się z organizatorką konkursu. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)
11. Biorąc udział w konkursie, zgadzacie się na przetwarzanie waszych danych osobowych [zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.) wyłącznie w celu przeprowadzenia konkursu]. Przeze mnie będą one magazynowane wyłącznie do czasu wysyłki nagrody.
12. Całą politykę konkursu znajdziecie w linku: klik

37 komentarzy:

 1. Kiedy Pani zrozumiała, że chce zostać pisarką? Kiedy przyszło pierwsze natchnienie do pisania książki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czym się Pani inspiruje pisząc książeki?
  Gdzie szuka Pani natchnienia ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy jest jakieś szczególne wydarzenie w Pani życiu, które „popchnęło” Panią lub zainspirowało do napisania jednej z Pani powieści? Chętnie o tym posłuchamy :)
  Pozdrawiam i życzę połamania pióra przy pisaniu kolejnego dzieła!
  Magdalena Brzeska
  W razie czego mail: contact@mbrzeska.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Co sprawiło największą trudność przy pisaniu pierwszej książki? Czy nie korci Panią czasami, aby coś we wcześniejszych książkach zmienić? Pozdrawiam serdecznie 🙂

  OdpowiedzUsuń
 5. 1.Gdyby miała Pani możliwość wcielenia się w któregoś ze swych bohaterów i przeżycia opisywanej przez Panią historii, kogo by Pani wybrała i dlaczego?

  2.Gdyby miała Pani możliwość cofnięcia się w czasie o 5 lat jakiej rady zwiazanej z pisaniem udzieliłaby samej sobie?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Kinga Grabowska

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ma Pani swój kącik, gdzie Pani pisze swoje powieści? Co jest inspiracją dla pani:własne przeżycia, opowieści zasłyszane od kogoś , czy historie z własnej wyobraźni?

  OdpowiedzUsuń
 7. Związana z książkamiponiedziałek, 22 czerwca, 2020

  * Czy jest coś, czego nigdy byś nie opisała? Temat, a może gatunek?
  * Czy pisząc ma Pani całą historie w głowie czy może ona gdzieś po drodze się zmienia?
  * Kto jako pierwszy może przeczytać Pani powieść?

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Co jest dla Pani ważniejsze - iść czy dojść? Co czuła Pani w chwili pisania kolejnych stron książki i jakie uczucia Pani towarzyszyły, gdy ją Pani skończyła?
  2. Miała Pani problemy w trakcie pisania? Jakąś blokadę bądź chwile zwątpienia, że czytelnicy odrzucą Pani książki?

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest Pani młodą, wykształconą, szczęśliwą i pełną wiary w sens życia osobą; skąd zatem zainteresowanie tak odległym od Pani doświadczeń tematem na którym zbudowana została fabuła książki, skąd czerpała Pani wzory głównych bohaterów i wiedzę o tak odległych czasach?

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdybyś mogła w jeden dzień wcielić się w jakąś postać literacką, jaka postać to by była? I dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
 11. Skąd pomysł na fabułę najnowszej powieści?

  OdpowiedzUsuń
 12. Życzę wszystkim powodzenia :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. Jakie jest pytanie na które najbardziej nie lubi Pani odpowiadać?
  2. Jaki tytuł mogłaby nosić książka o Pani?

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Matematyka to królowa nauk, która niekoniecznie jest lubiana przez uczniów, skąd u Pani zainteresowanie tym przedmiotem i dodatkowo trudną fizyką?
  2. Czy pisanie w duecie bywa problematyczne i jak udaje się rozwiązać spory o dalsze losy bohaterów, gdy pojawiają się różne wizję ich dalszych losów??

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Jak Pani sądzi czy pisania książki można się tak po prostu nauczyć np na warsztatach czy jednak ta tak zwana iskra Boża jest do tego niezbędna ?
  2. Jakiej powieści nigdy by Pani nie napisała i dlaczego ?

  OdpowiedzUsuń
 16. 1) Mamy lato, za chwilę wakacje, dzieci uwolnią się od nauki zdalnej, dorośli pomyślą o wypoczynku. Czy wolałaby spędzić Pani ten czas odpoczynku w tropikalnych temperaturach, np. w Grecji, Egipcie czy Chorwacji; czy jednak w chłodniejszym klimacie, np. Norwegia, Irlandia, Anglia?
  2)Tytuł Pani najnowszej książki to "Miłość warta wszystkiego". Ten tytuł kojarzy mi się z poświęcaniem wszystkiego dla miłości. Czy uważa Pani, że dla miłości należy wszystko poświęcić czy jednak są pewne granice poświęcenia, których nie należy przekraczać? :)
  Pozdrawiam
  Kinga Salamon (kinia-w@wp.pl)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam dwie pierwsze Pani książki z serii Dom pod Trzema Lipami. Podczas czytania daje się odczuć niezwykły szacunek do starszych pokoleń i do przeszłości, do historii. W ręce bohaterki trafia pamiętnik jej prababci. Czy prowadziła Pani kiedyś swój pamiętnik, w którym skrzętnie zapisywała wydarzenia ze swojego życia i emocje im towarzyszące? W związku z Pani zamiłowaniem do historii nasuwa mi się drugie pytanie: Czy przyszło kiedyś Pani na myśl stworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny, dotarcie do jakiś nieujawnionych tajemnic swoich przodków, zawiłych rodzinnych powiązań ?

  OdpowiedzUsuń
 18. 1. Rozważna czy romantyczna, jaką jest Pani kobietą?
  2. Czy rozważa Pani napisanie w przyszłości jakiegoś romansu historycznego?

  OdpowiedzUsuń
 19. 1) W jakim miejscu na Ziemi najlepiej się pani pisze i czyta książki?
  2) Czy pisząc lub czytając własne książki myślała pani, o tym że fajnie byłoby mieć takie życie jak bohaterowie książki?
  Mail: ines727412529@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. 1. Czy pokusiłaby się Pani na napisanie powieści, której bohaterem byłaby jakaś znana postać z literatury (np. ktoś od Jane Austen), oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad praw autorskich itp. Tak jak na przykład powstała książka "Maryla z Zielonego Wzgórza"?
  2. Jaką formę interakcji z czytelnikami lubi Pani najbardziej - za pomocą mediów społecznościowych, spotkania online, spotkania autorskie na żywo, Targi Książki?
  mail: agat_a156@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. Czy według Pani miłość jest warta wszystkiego? Ja uważam, że tak dopóki nie ma się dzieci, potem to one zawsze są na pierwszym miejscu:)
  2. Uwielbiam powieści historyczne i sagi rodu, czy ma je Pani w planach?
  3. Gdzie lubi Pani odpoczywać? zapraszam do słonecznego Siemienia, pełnego stawów, ryb i ptaków słodkowodnych:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Seria "Dom pod Trzema Lipami" skradła moje serce. Lubi Pani las, kwiaty, można zauważyć, że kontakt z naturą jest dla Pani czymś zupełnie naturalnym i priorytetowym. Moje pytanie więc brzmi czy ma już Pani swoje miejsce na ziemi? Czy jest już Pani w tym miejscu, w którym można rzec "już więcej do szczęścia mi nie potrzeba"? Czy jednak w sercu są jeszcze marzenia o takim miejscu?

  OdpowiedzUsuń
 23. 1. „Taka miłość się zdarza”, „Miłość warta wszystkiego”. Czy według Pani istnieje idealna miłość i jeśli tak – jakie cechy by jej Pani przypisała?

  2. Pani definicja szczęścia?
  Serdecznie pozdrawiam!
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 24. • Dostała Pani propozycję napisania romansu historycznego połączoną z możliwością tygodniowego pobytu w epoce, w której umiejscowi Pani akcję książki? W jakie czasy się Pani przeniesie i dlaczego?
  • Przygotowując się do pisania książki, zapewne planuje Pani życie swoich bohaterów i po trosze bawi się Pani w Pana Boga, kreśląc scenariusz ich losów. Czy zdarzyło się Pani, że któryś ze szczegółowo "rozplanowanych" bohaterów wykazał się niesubordynacją wobec Pani planów, wyrwał się spod kontroli i zaczął żyć swoim życiem?
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 25. 1. "– Jeanno, kobiety potrafią kochać o wiele mądrzej niż my! One nie kochają mężczyzny dla jego wyglądu. Nawet jeśli on się im bardzo podoba. – Joaquin westchnął błogo. – Kobiety kochają cię przez wzgląd na twój charakter. Twoją siłę. Twoją mądrość. Albo dlatego, że potrafisz zaopiekować się dzieckiem. Bo jesteś dobrym człowiekiem, masz honor i godność. One kochają cię inaczej niż mężczyzna kobietę. Nie z powodu kształtnych łydek ani nie dlatego, że w swoim garniturze budzisz zazdrość u jej koleżanek z pracy. Owszem, istnieją też takie kobiety, ale są tylko jak zły przykład dla innych" (Nina George "Lawendowy pokój"). Co sądzi Pani o tym cytacie? Czy uważa Pani, że kobiety i mężczyźni inaczej kochają? Co dla kobiet jest ważne w miłości, w wyborze Tego Jedynego?

  2. Pisanie na pewno wciąga i uzależnia. Spróbowało się raz i chce się jeszcze, więcej. Jakie są więc Pani dalsze plany pisarskie? Czy myślała Pani o pisaniu książek dla dzieci i młodzieży? Czy pozostanie Pani w kręgu powieści dla dorosłych?

  Pozdrawiam, Iza
  izka3@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 26. 1. Wspominając dzieciństwo nasuwa mi się obraz moich dziadków, którzy siedzą przed kominkiem, dziadek pali fajkę, w całym domu unosi się zapach wanilii, a babcia robi na drutach ciepły sweter dla kolejnego wnuka. W kominku pali się ogień, w domu jest ciepło i przyjemnie, a dziadek zaczyna gawędzić o czasach wojennych (mój dziadek przeżył I i II wojną światową). Czasem babcia coś dopowie i tak za każdym razem moja wiedza o tych czasach się pogłębia. Na lekcjach historii w szkole bardzo często wykorzystywałam te wiadomości, co bardzo podobało się moim nauczycielom. Oczywiście również dużo czytam książek o tematyce historycznej, wojennej. Czy i Pani czerpała też wiadomości od dziadków, a potem wykorzystała w swoich powieściach? Czy może dzięki rozmowom z dziadkami czy też innymi członkami rodziny naszły Panią konkretne pomysły do wykorzystania w książce? Jak bardzo Pani życie czy też życie kogoś z rodziny wpisuje się na karty Pani książek? Czy wydarzenia jakie Panią dotąd spotkały stają się inspiracją dla losów bohaterów? A jeśli tak, to jakie?
  2. W Polsce rynek wydawniczy jest bardzo pokaźny. Mamy to szczęście, że jest dużo wydawnictw, ale jak tworzyć w Polsce i nie zwariować, a przy tym jeszcze zarobić na życie, czynsz i opłaty? Czy jest szansa wydać książkę, zwłaszcza debiut, bez protekcji, sponsoringu i tzw. „pleców”? Jakich rad udzieliłaby Pani początkującym pisarzom, zwłaszcza tym, którzy się boją, że zostaną odrzuceni przez wydawcę?
  Pozdrawiam
  Ewelina
  babbit@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 27. 1. Lubimy grać. Popularną grą w Polsce jest toto-lotek. Dziś wygrywa Pani horrendalną sumę pieniędzy. I co wtedy? Zakłada Pani swoje wydawnictwo? Może kupi Pani bezludną wyspę i w spokoju będzie tam Pani tworzyła kolejne dzieła? A może zbuduje Pani super nowoczesny szpital i ludzi będą tam leczenie bez kolejek i bezpłatnie? Co zrobi Pani z tą sumą pieniędzy?
  2. Jest Pani autorką pięknych powieści obyczajowych. Z którą książką jest Pani najbardziej związana? Z której jest Pani najbardziej dumna? Która książka przyniosła Pani najwięcej spełnienia? A przy pisaniu której odczuwała Pani najwięcej zadowolenia i radości z pisania? Dlaczego?

  Serdeczne pozdrowienia, Bogdan
  bogdan061177@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 28. Jaka historia miłosna zainspirowała Panią, że była warta wszystkiego do napisania książki?
  Angelika_w0@onet.eu

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...