Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

niedziela, 13 marca 2022

''Ukarani'' Alicja Bezdziel

Ukarani
Alicja Bezdziel
Wydawnictwo: Szósty Zmysł
Cykl: Ukarani (tom 1)
Wydawnictwo Szósty Zmysł
Data premiery: 1 czerwca 2022 r.
Ocena: 9+/10

Dziewczyna w żałobie.

Chłopak, który doprowadził do śmierci jej siostry.

Zemsta i uczucia, zmieniające najtwardsze plany.

    Pochodząca z małego miasteczka Klaudia Kasprzyk wjeżdża do jednej z najlepszych uczelni w kraju. Ukończenie prestiżowego uniwersytetu jest tylko pretekstem, Klaudia ma o wiele ważniejszy cel przed oczami. Emil Kaliszewski odebrał dziewczynie najważniejszą osobę w życiu – jej siostrę. Doprowadził do śmierci Leny i teraz musi za to zapłacić. 

    Plan jest prosty: rozkochać w sobie Kaliszewskiego i podstępem zmusić go, by przyznał się do swoich win. Zawziętość Klaudii trwa tak długo, jak utrzymuje swoje serce w ryzach, ale nie jest to najłatwiejsze zadanie. Pieczołowicie przygotowany plan zaczyna się walić, gdy uczucia zaczynają dochodzić do głosu. 

    Pasjonujący początek dylogii Uwikłani przenosi czytelnika w świat zemsty, niechcianych emocji oraz prawdy, którą trzeba odkryć, żeby spać spokojnie...

    Alicja Bezdziel – debiutowała powieścią „Dom szkieletów i kłamstw”. Już jako nastolatka pisywała opowiadania, marząc o opublikowaniu swoich powieści. Jej drugą pasją jest czytanie – kocha książki nieszablonowe i oryginale, sama stara się właśnie takie tworzyć. W głowie oraz w notatniku ma masę pomysłów na nowe historie, którymi chce podzielić się z czytelnikami. Mieszka w Elblągu z mężem i dwójką dzieci. 

    Ostatnio rzadko decyduję się na opiniowanie proponowanych mi powieści, gdyż mam bardzo mało wolnego czasu. Tym razem jednak postanowiłam zrobić wyjątek, ponieważ trafiłam (moim zdaniem) na prawdziwą perełkę wśród literatury kobiecej. ''Ukarani'' - bo o nich mowa - to niesamowita, pełna bólu, tęsknoty i walki o sprawiedliwość historia, dotykająca najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy. Wyzwala całe morze emocji, począwszy od frustracji, żalu i złości, poprzez pożądanie, radość i ekscytację, a  skończywszy na zazdrości i wewnętrznym rozdarciu. Czego chcieć więcej? Nic, tylko czytać!

    Fabuła na pierwszy rzut oka wydaje się dość banalna i nieskomplikowana, lecz im dalej w las, tym więcej niespodzianek. Poznajemy Klaudię Kasprzyk, która postanawia pomścić śmierć ukochanej siostry Leny. Głównego winowajcę upatruje w Emilu Kaliszewskim – szkolnym playboyu, draniu bez skrupułów zarzucającym swe sieci na niewinne potencjalne ofiary. Aby zrealizować swój przebiegły plan dziewczyna dołącza do grona uczniów na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych uniwersytetu, gdzie zamierza dokonać zemsty.

>> – należała mu się (...) potworna kara. A Klaudia miała być katem. Plan był prosty: uwiedzie Kaliszewskiego, omota, doprowadzi do szaleństwa. A kiedy wreszcie odda jej się bez reszty, poda jak na tacy swoje serce i okaże zaufanie – ona to wykorzysta.<< 

    Tylko czy znajdzie w sobie tyle odwagi i siły, żeby ukarać wroga? A może jej misja zakończy się fiaskiem? 

   Niesamowita powieść! Porywająca, oryginalnie skonstruowana, pełna uniwersalnych prawd i wartości. Nie można się od niej oderwać. Z każdym kolejnym rozdziałem zniewala różnorodnością i bogactwem obserwacji psychologicznych. Niewiadome mnożą się jak grzyby po deszczu, a wiedza, którą otrzymujemy, jest trudna do przetrawienia dla ''serca i umysłu''. Mimo to apetyt rośnie w miarę jedzenia i niemal błyskawicznie spełniają nasze oczekiwania z nawiązką. 

    Niewątpliwą zaletą książki jest nieoczywisty motyw zemsty otulony płaszczem dwoistości natury człowieka. Klaudia, bazując na fragmencie z pamiętnika siostry jest przekonana, że to Emil odpowiada za jej odejście z tego świata. Wprawdzie Lena nie podała imienia oprawcy, acz wiele innych elementów zdaje się pasować do tej układanki. Niestety, nic nie idzie po jej myśli tak, jak powinno. Zamiast czuć do chłopaka pogardę i obrzydzenie, na jego widok jej organizm fiksuje i zachowuje się zupełnie odwrotnie.

>>Klaudię przeniknął gorący, słodki dreszcz. Ten chłopak był cudowny. Byłoby prościej, gdyby był brzydkim grubasem z cuchnącym oddechem lub troglodytą pokroju Artura. Wpadła. Zaczęła rozumieć, że porwała się z motyką na słońce i czuła się tym faktem przerażona oraz zdołowana.<<

    Czy Kaliszewski faktycznie jest winny zarzucanego mu czynu? I tu zapewne w Waszej głowie kreuje się scenariusz oparty na ekscytującym romansie, w którym wszelkie przewinienia odchodzą w zapomnienie. Mogę tylko podpowiedzieć, że nic nie jest takie oczywiste, jak może się początkowo wydawać. Będzie ''wielkie bum'', ponieważ okaże się, że prawda ma tylko jedną twarz, ale wiele masek. Przygotujcie się na liczne intrygi, konflikty, komplikacje i szokujące odkrycia. 

    Autorka porusza wiele istotnych tematów społecznych i rodzinnych. Bez zbędnego zadęcia czy moralizatorstwa pisze o trudnym wchodzeniu w dorosłe życie, braku wzajemnego zrozumienia w swoim środowisku, samotności w tłumie, niemożności pogodzenia się ze śmiercią, depresji, alkoholizmie, zdradzie małżeńskiej, sekretach rodzinnych, uleganiu mocy słów, niełatwym procesie podnoszenia się upadku, naprawianiu własnych błędów i stawianiu czoła nowym wyzwaniom. Zwraca uwagę na te wartości, które powinny stanowić fundament naszej egzystencji: rodzina, miłość, przyjaźń, zaufanie, przebaczenie. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z czymś znacznie więcej niż tylko zwykłą rozrywką.

    Bardzo podoba mi się styl pisania autorki. Z lekkością, połączoną z nieprzesadzoną dosadnością posługuje się barwnym, potoczystym językiem, umiejętnie tworzy sugestywne opisy oraz odpowiednio dba o dynamiczne dialogi i nastrój niejednoznaczności. Na pochwalę zasługuje również wiarygodna kreacja bohaterów. Każdy z nich wyróżnia się czymś na tle pozostałych, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest ich sobie wyobrazić, utożsamić się z niektórymi ich problemami i  zrozumieć mechanizmy ich działania. Z kolei zakończenie pozostawia czytelnika w oszołomieniu, niedosycie i z pytaniem: co dalej? Czekam z utęsknieniem na drugi tom. Oby został wydany jak najszybciej.

    Podsumowując: To nieszablonowa, niepokojąca i nieprzewidywalna powieść, która wstrząsa, porusza i skłania do przemyśleń, ale przede wszystkim mądrze uświadamia, że na pewne sprawy zwyczajnie nie ma się wpływu. Czasu nie da się cofnąć. Trzeba nauczyć się żyć z konsekwencjami własnych decyzji, czynów i wyborów. Bo prędzej, czy później wszyscy w jakiś sposób poniesiemy karę za swoje przewinienia i błędy. Grunt to pogodzić się z przewrotnym losem, wrócić na właściwe tory i odnaleźć upragnioną drogę do szczęścia. Tylko tyle i aż tyle. Krótko mówiąc – satysfakcja gwarantowana.


Skusicie się?

16 komentarzy:

 1. Dam się namówić na lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachęcająco piszesz o tej książce. Lubię takie klimaty, więc jeśli będę miała okazję to się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam z gatunku new adult. Po Twojej recenzji czuję się zachęcona i ciekawa lektury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kusisz, choć po New Adult rzadko sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobra książka dla czytelników lubiących przeżywać całą gamę emocji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym przeczytać tę książkę 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasem sięgam po New Adult. Być może i teraz się skuszę, wstrząsająco zaprezentowana książka. Serdecznie pozdrawiam Cyrysiu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 8. nie znam autorki, może dzięki tej powieści się do niej przekonam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Skoro jest nieszablonowa to warto się na nią skusić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że ta książka by mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o tej książce, ale po Twojej recenzji uważam, że wpisuje się w mój gust czytelniczy.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...