Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Gdy nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód. [M.L.King] ❤

niedziela, 31 sierpnia 2014

Konkurs z Tadeuszem Sałkiem

Tadeusz Sałek - autor książki "Pąk szkarłatnej róży" przedstawiającej losy młodej dziewczyny, Ewy, która zniechęcona brakiem pracy w Polsce, jedynego wyjścia ze swej sytuacji upatruje w pracy za granicą.

Recenzja książki: KLIK

Autor sam o sobie: "To już 50 lat minęło od chwili kiedy napisałem pierwszy wiersz. Niewiarygodnie dawno a wydaje się jakby to było wczoraj, Ten wiek tak ma. Pisałem także sporo fraszek i wierszowanych bajek dla dzieci. Powieści i opowiadania też pisałem jednak nigdy ich nie publikowałem. Pierwszą moją publikowaną powieścią jest właśnie Pąk szkarłatnej róży. Dlaczego piszę ?... Sam chciałbym to wiedzieć. Ot, po prostu przychodzi taka ochota, coś inspiruje wewnętrznie, każe przekazać nastrój, wrażenie, koloryt otaczającego mnie świata. Jestem człowiekiem starszej daty, który po prostu kocha poezję i prozę." 
 
Dziś macie niepowtarzalną okazję poznać bliżej sylwetkę Pana Tadeusza Sałka. Przez najbliższe kilka dni będzie można w bieżącym poście, w komentarzu zadawać swoje pytania (1-maksymalnie 3) do autora. Następnie spośród wszystkich pytań Pan Tadeusz wybierze od 25 do 30 i odpowie na nie w formie wywiadu w odpowiednim poście.

Trzy osoby, które według autora zadadzą najciekawsze pytanie otrzymają nagrodę w postaci książki: "Pąk szkarłatnej róży" ufundowaną przez Wydawnictwo Psychoskok. (Za pierwsze miejsce będzie to egzemplarz papierowy, natomiast drugie i trzecie miejsce zostanie nagrodzone e-bookami).

Proszę również nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane. Do dzieła kochani!!!

Regulamin:
1.Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: Świat książek i ja...
2.Sponsorem nagród jest: Wydawnictwo Psychoskok. 
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie w komentarzu pytania (1- maksymalnie 3) do Pana Tadeusza Sałka na temat jego twórczości, zainteresowań etc.
4. Konkurs trwa od 31 sierpnia 2014 roku do 5 września 2014 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi: 10 września 2014 rok.
6. Nagrodą są 3 egzemplarze książki:"Pąk szkarłatnej róży". (I miejsce papierowy egzemplarz, II i III- e-book).
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                                               banerek dla zainteresowanych

17 komentarzy:

 1. To może ja zacznę :)

  1.Wielu ludzi obecnie stwierdza, że rzadko czyta książki. Są wśród nich i tacy, którzy w ciągu roku nie przeczytają ani jednej. Jak Pan myśli, czy możliwe jest pełnowymiarowe i pełnowartościowe życie bez literatury? Czy istnieje jej jakiś dobry zamiennik?
  2.Jaką zasadą kieruje się Pan podczas pracy twórczej –pisania?
  3.Proszę dokończyć: „Dobry pisarz to…”

  Pozdrawiam serdecznie
  nieidentyczna
  zuniek@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Moja miłość do słodkości jest doprawdy nierozerwalna. Gdy się złoszczę- sięgam po słodycze, jestem szczęśliwy- sięgam po słodycze. A gdyby dziwnym trafem zamienił się Pan w "coś słodkiego", to co by to było? Jaką miałby Pan masę/ nadzienie?

  2. Jaka jest geneza tytułu "Pąk szkarłatnej róży"? Czemu właśnie tak nazwał Pan swoją powieść?

  3. Jeżeli Pana życie byłoby książką, jaki miałoby tytuł? Dlaczego?

  PS.: Adriana B, niestety musiałem zostawić pierwsze pytanie, ale specjalnie dla ciebie (żeby moja praca nie była "nie fair") zmieniłem 2 i 3. :)

  woojteek@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam, niczego nie zarzucam ;) Żeby wygrać trzeba grać ;)

   Usuń
 3. Książkę już mam i dzisiaj opublikuję swoją recenzję. Życzę powodzenia innym i przede wszystkim ciekawych pytań.

  OdpowiedzUsuń
 4. Życzę powodzenia wszystkim biorącym udział ;)
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lektura wciąż przede mną, więc poczekam też na wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 6. 1. Czym jest dla Pana szczęście? Zwierzęciem, rośliną, a może podmuchem wiatru?
  2. Jakie jest Pana najśmieszniejsze lub najmilsze wspomnienie z dzieciństwa?
  3. Każdy ma w życiu sytuacje, z których jest dumny lub odwrotnie. Co najbardziej szalonego zrobił Pan w swoim życiu, a co chciałby jeszcze zrobić?
  Pozdrawiam Sylwia
  sylwka.sk91@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. Oglądając pewien film, zauważyłam na ścianie restauracji jednego z głównych bohaterów tekst: „Nigdy nie pozwól, by strach przed działaniem wykluczył Cię z gry”. Zgadza się Pan z tą myślą? Gdy postanowił Pan napisać, a następnie wydać swoją pierwszą książkę, to dosięgły Pana w którymś momencie wątpliwości typu: „książka się nie przyjmie”, „skrytykują ją” itp.?
  2. Wprost kocham bajki. W dzieciństwie musiałam poświęcić moim bajkowym ulubieńcom (błękitnym stworkom) przynajmniej pół godziny każdego dnia. Ale muszę przyznać, że ta moja miłość ani trochę od tamtego czasu nie zmalała. A wręcz przeciwnie, każdego dnia rośnie w siłę. Gdyby życie było bajką o Smerfach, to jak Pan uważa, jakim prawdopodobnie niebieskim ludzikiem byłby Pan biorąc pod uwagę charakter, sposób bycia? Dlaczego akurat tym?
  3. Co jest dla Pana ważniejsze- iść czy dojść? Co czuł Pan w chwili pisania kolejnych stron książki? Jakie uczucia (być może ze sobą sprzeczne) Panu towarzyszyły, gdy ją Pan skończył?

  e- mail: joanna.stoczko@op.pl

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. 1) Zapewne ma Pan przyjaciółkę Wenę. Jaka ona jest?
  2) Czym jest dla Pana SŁOWO?
  3) Pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pana wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Panu talent literacki czy wręcz przeciwnie?

  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. 1) Skąd pomysł na taki nietypowy tytuł?
  2) Jakie uczucia Panu towarzyszą po napisaniu ostatniej strony swojej książki?
  3) Kto jest dla Pana wzorem pisarza?

  blogsilviana@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 10. 1. Proszę powiedzieć jak powstaje wiersz? Czy ma znaczenie: miejsce w którym Pan przebywa, pora dnia, muzyka, a może emocje, które pojawiają się niespodziewanie? Czy jednak musi Pan cierpliwie czekać aż pojawi się wena twórcza?
  2. Czy przed przystąpieniem do pisania książki miał Pan już stricte określoną fabułę; czy bohaterowie, ich losy, zwroty akcji powstawały dopiero z chwilą tworzenia powieści?
  3. Proszę nam zdradzić Pana przepis na napisanie dobrej powieści. Co w trakcie pisania było dla Pana najłatwiejsze, a co najtrudniejsze? Czy pojawiał się brak weny twórczej; problemy ze znalezieniem wydawcy? I czy miała Pan wpływ na wybór okładki do książki?
  Pozdrawiam,
  kwiatusia1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 11. 1. Czy pisząc "Pąk szkarłatnej róży", chciał Pan aby historia Ewy stała się przestrogą dla nieznających życia dziewcząt, które pełne ufności wyruszają na podbój świata? I czy myśli Pan, że to lektura obowiązkowa dla wszystkich młodych dziewczyn, które zbyt pewne siebie, ryzykują własne życie i przyszłość?
  2. Czytając recenzje książki "Pąk szkarłatnej róży" dowiedziałam się, że perfekcyjne ukazał Pan środowisko sutenerów. Skąd czerpał Pan wiedzę na ten temat?
  3. "Pąk szkarłatnej róży" to książka odważna, brutalna i oryginalna. Czy był jakiś wątek, który przysporzył Panu największą trudność w trakcie pisania?

  pozdrawiam serdecznie :)
  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Carlos Zafón powiedział następujące słowa: „Pisarz nigdy nie zapomina dnia, w którym po raz pierwszy przyjmuje pieniądze lub pochlebstwo w zamian za opowieść.” Czy tak jest i w Pana wypadku? Pamięta Pan chwilę, w której po raz pierwszy ktoś pochwalił Pana dzieło, czy też zapowiedział wielką przyszłość?

  Mówią, że pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Czy zgadza się z tym Pan? Czy uważa Pan, że tylko ludzie, którzy z łatwością wymyślają ciekawe historie i potrafią ubrać je w słowa mogą odnieść sukces? Czy ma Pan jakąś radę dla przyszłych pisarzy, i tych z lekkim piórem, i tych z trudnościami?

  Skąd bierze się ta „magia” zawarta w Pana wierszach, że tak zapadają w pamięć, a kiedy już po nie sięgamy tak trudno się od nich oderwać? :)

  kkprzybylek1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy pisząc tę powieść, chce Pan ochronić inne osoby przed wyjazdem za granicę, w poszukiwaniu dobrobytu? W szczególności jeżeli chodzi o kobiety?

  Jeżeli mogę pokusić się o własną interpretację, sądzę że "Pąk szkarłatnej róży" oznacza pewnego rodzaju przemijanie połączone bólem, gdyż jak wiemy każda róża ma kolce. Czy również był Pana taki zamysł w zatytułowaniu swojej powieści, czy ma to całkowicie inne konotacje?

  Wydając tą książkę, był Pan przygotowany na ostrą krytykę? Oczywiście nie sądzę, że tak jest, lecz jako Polacy potrafimy być bardzo krytyczni w stosunku do trudnych tematów podejmowanych przez innych. Mówiąc kolokwialnie, czy otrzymał pan jakieś baty, za próbę przedstawienia takiego tematu?

  riana@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. "Szkarłatna" to dość precyzyjne określenie. A mówi się, że faceci mają problem z rozpoznaniem kolorów. Jakie jeszcze inne, nietypowe dla mężczyzn barwy Pan rozróżnia?
  2. Pisarzem człowiek się rodzi, czy się nim staje?
  3. Jak wygląda Pańskie pisanie? Chodzi mi o fizyczny proces: na papierze, piórem/długopisem, na komputerze, w notesie, na porozrzucanych kartkach, systematycznie czy chaotycznie itp.?

  zielony_motyl@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Dlaczego właśnie teraz zdecydował się Pan wydać książkę? Czy to był impuls czy uległość wobec długoletniej namowy przyjaciół?
  2. Czytając opis powieści automatycznie skojarzyłam film o podobnej tematyce - "Masz na imię Justine"...pamiętam, że wstrząsnął mną i naprawdę dał sporo do myślenia. Co zainspirowało Pana do napisania powieści o tej tematyce, czy jest to wyłącznie fikcja literacka?
  3. W moim życiu książki zawsze ogrywały ważną rolę i chciałam zarazić swą pasją moich bliskich. Na przykład pamiętam, że mając 10-11 lat czytałam starszemu bratu "W pustyni i w puszczy" sądząc, że nakłonię go do bardziej entuzjastycznego podejścia do lektury. Raczej mi nie wyszło...usnął ;) Teraz też słyszę od znajomych wymówki typu: "Nie mam czasu". Czy zna Pan jakąś skuteczną metodę, dzięki której można przekonać kogoś, że czytanie jest świetną rozrywką?
  Pozdrawiam :)
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...