Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

poniedziałek, 3 maja 2021

Tak się to robi! Jak w 2 tygodnie cała Polska pokochała poezję?


Tak się to robi! Jak w 2 tygodnie cała Polska pokochała poezję?

 

„Czytanie czy słuchanie poezji to jest potrzeba”– tak do udziału w akcji „Wiersze w mieście” zachęca w specjalnym materiale Artur Barciś. Kierując się tą myślą, organizator EUNIC Warszawa zadbał, aby „Wiersze w mieście” trafiły do każdego zakątka Polski. Akcja trwa do 15 maja!

 

    Artur Barciś to tylko jedna z setek osób i profili, które dołączyły do tegorocznej odsłony akcji „Wiersze w mieście”. Jego interpretację wiersza można obejrzeć tu -> https://bit.ly/ArturBarcisdlaWierszeWMiescie. W budowanie społeczności wrażliwych zaangażowały się biblioteki, teatry, fundacje i organizacje kulturalne z całej Polski oraz influencerzy, youtuberzy i grupy skupione wokół kultury, m.in.: Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka! oraz Kultura w kwarantannie. Specjalny film z interpretacjami wierszy w aktorskim wykonaniu przygotuje również TR Warszawa.

 

    Wszystkie te działania powodują, że poezja nie tylko dociera do ogromnej grupy osób, ale staje się łatwiejsza w odbiorze, a każdy z zaangażowanych podmiotów spełnia rolę przewodnika po świecie liryki. O tym m.in. mówi jeden z popularnych kanałów książkowych na YouTube „Strefa Czytacza” w nagraniu, które jest odpowiedzią na Book TAG, przygotowany w ramach tegorocznej edycji.

 

    A może to jest właśnie droga do czytania wierszy? Nie żebyśmy byli pozostawieni samym sobie, ale ze wsparciem drugiego człowieka. pytają w swoim filmie prowadzący kanał. Całe nagranie można zobaczyć pod linkiem: http://bit.ly/StrefaCzytaczaTag.

 

    To tylko jedna z wielu inicjatyw i aktywności, które się dzieją w ramach „Wierszy w mieście”. Wszyscy miłośnicy poezji zostali zaproszeni do wspólnego pisania wiersza, do którego każdy może dopisać swój wers. Można także wziąć udział w konkursie zorganizowanym we współpracy z grupą Kultura w kwarantannie na zilustrowanie dowolną techniką jednego z 20 tegorocznych wierszy. Przez cały czas trwania akcji wrażliwi na poezję mogą dzielić się swoimi ukochanymi utworami oraz chwalić własnymi kącikami do czytania wierszy. Dodatkowo raz w tygodniu na profilu akcji na Facebooku można obejrzeć specjalnie przygotowane przez organizatora „Wierszy w mieście” klimatyczne filmy, zawierające audiowizualne portrety poezji z tegorocznej akcji, w reżyserii Petera Łyczkowskiego oraz interpretacji Beaty Jewiarz i Pawła Iwanickiego.


Wszystkie działania można śledzić tu: www.facebook.com/wierszewmiescie/

 

    Wszystko to, aby zachęcić nie tylko do czytania wierszy dostępnych w ramach akcji na stronie www.wierszewmiescie.eu, ale również do obcowania z poezją regularnie. Celem akcji jest budowanie wspólnoty wrażliwych. Zostały jeszcze dwa tygodnie, żeby do niej dołączyć!

 

Wiersze w mieście do 15 maja 2021 w całej Polsce!

 

Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu

Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie/

Fanpage akcji na Instagramie: https://www.instagram.com/wiersze_w_miescie/

Podcast na Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie  

 

Organizator:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Czeskie Centrum, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Instytut Francuski, Instytut Cervantesa w Warszawie, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga, Ambasada Republiki Malty, Goethe-Institut, Instituto Camões, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Ambasada Szwecji, Yunus Emre Enstitüsü, Włoski Instytut Kultury.

 

Współorganizatorzy:

Miasto Stołeczne Warszawa

Staromiejski Dom Kultury

 

Partnerzy: 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

 

Patroni:

waw4free.pl

booklips.pl

warszawska-kulturalna.pl

Poezja Dzisiaj

Radio Dla Ciebie

Kultura na co dzień

Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka!

 

Kontakt dla mediów:

Paulina Piziorska

Business & Culture

p.piziorska@businessandculture.pl

tel. 733 800 806

16 komentarzy:

  1. Świetna inicjatywa, mam nadzieje że natchnie młodzież do poświecenia więcej czasu na książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, ale fajna akcja!
    Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam serdecznie ♡
    Wspaniała inicjatywa, ja jestem jak najbardziej za :) Kocham poezję! Miło jest wiedzieć, że dzięki takim akcją trafi ona do szerszego grona odbiorców i że będzie łatwiejsza w odbiorze. Warto do niej zachęcać nie odstraszać, bo poezja to coś pięknego :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna inicjatywa Cyrysiu. Dobrze, że o niej przypomniałaś. Popieram ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna inicjatywa. Uwielbiam poezję. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Miłośnicy poezji na pewno będą zachwyceni tą inicjatywą.

    OdpowiedzUsuń
  7. Myślę, że tą akcją zainteresuje się wiele osób :D
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetna inicjatywa, która z pewnością znajdzie wielu zainteresowanych. Ja spasuję, ponieważ kompletnie nie rozumiem poezji. Nie potrafię się w niej odnaleźć. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Szkoda, że nie we wszystkich miastach.

    OdpowiedzUsuń
  10. Każda akcja promująca czytelnictwo jest potrzebna 😊

    OdpowiedzUsuń
  11. Dobrze, że takie inicjatywy mają swoiste wzięcie.

    OdpowiedzUsuń
  12. dla miłośników poezji super sprawa to jest:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo podoba mi się pomysł tej akcji. W końcu poezja jest taka piękna :-)

    OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...