"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

poniedziałek, 3 maja 2021

Tak się to robi! Jak w 2 tygodnie cała Polska pokochała poezję?


Tak się to robi! Jak w 2 tygodnie cała Polska pokochała poezję?

 

„Czytanie czy słuchanie poezji to jest potrzeba”– tak do udziału w akcji „Wiersze w mieście” zachęca w specjalnym materiale Artur Barciś. Kierując się tą myślą, organizator EUNIC Warszawa zadbał, aby „Wiersze w mieście” trafiły do każdego zakątka Polski. Akcja trwa do 15 maja!

 

    Artur Barciś to tylko jedna z setek osób i profili, które dołączyły do tegorocznej odsłony akcji „Wiersze w mieście”. Jego interpretację wiersza można obejrzeć tu -> https://bit.ly/ArturBarcisdlaWierszeWMiescie. W budowanie społeczności wrażliwych zaangażowały się biblioteki, teatry, fundacje i organizacje kulturalne z całej Polski oraz influencerzy, youtuberzy i grupy skupione wokół kultury, m.in.: Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka! oraz Kultura w kwarantannie. Specjalny film z interpretacjami wierszy w aktorskim wykonaniu przygotuje również TR Warszawa.

 

    Wszystkie te działania powodują, że poezja nie tylko dociera do ogromnej grupy osób, ale staje się łatwiejsza w odbiorze, a każdy z zaangażowanych podmiotów spełnia rolę przewodnika po świecie liryki. O tym m.in. mówi jeden z popularnych kanałów książkowych na YouTube „Strefa Czytacza” w nagraniu, które jest odpowiedzią na Book TAG, przygotowany w ramach tegorocznej edycji.

 

    A może to jest właśnie droga do czytania wierszy? Nie żebyśmy byli pozostawieni samym sobie, ale ze wsparciem drugiego człowieka. pytają w swoim filmie prowadzący kanał. Całe nagranie można zobaczyć pod linkiem: http://bit.ly/StrefaCzytaczaTag.

 

    To tylko jedna z wielu inicjatyw i aktywności, które się dzieją w ramach „Wierszy w mieście”. Wszyscy miłośnicy poezji zostali zaproszeni do wspólnego pisania wiersza, do którego każdy może dopisać swój wers. Można także wziąć udział w konkursie zorganizowanym we współpracy z grupą Kultura w kwarantannie na zilustrowanie dowolną techniką jednego z 20 tegorocznych wierszy. Przez cały czas trwania akcji wrażliwi na poezję mogą dzielić się swoimi ukochanymi utworami oraz chwalić własnymi kącikami do czytania wierszy. Dodatkowo raz w tygodniu na profilu akcji na Facebooku można obejrzeć specjalnie przygotowane przez organizatora „Wierszy w mieście” klimatyczne filmy, zawierające audiowizualne portrety poezji z tegorocznej akcji, w reżyserii Petera Łyczkowskiego oraz interpretacji Beaty Jewiarz i Pawła Iwanickiego.


Wszystkie działania można śledzić tu: www.facebook.com/wierszewmiescie/

 

    Wszystko to, aby zachęcić nie tylko do czytania wierszy dostępnych w ramach akcji na stronie www.wierszewmiescie.eu, ale również do obcowania z poezją regularnie. Celem akcji jest budowanie wspólnoty wrażliwych. Zostały jeszcze dwa tygodnie, żeby do niej dołączyć!

 

Wiersze w mieście do 15 maja 2021 w całej Polsce!

 

Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu

Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie/

Fanpage akcji na Instagramie: https://www.instagram.com/wiersze_w_miescie/

Podcast na Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie  

 

Organizator:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Czeskie Centrum, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Instytut Francuski, Instytut Cervantesa w Warszawie, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga, Ambasada Republiki Malty, Goethe-Institut, Instituto Camões, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Ambasada Szwecji, Yunus Emre Enstitüsü, Włoski Instytut Kultury.

 

Współorganizatorzy:

Miasto Stołeczne Warszawa

Staromiejski Dom Kultury

 

Partnerzy: 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

 

Patroni:

waw4free.pl

booklips.pl

warszawska-kulturalna.pl

Poezja Dzisiaj

Radio Dla Ciebie

Kultura na co dzień

Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka!

 

Kontakt dla mediów:

Paulina Piziorska

Business & Culture

p.piziorska@businessandculture.pl

tel. 733 800 806

16 komentarzy:

 1. Świetna inicjatywa, mam nadzieje że natchnie młodzież do poświecenia więcej czasu na książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, ale fajna akcja!
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Wspaniała inicjatywa, ja jestem jak najbardziej za :) Kocham poezję! Miło jest wiedzieć, że dzięki takim akcją trafi ona do szerszego grona odbiorców i że będzie łatwiejsza w odbiorze. Warto do niej zachęcać nie odstraszać, bo poezja to coś pięknego :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna inicjatywa Cyrysiu. Dobrze, że o niej przypomniałaś. Popieram ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna inicjatywa. Uwielbiam poezję. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miłośnicy poezji na pewno będą zachwyceni tą inicjatywą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że tą akcją zainteresuje się wiele osób :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna inicjatywa, która z pewnością znajdzie wielu zainteresowanych. Ja spasuję, ponieważ kompletnie nie rozumiem poezji. Nie potrafię się w niej odnaleźć. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że nie we wszystkich miastach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Każda akcja promująca czytelnictwo jest potrzebna 😊

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze, że takie inicjatywy mają swoiste wzięcie.

  OdpowiedzUsuń
 12. dla miłośników poezji super sprawa to jest:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo podoba mi się pomysł tej akcji. W końcu poezja jest taka piękna :-)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...