Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 4 sierpnia 2015

KONKURS z Edytą Świętek

Edyta Świętek
Jestem kobietą: żoną, matką, siostrą, córką, synową – nie sposób wyliczyć wszystkich słów określających mnie jako człowieka. Żyję wśród cudownych ludzi, którzy nie tylko podzielają moją pasję do literatury, ale również wspierają mnie na każdym kroku mojej autorskiej drogi. Mam także wspaniałego, mruczącego asystenta, Przemysława Kota.
O tym, że będę pisać wiedziałam niemalże od zawsze, od pierwszych chwil, gdy poznałam czarodziejski świat liter, który pochłonął mnie bez reszty. I pisałam! Jako mała dziewczynka tworzyłam własne opowiastki. Byłam jednoosobowo: autorem, wydawcą i ilustratorem.
Minęło wiele lat, nim dziecięce zabawy urzeczywistniły się w moim życiu. Teraz nie wyobrażam sobie dnia, w którym nie poświęciłabym chociaż jednej chwili moim powieściom.
Zewsząd atakują mnie intrygujące postaci. Wsiadam do podmiejskiego autobusu lub krakowskiego tramwaju, którym jadę rano do pracy. Widzę barwną młodzież, ziewającego pana, znużoną twarz niewyspanej młodej matki... Patrzę, słucham, myślę. Nagle widzę tych ludzi oderwanych od prozaicznych czynności i przeniesionych na karty powieści. Młoda matka zostaje piękną famme fatale, grupa młodzieży bawi się na koncercie rockowym, zmęczony dżentelmen leci do Paryża, adorując w samolocie piękną aktorkę. Świat jest przepełniony inspiracjami.
Książki przenoszą mnie w zaczarowany świat wyobraźni. Dzięki nim mogę urzeczywistniać najbardziej abstrakcyjne marzenia: złapać niebezpiecznego przestępcę, ruszyć na wyprawę do lasów tropikalnych Amazonii, zajrzeć do wnętrza bańki mydlanej. Mogę być kim zechcę: lekarzem, nauczycielem, policjantką.
Jestem autorką.


    Oficjalny blog Edyty Świątek: klik

   Dziś macie niepowtarzalną okazję poznać bliżej Edytę Świętek. Przez najbliższe kilka dni można w komentarzu zadawać swoje pytania (1-maksymalnie 3) do autorki. Następnie pisarka odpowie na wybrane przez siebie pytania, które zostaną opublikowane w formie wywiadu, w odpowiednim poście.

   Jedna osoba, która zdaniem p. Edyty zada najciekawsze pytanie, otrzyma nagrodę w postaci pakietu:
''Tam, gdzie rodzi się miłość''  oraz ''Tam, gdzie rodzi się zazdrość''.  Sponsorem nagrody jest wydawnictwo Replika.

  
  Proszę przeczytać poprzedni wywiad z Edytą Świętek: klik, aby nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane. 

 Do dzieła kochani!!!

Regulamin:
1.Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2.Sponsorem nagród jest wydawnictwo Replika.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie w komentarzu pytania (1 max. 3) do Edyty Świętek na temat jej twórczości, zainteresowań etc.
4. Konkurs trwa od 4 sierpnia 2015 roku do 9 sierpnia 2015 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi  ok. 15 sierpnia 2015 rok.
6. Nagrodą jest pakiet książek: ''Tam, gdzie rodzi się miłość'' oraz ''Tam, gdzie rodzi się zazdrość''.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

                                               banerek dla zainteresowanych

30 komentarzy:

 1. 1) Na czym polega praca Pani asystenta – Przemysława Kota?
  2) W tramwaju i autobusie przenosi Pani pasażerów na karty powieści, odrywa ich od rzeczywistości. Kiedy przychodzą Pani do głowy najciekawsze pomysły i gdzie je wtedy Pani zapisuje?
  3) Clive Cussler często sam wciela się w postacie epizodyczne i choć przez chwilę towarzyszy swoim bohaterom. W książce „Zanim odszedł” sekretarka nazywała się tak jak Pani. Czy to był zabieg celowy czy nie? Co chciała Pani osiągnąć dzięki niemu?

  Pozdrawiam serdecznie :)
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka jest Pani ulubiona książka, która została zekranizowana?
  Do jakiej bohaterki książkowej porównałaby Pani swój charakter?
  Gdyby miała Pani możliwość dostania się na bezludną wyspę i zabrania ze sobą tylko 3 rzeczy co by to było?
  e.mail: dagmara.michalska@buziaczek.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Edyto, jak sama Pani powiedziała - dzięki swojemu zawodowi może być Pani kim chce. Moje pytanie więc: gdyby nagle okazało się, że nie może Pani kontynuować pisania, kim mogłaby i chciała Pani zostać?
  Dziękuję i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Edyto,
  1. Asystent Przemysław Kot - skąd takie imię i w czym ten asystent Pani asystuje?
  2. Gdzie według Pani rodzi się miłość, a gdzie zazdrość? Czy oba te uczucia muszą iść w parze, a może zazdrość w związku nie jest potrzebna?
  3. Cenię Panią za to, że bohaterowie Pani powieści nie są czarno-biali. Człowiek nigdy nie jest jednoznacznie dobry ani zły. A czy nie korci Panią, aby napisać książkę, w której bohaterowie byliby krystalicznie czyści, albo źli? To drugie byłoby nie lada gratką - chciałabym zobaczyć jak by Pani potraktowała takiego mrocznego bohatera.
  Pozdrawiam serdecznie i diabełkowo (chyba wie Pani o co mi chodzi) ;)

  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Powiedzmy, że wierzy Pani w reinkarnację. Gdyby była możliwość wyboru to jakim zwierzęciem chciałaby Pani być w przyszłości, w kolejnym wcieleniu? I dlaczego właśnie tym.
  2. Czy ma Pani swoje magiczne, kojące lub inspirujące miejsce w Krakowie? (może jest warte poznania a nie miałam okazji)
  3. Czy będąc małą dziewczynką pokonującą kolejne klasy podstawówki lubiła Pani czytać lektury i nie tylko oraz pisać wypracowania? Co sądzili o nich nauczyciele?

  ejotek1980@gmail.com
  pozdrawiam z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cyrysiu, w regulaminie jest czas trwania konkursu 26-30 lipca....:P

   Usuń
 6. 1.Jak wiadomo start zawsze jest super, ale po pewnym czasie przychodzi blokada, czy Pani też ją miała? A jeśli tak, to jak sobie pani poradziła?

  2. Co jest dla pani inspiracją?

  3. Co pani czuję, kiedy pani pisze. Kiedy odlatuje pani w ten zupełnie inny świat?

  mail: madzia1800@gmail.com
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki mnie zainteresowały, więc tym chętniej czekam na wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tylko jedno pytanie:
  Mówi się, że ten kto czyta książki żyje podwójnie - a ile żyć "przeżywa" ktoś kto dodatkowo książki pisze? :)
  pozdrawiam serdecznie
  sallybrovn@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. 1.,,Nie chcę całego świata, chcę tylko Twoją połowę" to mój ulubiony cytaty o miłości a jaki jest Pani i dlaczego?
  2.Którego bohatera w swoich książkach lubi Pani najbardziej i dlaczego?
  3. Osobiście najbardziej lubię czytać fantastykę bo bardziej niż w innych gatunkach literackich odrywam się od rzeczywistości, szarości i trosk życia. Co Pani myśli o tym gatunku i czy czyta ją Pani?

  natalia_ptaszkowska@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. 1. Jak wyglądałoby szczęście, gdyby było namacalne?
  2. Czy człowiek rodzi się tylko raz w życiu?
  3. Jak wygląda "Pani" miejsce na świecie?

  OdpowiedzUsuń
 11. 1. Czy kiedy była Pani dzieckiem, ktoś z Pani rodziny czytał Pani na dobranoc bajki, a może sam wymyślał jakieś barwne historie?

  2. Czy lubi Pani zmiany w swoim życiu?

  3. Bardzo podoba mi się w jaki sposób wypowiedziała się Pani na temat pisarstwa i książek. I już widzę w Pani pokrewną duszę pod tym względem :). Powiedziała Pani, że nie wyobraża sobie dnia bez poświęcenia się swoim powieściom. Sama też dużo piszę i staram się to robić każdego dnia. Ale czasem po prostu nie wychodzi. A jak to z Panią jest? Czy rzeczywiście pisze Pani każdego dnia choćby kilka zdań? Jeśli tak, to byłabym wdzięczna, aby jednak wyobraziła sobie Pani dzień bez pisania :). Jakby to wyglądało?

  e-mail:asiulka98@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. 1.Pani wena twórcza. Jak ją Pani zdobywa?? I czy ma Pani jakiś azyl gdzie pisanie przychodzi o wiele łatwiej ??? Jak jest nim jakieś miejsce a może rzecz ???? Jak tak to jak Pani do tego doszła?
  Wiem że to jedno pytanie o Wenę jest takie rozbudowane.
  2.Z kąt Pani bierze inspirację do książek. ??? Czy to od tak się z pani wylewa na papier. A może Pani nabiera pomysł za pomocą szukania odpowiedniej weny ??? Wiem że to pytanie jest długie.
  3. Czy ma pani już plany związane z nowymi książkami ???

  e-mail: dominikastarzyk97@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 13. 1 . Co jest dla pani najważniejsze w życiu?
  2. Uważa się pani za osobę szczęśliwą?
  3. Co sprawia pani radość?

  powerless251298@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Jaka jest Edyta Świętek?

  2. Gdyby Pani życie zamieniło się w książkę, jaki byłby jej tytuł i gatunek?

  3. Jaki jest Pani przepis na ciasto ANTYRUTYNOWE, aby żaden dzień nie okazał się zakalcem?

  woojteek@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 15. 1.Czy lubiła Pani czytać lektury szkolne? Którą najlepiej a którą najgorzej Pani wspomina?
  2. Czy zgadza się Pani ze słowami "nadzieja umiera ostatnia"?
  3. Czy lubi Pani słuchać jakiejś konkretnej muzyki podczas pisania? Czy woli pani ciszę?
  e-mail: dona0502@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. 1. Tytuły Pani książek są dość niezwykłe. Aż nasuwa się, dzięki nim pytanie: gdzie urodziła się Pani miłość?
  2. Zaciekawiło mnie to, że od najmłodszych lat stara się Pani tworzyć. Czy wciąż ma Pani swoje dziecięce historie? Czy czyta je Pani swoim dzieciom, wspomina z łezką w oku, czy może teraz się z nich śmieje?
  3. Jako autorka podróżuje Pani w wyobraźni. Ale czy jest takie miejsce, które chciałaby Pani zobaczyć będąc w nim? Może Pani wybierać we wszystkich możliwych czasach i miejscach.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. 1. Uwielbiam czytać, ale gdy porównuję siebie z moją żoną, to wychodzi na to, że moja żona czyta i więcej, i szybciej ;) Co Pani na to, aby wprowadzono w Polsce Dzień Kobiet Czytających? Oczywiście taki dzień byłby ustawowo dniem wolnym od pracy dla Pań, a mężowie zamiast kwiatka kupują swoim Paniom solidne zestawy książkowych nowości :)
  2. Jest Pani Autorką już wielu książek. Czy pisząc książki myśli Pani już o blogerach i krytykach literackich? Zdarzyło się Pani zmienić coś w książce specjalnie, ponieważ uznała Pani, że to się nie spodoba?
  3. Pełni Pani wiele ról w swoim życiu: żona matka, siostra, córka, synowa, Autorka. Która rola jest dla Pani najtrudniejsza, a która przynosi najwięcej zadowolenia?
  bogdan061177@gmail.com
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. 1. Jaka była najdziwniejsza rzecz, człowiek, miejsce, które panią zainspirowało?
  2.Utożsamia się pani z bohaterami napisanych przez siebie książek czy są raczej pani przeciwieństwem :)?
  3.Jak jest najzabawniejsza sytuacja z pani życia, związana z książkami, znajdowaniem inspiracji, pisaniem? :) Pozdrawiam :)
  E-mail : Nata200007@wp.pl
  Czekam na wywiad :)

  OdpowiedzUsuń
 19. 1. Kocham czytać bajki. Obawiam się, że nigdy nie wyrosnę z tego. Zawsze dziadek mi czytał, potem czytałam sama i teraz nie wyobrażam sobie, żebym moim dzieciom nie czytała. Moje dzieci i ja kochamy bajki braci Grimm. Czy lubi Pani czytać bajki? Jakie by nam Pani poleciła?
  2. Co sądzi Pani o ekranizacji Pani książki? Może ma Pani już swoje typy, kto powinien zagrać główne role, a kto pasuje na reżysera?
  3. W Polsce rynek wydawniczy jest bardzo pokaźny. Mamy to szczęście, że jest dużo wydawnictw, ale jak tworzyć w Polsce i nie zwariować, a przy tym jeszcze zarobić na życie, czynsz i opłaty? Czy jest szansa wydać książkę, zwłaszcza debiut, bez protekcji, sponsoringu i tzw. „pleców”? Jakich rad udzieliłby Pan początkującym pisarzom, zwłaszcza tym, którzy się boją, że zostaną odrzuceni przez wydawcę?
  Pozdrawiam
  pawlaczykgosia@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy czytała pani ostatnio swoje najstarsze prace pisane jako dziecko? Jak pani sądzi - wydał aby je pani teraz, czy raczej uważa pani, że są nie najlepsze i teraz pisze pani dużo lepiej?
  Jest pani marzycielką. Czy wspominają pani czasami, że jest dorosłą kobietą i już nie wypada?
  Wiem, że napisałam mało, ale naprawdę jestem tego ciekawą :)
  zuza.jarl@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. Każdy jest na swój sposób szalony i nawet najspokojniejszy człowiek czasami wpada na głupie pomysły. Jaki był najbardziej szalony pomysł, który Pani zrealizowała?

  2. Życie wielu książkowych bohaterów wcale nie jest łatwe. Bardzo często postacie postawione są w sytuacji bez wyjścia, gdy ktoś przypiera ich do muru. Nie wiedzą jak sobie poradzić, ale mimo to się nie poddają. Co Pani robi w takiej sytuacji? Poddaje się, czy może walczy? Jeśli tak, to jaki sposób?

  3. Jakie trzy książki, według Pani, każdy powinien przeczytać?

  gabolek000@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 24. 1. Zawsze jak cokolwiek piszę w pierwszej kolejności przelewam swoje myśli na papier, a dopiero później do komputera. Jaki jest Pani sposób na pisanie książki?

  2. W dzieciństwie także lubiłam zaszywać się na balkonie, rozkładać koc i pisać wiersze, czy też opowiadania. Wydawało się wówczas, że wszystko w życiu jest możliwe, jeżeli tylko tego bardzo chcemy. Pani marzenie o pisaniu książek po wielu latach się spełniło. Co stanowiło przełomowy moment na urzeczywistnienie Pani marzeń? Co było takim impulsem do napisania i wysłania do wydawnictwa Pani pierwszej powieści?

  3. Czy uważa Pani, że może istnieć miłość bez choćby odrobiny zazdrości?


  Pozdrawiam,

  Meggie
  prace.meggie@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 25. 1. W tym roku zostały wydane trzy Pani książki, zapowiedź kolejnej już się ukazała, a nie wiadomo, co się wydarzy do końca roku :) Gdzieś widziałam komentarz polskiej autorki (nie pamiętam kto to był), że narzuca Pani tempo, wzbudzające zazdrość (wypowiedź była w miłym tonie, bez pretensji, oczywiście :)). Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego Pani wena tak kwitnie czy zawdzięczamy to systematycznej pracy i temu bacznemu śledzeniu otoczenia, o którym mowa w notatce powyżej?
  2. Tworzy Pani głównie powieści obyczajowe, ale w "Cieniach przeszłości" można zauważyć swoisty miks gatunkowy, co mi bardzo przypadło do gustu. Potrafi Pani wzbudzić niepewność i zgrabnie poprowadzić wątek kryminalny. Czy zastanawiała się Pani nad napisaniem typowego kryminału?
  3. "Żegnaj - ktokolwiek wymyślił to słowo, powinien smażyć się w piekle." - takie słowa można przeczytać w "Utracie" Rachel Van Dyken. Za powstanie jakiego słowa otworzyłaby Pani bramy raju?
  Pozdrawiam!
  Kasia
  obliczarozy@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...