Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

piątek, 4 grudnia 2015

Wywiad konkursowy z Ireneuszem Piątkiem

Z zamiłowania jestem historykiem. Od ponad 20 lat pisze artykuły, notki biograficzne, recenzje książek głównie na portale historyczne. Staram się dzielić moją wiedzą szczególnie z młodymi ludźmi którzy chcą się czegoś ciekawego o historii dowiedzieć.
W październiku 2015 wydawnictwo Bellona wydała moją pierwszą powieść "Sonderkommando Nebel" (Specjalny Oddział Mgła).
Powieść, której akcja dzieje się podczas II wojny światowej w USA, Europie i w Rosji (ZSRR) jest połączeniem historii z elementami fantasy i horroru.
Pisząc ją prawie 3 lata starałem się wykorzystać moją wiedzę o II wojnie i wpleść w wątki historyczne moich bohaterów, przedstawić ich postacie, przygody na tle tego strasznego konfliktu. 

  "Sonderkommando Nebel" na Lubimy Czytać: klik

  Dziś macie szansę na bliższe poznanie pana Ireneusza Piątka. Przez najbliższe kilka dni można zadawać autorowi swoje pytania (1-maksymalnie 3). Spośród wszystkich pytań zostanie wybranych 30 - 40, na które pan Ireneusz odpowie w osobnym poście, w formie wywiadu.

  Dwie osoby, która zdaniem autora zadadzą najciekawsze pytanie otrzymają nagrodę w postaci książki "Sonderkommando Nebel" wraz z dedykacją i autografem.

 Proszę nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane.
 
  Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie :) Nawet jeśli książka nie jest w Waszym guście, to może być doskonałym prezentem dla partnera, męża, taty, dziadka, a także dla koleżanki, mamy, cioci, babci etc. Polecam!!!
 

Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2. Sponsorem nagród jest Ireneusz Piątek.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie pytań (1-maks. 3) panu Ireneuszowi Piątkowi na temat jego twórczości, zainteresowań itp.
4. Konkurs trwa od 4 grudnia 2015 roku do 9 grudnia 2015 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 16 grudnia 2015 roku.
6. Nagrodą są dwa egzemplarze "Sonderkommando Nebel" Ireneusza Piątka.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                                                  banerek dla zainteresowanych

16 komentarzy:

 1. Powodzenia, z chęcią poczekam na wywiad :)

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Która epoka historyczna jest Pana ulubioną epoką?
  2. Za co i w jakim momencie życia pokochał Pan historię?
  3. Gdyby miał Pan komuś doradzić studia historyczne, to jakich użyłby Pan argumentów zachęcających do studiowania tego kierunku

  powerless251298@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Jak dużo książek Pan czyta?
  2. Jakie jeszcze gatunki prócz historycznych najbardziej Pan lubi?
  3. Jaka książka/książki są dla Pana najważniejsze i dlaczego?

  karolina-krakowiak260@wp.pl

  Powodzenia i czekam na wywiad :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Życzę wszystkim powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Skąd pomysł na napisanie książki, która łączy historię z elementami horroru i fantasy? Nie kusiło Pana, by napisać wartką i wcągającą powieść historyczną?
  2. Młodzi ludzie w obecnych czasach mają rozległą, ale fragmentaryczną wiedzę. Niezbyt często potrafią odkryć powiązania między fikcyjną opowieścią, a faktami historycznymi. Jak Pan myśli, czy czytelnicy będą w stanie odkryć takie powiązania w Pana książce?

  Pozdrawiam!
  lustro.rzeczywistosci@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. 1) Mieszkam niedaleko Gierłoży, głównej kwatery Hitlera. Nie wiem, czy Pan był w Wilczym Szańcu. Jeśli tak, to jakie wrażenie wywarła na Panu była wojenna kwatera Hitlera? Jeśli nie, co Pan sądzi o nieudanym zamachu przeprowadzonym w Gierłoży w dniu 20 VII 1944 r.?
  2) Same opowieści to trochę za mało w dzisiejszych czasach… W jaki sposób dzieli się Pan wiedzą historyczną z młodym pokoleniem?
  3) Którą książkę poleciłby Pan młodym ludziom (gimnazjum, szkoła średnia) jako dobrą książkę historyczną i dlaczego tę?

  Pozdrawiam, martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. 1.Które z wydarzeń II wojny światowej uważa Pan za najbardziej znaczące dla przebiegu wojny?
  2.Komu poleciłby Pan swoją książkę?
  3. Gdyby miał Pan możliwość przekazać swoją książkę do recenzji dowolnemu autorowi, kogo by Pan wybrał?

  Pozdrawiam
  sandra.galka94@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Dlaczego według Pana dzisiejsza młodzież nie jest zainteresowana historią tak jak kiedyś i jak spróbować temu zapobiec?

  Pozdrawiam :) patrycja12.10@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. 1.Jakie wydarzenie historyczne chciałby Pan zobaczyć na własne oczy, uczestniczyć w Nim.
  2.Gdyby miał Pan wpływ na zmienienie jednego wydarzenia historycznego, tak by historia potoczyła się zupełnie inaczej jakie wydarzenie by Pan wybrał i jak by Pan je zmienił? Lub dlaczego niczego by Pan nie zmieniał?
  3.Jak zaczęła się Pana przygoda z historią, dlaczego wciąż jeszcze trwa i dodatkowo zaowocowała powstaniem "Sonderkommando Nebel"?

  e-mail: emulcja@gmail.com
  Pozdrawiam z południa Polski
  Randaksela

  OdpowiedzUsuń
 10. 1. W Pana książce pojawia się Hitler. A jak wiemy miał on obsesję na punkcie czystości rasy aryjskiej. Czy mogło to wynikać z jego trudnego dzieciństwa, a może całe życie czuł poczucie misji, którą miał do wypełnienia? Jakie jest Pańskie zdanie na ten temat?
  2. Jak według Pana mogłaby wyglądać alternatywna wersja II wojny światowej?
  3. Pasjonuje Pana historia. A czy było coś, jakieś wydarzenie, ciekawostka historyczna, która nawet Pana wprawiła w osłupienie/zaskoczenie?
  Pozdrawiam :)

  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. 1. Gdyby ktoś zlecił Panu napisanie książki o historii jego rodu, czy podjąłby się Pan tego zadania?
  2. Nasze życie ciągle zapisuje się na kartach historii. Czy uważa Pan, że Pańska historia będzie niezwykle ciekawa?
  3. Khaled Hosseini kiedyś powiedział "Ze smut­nych his­to­rii pow­stają dob­re książki", czy zgadza się z tym Pan?

  Pozdrawiam,
  Grażyna
  wrobel.g89@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 12. 1) Książki historyczne często mają to do siebie, że z uwagi na swą tematykę, a nieraz też specyfikę użytego języka nie są dla wszystkich, szczególnie młodych osób, zrozumiałe. Jakie, Pana zdaniem, cechy powinna posiadać książka historyczna, aby czytelnik chętnie po nią sięgnął?
  2) „Sonderkommando Nebel” jest Pana literackim debiutem. Czy wyobrażenie o procesie tworzenia książki, które z pewnością Pan posiadał, pokryło się z tym, w jaki sposób Pana książka powstawała w rzeczywistości?
  3) Pan, jako miłośnik historii, zna ją doskonale. Czy jednak jest jakaś historyczna tajemnica bądź pytanie bez odpowiedzi, którego rozwiązanie szczególnie chciałby Pan poznać?

  Pozdrawiam,
  Edyta
  flower4@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam :)

  1) Pana książka jest swego rodzaju wariacją na temat "co by było, gdyby". Pokuśmy się więc o pofantazjowanie na taki temat:). Co by było, gdyby nigdy nie zainteresował się Pan historią? Jak wtedy mogłaby wyglądać Pana przyszłość? Może jakieś ukryte marzenia czekają na realizację?
  2) Czy teraz, jak już książka jest ukończona zamierza Pan wziąć dłuższy urlop od pisania? Jak najlepiej Pan odpoczywa, aktywnie czy raczej pasywnie? A może kolejny problem historyczny w innej epoce już kłębi się pod postacią pomysłu na nową powieść?
  3) Czy napisał Pan już w tym roku list do Świętego Mikołaja? :) Jaki jest Pana najbardziej wyczekiwany prezent pod choinkę?

  Gratuluję wydania powieści ! Pozdrawiam
  Paulina
  mielczarek.p007@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 14. A cóż to za dyskryminacja? Dlaczego to "może być doskonałym prezentem dla partnera, męża, taty, dziadka etc. " ? :D A co z partnerką, żoną, mamą i babcią ? :D He he

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację - kajam się i już poprawiam swój błąd :))

   Usuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...