Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 23 września 2014

Pogotowie duchowePracownia naprawiania życia
Valérie Tong Cuong

 
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 253
Data premiery: 23.09.2014 r.
Ocena: 4/6

      Życia nie da się przewidzieć. Czasem los wystawia nas na próbę i każe zmierzyć się z wyzwaniem ponad siły. W takiej trudnej sytuacji znaleźli się główni bohaterowie książki ''Pracownia naprawiania życia'' Valérie Tong Cuong.

Millie to młoda sekretarka bez stałego zatrudnienia. Nie ma żadnych przyjaciół, nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodziną. Pewnej nocy w kamiennicy, w której zamieszkuje wybucha pożar. Przerażona dziewczyna ucieka przed płomieniami skacząc z okna. Cudem wychodzi z tego bez szwanku, choć prawdopodobnie doznaje amnezji.
Pan Mike, dezerter z wojska, obecnie mieszka na ulicy. Któregoś ranka niespodziewanie zostaje napadnięty i brutalnie pobity. W ciężkim stanie trafia do szpitala. Na szczęście lekarzom udaje się go uratować.
Mariette jest nauczycielką w gimnazjum. Od dłuższego czasu przeżywa kryzys małżeński i zawodowy. Mąż i uczniowie sterują nią niczym bezwolną marionetką zamieniając jej życie w piekło. Po kolejnej prowokacji kobieta traci panowanie nad sobą i posuwa się za o krok daleko. W zaistniałej sytuacji wpływowy mąż wysyła ją na terapię do psychiatry.

Tych troje życiowych rozbitków odwiedza Jean Hart, mężczyzna prowadzący organizacje charytatywną ''Pracownia'', która zajmuje się osobami przeżywającymi poważne trudności. Czy dzięki jego wsparciu Mike, Mariette i Millie odzyskają wiarę w siebie, w swoją pracę i w swoją przyszłość? A może ta znajomość przyniesie więcej szkody niż pożytku?

Valérie Tong Cuong studiowała literaturę i nauki polityczne. Przez jakiś czas pracowała w public relations i była wokalistką w pop-rockowym zespole. Pisze powieści, opowiadania oraz scenariusze telewizyjne i filmowe. Jej ''Pracownia naprawiania życia'' we Francji i w wielu krajach stała się bestsellerem i została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Optymizmu.

Nie spodziewałam się tak ujmującej, przenikliwej lektury. W ciągu kilku chwil zostałam wciągnięta w wir nieprzewidywalnych zdarzeń z udziałem kilku bohaterów, których losy wzajemnie na siebie wpływają, łączą się, przeplatają. Rozdziały ukazane są naprzemiennie z perspektywy Mike, Mariette i Millie, dzięki czemu możemy lepiej poznać ich myśli, uczucia, słabości i wewnętrzne rozterki. Rozczarowani sobą i własnym życiem szczęśliwym zbiegiem okoliczności spotykają Jeana, niezwykłego człowieka, który dotychczas odmienił na lepsze życie wielu ludzi. Jednak nie wszystko okazuje się takie idylliczne. Każdy ma jakieś tajemnice. Także Jean posiada swojego trupa w szafie, swój ukryty motyw, ciężki krzyż, który dźwiga w milczeniu. Całym sobą poświęca się pracy, ale tak naprawdę to przykrywka, ucieczka od własnych demonów. Jakich? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Autorka stworzyła niebanalną historię. Dotychczas nie spotkałam organizacji działającej na podobnych zasadach, co Pracownia. To instytucja, która daje schronienie, spokój i czas. Pomaga potrzebującej osobie załatwić wszelkie sprawy urzędowe, udziela wsparcia psychologicznego, a nawet jeśli zachodzi taka potrzeba-także materialnego. Uczy widzieć siebie takimi, jacy naprawdę jesteśmy, bez zniekształceń, (które narzuca otoczenie bądź dotychczasowe doświadczenia) oraz pokazuje jak cieszyć się każdą chwilą. Jednak nie ma nic za darmo. Mamy łańcuch wzajemnych powiązań, często zaskakujących i nieprzewidywalnych. Valérie Tong Cuong uświadamia jak ważna jest solidarność przeciw fatalizmowi, dążenie do prawdy i sprawiedliwości. W piękny i mądry sposób przedstawia budowaną pomiędzy bohaterami przyjaźń, która prowadzi do wzruszającego punktu końcowego. To cenna lekcja ucząca pokory, dojrzałości i człowieczeństwa.

Książka napisana jest prostym językiem, pełnym ciepła. Akcja toczy się miarowo i nie nuży, chociaż rozkręca się dopiero pod sam koniec. Bohaterowie są całkiem wyraziści, łatwo zapadają w pamięć. Niemniej jednak zabrakło mi empatii zarówno między nimi, jak i postać-czytelnik. Zakończenie jest nieprzewidywalne, aczkolwiek oszczędne w słowach. W ogólnym rozrachunku to mądra, interesująca powieść, choć do pełnej świetności trochę jej brakuje. Uważam, że wiele wątków można by było lepiej rozwinąć, a także dodać więcej uczuć i emocji.

Wszystkim zainteresowanym polecam ''Pracownię naprawiania życia''. Ta książka ujawnia jak odbudować wiarę w ludzkość. Pokazuje, że mimo naszych słabości i grzechów każdy z nas ma szansę odrodzić się na nowo oraz uświadamia, że nie należy uciekać od własnych demonów. Trzeba nauczyć się z nimi żyć bądź spróbować zostawić je daleko w tyle patrząc na jasną i dobrą stronę życia. Krótko mówiąc, ciekawa lektura z przesłaniem.

***
Wydawnictwo Amber

55 komentarzy:

 1. Bardzo optymistyczny tytuł. Muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam już o tej powieści, że jest mądra, że faktycznie coś potrafi w człowieku odmienić i oczywiście jestem na tak! Skoro jeszcze ty tutaj ją polecasz, to naprawdę liczę, że uda mi się kiedyś (w niedalekiej przyszłości) trafić na jakąś interesującą promocję bo wprost nie mogę się doczekać tej lektury. :) Lubię od czasu do czasu, przeczytać coś życiowego i pozytywnie nastrajającego. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej ;-) Zobacz w Matrasie, tam jest tydzień promocjj na wszystkie książki;-) "Pracownia" też jest, właśnie zerknąłem, nawet chyba sam skorzystam ;-)

   Usuń
 3. Wchodzę w to, już sam tytuł mnie zachęcił, Jestem pewny, że znajdę tutaj coś dla siebie, dzięki za propozycję i pozdrawiam ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że zachęciłam ciebie do sięgnięcia po tę książkę. Myślę, że nie będziesz żałować tej decyzji.
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 4. Opis brzmi bardzo ciekawie, ale nadal nie jestem przekonana do końca czy to książka dla mnie. Szkoda, że zakończenie nie jest tak dopracowane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy tytuł, jednak mam co do niej mieszane uczucia :) Słyszałam już wcześniej o niej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam nic przeciwko takim historiom, więc jeśli książka tylko trafi jakimś cudem w moje ręce, to z chęcią przeczytam:) I mimo kilku niedopracowanych wątków, o których wspominasz, czuję się zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę ci, aby ''Pracowania...'' szybko trafiła w twoje ręce i co najważniejsze, żeby spełniła twoje oczekiwania.

   Usuń
 7. Zachęcająca. Będę się za nią rozglądać :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo zachęcająca recenzja :) I jaki chwytliwy tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje mi się, że u nas także funkcjonują podobne instytucje jak ta opisana w książce. Jak znajdę tę powieść to chętnie przeczytam mimo pewnych w niej niedociągnięć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Nie wiedziałam o tym. Byłam przekonana, że takie instytucje mają swoją działalność jedynie w innym państwie.

   Usuń
 10. Jestem tak zacofana z nowościami wydawniczymi, że aż wstyd. Tylko wejść do schowka łóżka i się w nim zamknąć. Ale będzie ciepło!
  Książka bardzo mnie zaciekawiła. Jak trafi w moje ręce to ją skonsumuję. ;)

  http://pokoj-ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To żaden powód do wstydu. Jest tak dużo wydawnictw i dużo nadchodzących premier, że ciężko ''ogarnąć'' to wszystko.
   A ''Pracownię...'' serdecznie polecam, mam nadzieję, że nie będziesz zawiedziona.

   Usuń
 11. Wiarę w ludzkość przywracają ludzie w rzeczywistości, niż w książce, po prostu po takie tematy w literaturze nie lubię sięgać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz całkowitą rację, ale niektóre historie zawarte w danej książce również pokazują jak odbudować wiarę w drugiego człowieka.

   Usuń
 12. Już sam tytuł i okładka mnie ujęły. Jestem jak najbardziej zainteresowana tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie ta książka też przypadła do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie przypominam sobie, żebym czytała podobną książkę, więc chętnie się zapoznam z tą historią. Jestem szczególnie ciekawa tego jak bohaterowie odwdzięczą się za okazaną pomocą, bo z pewnością coś będą musieli zrobić. W końcu nie ma nic za darmo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również po raz pierwszy miałam do czynienia z taką tematyką i muszę przyznać, że było to bardzo ciekawe doświadczenie.
   Masz racje, nie ma nic za darmo, w związku z tym bohaterowie będę musieli ''zapłacić'' za otrzymane wsparcie. W jaki sposób? Tego musisz dowiedzieć się już sama :)

   Usuń
 15. O tej książce jeszcze nie słyszałam, ale zaciekawiłaś mnie...

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie takiej optymistycznej lektury potrzebuję :) A okładka jest cudna :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie słyszałam o książce, a szkoda bo jest jak najbardziej w moich klimatach...

  OdpowiedzUsuń
 18. Lubię książki z przesłaniem. Pisanie z trzech punktów widzenia bohaterów z pewnością urozmaica lekturę. Jestem ciekawa, jaką tajemnicę skrywał wspomniany wyżej mężczyzna.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dla mnie brzmi interesująco, więc chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mi również okładka bardzo się podoba. A sama lektura? Chętnie po nią sięgnę w te długie jesienne wieczory, tylko nie wiem, czy zdążę w tym roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mnie zaciekawiłaś, więc chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Piękna okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Książka z przesłaniem, i to jakim mądrym. To lektura, która mogłaby mnie usatysfakcjonować.

  OdpowiedzUsuń
 24. Naprawde zainteresowałaś mnie tą książką... może jej poszukam :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Hmm, lubię książki, które mają w sobie mądrość, chociaż nie pogardziłabym większą akcją i emocjami, mimo to chętnie przeczytam tę powieść, o ile znajdę na nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 26. Przesłania zazwyczaj są fajne ;) Myślę, że sięgnę po tę książkę, choć nieprędko. Chwilowo tonę ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Chciałabym poznać tę pracownię, lubię książki mądre i pozytywne, więc na pewno ją przeczytam :))

  OdpowiedzUsuń
 28. Czytałam już o niej. Idealna książka dla mnie, żeby stać się trochę bardziej optymistycznie nastawioną

  OdpowiedzUsuń
 29. Zaskakująco ciekawe. Jeśli tylko będę miała okazję, na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jak dotąd o książce nie słyszałam, natomiast bardzo przypadła mi do gustu, tym bardziej, że podoba mi się, kiedy fabuła skrywa podteksty filozoficzne (choć nie wiem czy można coś takiego w ogóle nazwać podtekstem ;) )

  OdpowiedzUsuń
 31. Mogłabym spróbować, bo nuta zaintrygowania u mnie wystąpiła;)

  OdpowiedzUsuń
 32. A w sumie z chęcią bym przeczytała- wzajemna przyjaźń, książka ucząca pokory :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Już czytałam chyba ze dwie opinie na temat tego tytułu. Podoba mi się fabuła, i okładka przyciąga wzrok.

  OdpowiedzUsuń
 34. Hmm, coś mi się zdaję, że się kiedyś skuszę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 35. Nie wiem czy się wpisało więc powtarzam, zawsze mnie ciekawiła głowa takich pisarzy... to jest dopiero talent! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. Ciekawa lektura z przesłaniem? Mnie to jak najbardziej przekonuje :) Uwielbiam takie historie i z chęcią sięgnę po powyższą pozycję. Okładka jest świetna. Może nie jest jakoś nadzwyczajna, ale ma w sobie to "coś".

  OdpowiedzUsuń
 37. Ciekawy tytuł i kolejna pozytywna recenzja. Muszę kiedyś po niego sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 38. Spodobał mi się tytuł. Jest coś intrygującego w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 39. Obiecujący pomysł na fabułę. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 40. Mi się bardzo podobała :) Chyba bardziej niż Tobie ;)

  OdpowiedzUsuń
 41. Na początku rzuciła mi się w oczy okładka, a zaraz potem twój opis fabuły i wrażenia. Może nie natychmiast, ale chętnie po nią kiedyś sięgnę, bo zapowiada się ciekawie. ;)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...