"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

środa, 1 maja 2013

Walka z piekielnymi siłami.


Grabarz
Krzysztof Haczyński

Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 102  

ocena: 3-/6,,Krwawa i brutalna rozgrywka pomiędzy łowcami a armią wampirów przynosi wiele ofiar…’’.
Takie niepokojące słowa znajdziemy się na tylnej okładce ,,Grabarza’’, debiutanckiej książki Krzysztofa Haczyńskiego. Czy rzeczywiście fabuła tej książki zawiera przerażająco niebezpieczną historię?

W niewielkiej wiosce dochodzi do serii tajemniczych zabójstw i zaginięć. Wszyscy mieszkańcy są przerażeni zaistniałą sytuacją. Podejrzewają, że źródło sił nieczystych znajduje się w pobliskim lesie. Łowcy przygód zaciekawieni nietypowymi wydarzeniami również przybywają tutaj, aby odkryć główne centrum dziwnych zjawisk. Okazuje się, że w leśnej głuszy znajdują się groźne wampiry z potężnym Grabarzem na cele, który jest arcymistrzem, najsilniejszym przedstawicielem swojego gatunku. Kiedyś był księdzem, który zaprzedał duszę diabłu. Teraz zamierza COŚ zdobyć i nie cofnie się przed niczym, aby zrealizować swój cel. Czego niebezpieczny krwiopijca szuka w małej miejscowości i czy uda się łowcom pokonać bezwzględnego przeciwnika?

Zaintrygowana interesującą, klimatyczną okładką ,,Grabarza’’ liczyłam na niesamowitą literacką przygodę, lecz z bólem serca muszę stwierdzić, że zawiodłam się na całej linii. Zresztą nie wiem, czego się spodziewałam po tak mało objętościowej powieści? To raczej dłuższe opowiadanie z niewykorzystanym literackim potencjałem. Fabuła nie porywa żadną oryginalną treścią, ani emocjami, których ilość jest bardzo znikoma. Motyw wampiryczny został potraktowany bardzo powierzchownie. Chociaż były to porażające bestie nie odczuwałam niepokoju, lęku, czy strachu. Moim zdaniem zostały blado i mizernie dopracowane pod względem psychologicznym. Pozostali bohaterowie także nie zaskakują żadną wyrazistą osobowością. Narracja jest bardzo nierówna, raz mamy ciekawy, dynamiczny obraz wydarzeń, innym razem całkowicie statyczny. Na uznanie zasługuje jedynie duszny klimat i gęsta atmosfera, lecz niestety, nie jest to w stanie zatuszować innych literackich mankamentów tej książki. Nie skreślam jednak całkowicie ,,Grabarza’’. Autor ma potencjał, tylko nie wykorzystał go w pełni. Podczas tworzenia kolejnej powieści powinien więcej czasu poświęcić na dokładniejszą analizę poszczególnych miejsc, postaci i wydarzeń. Naszkicować bardziej nowatorską historię, która nie powielałaby już istniejących wątków.

Komu mogę polecić ,,Grabarza’’? Szczerze- nie wiem. Może osoby zainteresowane tematyką wampiryzmu odnajdą tutaj coś dla siebie? To przeciętna, momentami interesująca proza, w której znajdziesz odważnych protagonistów, podstępnych antagonistów, łowców, demonów oraz okrutną walkę ze złem. Osobiście czuje spory niedosyt, ale może w przypadku innego czytelnika będzie inaczej. Jesteś w stanie zaryzykować? Jeśli tak, to zapraszam do w/w lektury.

***

Wydawnictwo Novae Res.

74 komentarze:

 1. Nie mam w planach tej książki i widzę, że nic nie tracę.

  OdpowiedzUsuń
 2. a tak ciekawie się zapowiadała - dla mnie brakło egzemplarzy, ale teraz już nie żałuje tego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tą objętością to nie zawsze jest tak, że autor jest winien. Bardzo często zdarza się tak, że to wydawcy każą ciąć tekst, żeby zmniejszyć koszty wydania. Nie wiem, jak było w tym przypadku. Może autor wysłał pokaźnych rozmiarów powieść, która naprawdę mogła zachwycić, a jakiś redaktor kazał potem skracać na siłę i wyszło jak wyszło z krzywdą dla autora. Niestety, ale wiem coś na ten temat. Może gdybyś dostała wersję oryginalną, prosto z komputera autora, zmieniłabyś zdanie co do tej powieści? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy w tym przypadku masz rację, czy też nie. Mogę jedynie od siebie dodać, że całkiem niedawno czytałam około stu stronicową książkę, która była dopracowana pod każdym względem, czyli mimo mizernej ilości, jakość przodowała, zaś w ,,Grabarzu'' wiele rzeczy niestety zostało ,,ukrytych'', co nie pozwoliło mi docenić wszystkich jej walorów.

   Usuń
  2. Ja tylko chciałam zaznaczyć, jak to jest z tymi wydawnictwami i wydawaniem książek. No i z tymi redaktorami, czasami zbyt ambitnymi, którzy są w stanie napisać nawet nową książkę za autora. A potem całe zło, które wyczynia redaktor skupia się na osobie autora, bo zwykły czytelnik niestety nie wie, jak sprawa wygląda od tej drugiej strony. Dlatego pisząc o książkach trzeba być naprawdę ostrożnym w wydawaniu pochopnych opinii. Takie jest moje zdanie i naprawdę mam podstawy do wyciągania takich wniosków :-)

   Usuń
  3. Też słyszałam o takich przypadkach, że wydawca niemal całkowicie ,,przerabiał'' książkę danego autora psując ją na wszelkie możliwe sposoby.
   Nie wiem, jak było w powyższym przypadku i czy moja opinia rzeczywiście jest pochopna. Jak sama dobrze wiesz staram się nie krytykować bez powodu, lecz z drugiej strony nie mogę wbrew sobie napisać, że mi się podobało, gdyż w rzeczywistości było przeciętnie, ale może, to tylko ja tak uważam? Może znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że to bardzo dobra powieść. Ja nie jestem zawodowym krytykiem literackim, tylko typowym amatorem, który napisał tak, jak czuje.

   Usuń
 4. Ja od powieści niewielkiej objętości wymagam, żeby były treściwe i odpowiednio szybko wywołały we mnie emocje. Ważne, żeby nie wyszło to sztucznie, więc... Biorąc cienką książkę do ręki mam spore wymagania. Brak oryginalności też drażni, dlatego po ksiązkę nie sięgnę :>

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że niczego nie straciłam nie słysząc o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Debiut, trudno oczekiwać od razu cudów od początkującego pisarza :) Choć bywają wyjątki, sam ostatnio kilka takich opisałem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tym razem zdecydowanie nie moje klimaty;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie nie przeczytam. Nic do mnie nie przemawia, ani bohaterowie, ani jakiś taki dziwny wątek wampiryzmu, zupełnie nic. Ale czemu się dziwie. Przecież to debiut tego autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami debiuty są naprawdę dobre. Sama kilka takich czytałam, więc nie można z góry kogoś skreślać tylko dlatego, że jest początkującym pisarzem.

   Usuń
 9. Szkoda, że kreacja bohaterów nie jest dopracowana, na to zawsze zwracam uwagę. Po książkę raczej nie sięgnę, ale przede wszystkim dlatego, że mnie nie kręcą wampirze tematy, zarys fabuły niezbyt mnie zainteresował.

  OdpowiedzUsuń
 10. Och, szkoda. Okładka naprawdę zachęcająca, a tu klops:(
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Po przeczytaniu opisu fabuły pomyślałam : coś zaskakującego i interesującego, jednak czytając dalej Twoją wypowiedź, doszłam do wniosku iż nie będę tracić czasu na ta książkę, bo z tego co widze, nie warto :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Twoja recenzja nie pozostawia wątpliwości, że ta lektura noe jest dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 13. ja nie lubie tego typu kiążek i napewno nie weznę jej do ręki. Zapraszam do mnie http://muzyka-ksiazki.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 14. Okładka ciekawa, ale po książkę nie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 15. Będę się od niej trzymać z daleka.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie jestem w stanie zaryzykować ;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie mam specjalnej ochoty, więc z czystym sumieniem sobie odpuszczę

  OdpowiedzUsuń
 18. Żałuję, że znowu polska literatura nie okazała się być wystarczająco dobra, by zadowolić czytelnicze gusta rodaków. Skoro Tobie się nie spodobała, to i mnie na pewno nie przypadłaby do gustu, chociaż patrząc na okładkę, tobym się pewnie skusiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także sugerując się okładką liczyłam na mocną treść, lecz niestety zawiodłam się.

   Usuń
 19. Czyli się zgadzamy w odczuciach. Ciekawe, czy z następnym pomysłem autor się poprawi.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ehh,kolejna słaba książka o wampirach. Profanacja :(

  OdpowiedzUsuń
 21. Oj, Oj zapowiadało się fantastycznie... a tu taki klops

  OdpowiedzUsuń
 22. Raczej nie chcę tracić czasu na taką przeciętną książkę, więc tym razem sobie odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Szkoda, że tak kiepsko wypadła ta książka, bo jak zobaczyłam okładkę i przeczytałam opis fabuły to pomyślałam, że to będzie świetna książka. A tu zonk niestety.

  OdpowiedzUsuń
 24. Pogrzebałaś "Grabaża" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety pogrzebałam ,,Grabarza'' i napiszę, ze trochę źle się z tym czuje, ale nie chce wbrew sobie pisać zachwytów nad tą książką. Może kolejne dzieło Krzysztofa będzie znacznie lepsze. Jestem dobrej myśli.

   Usuń
 25. Właśnie przeczytałam powieść o wampirach.. Kinga, więc myślę, że to byłby jednak za duży skok jakości? Póki co jestem przewampirowana, a Ty nie zachęcasz. Podaruję sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj kusisz tym Kingiem i kusisz. Teraz będę miała nieco więcej czasu, to sięgnę po kilka dzieł tego autora, ale najpierw mam w planach ,,Krucyfiks''.

   Usuń
 26. Trója ;) Eee, to odpuszczam, chociaż okładka bardzo ładna!

  OdpowiedzUsuń
 27. Zaledwie 102 strony i niezbyt udany debiut? Szkoda...
  Jeżeli chodzi o polskie powieści grozy - zdecydowanie polecam Stefana Dardę;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też żałuje, że debiutanckie dzieło Haczyńskiego wypadło w moich oczach bardzo przeciętnie.
   Co do Dardy, to słyszałam o nim wiele dobrego i mam nadzieję, że niedługo sama się poznam jego doskonały talent literacki.

   Usuń
 28. Szkoda, ze Twoja opinia nie jest zbyt zachęcająca, bo mimo wszystko liczyłbym na więcej. Choć te wampiry troszkę mi już bokiem wychodzą.

  OdpowiedzUsuń
 29. Zastanawiałam się nad ta książką ale widzę, że jednak dużo nie straciłam. Szkoda że autor nie wykorzystał możliwości!

  OdpowiedzUsuń
 30. Okładka także mnie zaintrygowała i żałuję, że potencjał nie został wykorzystany. Wampiryzmem się nie interesuję, więc chyba nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 31. Ani to ładne, ani ciekawe. Nie, tym razem zdecydowanie sobie odpuszczę, bo w tej książce nie ma zupełnie nic, co by mnie do niej przyciągało.

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetna okładka, ale szkoda, że treść nie do końca spełniła Twoje oczekiwania. Tak czasami bywa...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie planuję, chyba nie warto poświęcać jej swój czas.

  OdpowiedzUsuń
 34. Szkoda, że ta powieść jest tak przeciętna. Mimo wszystko dałabym jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 35. A taka ładna okładka!
  To już kolejna niepochlebna opinia o tej książce, więc chyba się nie skuszę. Może poczekam na kolejną książkę tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 36. Chciałam wziąć tą książkę do recenzji, ale okazało się, że już brakuje egzemplarzy, więc zdecydowalam się na inną. I w sumie dobrze zrobiłam, po sądząc po Twojej recenzji, zawiodłabym się na tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 37. I was suggested this web site by way of my cousin.
  I am now not certain whether this post is
  written by way of him as no one else know such distinct about my difficulty.
  You are amazing! Thank you!

  My page :: pozycjonowanie

  OdpowiedzUsuń
 38. Farm tours in Kerala are ultimate destinations from the hubbub of city residing.


  my web page - szambo

  OdpowiedzUsuń
 39. Any one has the in order to claim insurance benefits.

  In alternative cases, you'll want to require the battle to a court of law.

  My website ... imprezy integracyjne

  OdpowiedzUsuń
 40. Homestays and bungalows always be the best modes akin to accommodation
  on plantation tours in Kerala.

  Also visit my blog post :: usługi ochrony lublin

  OdpowiedzUsuń
 41. Based on experts, software outsourcing India is the new
  best decision.

  Visit my website: ochrona obiektów lublin

  OdpowiedzUsuń
 42. "Actually I had coming up on staying, and yet the fumes from the all the punctured oil tanks... Town you live Homes did hardly return a ask for comment.

  Feel free to surf to my page kancelaria adwokacka łódź

  OdpowiedzUsuń
 43. Like a parent, you should be aware the threat at online predators is real.
  And you miss from on it, it's is still o . k ..

  my web-site ... adwokat warszawa

  OdpowiedzUsuń
 44. Understand how being a roofer impacts your qualification requirements.
  Keep adding a great torpedo until the sting is not necessarily quite too
  severe or perhaps a to slight.

  Feel free to visit my web-site; tłumaczenia czeski Katowice

  OdpowiedzUsuń
 45. The same is for a two-story house in Ottawa. Little bungalow plans are suitable for individual homeowners
  or sometimes small families.

  Feel free to surf to my blog post: agencja detektywistyczna warszawa

  OdpowiedzUsuń
 46. Regardless plan N absolutely not cover our own
  Medicare plan W deductible. You can buy them already
  make about $5.

  My webpage :: biuro detektywistyczne

  OdpowiedzUsuń
 47. Bars and restaurants are two places which I would never go to
  locate a date in had been area. Thankfully, most repair are simple coupled with affordable.


  Have a look at my web site biuro detektywistyczne

  OdpowiedzUsuń
 48. Honkytonks featuring the latest in country your favourite songs abound near one particular
  Hall of Fame. But being economically poor
  did not affect their ethnic growth.

  my web page ... biuro detektywistyczne warszawa

  OdpowiedzUsuń
 49. When individuals leave these specialist globe, installed on t-shirts.

  You can perform a project and stimulate it transferred to that this shirt with silkscreen.


  Feel free to surf to my web site :: usługi detektywistyczne warszawa

  OdpowiedzUsuń
 50. This decrease in about cargo managing shrinks loss or damage, and in enhancement increases security.


  my webpage: usługi detektywistyczne

  OdpowiedzUsuń
 51. The first red or white wines spa was Boudreaux, Les Sources signifiant Caudalie.
  Most doctors don't totally appreciate what to say to you on how to raise your eye health.

  Look at my web blog: prywatny detektyw

  OdpowiedzUsuń
 52. Among any plan your options will need to be
  weighed. These provide relief to one particular body after submitting the daily function of routine.


  Also visit my web page - prywatny detektyw warszawa

  OdpowiedzUsuń
 53. See if there is an aspect where your grass is greener.
  This has caused a countless number of issues in a matter of
  the workplace.

  Also visit my website ... pobierowo

  OdpowiedzUsuń
 54. To start with, you require reloading the files such as to mix according to distinct locations.
  music is the God's light on creatures of this earth.

  My web site - tanie wczasy nad morzem

  OdpowiedzUsuń
 55. Indie artists face plenty of challenges. Not necessarily ruse out loud
  humor kind of fun, but at the very least interesting.


  My blog post: organizacja wczasów

  OdpowiedzUsuń
 56. Give some bulb plant food or bone nutritious meal for a astonishing show next spring.
  The fee charged depends on the area the area full
  with the town of the room.

  My page ... zespół muzyczny Poznań

  OdpowiedzUsuń
 57. These all clear free the requirement among batteries and also electrical circuitry.


  My web-site - ochrona przeciwpożarowa

  OdpowiedzUsuń
 58. This way we have a lot tips on the correct way to teach them manners.
  Are clients looking for the right theatrical experience ones whole
  family most likely will enjoy?

  my blog; borelioza

  OdpowiedzUsuń
 59. The goals of Asset Management Software are to reduce systems
  and support will cost you.

  Also visit my blog - candida

  OdpowiedzUsuń
 60. MMA training kids keeps them bodily active for a long.
  There isn't any competition, no dietary supplements to stock, ship or transport.

  My webpage: historia piwa

  OdpowiedzUsuń
 61. Most of the particular time, they are only there to have a
  good time. Create a website and reach a great number of rather than several
  friends.

  my web blog :: wycieczki all inclusive

  OdpowiedzUsuń
 62. That presence of quite sophisticated material modern technology creates an impression
  of civilization.

  My web site - wyjazdy na wycieczki egzotyczne

  OdpowiedzUsuń
 63. Even though they perhaps be different in nature, they end up being same in very
  purpose. However, cesspool check is important when obtaining a real property.


  Take a look at my web blog :: homepage

  OdpowiedzUsuń
 64. Law of Allure is working to have you - regardless whether
  you acknowledge so it or not. Metro Homes did not too return a call for comment.


  my page: http://www.uslugi-detektywistyczne.pl/

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...