Nieważne, co ci się przytrafia, ważne, jak to wykorzystasz. Życie przypomina grę w pokera. Nie masz wpływu na to, jakie dostaniesz karty – ale tylko od Ciebie zależy, jak rozegrasz partię.❤ Regina Brett

wtorek, 25 lutego 2014

Wywiad z J.M.R. Michalskim

TOMASZ KRZEMIŃSKI
1. Witam. Dlaczego akurat taki temat, rzadko w Polsce są poruszane takie tematy i to jeszcze w książkach

Poniekąd odpowiedź jest w pytaniu. Chciałem napisać o tematyce, która w naszym kraju często jest pomijana. Jest to dla mnie dość dziwne, ponieważ problemy  damsko - męskie dotyczą większości ludzi. Tym bardziej wśród młodych osób, u których hormony buzują do granic możliwości. Sam niedawno skończyłem studia, więc chciałem przelać na papier to, co zdążyłem zaobserwować.

Adriana B
1. Czy podczas Pana życia studenckiego, też wydarzyło się coś szczególnego, co odmieniło Pana życie?

Oczywiście. Myślę, że te pięć lat życia mocno mnie zmieniło i w pewien sposób ukształtowało mój światopogląd. Będę dobrze wspominał ten czas.

2. Czu uważa Pan, że bez alkoholu, też można się dobrze bawić?

Można. Myślę jednak, że potrafi to naprawdę niewielka ilość osób. Z drugiej strony chyba każdy ma w pamięci imprezy, gdzie wódka lała się strumieniami, a na samo wspomnienie czerwienią się poliki. Wszystko jest dla ludzi:)

monweg
1. Pierwsze pytanie banalne: Gdyby znalazł się Pan na bezludnej wyspie, to jaką książkę chciałby Pan mieć ze sobą i dlaczego?

Myślę, że najbardziej praktyczny byłby Robinson Crusoe. Przypomniało mi się takie przysłowie:  "mądry człowiek uczy się na cudzych błędach, rozsądny na własnych a głupi nie uczy się wcale"

2. Mniej banalnie: Jeżeli Niebo istnieje, to co chciałby Pan usłyszeć od Boga u bram Raju?
Witaj w domu.

Daga
1. Co spowodowało, że zaczął Pan pisać?

Po prostu poczułem silną potrzebę przelania swoich emocji na papier. Zaczęło się od jednej strony, a potem poszło bardzo szybko. Gdzieś głęboko w środku poczułem, że coś się dzieje i tak właśnie powstała moja pierwsza książka.

2. Skąd bierze Pan pomysły na książki?

Z filmów, książek, internetu i przede wszystkim z życia. Nigdy w historii nie było od niego lepszego scenarzysty.

mrugamy
1. Dlaczego to Sienkiewicza akurat tak Pan ceni? Czy to za sprawą "Trylogii", czy może innych jego dzieł?

Tak, Trylogia to dla mnie prawdziwy majstersztyk. Kunszt Sienkiewicza mnie powalił. Myślę, że w taki sposób nie można się nauczyć pisać. Z takim talentem można się tylko urodzić.
Kyou
1. Zdziwiło mnie Pana zamiłowanie do klasyki. Sienkiewicz, Dostojewski... Dlaczego akurat oni?

Sienkiewicz to był geniusz. Pisał z takim rozmachem, że wstyd byłoby mi nawet obok niego stać. Za każdym razem, gdy kończyłem Trylogię czułem się tak jakbym stracił bardzo dobrych przyjaciół.
Dostojewski jak nikt inny potrafił nakreślić portret psychologiczny postaci. Zawsze lubiłem jego język i tę głęboką analizę ludzkich słabości.

2. Od czego i kiedy zaczęła się Pana przygoda z pisaniem? Ma Pan w przysłowiowej szufladzie jakieś początkowe próby napisania książki?

Pierwszą książkę ,,Dwie strony medalu’’ napisałem w 2011 roku. Rok później ją wydałem. W szufladzie nic nie leży. Jeśli już coś napiszę to staram się to za wszelką cenę wydać. Ludzie szybko zweryfikują czy jesteś dobry. Od czego się zaczęła przygoda? Chyba od momentu wydania pierwszej książki. To naprawdę bardzo miłe uczucie trzymać w ręku własną powieść.

3. Ile książek udało się przeczytać Panu w ubiegłym roku? :)

Jedynie 18 sztuk. Sporo zajęć nie pozwala zbyt dużo czytać…

źródło
martucha180
1. Jest Pan miłośnikiem słowa pisanego. W takim razie czym dla Pana jest SŁOWO?

Dla mnie słowo to narzędzie za pomocą, którego wyrażamy własne emocje.

2. Czytając powieści historyczne H. Sienkiewicza byłam zafascynowana stylizacją językową, zwłaszcza staropolską. Co Pana fascynuje w powieściach historycznych noblisty? (pomijam inne)

Prawie wszystko :). Wspaniałe opisy, rewelacyjne sceny batalistyczne, dialogi no i bohaterowie. Kmicic, Jeremi Wiśniowiecki, Bohun, Zagłoba to wszyscy moi przyjaciele, którzy są już ze mną ładny kawał czasu.

3. Praca dziennikarza i pisarza wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pana wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Panu talent literacki, potencjał na dobrego dziennikarza, czy wręcz przeciwnie?

Z językiem polskim nigdy nie miałem problemów. Byli jednak lepsi uczniowie ode mnie w klasie z tego przedmiotu, więc jak sięgam pamięcią raczej nikt mi nie wróżył kariery pisarza :). Zdarzało się jednak, że ponosiły mnie wodze fantazji i moje wypracowania były nie na temat:).

kwiatusia
1. Czy przed przystąpieniem do pisania książki ma Pan już stricte określoną fabułę; czy bohaterowie, ich losy, zwroty akcji powstają dopiero z chwilą tworzenia powieści?

Zawsze, gdy zaczynam pisać nową powieść mam już przygotowany kręgosłup fabuły. Przed pisaniem samej powieści piszę plan wydarzeń. Każdy rozdział ma swoje podpunkty i na bazie tych przemyśleń przechodzę do pisania. Bohaterowie często jednak mnie zaskakują i czasem w połowie książki ich przeznaczenie zostaje zmienione:).

źródło
2. Czy po wydaniu powieści „Dwie strony medalu” oraz „Orły i Wrony” Pana życie się zmieniło? Jakie są plusy i minusy bycia pisarzem?

Z pewnością. W końcu jak to mówią człowiek jest sumą własnych doświadczeń. Pisanie dedykacji, odbieranie pochwał i gratulacji, wywiady, czytanie recenzji to wszystko są bardzo miłe rzeczy. Jakie są minusy? Trzeba umieć radzić sobie z krytyką i być przygotowanym na zawiść ludzką. Nie wszyscy życzą nam na świecie dobrze.

3. Czym jest dla Pana pasja i czy wyobraża Pan sobie życie bez niej?

Gdy silnik w samochodzie nie działa to już nigdzie nie pojedziemy. Możemy już tylko stać w miejscu. Dla mnie pasja to właśnie taki silnik, napędza moje życie.

Sylwka S.
1. Czy ma Pan swoje ulubione miejsce bądź osobę, która inspiruje i potęguje pomysły na wątki i postacie w Pana książkach?

To zawsze są nowe bodźce. Wciąż się czegoś uczę, coś poznaje i wtedy nagle wpadam na jakiś pomysł.

2. Dobrą wiadomością jest ...? Proszę dokończyć zdanie.

informacja, że nakład się wyczerpał :D

3. Jakie jest ulubione Pana motto? Dlaczego akurat to?

Jest wiele wspaniałych cytatów. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział kiedyś: ,, Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe’’. Czasem, gdy już przestaje w coś wierzyć staram się wracać do tych słów. Na niektóre rzeczy trzeba pracować latami i warto to sobie uświadomić na samym początku.

Antykwariat z ciekawą książką
1. Kiedy pojawił się w Pana życiu literacki impuls, który rozbudził zamiar do napisania książki? Czy może pojawił się on pod wpływem jakiś wydarzeń, czy jednak rodził się stopniowo?

Było to w 2011 roku. Myślę, że byłem w takim okresie swojego życia, że potrzebowałem wyrzucić z siebie pewne emocje. Nie wiem czy to rodziło się stopniowo. Czasem czujemy tak silną potrzebę zrobienia czegoś, że nic na świecie nie jest w stanie nas zatrzymać.

2. Często czytając książki, doświadczamy pragnienia znalezienia się w tym samym świecie, który opisywany jest na kartach powieści. Gdyby mógł Pan wcielić się na jeden dzień w wybraną postać, kim by Pan był i dlaczego? Proszę uzasadnić.

Interesujące pytanie. Myślę, że Frodo z Władcy Pierścieni to intrygująca osobowość. Jestem ciekaw, co czuje malutki Hobbit, zdając sobie sprawę, że losy ludzkości zależą tylko od niego.

3. Książki mają ogromny wpływ na postrzegania świata, często wręcz kształtują nasz charakter. Czy zetknął się Pan z książką, która zmieniła Pana sposób myślenia? Jaki był tytuł tej książki i jaką mądrość na swych stronach Panu przekazała?

,,Rok 1984’’ Orwella mną wstrząsnął. Myślę, że pisarz uświadomił mi fakt, że każdego człowieka można złamać. Jest to jedna z niewielu książek, po której było mi naprwdę bardzo przykro.

Erivan
1. Jako ulubionych pisarzy podaje pan Dostojewskiego i Sienkiewicza. Czy czytuje pan powieści współczesnych autorów, jeśli tak to czy czyjaś twórczość szczególnie przypadła panu do gustu?

Rzadko. Większość pisarzy, który czytuje jest już na tamtym świecie. Ostatnio przeczytałem jednak kilka książek Komudy i ,,kod da vinci’’ Dana Browna.

2. Co by Pan wybrał: Literacka nagroda Nobla, ale Pana książki trafiające do niszowej liczby czytelników, czy mnóstwo fanów w Polsce i nie tylko, ale krytycy literaccy nie pozostawiający na Panu suchej nitki?

Zdecydowanie Nobel. Byłbym w bardzo zacnym gronie i to by z pewnością mi wystarczyło. Z drugiej strony w naszym kraju dostanie nagrody Nobla, automatycznie równa się ogromnej sławie, z którą każdy chce przeprowadzić wywiad i zrobić zdjęcie. 

3. Czy złapał Pan już swojego króliczka? ;)

Tak. Mogą go Państwo oglądać właśnie na okładce :).

Martyna Kuligowska
1. Opis Pana książki "Złapać króliczka" sprawia, że książka wydaje się być banalna, o tematyce nieco sztampowej. Co chciał Pan osiągnąć za pomocą takiej fabuły? Czy z tej książki płynie jedna konkretna puenta, a może jest ich wiele?

Myślę, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. To po prostu opis życia pewnej grupy ludzi. Myślę, że warto pochylić się nad pewnymi problemami społecznymi. Napisałem tę książkę, ponieważ historie bohaterów są mi bardzo bliskie. Chciałem się tym podzielić z szerszą publiką.

2. Jak to jest poczuć, że własna twórczość jest doceniana przez innych i kiedy pierwszy raz Pan to odczuł?

Pierwszy raz to był 2012 rok ( premiera ,,dwie strony medalu’). To wspaniałe uczucie. Człowiek czuje się ważny i ma świadomość, że zrobił coś co przetrwa nawet po jego śmierci.

3. Jakie ma Pan plany na kolejne książki - czy czymś zamierza nas Pan zaskoczyć, jeżeli chodzi o tematykę?

Za wcześnie jeszcze by o tym mówić. Myślę jednak, że moja następna powieść będzie dość poważna. Skierowana raczej do czytelników w wieku średnim.

Monika Klaudia
1. Jakie jest Pana motto życiowe?

Jezu Ufam Tobie.

2. Czy przeżywa pan książki w ten sam sposób jak my- czytelnicy? Płacze Pan i śmieje się w różnych momentach?

Oczywiście. Każda powieść to nowe przygody i nowe przyjaźnie. Zawsze bardzo silnie utożsamiam się z bohaterami książek, które czytam.

3. Co daje Panu powód do szczęścia? :)

Świadomość, że spełniam swoje marzenia.

KaroL.ina
1. Gdyby mógł Pan stworzyć Książkę Idealną z połączenia trzech powieści, jakie utwory by to były i dlaczego właśnie te?

,,Shogun’’ Clavella, bo Japonia to doskonałe miejsce na akcję powieści. ,,Zbrodnia i kara’’ Dostojewskiego, aby w pełni zrozumieć poczynania bohatera oraz Władca Pierścieni by całość krążyła wokół jednego elementu.

2. Kiedy nadaje Pan tytuł swojej książce - jeszcze przed zaczęciem pisania, w trakcie, czy może dopiero po skończeniu?

Zawsze przed rozpoczęciem pisania.

3. Czy są takie słowa, których Pan nie lubi i które Pana irytują?

Poddaje się. Bardzo nie lubię tego zdania.

Eska_85
1.Proszę powiedzieć dlaczego akcja powieści toczy się wśród studentów Pana uczelni, czyżby ta książka była w jakimś stopniu autobiografią?

Życie studenckie jest mi bardzo bliskie, więc dlatego wybrałem właśnie taką tematykę. Oczywiście pewne elementy są zaczerpnięte z mojego życia.

2. Zaintrygował mnie tytuł "Złapać króliczka", który skojarzył mi się z książką Marioli Zaczyńskiej" Gonić króliczka", dlaczego taki? skąd pomysł na tytuł i na piękną okładkę?

Króliczek to oczywiście kobieta. Moi bohaterowie mają całkiem sporą ilość tych ,,króliczków’’, więc pomyślałem, że taki tytuł będzie w odpowiedni sposób oddawał treść mojej najnowszej powieści. Uważam, że taka forma okładki przyciąga uwagę. Pomysłów na okładkę było naprawdę sporo. Ten projekt wydawał mi się po prostu najbardziej trafny. Przyciąga uwagę…

3. Zapewne warsztat dziennikarski pomaga tworzyć powieści(trzy książki w okresie trzech lat-świetny dorobek),proszę zdradzić czy będzie następna książka i o jakiej tematyce?


Zbyt wcześnie by o tym mówić. Będzie to jednak raczej kolejna powieść obyczajowa.

Jakub Kowalski
1.Co pana zdaniem jest największym atutem Pańskich książek, czym co sprawia, że nie można przejść obok nich bez namiętnie?

Zaskakujące zwroty akcji. Często słyszę: ,,tego się nie spodziewałem/am).

2. Gdyby mógł Pan spotkać się z dowolnym autorem, żyjącym lub nie, polskim lub zagranicznym, kogo by Pan wybrał do rozmowy, i dlaczego akurat jego? O co chciałbym Pan go zapytać, co chciałbym Pan mu powiedzieć, i o czym posłuchać?

Myślę, że Hemingway to ciekawa osobowość. Fajnie byłoby z nim porozmawiać o życiu. Spytałbym go jak radzić sobie z problemami i chętnie opowiedziałbym mu o mojej wierze. To byłaby długa i owocna rozmowa.

3. Jako absolwent dziennikarstwa, po wydaniu książki romansu, historycznego-fantasy i obyczaju, nie myśli lub nie myślał Pan by wydać książkę, z wykorzystaniem własnej nabytej wiedzy, np. której głównym bohaterem byłby właśnie dziennikarz, który musi rozwikłać nader istotną i tajemniczą sprawę (coś na kształt Millenium) albo historia dziennikarza który dostaje za zadanie napisanie artykułu o jakiejś gwieździe, z którego to zadania, może zrodzić się miłość? Połączenie własnego doświadczenia i nabytej wiedzy z talentem i zamiłowaniem do pisania mogło by zaprocentować naprawdę ciekawą książką.

Nigdy nie myślałem o takiej powieści. Pomysł jest jednak ciekawy, więc z pewnością go rozważę.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i zadali pytania. Dziękuję również J.M.R. Michalskiemu za interesujący, błyskotliwy wywiad.

Zdaniem autora najciekawsze pytania zadali:

1.Monika Klaudia
2.kwiatusia
3.Kyou

Gratuluje serdecznie!

Jest jeszcze okazja, aby wygrać najnowszą powieść autora!  

Wywiad dla TV Bzicool + konkursklik
Wywiad dla TV Zebrra: klik

 Pozdrawiam !!!

 Cyrysia

15 komentarzy:

 1. Gratuluję :) Wywiad jak zwykle bardzo ciekawy !

  OdpowiedzUsuń
 2. Autor wydaje się być bardzo sympatycznym człowiekiem. Podobał mi się ten wywiad - przeczytałam go, zresztą jak wszystkie inne, z niezakłamaną przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle interesujący wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wywiad, który czytało się z przyjemnością ;)
  Ciekawe porównanie silnika samochodowego do pasji ;)
  Dziękuję bardzo za wyróżnienie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wywiad obszerny, ale mi się podoba :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Swietny wywiad, bardzo przyjemnie się czyta ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję wygranym i naszego wspólnego wywiadu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię zaskakujące zwroty akcji, więc muszę koniecznie przeczytać książki tego autora. Świetny wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny wywiad, przyjemnie się go czytało. I błyskotliwe odpowiedzi na pytania. Nawet bym się nie spodziewała niektórych! :) Miło jest trochę więcej dowiedzieć się o autorze.
  Cieszę się i dziękuję za wyróżnienie! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak, popieram, ja Sienkiewicza też ubóstwiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny wywiad, jak zawsze. Ja też jestem miłośniczką Sienkiewicza. Widzę, że jest nas wielu:)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...