Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. [Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza] ❤

wtorek, 2 lutego 2016

Rodzinne sekrety - Krystyna Mirek (czasem słońce, czasem deszcz)


Rodzinne sekrety
Krystyna Mirek 
 
Cykl: Jabłoniowy Sad (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
Ocena: 5+/6

  Literatura obyczajowa, zwłaszcza autorstwa naszych rodzimych pisarzy, od dawna zajmuje specjalne miejsce w moim sercuNie mogłam zatem odmówić sobie przyjemności poznania ''Rodzinnych sekretów'' Krystyny Mirek – drugiego tomu współczesnej sagi rodziny Zagórskich. Pierwszą część pt. ''Rodzinny dom'' oceniam niezwykle pozytywnie.  A jak było tym razem? Zapraszam do dalszej części recenzji.

  Ciemne chmury ponownie zbierają się nad rodziną Zagórskich. Seniora rodu dotykają poważne problemy finansowe. Także jego córki stoją przed nie lada wyzwaniem. Maryla postanawia w końcu zawalczyć o to, na czym jej najbardziej zależy. Natomiast Aniela decyduje się odnaleźć ojca swojego dziecka. Czy pomimo wielu zawirowań uda się wszystkim osiągnąć upragniony spokój i szczęście?

  Krystyna Mirek to jedna z niewielu polskich pisarek, która potrafi oczarować słowem i kreowaną historią. Jej książki są niczym ciepły pled w zimowy wieczór. Otulają komfortowym poczuciem bezpieczeństwa i dają namiastkę takiego bliższego, niemal namacalnego kontaktu z rodzinnym domem. Tak się właśnie czułam przy lekturze ''Rodzinnych sekretów''. Już od pierwszych stron miałam wrażenie, że weszłam w sam środek zdarzeń i wspólnie z bohaterami przeżywam ich wszystkie sukcesy i porażki, chwile szczęścia i żalu. Niezwykłe doznania.

  Akcja powieści w głównej mierze
skupia się na perypetiach Jana, Maryli i Anieli. Po względnej stabilizacji nadchodzą ciężkie czasy. Sentymentalny Jan musi wybrać między mniejszym, a większym złem i przyjąć konsekwencje. Maryla uświadamia sobie, że w którymś momencie jej życia sprawy zaszły zdecydowanie za daleko. Teraz ponosi skutki swoich decyzji. Jednak ciągle ma nadzieję, że wszystko wróci na właściwe tory. Z kolei Aniela w końcu odsłania przed nami swoją tajemniczą przeszłość zdradzając, kim jest biologiczny ojciec jej dziecka i dlaczego zerwała z nim wszelkie kontakty. Jak widać, każdy z członków rodziny przechodzi trudne momenty. Ale najważniejsze, że zawsze mogą na siebie liczyć.  To daje im siłę i motywację do walki o lepsze jutro.

   Wielu rzeczy nie mówi się wprost, są ukryte między wierszami. ''Rodzinne sekrety'' także mają swój zawoalowany przekaz mówiący o tym, że nigdy nie należy się poddawać nawet wtedy, kiedy już nie widać cienia szansy. Trzeba ciągle iść do przodu, walczyć o swoje, o siebie. Bo wszystko jest w zasięgu ręki każdego człowieka, wystarczy tylko chcieć.
  ,, - Czasem dobrze jest dostać od życia mocnego kopa w tyłek, może cię on wyrzucić na nową drogę, której sam byś nigdy nie znalazł.’’
   Historia zawarta na łamach tej książki jest bardzo realistyczna. Wszystko zostało tak opowiedziane, jakby było oparte na solidnych faktach. Wrażenie autentyczności wzmaga również kreacja bohaterów. Każda z postaci jest zupełnie inna, ma właściwy sposób bycia, indywidualizm. Nie bez znaczenia są też szczegółowe i sugestywne opisy. Silnie oddziałują na wyobraźnię odbiory. Fakt ten w połączeniu z lekkim i barwnym językiem autorki sprawia, że całość prezentuje naprawdę wysoki poziom. Teraz z niecierpliwością będę wyczekiwać ''Spełnionych marzeń" - ostatniej części serii.

  Podsumowując: Dla fanów pierwszego tomu - pozycja obowiązkowa. Wszystkich pozostałych także serdecznie zachęcam do sięgnięcia po twórczość Krystyny Mirek. Znajdziecie tu mnóstwo ciepła i miłości, ale nie zabraknie też codziennych trosk i smuteczków. Czyli tak jak w prawdziwym życiu – czasem słońce, czasem deszcz. Gorąco polecam!***
Wydawnictwo FILIA.

29 komentarzy:

 1. Muszę w końcu sięgnąć po książki Mirek, myślę, że się nie rozczaruję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja nadal nie czytałam nic pióra tej autorki. Chyba boję się, że jak zacznę to już się nie oprę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciągle nie udało mi się poznać twórczości tej autorki ;) oczywiście bardzo bym chciała, tak zachęcająco piszesz o jej twórczości, jednak na moich półkach mam nadal tyle zaległości, że nie wiem, kiedy uda mi się sięgnąć po jej książki :) Jednak będę miała na uwadze tę sagę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno po nią sięgnę.Uwielbiam takie powieści.Podobny klimat stwarza Sawicka. Czasem słońce czasem deszcz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno po nią sięgnę.Uwielbiam takie powieści.Podobny klimat stwarza Sawicka. Czasem słońce czasem deszcz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo bym chciała :)
  Lubię takie oto historie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam tylko jedną jej książkę, ale jakoś szału nie odczułam. Pewnie dam jej jeszcze szansę, ale nie będę specjalnie szukać książek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja biblioteka właśnie zakupiła 2 tomy, więc będę miała okazję przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przypominam sobie bym kiedyś miała okazję czytać coś co wyszło spod pióra autorki i szczerze mówiąc jakoś mnie nie ciągnie, z niewiadomych dla mnie przyczyn mam awersję do powieści obyczajowych pisanych przez nasze rodzime autorki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz wiem ze warto siegnac po tom 1 :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z książkami Krystyny Mirek, ale może to zmienię, bo do pewnego wyzwania powinnam przeczytać kilka powieści obyczajowych autorstwa rodzimych pisarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze nie przeczytałam ani jednej książki autorki. Może za jakiś czas uda mi się:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam juz wszystkie książki tej pisarki. Rodzinne sekrety bardzo mi się podobały. Czekam na zwieńczenie serii.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu, więc wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie znam jeszcze pierwszego tomu, powinnam to zmienić jak najszybciej, musi być naprawdę ciekawie, wszyscy w koło się zachwycają :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Rzadko czytam książki z powodu braku czasu :c
  Mam nadzieje, że jednak to się zmieni

  Obserwacja za obserwacje ?
  http://magicworldprincesscarmen.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znam jeszcze twórczości autorki, ale chętnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka by mnie nie rozczarowała :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja też ostatnio siedzę w literaturze (powieści) obyczajowej, ale... Bułgarskiej! :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie znam tomu pierwszego, więc muszę najpierw nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Tej serii autorki jeszcze nie czytałam, ale inne jej książki już tak i na pewno będę chciał przeczytać i tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja też muszę zapoznać się z pierwszym tomem :) obca mi ta ksążka ojj obca

  OdpowiedzUsuń
 23. Nigdy nic jeszcze jej nie czytałam i muszę kiedyś spróbować. Jeszcze trochę czasu jednak minie, zanim się zdecyduję, bo do polskich książek współczesnych podchodzę ostrożnie...

  OdpowiedzUsuń
 24. Czasami lubię czytać książki obyczajowe, chociaż nie jest to mój ulubiony gatunek :)
  Serie mam już w planach na wakacje :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Uwielbiam prozę Krystyny Mirek, a Twoja recenzja tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że i po tę książkę powinnam sięgnąć. Mam nadzieję, że mi się to uda.

  OdpowiedzUsuń
 26. Muszę najpierw poszukać pierwszego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Mam na liście do koniecznego przeczytania, pierwszy tom bardzo mi się podobał:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Do nadrobienia pierwszy i ten tom, jak ja mogę się oprzeć rodzinnym sekretom?

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...