Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 29 stycznia 2019

''Pod świątecznym niebem'' - antologia # PATRONAT MEDIALNY

 Pod świątecznym niebem
Autor: Dominika Smoleń, Greta Gulsen, Karolina Staszak,
Aneta Grabowska, Meridiane Sage, Adriana Rak,
Małgorzata Manelska,  Nina Nirali, Kinga Baran,
Angelika Ślusarczyk, Anita Gierak
Wydawnictwo: WaPos
Rok Wydania: 2018
Ilość stron: 150
Ocena: 8/10
Patronat medialny:
  W tę magiczną noc, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem, dzieją się rzeczy niespotykane. Antologia, którą trzymacie w rękach, to efekt wyobraźni naszych dwunastu autorek, które przygotowały dla was dwanaście świątecznych opowiadań. Poznacie dalsze losy bohaterów znanych wam z ich poprzednich książek.

  Czy w Karterze w ogóle istnieją Święta? Jak potoczą się dalsze losy Majki i Łukasza, bohaterów powieści ''Tu i teraz''? Czy w Barwinach zdarzy się bożonarodzeniowy cud?

  Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, otwierając stronice „Pod świątecznym niebem”. Nie zabraknie także całkiem nowych historii i postaci, które na dłużej zagoszczą w waszych sercach. 

  Życzymy przyjemnej lektury - pełnej wzruszeń i ciepła płynącego z wersów, które autorki stworzyły właśnie dla was. Ślemy również życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych, bo przecież rodzina jest w życiu człowieka najważniejsza.

  Święta już za nami, ale jeszcze gdzieniegdzie widnieją świąteczne dekoracje, będące jedynie bladym tłem minionych wydarzeń. Znów wpadamy w wir obowiązków i pęd za karierą, zapominając o tym, że przez cały rok powinniśmy pokazywać naszym najbliższym, jak bardzo nam na nich zależy. Dlatego warto znaleźć chwilę na oderwanie się od nieustannego pośpiechu, by przypomnieć sobie o tym, co najcenniejsze. Pomoże Wam w tym antologia "Pod świątecznym niebem", która rozgrzewa niczym gorąca czekolada, napawa dobrym nastrojem i wyzwala pokłady pozytywnej, zaraźliwej energii. Czego chcieć więcej? Nic, tylko czytać!

  Książka stanowi zbiór dwunastu opowiadań napisanych przez mniej lub bardziej znane polskie autorki, takie jak: Adriana Rak, Aneta Grabowska, Małgorzata Manelska, Kinga Baran, Greta Gulsen, Meridiane Sage, Karolina Staszak, Dominika Smoleń, Nina Nirali, Anita Gierak, Angelika Ślusarczyk oraz Anna Partyka-Junge. Warto także dodać, że cały dochód ze sprzedaży został  przeznaczony na cele charytatywne. To piękny i szlachetny gest. Dodam jeszcze, że niektóre opowiadania stanowią swego rodzaju kontynuację przygód bohaterów, których czytelnicy mieli już okazję poznać we wcześniejszych książkach np. losy Majki i Łukasza w ''Teraz i na zawsze'' Anety Grabowskiej, perypetie Ady ''Tylko jedno życzenie'' Adriany Rak bądź przeżycia Adrianny z ''Bieg do świąt'' Dominiki Smoleń. Bardzo się cieszę, że mogłam ponownie spotkać tak dobrze znane mi postacie i dowiedzieć się, co u nich słychać.

  Nie zamierzam tu szczegółowo relacjonować wszystkich historii, bo lepiej żebyście sami je poznali i ocenili. Ja jedynie dodam, że niektóre opowiadania przypadły mi do gustu bardziej, inne mniej. Ale z całą pewnością nie można odmówić im magicznego klimatu oraz głębokiego przesłania. Pisarki, bazując na motywach Świąt Bożego Narodzenia poruszają tak ważne tematy jak: przyjaźń, miłość, rodzina, pojednanie, rodzicielstwo, wybaczanie, rozliczanie się z przeszłością czy dawanie sobie drugiej szansy. W swej prostocie pokazują prawdę, ucząc, by nie zatracać się w codziennym pędzie, gubiąc po drodze wiele wyjątkowych chwil. Wszak bogactwo, kariera czy piękno fizyczne są ważne, ale nie najważniejsze. O wiele bardziej liczy się drugi człowiek oraz jego dobro, wsparcie, troski i tęsknoty.

  Całość czyta się nader przyjemnie, a momentami trudno się oderwać. Każda z autorek ma swój oryginalny i indywidualny styl, prezentuje inną odsłonę ludzkich losów, z których przebija się smutek i nostalgia, jak również radość i szczęście. Dodatkowo warto docenić bardzo obrazowe i plastyczne opisy oraz doskonałą kreację bohaterów. To pełnokrwiste postacie, mające swoje wady i zalety, momenty słabości i niezwykłej siły. Dzięki temu łatwiej nam się z nimi utożsamiać i po prostu polubić ich jak dobrych znajomych. Generalnie cała antologia trzyma poziom wręcz wyborny, a co najważniejsze – wciąga z niebywałą siłą, wywołuje silne emocje i skłania do refleksji. Jak dla mnie rewelacja!

  Podsumowując: "Pod świątecznym niebem" to fascynująca, nastrojowa lektura, składająca się z wielu wątków, myśli, uczuć i pragnień. Pozornie klasyczna w formie i treści, zaskakuje trafnością spostrzeżeń na temat kształtowania uniwersalnych wartości takich jak prawda, dobroć, szacunek, zrozumienie, empatia, akceptacja. Tym samym przypomina nam o tym, by kierować się głównie dobrem społecznym a nie tylko nieustannie dążyć do zwiększenia korzyści materialnych. Dlatego książkę polecam każdemu, bez względu na wiek i preferencje czytelnicze. Naprawdę warto.


13 komentarzy:

 1. Na razie raczej się na nią nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będzie musiała poczekać do przyszłych świąt. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytam świątecznych lektur, więc chyba i tym razem się nie skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna okładka ♥
  Gratulacje!
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com Zapraszam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W ostatnim czasie przekonałam się do opowiadań i takiej krótkiej formy, która tak jak zwyczajowa książka może dostarczyć mnóstwo emocji. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Przed świętami wzięłam się za kilka książek świątecznych i...narazie nie mam ochoty na więcej;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na opowiadania to się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję patronatu, a gdybym miała się skusić to pewnie dopiero za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...