Życie jest krótkie. Nie marnuj go na rzeczy, które nie są ważne. Skup się na tym, co ma dla Ciebie sens i daj z siebie wszystko. [Steve Jobs] ❤

wtorek, 29 stycznia 2019

''Pod świątecznym niebem'' - antologia # PATRONAT MEDIALNY

 Pod świątecznym niebem
Autor: Dominika Smoleń, Greta Gulsen, Karolina Staszak,
Aneta Grabowska, Meridiane Sage, Adriana Rak,
Małgorzata Manelska,  Nina Nirali, Kinga Baran,
Angelika Ślusarczyk, Anita Gierak
Wydawnictwo: WaPos
Rok Wydania: 2018
Ilość stron: 150
Ocena: 8/10
Patronat medialny:
  W tę magiczną noc, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem, dzieją się rzeczy niespotykane. Antologia, którą trzymacie w rękach, to efekt wyobraźni naszych dwunastu autorek, które przygotowały dla was dwanaście świątecznych opowiadań. Poznacie dalsze losy bohaterów znanych wam z ich poprzednich książek.

  Czy w Karterze w ogóle istnieją Święta? Jak potoczą się dalsze losy Majki i Łukasza, bohaterów powieści ''Tu i teraz''? Czy w Barwinach zdarzy się bożonarodzeniowy cud?

  Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, otwierając stronice „Pod świątecznym niebem”. Nie zabraknie także całkiem nowych historii i postaci, które na dłużej zagoszczą w waszych sercach. 

  Życzymy przyjemnej lektury - pełnej wzruszeń i ciepła płynącego z wersów, które autorki stworzyły właśnie dla was. Ślemy również życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych, bo przecież rodzina jest w życiu człowieka najważniejsza.

  Święta już za nami, ale jeszcze gdzieniegdzie widnieją świąteczne dekoracje, będące jedynie bladym tłem minionych wydarzeń. Znów wpadamy w wir obowiązków i pęd za karierą, zapominając o tym, że przez cały rok powinniśmy pokazywać naszym najbliższym, jak bardzo nam na nich zależy. Dlatego warto znaleźć chwilę na oderwanie się od nieustannego pośpiechu, by przypomnieć sobie o tym, co najcenniejsze. Pomoże Wam w tym antologia "Pod świątecznym niebem", która rozgrzewa niczym gorąca czekolada, napawa dobrym nastrojem i wyzwala pokłady pozytywnej, zaraźliwej energii. Czego chcieć więcej? Nic, tylko czytać!

  Książka stanowi zbiór dwunastu opowiadań napisanych przez mniej lub bardziej znane polskie autorki, takie jak: Adriana Rak, Aneta Grabowska, Małgorzata Manelska, Kinga Baran, Greta Gulsen, Meridiane Sage, Karolina Staszak, Dominika Smoleń, Nina Nirali, Anita Gierak, Angelika Ślusarczyk oraz Anna Partyka-Junge. Warto także dodać, że cały dochód ze sprzedaży został  przeznaczony na cele charytatywne. To piękny i szlachetny gest. Dodam jeszcze, że niektóre opowiadania stanowią swego rodzaju kontynuację przygód bohaterów, których czytelnicy mieli już okazję poznać we wcześniejszych książkach np. losy Majki i Łukasza w ''Teraz i na zawsze'' Anety Grabowskiej, perypetie Ady ''Tylko jedno życzenie'' Adriany Rak bądź przeżycia Adrianny z ''Bieg do świąt'' Dominiki Smoleń. Bardzo się cieszę, że mogłam ponownie spotkać tak dobrze znane mi postacie i dowiedzieć się, co u nich słychać.

  Nie zamierzam tu szczegółowo relacjonować wszystkich historii, bo lepiej żebyście sami je poznali i ocenili. Ja jedynie dodam, że niektóre opowiadania przypadły mi do gustu bardziej, inne mniej. Ale z całą pewnością nie można odmówić im magicznego klimatu oraz głębokiego przesłania. Pisarki, bazując na motywach Świąt Bożego Narodzenia poruszają tak ważne tematy jak: przyjaźń, miłość, rodzina, pojednanie, rodzicielstwo, wybaczanie, rozliczanie się z przeszłością czy dawanie sobie drugiej szansy. W swej prostocie pokazują prawdę, ucząc, by nie zatracać się w codziennym pędzie, gubiąc po drodze wiele wyjątkowych chwil. Wszak bogactwo, kariera czy piękno fizyczne są ważne, ale nie najważniejsze. O wiele bardziej liczy się drugi człowiek oraz jego dobro, wsparcie, troski i tęsknoty.

  Całość czyta się nader przyjemnie, a momentami trudno się oderwać. Każda z autorek ma swój oryginalny i indywidualny styl, prezentuje inną odsłonę ludzkich losów, z których przebija się smutek i nostalgia, jak również radość i szczęście. Dodatkowo warto docenić bardzo obrazowe i plastyczne opisy oraz doskonałą kreację bohaterów. To pełnokrwiste postacie, mające swoje wady i zalety, momenty słabości i niezwykłej siły. Dzięki temu łatwiej nam się z nimi utożsamiać i po prostu polubić ich jak dobrych znajomych. Generalnie cała antologia trzyma poziom wręcz wyborny, a co najważniejsze – wciąga z niebywałą siłą, wywołuje silne emocje i skłania do refleksji. Jak dla mnie rewelacja!

  Podsumowując: "Pod świątecznym niebem" to fascynująca, nastrojowa lektura, składająca się z wielu wątków, myśli, uczuć i pragnień. Pozornie klasyczna w formie i treści, zaskakuje trafnością spostrzeżeń na temat kształtowania uniwersalnych wartości takich jak prawda, dobroć, szacunek, zrozumienie, empatia, akceptacja. Tym samym przypomina nam o tym, by kierować się głównie dobrem społecznym a nie tylko nieustannie dążyć do zwiększenia korzyści materialnych. Dlatego książkę polecam każdemu, bez względu na wiek i preferencje czytelnicze. Naprawdę warto.


13 komentarzy:

 1. Na razie raczej się na nią nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będzie musiała poczekać do przyszłych świąt. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytam świątecznych lektur, więc chyba i tym razem się nie skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna okładka ♥
  Gratulacje!
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com Zapraszam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W ostatnim czasie przekonałam się do opowiadań i takiej krótkiej formy, która tak jak zwyczajowa książka może dostarczyć mnóstwo emocji. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Przed świętami wzięłam się za kilka książek świątecznych i...narazie nie mam ochoty na więcej;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na opowiadania to się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję patronatu, a gdybym miała się skusić to pewnie dopiero za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...