Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

czwartek, 31 stycznia 2019

''Kobiety nieidealne. Iza'' Małgorzata Hayles, Magdalena Kawka # PATRONAT MEDIALNY

KOBIETY NIEIDEALNE. Iza
Małgorzata Hayles, Magdalena Kawka
Data wydania: 2018
Data premiery: 16 października 2018
ISBN: 978-83-7674-736-1
Format: 130x200
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 400
Ocena: 8+/10
PATRONAT MEDIALNY:

  Kobiety nieidealne to cykl zrodzony ze szczerej przyjaźni dwóch świetnych pisarek. I to się czuje w każdym zdaniu!

  Ich bohaterki są nieszablonowe, barwne, z krwi i kości, i nie ma czytelniczki, ba, czytelnika, który nie chciałby im towarzyszyć w cyklicznych spotkaniach przy winie, kiedy najtrudniejsza nawet codzienność, obśmiana i obejrzana pod innym kątem, staje się znośna. Daleko im do perfekcyjnych pań domu, dam, którym nie zdarzają się gafy, idealnych matek doskonałych dzieci, ale za to mają dystans i potrafią się z siebie śmiać. Na tym polega ich supermoc.

  Główna bohaterka tego tomu, Iza, lubi mieć wszystko pod kontrolą. Ma nienaganną figurę, jeszcze lepsze CV, a gdy potrzebuje pomocy mężczyzny, po prostu za nią płaci. Gdy na jaw wychodzi pewna rodzinna tajemnica, okazuje się, że nie nad wszystkim da się zapanować, nie za wszystko da się zapłacić, a życie lubi płatać figle…  

  Małgorzata Hayles. Urodziła się w 1973 r. w Świebodzinie. Absolwentka filologii angielskiej w Poznaniu, z zamiłowania – anglofilka. Przez chwilę mieszkała w Londynie, by ostatecznie wybrać Poznań, w którym żyje do dziś z mężem, dziećmi i kotem Zgredkiem. Wśród swoich pasji wymienia czytanie, modę w brytyjskim stylu Pin-up – jest jej gorącą ambasadorką w Polsce – a także spotkania z przyjaciółkami na poznańskiej starówce, którą uważa za jedną z najbardziej urokliwych w kraju. Pisze od zawsze, co nie znaczy: zawsze. Przez pewien okres związana była z Portalem Literackim (www.portalliteracki.pl). W świecie, w którym coraz więcej ludzi mówi, a coraz mniej słucha, pisze wtedy, kiedy czuje, że historia dojrzała do opowiedzenia. W ten właśnie sposób powstała "Tymczasowa" – jej powieściowy debiut.

  Magdalena Kawka. Z wykształcenia socjolog, z zamiłowania pisarz, z upodobania wolny strzelec. Szczęśliwa, że dla tych elementów udało jej się stworzyć wspólną przestrzeń. Współpracowała z magazynami zajmującymi się problematyką wychowania. Jest autorką poradnika dla rodziców Przygody Kosmatka kilkulatka. Ponadto spod jej pióra wyszły: Sztuka latania, Alicja w krainie konieczności, Wyspa z mgły i kamienia oraz Rzeka zimna. Za tę ostatnią dostała nagrodę na FLK w Siedlcach w 2012 roku. W 2014 roku ukazała się kolejna powieść ''W zakątku cmentarza, czyli koniec wieczności''. Wspólnie z Robertem Ziółkowskim napisała książkę Tuż za rogiem, traktującą o trudnych relacjach w małżeństwie. W 2015 roku premierę miał pierwszy tom powieści ''Pora westchnień, pora burz''.

  ''Kobiety nieidealne. Iza'' to drugi tom serii  o czterech przyjaciółkach (Magda | Iza | Joanna | Baśka) zmagających się z różnymi problemami, które mogą dotknąć każdego z nas.  Nie ukrywam, że pierwsza część cyklu nie wywołała we mnie zbyt wielkiego zachwytu. Nie ''zaiskrzyło'' tak, jakbym chciała. Postanowiłam jednak nie skreślać od razu autorek i dać im jeszcze jedną szansę. I muszę przyznać, że warto było pokonać swoje uprzedzenia, bowiem niniejsza kontynuacja jest o niebo lepsza od poprzedniczki. Różnią się od siebie jak dzień i noc, ogień i lód. Takie jest przynajmniej moje odczucie. Wiele tutaj niewymuszonego humoru, charakternego pazura i pozytywnej energii. Aż chce się jeść tę książkę łyżeczką.

  Fabuła tym razem oscyluje wokół perypetii Izaury vel Izy – nadmiernej perfekcjonistki, która lubi mieć wszystko pod kontrolą. Nieoczekiwanie los postanawia spłatać jej figla i wywraca dotychczas spokojne życie do góry nogami. Kobieta niemal w jednej chwili traci pracę, zostaje mamą na pełen etat, odkrywa szokujące tajemnice swojej rodziny i wdaje się w intymne relacje z korepetytorem swego syna.  Co z tego dalej wyniknie? Czy uda się Izie ogarnąć ten narastający chaos? A może sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej?

<<Coś dziwnego działo się ostatnio z moim życiem, zeszłam ze znanych utartych szlaków i czułam, że zaczynam się gubić. Straciłam pracę, odzyskałam syna, zostałam pełnoetatową matką, szukałam ojca, a na dodatek pojawił się Tomek, facet młodszy ode mnie o dekadę. Czy to przypadkiem nie za dużo jak na kilka miesięcy życia przeciętnej kobiety?>>

  Świetna lektura. Pełna wdzięku, życiowej mądrości i wartościowych przemyśleń. Pisarki z właściwą sobie swadą i swobodą poruszają istotne i ważne tematy takie jak: brak wsparcia rodzicielskiego, korporacyjny wyścig szczurów, rodzinne kłamstwa i konfrontacja z prawdą, problemy wychowawcze, uczucia z ''przeszkodami'', kobieca przyjaźń, niełatwe związki obcokrajowcami, otwieranie się na nowe perspektywy oraz przełamywanie własnych lęków i wynikających z nich ograniczeń. Wszystko to składa się na zróżnicowaną, wieloaspektową historię, w której znajdziemy cząstkę siebie i odniesienie do uniwersalnych problemów.

  Największą siłą napędową tej książki jest genialnie nakreślona główna bohaterka i wiarygodnie przedstawione interakcje między nią a pozostałymi osobami. To fajna babka z krwi i kości, która jak każdy z nas ma swoje troski, zmartwienia, problemy, pragnienia i marzenia. Dzięki temu dużo łatwiej było mi się z nią utożsamić i zrozumieć jej postępowanie. Nie ukrywam, że bardzo ją polubiłam, gdyż nie załamywała się z byle powodu, nawet jeśli traciła grunt pod nogami. Jednocześnie ujęła mnie jej wrażliwość i tęsknota za matczynym ciepłem.

<<Całe życie marzyłam o normalnej, maminiej matce. Mamie Muminka z wielką czarną torebką, w której kryje się pyszne jabłko, chustka do wytarcia nosa i kolorowanka. Zadbanej w granicach rozsądku nudnej urzędniczce, która specjalizuje się w pomidorowej z ryżem. Z jakimś normalnym mężem, który żyłby dłużej niż zaledwie sto dni mojego życia.>>

  Także drugoplanowe postacie nakreślone są wyrazistą kreską i wnoszą do rozwoju wydarzeń bogactwo i różnorodność rysów obyczajowych. Wielokrotnie miałam wrażenie, że znam każdą z osób od podszewki i przeżywałam ich perypetie jak swoje własne. I oczywiście strasznie zazdrościłam dziewczynom ich wspaniałej przyjaźni, takiej "na dobre i złe".

  Drugi tom bezapelacyjnie skradł moje serce i zaprzątnął wszystkie moje myśli. Autorki nieźle się postarały, żeby zaprezentować czytelnikom  naprawdę dobrą i ciekawie skrojoną historię z wiarygodnie odmalowaną polską rzeczywistością. Wszystko jest przemyślne, wyważone i ukazane w należytych proporcjach: potoczysty, a jednocześnie trafiający w sedno język, plastyczne opisy, żwawe dialogi oraz  wartka akcja obfitująca w szereg  brawurowych, jak i humorystycznych epizodów, w których znajdziemy między innymi rodzinne tajemnice, detektywistyczne metody działania, zabawne incydenty oraz romantyczne uniesienia. Z całą pewnością na nudę nie można narzekać. 

  Podsumowując: To efektowna, pełna kolorytu, znakomicie oddająca klimat obyczajowy opowieść o  wzlotach i upadkach, sukcesach i porażkach,  nadziei i zwątpieniach, dramatach i radościach. Trochę z dystansem, trochę z ironią i dowcipem pokazuje, że nie na wszystko mamy wpływ i nigdy nie będziemy. Grunt to nie poddawać się i iść śmiało do przodu. Bo nic nie dzieje się bez przyczyny i każde doświadczenie czemuś służy, czegoś uczy i wzmacnia filary naszej osobowości. Przekonajcie się sami. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych. 

12 komentarzy:

 1. Gratuluję kolejnego, udanego patronatu !

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie tą recenzją. z chęcią sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że książka z polotem, chętnie przeczytam ta drugą część :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie ta seria o ,,Nieidealnych". Mam ją w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dopisuję do listy :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem bardzo ciekawe tej serii, tych mądrych przemyśleń i historii bohaterek. Na pewno poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią się zapoznam z tą serią.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka stanowi idealną propozycję na długie i chłodne wieczory. Motywuje, dodaje energii, wywołuje uśmiech i pozwala zatopić się w fabule na kilka godzin. Polecamy! :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...