Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 6 czerwca 2017

SCENA BRYTYJSKA na BIG BOOK FESTIVAL

Specjalna seria wydarzeń. Odkrywamy Wyspy Brytyjskie na nowo! 
 
Spektakl multimedialny MIŁOŚĆ, rekord świata z Jane Austen, wizje przyszłości, poetyckie improwizacje, rozmowy z autorami oraz biografia George’a Michaela zapisana w piosenkach. Big Book Festival i British Council zapraszają na brawurową prezentację literatury z Wysp.

  Scena Brytyjska to trwająca trzy dni seria wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony. Będzie odpowiedzią na tegoroczną prezentację naszych autorów na Wyspach – Market Focus Poland organizowaną przez British Council i Instytut Książki. Podczas Big Book Festival, w dniach 23-25 czerwca w Warszawie, odbędzie się dziewięć niepowtarzalnych spotkań.
 
- Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego świata bez Brytyjczyków, powstającej tam sztuki, literatury, muzyki. I bez języka, który stał się kodem łączącym nie tylko ludzi. Angielski to także uniwersalna droga porozumienia ze sztuczną inteligencją, a więc w tym języku piszemy naszą przyszłość - mówią Anna Król i Paulina Wilk, organizatorki Big Book Festival. - Mimo swej wszechobecności kultura Wysp pozostaje nieodkryta, pełna niuansów, zmienia się i zawiera globalne pierwiastki. Dla naszego pokolenia stała się inspiracją, ale także powodem, by zapytać o unikalność własnej kultury – dodają.

 Na Scenę Brytyjską złożą się spotkania z pisarzami, publiczne wystąpienia autorów, wykłady i produkcje specjalne piątej edycji festiwalu. - Bardzo się cieszymy, że po tegorocznej obecności Polski w roli gościa honorowego na targach w Londynie, możemy zaprosić pisarzy brytyjskich na Big Book Festival i w inspirujacy sposób wzbudzać zainteresowanie literaturą obu krajów - mówią Ewa Ayton i Iwona Łopacińska z British Council.

  Gośćmi Sceny Brytyjskiej będą: Simon Beckett, autor bestsellerowych thrillerów, których akcja rozgrywa się na brytyjskiej prowincji, a głównym bohaterem jest wnikliwy antropolog; oraz Matthew Kneale – pisarz i podróżnik ze stemplami ponad 80 krajów w paszporcie, autor powieści „Anglicy na pokładzie” przełożonej na polski przez 20 tłumaczy. Po raz pierwszy do Polski przyjadą także: Laurie Penny – magnetyzująca eseistka, która zasłynęła błyskotliwym blogiem, a dziś jest ważnym głosem pokolenia millenialsów, opisuje sytuację kobiet, Brexit i nierówności społeczne; Inua Ellams – poeta i artysta graficzny – zaprezentuje wybór wierszy, w których zawiera przeżycia związane z migracją, tożsamością i życiem w ogromnej globalnej metropolii, jaką jest Londyn.

  Odbędą się także oryginalne wykłady. Claire Armitstead, szefowa działu literackiego „The Guardian”, jednego z największych serwisów informacyjnych świata, będzie przewidywać przyszłość czytania i pokaże, jak książki ratują przed zagubieniem w dobie post-prawdy. Anglistka Marzena Sokołowska-Paryż na przykładzie wybranych tekstów pokaże, jak Brytyjczycy fascynują się złem i przeżywają zbrodnie, które stały się filarami ich historii.

  Superbohaterką tegorocznej edycji Big Book Festival jest Jane Austen, której twórczość pojawi się w dwóch odsłonach. Na otwarcie, w piątek 23 czerwca po zmroku odbędzie się premierowy pokaz spektaklu MIŁOŚĆ zderzającego dwie wizje uczucia i relacji. Klasyczny język powieści Austen spotka się z bezlitosną, ale zachwycającą narracją Jeanette Winterson. W spektaklu wystąpią m.in. Ilona Ostrowska i Janusz Chabior, udział specjalny weźmie Maria Peszek. Scenom aktorskim towarzyszyć będą te filmowe i muzyka Leskiego.

 Pisarka powróci w zabawniejszym wydaniu w niedzielę, 25 czerwca - podczas W SAMO POŁUDNIE Z JANE AUSTEN ochotnicy ustanowią rekord świata w czytaniu wspólnie interpretując fragmenty „Dumy i uprzedzenia”. Wystarczy przyjść, pobrać numerek i fragment, wziąć wdech, a potem czytać na cały głos według własnej interpretacji. - Zapowiada się najśmieszniejsza adaptacja tej słynnej miłosnej powieści. Zapraszamy rozważnych i romantycznych, dumnych i uprzedzonych – zachęcają organizatorki.

  Na zamknięcie Big Book Festival przygotowane zostało wydarzenie łączące projekcje wideo, taniec i teksty piosenek. SOMETHING TO SAVE. GEORGE MICHAEL BIRTHDAY PARTY będzie celebracją urodzin zmarłego niedawno artysty. Trzy dekady przebojów to pełnokrwista biografia zapisana w piosenkach jednego z najbardziej lubianych muzyków brytyjskich. – Nie ma chyba trzydziestolatka, który nie znałby na pamięć wideoklipu „Freedom! ’90”, nie zdarł zelówek przy „Faith” i nie czekałby co roku na pierwsze radiowe „Last Christmas” przed Bożym Narodzeniem. George Michael jest ikoną popkultury, ale pozostaje także wielowymiarowym artystą, z którym nie chcemy się żegnać – wyjaśniają organizatorki. I zapraszają do tańca, najlepiej w strojach z lat 90., które znów są na topie.

  Wstęp na spotkania jest wolny, na spektakl MIŁOŚĆ obowiązują bilety. Wszystkie wydarzenia odbywają się przy ul. Emilii Plater 31 (dawny kompleks szkół im. K. Hoffmanowej).

Pełny program na: http://bigbookfestival.pl/
 

SCENA BRYTYJSKA BIG BOOK FESTIVAL

MIŁOŚĆ – wydarzenie otwarcia
Spektakl multimedialny. Miłość, feminizm, przemoc i zdrada. Jane Austen kontra Jeanette Winterson. Występują: Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Magdalena Koleśnik, Michał Meyer. Ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzyka – Leski, reżyseria – Anna Król

PT, 23.06, godz. 21.30, Dziedziniec
UWAGA – OBOWIĄZUJĄ BILETY! Cena: 15 PLN, do nabycia w przedsprzedaży od 10.06 w Big Book Café (ul. Dąbrowskiego 81 w godz. 10.00-17.00) oraz bezpośrednio przed spektaklem (przy ul. Emilii Plater 31 od godz. 20.00).

ZBRODNIE, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY WIELKĄ BRYTANIĄ
Dlaczego „w dzisiejszych czasach trudno o porządne morderstwo“ i jak społeczne tło zabójstw opisują poeci oraz prozaicy z Wysp mówi dr hab. Marzena Sokołowska-Paryż.

SB, 24.06, godz. 12.00, Sala Antywykładów

ANGLIK NA POKŁADZIE
O podróżach poprzez język, wyprawach geograficznych i międzykulturowych.
Matthew Kneale opowiada Juliuszowi Kurkiewiczowi.
SB, 24.06, godz. 14.00, Audytorium Medium

AN EVENING WITH A POET
Miejska i globalna poezja w wykonaniu autora migrującego między kontynentami i dyscyplinami sztuki. Inua Ellams prezentuje wybór swoich wierszy.
SB, 24.06, godz. 18.00, Sala Eksperymentów. UWAGA: SPOTKANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

W SAMO POŁUDNIE Z JANE AUSTEN
Ustanawiamy rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu.
Czytamy jedną książkę na głosy i na czas. Przyjdź, pobierz numerek oraz fragment powieści „Duma i uprzedzenie“ Jane Austen. Przeczytaj kilka zdań o miłości tak, by usłyszało całe miasto.
ND, 25.06., GODZ. 12.00, BOISKO, Rejestracja rusza o 11.00

JAK CZYTAĆ I PRZETRWAĆ W ŚWIECIE POST-PRAWDY?
Czy prawda literatury i sztuki może uratować przed inwazją faktów alternatywnych i jak będziemy czytać w przyszłości rozważa szefowa Guardian Books Claire Armitstead.
ND, 25.06, godz. 16.00, Audytorium Medium

CHEMIA ŚMIERCI
O tym, jak krwawe zbrodnie na brytyjskiej prowincji prowadzą do zgłębienia wiedzy o człowieku mówi Mateuszowi Trojanowi mistrz thrillerów Simon Beckett.
ND, 25.06, godz. 16.00, Audytorium Maximum

BITCH DOCTRINE
O złości na Brexit, feminizmie, niesprawiedliwości i sezonie na radykałów z pazurem i dowcipem opowiada elektryzująca Brytyjczyków eseistka Laurie Penny.
ND, 25.06, godz. 18.00, Sala Eksperymentów. UWAGA: SPOTKANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

SOMETHING TO SAVE. 
George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach – wydarzenie zamknięcia. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.
ND, 25.06, godz. 20.00, Dziedziniec

 
Jesteście zainteresowani tym wydarzeniem?

12 komentarzy:

 1. Zainteresowana jestem ale i tak na nim nie mogę być :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacja. Szkoda, że nie mogę tam być.

  OdpowiedzUsuń
 3. Spotkać Simona Becketta - marzenie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że za daleko. szczególnie ciekawie brzmi wspólne czytanie książki Jane Austen.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie, że zainteresowana. Tylko, że ja we Francji jestem ;(

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawie, ale dla mnie za daleko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdybym była na miejscu, nie odpuściłabym wydarzenia poświęconego George'owi Michaelowi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla samego Simona Becketta z chęcią bym się wybrała! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się super, ale jak dla mnie o pół Polski za daleko...

  OdpowiedzUsuń
 10. Kurcze niesamowite wydarzenie :) aż szkoda, że tak daleko... :(

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...