Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

niedziela, 15 marca 2015

Konkurs z Joanną Jodełką

Joanna Jodełka pochodzi z Siedlec. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który skończyła na wydziale historii sztuki. To osoba o wielu pasjach: chętnie pozuje do zdjęć (była twarzą kampanii reklamowej jednego z poznańskich domów towarowych), zarządzała restauracją i hotelem; prowadziła także własny sklep – ''Zapach kobiety'', w którym można było kupić całą gamę miłosnych kosmetyków (feromony, afrodyzjaki, perfumy, olejki do masażu itp.). Ponadto pisze wiersze, piosenki i książki. Otrzymała stypendium literackie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz drugie - Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej (na rozwinięcie projektu scenariusza filmu o Józefie Piłsudskim). Zadebiutowała w kręgach pisarskich w roku 2009, powieścią ''Polichromia* zbrodnia o wielu barwach''. Książka ta została doceniona przez jury Nagrody Wielkiego Kalibru jako najlepszy kryminał roku 2009. Prócz tego, w swoim dorobku pisarskim posiada takie powieści jak: "Grzechotka", ''Ars Dragonia'', ''Kamyk'', "Zatrute pióra", Antologia kryminału".

 Dziś macie szansę na bliższe poznanie Joanny Jodełki. Przez najbliższe kilka dni można zadawać autorce swoje pytania (1-maksymalnie 3). Spośród puli nadesłanych pytań, autorka wybierze ok. 20-30 jej zdaniem najciekawszych i na nie odpowie. Następnie gotowy wywiad zostanie umieszczony w odpowiednim poście.

Jedna osoba, która według pisarki wykaże się najciekawszym pomysłem na pytanie otrzyma nagrodę w postaci książki ''Kryminalistka'' (recenzja: klik).

Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo Świat książki.
Fan Page wydawnictwa Na Facebookuklik
Fan Page J. Jodełki na Facebooku: klik 

Proszę nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane.

Mam również prośbę do stałych uczestników tej zabawy konkursowej. Byłabym Wam bardzo wdzięczna za urozmaicenie swoich pytań, aby zwalczyć tzw. rutynę :)
Do dzieła kochani!!!

Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2. Sponsorem nagród jest Wydawnictwo Świat książki.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie w komentarzu pytań (1-maks. 3) do Joanny Jodełki na temat jej twórczości, zainteresowań, pasji itp.
4. Konkurs trwa od 15 marca 2015 roku do 20 marca 2015 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 27 marca 2015 roku.
6. Nagrodą jest jeden egzemplarz ''Kryminalistki''.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                                             banerek dla zainteresowanych

23 komentarze:

 1. 1. Jaki film grozy wywarł na Pani największe wrażenie?
  2.Jest Pani piękną kobietą, jednak podobno każda z nas ma jakiś kompleks, czego Pani u siebie nie lubi?
  3. Jaka z przeczytanych przez panią książek spowodowała, że pomyślała Pani: "też tak chcę, chcę tak pisać, chcę zostać pisarką"

  nick: lirith
  e-mail: kasienka780@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Co według Pani liczy się bardziej - twórcze natchnienie czy ciężka, regularna praca i determinacja?
  2. Jak zdefiniowałaby Pani sukces pisarski? Co jest potrzebne do jego osiągnięcia?
  3. Co według Pani charakteryzuje idealną książkę, niezależnie od gatunku?

  t.awanturnica@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 3. to ja trzymam kciukasy za najlepsze pytania;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie przeczytam ten wywiad :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też z niecierpliwością czekam na ukazanie się wywiadu. Dzisiaj nie zadam pytań, ale z chęcią poczytam odpowiedzi, jak się pojawią. :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. 1. Po napisaniu "Kryminalistki" widać, że fascynuje Panią tematyka kryminalna. Czy gdyby miała Pani taką możliwość, że mogłaby wysłuchać (poznać historię) prawdziwego kryminalisty/kryminalistki - czy podjęłaby się Pani napisania takiej książki?
  2. W swoich książkach porusza Pani trudne tematy, pisząc o życiu prawdziwym, brutalnym i gorzkim. Czy nie kusi Panią, aby napisać powieść w iście sielskim stylu, z dużą dawką humoru?
  3. Co jest dla Pani największym wyzwaniem podczas pisania każdej następnej książki? Jak było przy debiucie, a jak jest teraz?

  Pozdrawiam serdecznie :)
  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. 1) Czy okładka jest dla Pani ważnym elementem książki, czy trzyma się Pani powiedzenia "nie ocenia się książki po okładce"?
  2) Co jest dla Pani ważniejsze- iść czy dojść? Co czuła Pani w chwili pisania kolejnych stron książki? Jakie uczucia (być może ze sobą sprzeczne) Pani towarzyszyły, gdy ją Pani skończyła?
  3) Są książki niezwykłe, które powodują, że ilekroć do nich wrócimy, czujemy niesamowite ciepło na sercu. Są i takie, które przywracają w nas nadzieję. Są też i takie książki, które sprawiają niewyobrażalny ból i kształtują nas jako jednostkę. Jest jeszcze czwarta grupa, która spełnia wszystkie powyższe warunki- książki śmieszą, ale sprawiają również ból, uczą, ale również i miażdżą emocjonalnie. Przeklinamy je wielokrotnie, ale też pragniemy ich nigdy nie zapomnieć. Jaką pozycję wydawniczą zaliczyłaby Pani do czwartej grupy? Jaka książka wywarła dotychczas na Pani największe wrażenie? Dlaczego?

  joanna.stoczko@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka mnie zainteresowała, więc z tym większą niecierpliwością czekam na wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 9. 1. Gdyby mogła Pani zamieszkać w jednym dowolnym miejscu na świecie, które by Pani wybrała?
  2. Co najbardziej lubi Pani w pisaniu?

  dorotam03@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Autorka wygląda na osobę bardzo wszechstronną, więc chętnie przeczytam ten wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 11. 1."Zapach kobiety" i ksiażka kryminalna - to połaczenie pozwala mi sądzić, że jest Pani wielkim zaskoczeniem. Dlaczego wybrała Pani akurat kryminał by podbić serca polskich czytelników?
  2. Talent czy ciężka praca, co Pani zdaniem jest największym atutem dobrego pisarza?
  3. Jakie ma Pani zdanie na temat blogosfery?

  lustro.rzeczywistosci@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. Proszę nam zdradzić Pani przepis na napisanie dobrej powieści. Co w trakcie pisania jest dla Pani najłatwiejsze, a co najtrudniejsze? Czy pojawia się brak weny twórczej? A może przed wydaniem pierwszej powieści pojawił się problem ze znalezieniem wydawcy?
  I czy ma Pani wpływ na wybór okładki do książki?
  2. Czy po wydaniu pierwszej książki ''Polichromia* zbrodnia o wielu barwach'' (a może kolejnych) Pani życie się zmieniło? Jakie są plusy i minusy bycia pisarką?
  3. Jaki zapach kojarzy się Pani z dzieciństwem?
  Pozdrawiam serdecznie,
  e-mail: kwiatusia1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. Jak Pani ocenia swoją twórczość na tle innych polskich autorów kryminalnych?
  2. Czy zdarza się Pani słyszeć porównania do innych twórców? Czy sama się Pani do kogoś porównuje?

  rudarecenzuje@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Czy zdarzyło się Pani zamarzyć zostanie bezkarną kryminalistką?
  2. Byłaby Pani wstanie obłowić się kosztem drugiego człowieka?
  4. Co by Pani zrobiła, aby uratować bliską osobę przez seryjnym mordercą idealnym?

  paulinarzeminska@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Gdzie widzi się Pani za 25/30 lat ?
  2. Uważa Pani , że śmierć jest tematem tabu ? Dlaczego ?
  3. Gdyby mogła pani wybrać jakie będą pani dzieci w przyszłości , jakie cechy by Pani wybrała ? Dlaczego ?
  iza.batraniec@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. 1. Jakie jest Pani motto, którym kieruje się w życiu?
  2. Czy uważa Pani, że każdy z nas może zostać pisarzem, czy potrzeba do tego choć trochę zdolności lub umiejętności?
  3. Gdzie jest Pani miejsce na ziemi, gdzie czuje się najlepiej i najszczęśliwiej?
  Pozdrawiam
  zosiasamosia.k@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy tytułowa "Kryminalista" posiada prywatne cechy Joanny Jodełki? Jeśli tak, to jakie? ;-) pozdrawiam Katarzyna Żarska - wytrwała czytelniczka ;-) e- mail katarzyna-zarska@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. 1) Zapewne ma Pani przyjaciółkę Wenę. Jaka ona jest?
  2) Pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pani wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Pani talent literacki czy wręcz przeciwnie?
  3) Trafia Pani do zespołu szkół i musi przeprowadzić lekcje języka polskiego w klasie V szkoły podstawowej i klasie II gimnazjum. Jakie tematy by Pani poruszyła? O jakich lekturach rozmawiała z uczniami?

  Pozdrawiam,
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. 1. Większość ludzi ucieka przed obiektywem aparatu, krępuje ich kamera, robią nienaturalne miny, a na policzkach pojawiają się rumieńce. Dlaczego u Pani jest inaczej - czy to kwestia pewności siebie, odwagi czy lubi Pani to uczucie podekscytowania podczas przygotowań do sesji? A może jest to związane z marzeniem o byciu modelką/aktorką?
  2. Osoby niewidome mają wyostrzone inne zmysły, dzięki czemu potrafią doskonale dostosować się do swojej sytuacji. Czy u pisarza również następuje wyostrzenie słuchu, wzroku czy innego zmysłu, umożliwiające wyłapywanie z otoczenia ciekawych rozmów, zdarzeń bądź cech u nieznajomych, które po zapamiętaniu zostają wykorzystane w książkach? Czy umysł autora może odpocząć od pracy, kiedy na każdym kroku czyha...inspiracja?
  3. Jakie jest Pani ulubione drzewo? [W nawiązaniu do mojego nazwiska, z przymrużeniem oka, od razu powiem, że spośród wszystkich chmur najbardziej przypadają mi do gustu baranki ;)]

  Pozdrawiam!
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. 1. Czy wierzy Pani w reinkarnację? Gdy ktoś z naszych bliskich jest teraz kotem, psem lub innym zwierzęciem i pojawia się w naszym życiu w określonym celu?
  2. Zawsze mnie zastanawia czemu pisarz zostaje pisarzem? Czy budzi się z takim pomysłem czy pielęgnuje zdolności od dzieciństwa?
  3. Czy warto walczyć o swoje marzenia? Czy czasami warto odpuścić tylko po to, aby kogoś nie skrzywdzić? Czy iść za słowami, że "życie jest tylko jedno" i dojść do niektórych rzeczy po trupach?
  Pozdrawiam
  sylwka.sk91@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 21. Książka kompletnie nie jest z mojej ligi, także życzę innym powodzenia! :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...