Nieważne, co ci się przytrafia, ważne, jak to wykorzystasz. Życie przypomina grę w pokera. Nie masz wpływu na to, jakie dostaniesz karty – ale tylko od Ciebie zależy, jak rozegrasz partię.❤ Regina Brett

środa, 11 listopada 2015

Konkursowy wywiad z Rafałem Lewandowskim

  
   Rafał Lewandowski.
 Mieszkam w Bełchatowie. Trochę piszę (i wydaję). Prowadzę "Artystyczny Bełchatów", gdzie znajdują się informacje o lokalnych artystach. W lipcu 2010 roku zadebiutowałem powieścią pt. „Efekt Motyla”. Później ukazały się kolejne powieści mojego autorstwa: „Koncert Słów” (2011), „Nieodwzajemnione Uczucie” (2012), "Bonus" (2013), oraz "Zbrodnia w BTW" (2014). W roku 2015 opublikowałem całą "Niemą Trylogię", na którą składają się: Niemy”, ,,Blok'' i "''Dziedzic''.


Oficjalna strona R. Lewandowskiego: klik  Dziś macie niepowtarzalną okazję poznać bliżej Rafała Lewandowskiego. Przez najbliższe kilka dni proszę zadawać w komentarzach swoje pytania (1 - 3). Autor spośród wszystkich pytań wybierze 30 - 40, na które odpowie w formie wywiadu, w odpowiednim poście.

   Jedna osoba, która zadaniem Rafała zada najciekawsze pytanie otrzyma nagrodę w postaci
pakietu Niemej trylogii.

    Proszę powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane. 

 Do dzieła kochani!!!

Regulamin:
1.Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2. Sponsorem nagrody jest R
afał Lewandowski.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie w komentarzu pytania (1 max. 3) do Rafała Lewandowskiego na temat jego twórczości, zainteresowań etc.
4. Konkurs trwa od 11 listopada 2015 roku do 16 listopada 2015 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 23 listopada 2015 roku.
6. Nagrodą jest cały pakiet trylogii, czyli: ''Niemy'', ''Blok'' oraz ''Dziedzic''.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

                                               banerek dla zainteresowanych 

31 komentarzy:

 1. Kiedy zobaczyłam Pana imię i nazwisko, pomyślałam, że jest Pan tym sławnym piłkarzem, a Pana książki to jakieś biografie :o
  Takie nazwisko bardziej ułatwia czy uprzykrza życie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Powodzenia. Z chęcią przeczytam wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Jest Pan bardzo młody, swoją pierwszą książkę wydał Pan w wieku 20 lat, czyli dokładnie w takim wieku jak ja teraz. 5 lat później, ma Pan w swoim pisarskim dorobku 8 książek. Jak Pan to zrobił? Skąd czerpie Pan taki ogrom pomysłów? I czy kilka lat temu, dopuszczał Pan do siebie myśl, że osiągnie Pan tak duży sukces?
  2. Czy od dziecka chciał Pan pisać książki, czy raczej inaczej wyobrażał sobie swoją przyszłość? Jaki był Pana wymarzony zawód z dzieciństwa?

  agat_a156@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Młoda, ciekawa osoba. Pomyślę, może i mnie uda się wymyślić jakieś pytanie na poziomie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam.
  1. Jakie jest Pana ulubione danie?
  Jak już przy tym jesteśmy, załóżmy, że proces napisania i wydania książki to potrawa, jakie według Pana powinny być jej składniki?
  2. Załóżmy, że przed jeden dzień mógłby Pan przebywać w świecie przedstawionym w dowolnej powieści (z wyłączeniem Pana książek). Jaki świat Pan by wybrał i dlaczego? A może żaden?
  3. Przypisze Pan do każdej litery imienia i nazwiska cechę, która odzwierciedla Pana?

  Pozdrawiam, Iza, po.zachodzie.slonca@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. 1.Jakie ma pan priorytety?
  2.Gdyby pan mógł cofnąć czas co byś zmienił w sobie?
  3. Co lubisz robić w jesienne wieczory?
  Pozdrawiam Beata Wisienka Lewandowska

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy jest temat, czy jest taka sfera życia o której bałby się Pan wspomnieć w swojej książce. A może wstydziłby się Pan o czymś "opowiadać" w swojej książce?

  OdpowiedzUsuń
 8. A to zapytam, co tam... "Efekt motyla" kojarzy mi się z filmem. Pewnie wielu osobom też. Czy użycie tytułu, który już gdzieś funkcjonuje było zamierzone?

  OdpowiedzUsuń
 9. Panie Robercie, jest Pan osobą oddaną kulturze, do Pana zajęć należy głównie pisanie, jak również wydawanie. Ciekawi mnie, czy takie zajęcie jest dla Pana satysfakcjonujące finansowo? Pasja to ważna sprawa, jednak utrzymanie siebie i rodziny to sprawa bezapelacyjnie priorytetowa. Czy można wyżyć z pasji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Rafale oczywiście!!!! przepraszam, to przez czytanie komentarzy moich poprzedniczek odnośnie słynnego piłkarza ;)

   Usuń
 10. 1. prowadzi Pan "Artystyczny Bełchatów" , pisze książki, a jak jest z muzyką? słucha Pan pisząc, czy tylko w czasie relaksu? czy w ogóle Pan słucha i lubi muzykę? jeśli tak to czego/kogo?
  2. ulubiony książka lub powieści ulubionego autora, jeśli jest taki/taka, którą zabrałby Pan na bezludną wyspę czy np w podróż koleją transsyberyjską ( oczywiście na całej trasie :) ) ?
  3 co najbardziej Panu przeszkadza podczas pisania, co wytrąca z rytmu a co Pana najbardziej denerwuje w społeczeństwie o czym chciałaby się napisać z wściekłością ? ( pytanie właściwie dotyczy dwóch odrębnych i różnych sytuacji, ale tak mi przyszło do głowy i tak spłynęło z palców na klawiaturę i tak już niech zostanie :)
  pozdrawiam
  nikolsosna@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Autora nie znam ale życzę powodzenia w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. Czy miejsce zamieszkania jest pana główną inspiracją artystyczną, czy może pana twórczość wyglądałaby tak samo, niezależnie od tego, gdzie by pan mieszkał?
  2. Opis książki "Efekt motyla" sprawił, że chciałabym bliżej poznać pana twórczość. Skąd czerpie pan pomysły do tworzenia takich, a nie innych historii?
  3. Czy uważa pan, że polscy autorzy mają duże, czy raczej małe szanse, aby zaistnieć na rynku nie tylko ogólnopolskim, ale wykroczyć i poza granice naszego kraju?

  Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że moje pytania nie są zbyt zawiłe ;)
  domino1994domino@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. Recenzenci trylogii "Niemego" piszą, że bardzo dobrze nakreślił Pan postać Rafaeal Wellsa od strony psychologicznej, z jego wątpliwościami, obawami i lękami. Czy było to dla Pana (tak młodego autora) trudne zadanie?
  2. "Niemy", "Blok", "Dziedzic" - co oprócz głównego bohatera łączy tę trylogię? Jaki jest jej wspólny punkt?
  3. Na swojej oficjalnej stronie pisze Pan: "Po „Niemej Trylogii” bowiem nie będzie już nic." Czy rzeczywiście nie będzie już nic? A może wkręca nas Pan?
  Pozdrawiam :)

  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow! Mieszkam w odległości zaledwie 15 kilometrów, a pierwszy raz o Panu słyszę! To moja czytelnicza porażka. W takim razie bardzo chciałabym poznać Pana twórczość. ;) A z racji tego, że doskonale znam Bełchatów i okolice mam pytanie: jak trudno było się przebić na literackim rynku? Czy wydawnictwa oraz czytelnicy przyjęli Pana ciepło czy raczej trwała ciągła walka o "pokazanie się" światu?

  E-mail: ania0134@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. 1.Interesuje się tą tematyką i zbieram stare zdjęcia i informacje od najstarszych żyjących osób z mojej rodziny. "Niemy" to opowieść o poszukiwaniu przodków, a czy Pan zna swoich przodków?
  2. Oprócz czytania, uwielbiam siatkówkę. Czy jak mieszkaniec Bełchatowa zna Pan zespół Skra Bełchatów i czy był Pan kiedyś na meczu siatkówki?

  pozdrawiam Iza

  iza380@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. 1. Nosisz takie samo nazwisko, jak znany piłkarz, mieszkasz w Bełchatowie - mieście słynącym chyba przede wszystkim z siatkówki (w każdym razie w moim mieście - Rzeszowie - Bełchatów kojarzy się głównie z tą dyscypliną sportu) - a czy poza tym sport ma w Twoim życiu jakieś znaczenie, czy raczej nie?
  2. W materiale dotyczącym stypendium mówisz, że starasz się wplatać w swoje powieści elementy humorystyczne. Jaki rodzaj humoru jest ci najbliższy?
  3. Piszesz na swoim blogu, że "Dziedzic" to twoja ostatnia książka. A zatem: co zamiast pisania? Nadal zamierzasz udzielać się artystycznie?

  vaapku@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 17. 1) Zapewne ma Pan przyjaciółkę Wenę. Jaka ona jest?
  2) Czym jest dla Pana SŁOWO?
  3) Pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pana wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Panu talent literacki czy wręcz przeciwnie?

  Pozdrawiam,
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. 1. W jakich okolicznościach tworzy Pan swoje powieści, czy ma Pan ulubione miejsca, pory dnia, harmonogram, który sprzyjają pisaniu? Czy może odbywa się to zupełnie spontanicznie, bez planu, specjalnego czasu i miejsca?
  2. Czy w codziennym życiu towarzyszą Panu zwierzęta? Jeśli tak to, jakie i dlaczego właśnie te?
  3. Czy już jako dziecko czuł Pan potrzebę pisania, tworzył Pan powieści do "szuflady" w tajemnicy przed światem? Kiedy zrodził się pomysł, aby napisać pierwszą powieść i czy pisząc "Niemego" był w Panu zamysł, aby powstała trylogia, czy dopiero w trakcie pisania zrodził się pomysł na trzytomową serię?

  Serdecznie pozdrawiam,
  nieterazwlasnieczytam.blog@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 19. 1. Jak zaczęła się Pana przygoda z pisaniem ? Czy od dziecka myślał Pan o wydaniu własnych książek, bądź pisał już pierwsze teksty ?
  2. Jakie uczucia towarzyszą Panu w czasie pisania ?
  3. Kiedy skończył Pan pisać pierwszą książkę czuł Pan radość, ponieważ wreszcie udało się napisać ostatni fragment czy może smutek, że opuszcza Pan już świat bohaterów ? A może jeszcze inne uczucie ?
  Pozdrawiam.
  klaudia1144@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Gdyby miał Pan zostać wysłana w przestrzeń kosmiczną jakie pozycje literackie zabralby pan ze soba na ten bezkresny czas ?

  Gdyby mogł Pan wybrać się w podróż do świata którejś z ulubionych książek, to do jakiej książki chciałbt Pan sie wybrac i dlaczego ?

  Zblizaja sie swieta, jakie jest Pana najmilsze wspomnienie ? a moze ma zwiazek z ksiazka ?

  Pozdrawiam !

  p.korobejko@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. Jakim był Pan dzieckiem?
  2. Jak widzi Pan swoją przyszłość za jakieś 10-15 lat?
  3. Czy uważa Pan, że Pana przeszłość ma wpływ na przyszłość?

  Pozdrawiam,
  wrobel.g89@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 22. 1. Czy według Pana każdy może zostać pisarzem?

  2. Jak podchodzi Pan do technologii obecnych czasów? Według Pana tak szybkie jej rozwijanie jest bardziej dobre czy złe?

  3. W jaki sposób przychodzą do Pana pomysły na książkę? Czy to jest jedynie chwila, moment, czy może długo Pan pracuje nad całą treścią - sporządza notatki itp.?

  e-mail: asiulka98@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzień dobry!
  1. Czytałam, że marzy Pan o ekranizacji swojej powieści, np. "Bonusu". Którego aktora widziałby Pan w roli Łukasza Widerskiego? A może dobór aktorów ma mniejsze znaczenie, a marzenie dotyczy określonego reżysera?
  2. Utrata którego zmysłu byłaby dla Pana najbardziej dotkliwa?
  3. Ma Pan już pewne doświadczenia z polskim rynkiem wydawniczym, a obserwując blogi recenzenckie, zapewne wyrobił Pan sobie opinię o czytelnikach. Co jest największą wadą polskich wydawców? Co Pana niepokoi w temacie dotyczącym blogosfery?
  Pozdrawiam!
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam

  1. Jakim typem człowieka Pan jest? Marzyciel, indywidualista, a może buntownik?
  2. W wywiadzie z Panem przeczytałam, że jest Pan osobą małomówną. Czy właśnie dlatego postanowił Pan przelewać słowa na papier?
  3. Przeczytałam też, że marzy Pan o ekranizacji "Bonusu". Jakiego polskiego czy zagranicznego aktora widzi Pan w roli głównego bohatera - Łukasza?

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. 1. Mieszka Pan w Bałchatowie. Nigdy tak nie byłam. Jak wygląda to miejsce ? Jakby je pan opisał ? Czy było ono dla Pana inspiracją ?
  2. Jedna z Pana powieści to ''Koncert słów''. Jakie więc wydarzenie muzyczne wywarło na Panu ostatnio wrażenie ? Czy był to koncert spokojny a może jakieś mocne brzmienie ?
  3.Mówi się ,że ludzie to zwierzęta stadne. Czy ma Pan jakieś stadko z którym kroczy przez życie ? Co was połączyło ? Pasja, szkoła, może coś innego :) ?
  Pozdrawiam,
  agnieszkawoj95@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 26. 1. Proszę wyobrazić sobie taką sytuację. Budzi się Pan pewnego dnia i nie może wypowiedzieć żadnych słów. Chce się Panu krzyczeć, ale głos nie może się wydobyć. Do kogo pierwszego by Pan poszedł? Jak porozumiałby się Pan z taką osobą i co jej przekazał?
  2. A gdyby wynaleziono wehikuł czasu i mógłby się Pan przenieść 10 lat wstecz i spotkać z samym sobą . Co by Pan sobie przekazał, przed czym ostrzegł ? Może podałby Pan sobie numery Lotto ?
  3. Jak wg Pana będzie wyglądać świat za 300 lat ? Będą latające samochody i inne cuda techniki ? Czy może ludzie przeprowadzą się na inną planetę z powodu zmieniającego się klimatu ? Czy wg Pana możliwy jest powrót epoki lodowcowej ?
  Jestem bardzo ciekaw,
  kamilg1992@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja w konkursie udziału nie biorę, bo trylogię mam i czytałam.

  Mam nadzieję, że się Cyrysiu nie pogniewasz, jak napiszę, że u mnie również trwa konkurs z nagrodą - trylogią! Zapraszam: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/11/dzis-premiera-dziedzica-r.html

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...